Dodaj do ulubionych

Alternatywa dla antyszczepów

27.11.21, 15:41
next.gazeta.pl/next/7,168930,27850421,to-moze-byc-przelom-novavax-zlozyl-juz-wniosek-o-dopuszczenie.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=602&do_a=602&s=BoxBizImg3 stawiam diamenty przeciwko orzechom że antyszczepy i tak się nie zaszczepią...
Obserwuj wątek
      • saszanasza Re: Alternatywa dla antyszczepów 27.11.21, 18:47
        mia_mia napisał(a):

> Ja czekam na lek, ciekawe jaki manewr umysłowy wykonają, żeby usprawiedliwić pr
        > zyjmowanie opracowanych na szybko i niebadanych latami tabletek, zwłaszcza, że
        > jedną opracował ten straszny pfizerwink

Wierz mi, że za wyjątkiem właśnie leku pfizera, nie chciałabyś przyjmować tych „leków”wink
      • gama2003 Re: Alternatywa dla antyszczepów 27.11.21, 18:53
        Jak to jak - tabletki to rzecz znana, każdy szur bierze na kaca, na zęba a nawet na przeziębienie. Tabletka brzmi swojsko i cóż tam może być złego - proszku troszkę, każdy widział i nikt się nie boi.
        A mRNA ? Coś genetycznego ! Brzmi strasznie i musi być dłubaniem na genach. Kto by sobie dał ? Jeszcze wydłubie rozum ? Albo wdłubie raka ? A jak impotencję, czy nie daj Bóg abstynencję ?
        Genetycznym zabawom mówimy nie, tak jak nasz proboszcz ostrzegał !
      • alessa28 Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 07:27
        mia_mia napisał(a):

> Ja czekam na lek, ciekawe jaki manewr umysłowy wykonają, żeby usprawiedliwić pr
        > zyjmowanie opracowanych na szybko i niebadanych latami tabletek, zwłaszcza, że
        > jedną opracował ten straszny pfizerwink

O ekspert bez matury dał głos. Hau hau
      • mia_mia Re: Alternatywa dla antyszczepów 27.11.21, 21:11
        Nie ma i pewnie nigdy nie będzie szczepionek, które wszystkich chronią przed zachorowaniem. Ja znam osobę, która pomimo szczepienia zachorowała na gruźlicę, kilka lat po szczepieniu, a nie po kilkudziesięciu. Czy to skreśla zasadność prowadzonej latami akcji szczepień?
        • fibi00 Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 07:53
          mia_mia napisał(a):

> Nie ma i pewnie nigdy nie będzie szczepionek, które wszystkich chronią przed za
          > chorowaniem. Ja znam osobę, