Dodaj do ulubionych

Kobiety zmieniły mentalność

27.11.21, 10:25
Ludzie zmienlii mentalność, 20 lat temu przeciętnej kobiecie było żal wydawać w Sephorze na tusze i pudry Diora, nie chodziło o brak pieniędzy czy dostępności ale o tą psychologczną barierę że szkoda, że lepiej na coś innego. W 2021 nawet na ematce widać że prawie wszystkie kupują tusze z wyzszej półki i jest to norma. Kiedyśt akich kobiet był odsetek i uważano że są burżujami i wydają bezsensu, że loreal to jest to samo. Co wpłynęło na taką zmianę? Internet, instagram, narcystyczne czasy?A zmiana w mentalności jest duża.
Obserwuj wątek
    • melisananosferatu Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:29
      Przeciez zawsze tak bylo. Te, ktore mialy kase i to lubily- kupowaly. Luksusowe i 'luksusowe' (w watku o kremach widac, ze kazda z nas ma inne podejcie do luksusu) to nie wymysl roku 2021. Juz nie wspomne, ze nie zawsze jest to tylko kwestia 'stac/nie stac'.
      • lidiaxx Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:35
        Choć zawsze były takie kobiety to było ich mało a dziś to stało się normą, i nie chodzi o zasobność portfela tylko własnie o psychologiczną barierę, dziś tej bariery już w zasadzie nie ma, internetowy marketing, czasy w których podglądamy w internecie inne kobiety, chyba też się do tego przyczyniły?
        • kretzkrety Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 12:13
          Mam wątpliwości czy to norma. W Warszawie, wśród moich znajomych, owszem. Ale już 80km dalej, gdzie mieszka duża część mojej rodziny, tusz z Sephory czy nawet krem za 100zl to jakiś wymyśl, bo "na co komu tyle kasy wydawac na kosmetyki". Zresztą, przypomnijmy, że 45%Polaków żyje onizej minimum socjalnego, a5% jest skrajnie ubogich. Naprawde wątpię, żeby zmienili oni mentalność. Mogą marzyć o jakiejś formie luksusu, ale niby za co mieliby go sobie zapewnić.
        • arthwen Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 18:12
          Norma na ematce to nie jest norma ogólnokrajowa zauważ. Tutaj średnia zarobków jest zdecydowanie wyższa, światopoglądowo też inaczej się rozkłada (i to ma znaczenie, bo z tym głównie związana jest ta zmiana mentalności - kobiety uczone, że ich potrzeby są na ostatnim miejscu, to nie na ematce wink )
    • la_felicja Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:32
      Ematka to nie jest przeciętna kobieta.
      Mnie nadal byłoby dziwnie wydawać tyle kasy na błahostki.
      Kupuję kosmetyki nie testowane na zwierzętach. Czasem skuszę się na coś droższego, ale to w ramach prezentu dla siebie. Tyle, że takie prezenty bardzo szybko przestały mi sprawiać radość.
      No, ale ja już po czterdziestce, instagrama nie używam, a moda ma na mnie wpływ odwrotny do zamierzonego, tzn jak coś jest modne, to mi się przestaje podobać.
        • snakelilith Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:49
          Większość składników jest już dawno przetestowana i nie ma dziś większej potrzeby, by je testować na nowo.
          Wymagają tego tylko niektóre rynki, jak na przykład chiński i faktycznie istnieją marki, które ten rynek bojkotują z tego powodu.
          W dzisiejszych czasach nie ma już też większych różnic jakościowych pomiędzy kosmetykami z wyższej i średniej półki. Wręcz przeciwnie. Większość tzw. luksusowych kosmetyków to kosmetyczne gnioty, których jedyną wyróżniającą cechą jest trwałość (zapachu, konsystencji, przydatności do użycia) i intensywność kolorów w kolorówce. Cechy preferowane przez ignorantki, bo wiadomo, że jest to coś, co uzyskuje się wyjątkowo szkodliwymi dla skóry i środowiska składnikami.
        • ykke Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 21:12
          alpepe napisała:

> Ale wiesz, że to bzdura, bo owszem, całe kosmetyki nie są testowane na zwierzęt
          > ach, ale ich składniki i owszem?
          >

Nie do końca prawda. Są firmy, a jest ich wiele, których składniki produktów też są cruelty free. Jest cala lista.
    • snakelilith Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:38
      Hm, jak się tylko pytam, jak te marki do dziś przetrwały, skoro wcześniej kobiety nic od nich nie kupowały? Estée Lauder jako marka powstała w 1946, a Helena Rubinstein wypromowała na rynku pierwszą automtayczną mascarę już w 1958 roku. No kto to kupował skoro kobiety były inne? Kosmici?
    • cegehana Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:39
      Ematka to nie jest próba reprezentatywna dla ogółu kobiet, a to o czym piszesz to raczej wynik zmiany zamożności niż mentalności. Poza tym gdyby to była prawda, ze "prawie wszystkie" kupują tusze z wyższej półki to ta niższa półka musiałaby zbankrutować a wyższa by się stała wtedy najniższą.
    • podaje_haslo_okon Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:40
      E tam, ja się jarałam drogimi kosmetykami do makijażu jak byłam w LO i nie płaciłam za nie ze swojej kasy. Czyli pi razy oko 20 lat temu. Teraz swojego pudru szukam na promocji, pomimo że to kosmetyk marki nieluksusowej. Nic więcej do malowania nie używam. W wątkach o kosmetykach do makijażu się nie wypowiadam, bo się na tym nie znam, a większość to nawet nie wiem do czego służy.

Za to w tym tygodniu wydałam majątek na pościel i w ten sposób zostałam mentalną babcią 😂
    • alpepe Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:40
      Nie wiem, o czym mówisz, a mam 45 lat. Zawsze były kobiety, które wydawały kasę na luksusy, i owszem, dwadzieścia lat temu, a nawet więcej, kiedy byłam studentką, moje współstudentki wydawały kasę na luksusy. Inna sprawa, że dorabiałyśmy sobie nieźle prowadzeniem kursów językowych.
    • taniarada Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:46
      Normalne .Chcesz dobrze wyglądać i pachnieć to kupujesz dobre kosmetyki lub perfumy.Ja sobie nie wyobrażam bym nie miał parę flakoników dobrych perfum ,dezododorantów lub kremów .Już nie wspominam o środkach do golenia .Wożę z sobą dużą specjalną torbę .Faceci też tak mają normalka .
      • januszekxxl Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:48
        taniarada napisał:
        > Normalne .Chcesz dobrze wyglądać i pachnieć to kupujesz dobre kosmetyki lub per
        > fumy.Ja sobie nie wyobrażam bym nie miał parę flakoników dobrych perfum ,dezod
        > odorantów lub kremów .Już nie wspominam o środkach do golenia .Wożę z sobą duż
        > ą specjalną torbę .Faceci też tak mają normalka .
        >

Zniewieściali faceci może tak mają.
        • taniarada Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 13:23
          Pier.Ty z czego masz kupić perfumy za 200 euro ,z tej emeryciny .Na co mam wydać jak moje zarobki w granicach ,4-krotnych średnich krajowych brutto.Lubię dobrze pachnieć ,szczególnie w pracy.Teraz to standardy by facet dobrze wyglądał i używał dobrych kosmetyków .Amen nieboraku .
          • januszekxxl Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 14:01
            taniarada napisał:
            > Pier.Ty z czego masz kupić perfumy za 200 euro ,z tej emeryciny .

Do emerytury mi jeszcze trochę brakuje. Nie mogę się jej doczekać.

> Lubię dobrze pachnieć ,szczególnie w pracy.Teraz to standardy by facet dobrze wyglądał i
            > używał dobrych kosmetyków .Amen nieboraku .
            >

To pachnij, zniewieściały nieboraku.
            Ale wybieraj raczej męskie perfumy.
    • lauren6 Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:48
      Nie zmieniłam mentalności. Zaraz po studiach wolałam kupić sobie tusz H. Rubinstein raz na pół roku niż drogeryjne tusze za 20 zł, ciułałam na ulubione cienie Diora. Moje koleżanki wydawały porównywalne kwoty na torbę dziadowskich kosmetyków z Avonu. Ja wolałam jakość od ilości.
      Jedyna różnica, że teraz takie zakupy stanowią mniejsze obciążenie dla mojego portfela.
        • damartyn Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 11:25
          Teraz przede wszystkim jest ogromna dostępność.
          Tez zawsze lubiłam dobre rzeczy. W czasach PRL nie było wcale tak szaro. Dziewczyny , te którym zależało, potrafiły się ubrać! Wiele rzeczy się szyło.
          Dodatkowo jeździło się do Krakowa, Warszawy na bazary. Można było kupić różne fajne rzeczy, które przychodziły z zachodu No i funkcjonowały komisy- taki luksusowy dzisiejszy second hand. Czego tam nie było!
          Kosmetyki głównie kupowało się w Pewexie.
          Tusz plujka? A pewnie! Yardley jawił się luksusem.
          Teraz wszystko jest tylko kwestią ceny, kiedyś było kwestią ceny i sposobu.
      • hanusinamama Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 11:56
        A ja jak wreszcie mogłam kupić drogie ...to okazało się, ze połowa mnie uczula. A te co nie uczulają nie są tak zajebiste jakby cena miała wskazywac. Kupuje tusz za 20 zł. Perfumy jedyne jakie mnie nie uczuleją a podoba mi sie zapach...kosztują 100. Krem nawilżający - 20 smile
        MOje uczulenie okazuje się być bardzo ekonomiczne
      • kropkaa Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 01:33
        Pierwszy flakon kupiłam na drugim roku studiów. Amarige de Givenchy, 30 ml co prawda, ale w Sephorze. Chance EDP dostałam od chłopaka, co prawda już po studiach to było, ale niedługo. Zegarek kupiłam sobie też na studiach, klasyczny Tissot, do tej pory mi się podoba, choć już nie noszę go. Ale ja wolę kupić raz i mieć na lata, niż pozornie oszczędzać.
    • kura17 Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 10:56
      nie sadze, zeby to byla "mentalnosc kobiet" jako calosci, tylko mentalnosc pojedynczych kobiet (i czasy, w ktorych zyja tego nie zmieniaja).

ja na przyklad mam mentalnosc wlasnie "nie wydawac na siebie" (na innych, rodzine, przyjaciol - bardzo lubie). mysle, ze to w duzej mierze "zasluga" dosc biednego dziecinstwa/mlodosci - mama byla wdowa z dwojka malutkich dzieci w PRLu. glodu nigdy nie bylo, ale ekstrawagancji malutko - problem z wydawaniem na siebie zostal mi do dzis, kiedy powdzi nam sie dobrze (i nie chce wiecej) - mam wyrzut kupujac glupi krem za 30 euro lub welniany plaszcz za 130 (przepiekny!). maz tylko wywraca oczami i albo stoi nade mna, zebym kupila, albo sam przynosi ze sklepu (do dzis pamietam pierwszy raz, gdy to zrobil - zielona kurtka kurtka funkcyjna, z pasujacym zielonym polarem, do ktorej wzdychalam, zostala pieknie rozlozona na lozku smile ). nawet moje dzieci to zauwazyly i mowia "mamo, kup sobie" - a ja na ogol mam obiekcje przed rzeczami, ktorych potrzebuje, ze sa za drogie, na glupoty wydaje rzadko (dla siebie, prezenty to co innego ...)
          • alpepe Re: Kobiety zmieniły mentalność 27.11.21, 15:39
            Wiesz co, wracaj ty do swojej Ameryki, bo akurat w dupie byłaś, gówno widziałaś, skoro piszesz o początku dwudziestego pierwszego wieku w ten sposób. Alternatywni jesteś z jakiejś strasznej wsi, gdzie się zatrzymał czas.
            • srubokretka Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 15:13
              Co ci tak zabolalo? Dziwnie agresywna jestes.

>Wiesz co, wracaj ty do swojej Ameryki

Nie wyjechalam z niej, ale wiesz dzieki takim bytom jak ty trace ochote na powrot. Chec na wysylanie paczek wyparowala juz z 10 lat temu. To tez dzieki Chinczykom, bo luxus na Alli mozecie kupic za grosze.

• magdallenac Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 15:57
                srubokretka napisał:

>
                > ot. Chec na wysylanie paczek wyparowala juz z 10 lat temu.

Srubokretka, Ty chyba nie byłaś w Polsce przez ostatnie 30 lat…O jakim wysyłaniu paczek piszesz?? Do Polski z USA? Serio sądzisz, że krewni w Polsce oczekują darów w paczkach z USA?
                • januszekxxl Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 16:04
                  magdallenac napisała:
                  > Srubokretka, Ty chyba nie byłaś w Polsce przez ostatnie 30 lat…O jakim wysyłani
                  > u paczek piszesz?? Do Polski z USA? Serio sądzisz, że krewni w Polsce oczekują
                  > darów w paczkach z USA?

Ona pewnie myśli że dolar w Polsce u cinkciarzy pod pewexem kosztuje nadal około 100 złotych big_grin
                  • magdallenac Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 17:22
                    Napisałaś, że 10 lat temu wyparowała z Ciebie chęć wysyłania paczek. Kiedy przyjechałam do USA prawie 10 lat temu, dołączyłam jednej z fejsbukowych grup Polek w USA. W 150 wątkach panie narzekały jaka to ta rodzina w Polsce niewdzięczna, bo nie tylko nie podziękowali, ale jeszcze do tego się obrazili za wysłaną paczkę. Wyjaśniłam pani w uprzejmych słowach dlaczego rodzina się obraziła- wyrzucono mnie z grupy😀. Naprawdę powiadam Ci Srubokretko, nawet 15 lat temu nikt w Polsce nie mdlał na widok paczki z Ameryki.
                      • magdallenac Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 18:04
                        Gdyby amerykańska Polonia wysyłała do Polski paczuszki z kosmetykami Maca, torebką Reese’s Pieces i bluzą GAP, nie powstawałyby 100 postowe, wyżalne wątki na Facebooku o niewdzięcznych rodzinach w Polsce, które nie cieszą się z amerykańskich paczek.😀
                        • srubokretka Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 18:37
                          Mozesz podeslac linki?

W okolicach 2000roku powstaly miedzynarodowe sklepy intern. Nic dziwnego, ze i Polacy dostapili tego globalnego zaszczytu korzystania z masowki i juz im paczki z Ameryki nie sa potrzebne.

Moze jest troche niedobitkow, ktorzy jeszcze narzekaja na brak wdziecznoci, ale napewno nie jest to powrzechne zjawisko.
                          • nuclearwinter Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 18:59
                            Paczki z Ameryki nie są Polkom potrzebne, bo akurat mamy genialne polskie kosmetyki - świetne składowo, łatwo dostępne, często też całkiem niedrogie. Nie jest to też żadna masówka ani chińszczyzna. Paczka z kosmetykami z Ameryki to serio żadna atrakcja wink
                          • magdallenac Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 19:35
                            Nie no, nie podeślę linków do zamkniętej grupy😉W każdym razie, pani emerytka wyprowadzała się z Chicago na Florydę i wysłała do rodziny w Polsce kilka dwudziestoparokilogramowych paczek ze swoją odzieżą zimową. Pisała, że nie były to najmodniejsze i najnowsze rzeczy, ale ciepłe, przyzwoite, zimowe i jesienne ubrania, które służyły jej przez ostatnie 20 lat. Rodzina w Polsce nie dość, że nie podziękowała, to jeszcze w ogóle się przestała odzywać. Ja zaliczyłam opad szczęki, kiedy grupa polonijna zaczęła wieszać psy na niewdzięcznych rodzinach w Polsce, przytaczając opowieści o pogardzie polonijnymi darami. Kiedy wyraziłam swoją opinię, zostałam wykopana z grupy.😀
                            • snakelilith Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 20:08
                              magdallenac napisała:

> Pisała, że nie były to na
                              > jmodniejsze i najnowsze rzeczy, ale ciepłe, przyzwoite, zimowe i jesienne ubran
                              > ia, które służyły jej przez ostatnie 20 lat. Rodzina w Polsce nie dość, że nie
                              > podziękowała, to jeszcze w ogóle się przestała odzywać.

Ha, ha, ha, ja w głębokim PRL-u też dostawałam paczki od rodziny z Niemiec i to były zwykle rzeczy... delikatnie mówiąc... niemodne. Ale ja już jako nastolatka potrafiłam szyć na maszynie, więc wykorzystywałam te rzeczy do wyczarowania czegoś nowego i to się opłacało, bo to był dobre i kolorowe materiały. W Polsce wszystko było wtedy liche i bure. Ale już w końcówce lat 80 tych zaczęły kwitnąć prywatne butiki z modnymi ciuchami w Polsce i ochota na przeszywanie zagranicznych łachów jakoś mi przeszła.
                              • magdallenac Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 20:14
                                snakelilith napisała:

>. Ale już w końcówce lat 80 tych zaczęły kwitną
                                > ć prywatne butiki z modnymi ciuchami w Polsce i ochota na przeszywanie zagrani
                                > cznych łachów jakoś mi przeszła.

No widzisz, a panie na „mojej” grupie spodziewały się wdzięczności, nie za paczki wysyłane w okresie PRLu, a w ostatnich kilku latach😀.
                            • srubokretka Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 21:00
                              Emerytka to slowo klucz. Slala im kase i paczki cale zycie, wiec tak ciezko staruszce podziekowac mimo, ze zapomnialo sie juz o glebokiej komunie? Ciesze sie, ze mnie te wyrzeczenia ominely i zamiast paczek moglam sobie za ta kase drugi dom kupic, a nie stawiac dla kogos palacyk w PL. Szkoda mi tych 60+latkow.
                              • magdallenac Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 21:42
                                Ja wiem, że 60 letni staruszek brzmi dość dramatycznie, ale może bez przesady? Panie na grupie są w rożnym wieku i dość dziarsko wyglądają. Ja naprawdę grzecznie wyjaśniłam, dlaczego rodziny w Polsce XXI wieku nie cieszą się z paczek z używanymi ciuchami. Bardzo szybko zostałam zakrzyczana i usunięta z tego polonijnego bagienka.
                            • konsta-is-me Re: Kobiety zmieniły mentalność 29.11.21, 07:43
                              Jak używała ostatnie 20 lat, to czemu niewdzięczni Polacy nie mogli uzywac następnych 20?🤣
                              I co to są sklepy intern?
                              International?
                              Czy coś jak Pevex?😆
                              Po 89 zachodnie (i polskie- często udające zagraniczne ,bo wtedy to był synonim luksusu) marki zaczęły wchodzić albo i wracać na rynek w Polsce.
                              Bo wcześniej rynek był zamknięty.
                              Nic w tym szczególnego ,tak było w zachodniej Europie tez (tylko wcześniej)
                      • kropkaa Re: Kobiety zmieniły mentalność 28.11.21, 18:47
                        Wiesz, czy to MAC, czy Chanel, jeśli bym dostała paletkę zieloną, niebieską czy fioletową, to sorry, ale ani grama radości. Mam bardzo określone wymagania co do kolorów cieni i raczej mało prawdopodobne, że ktoś trafi.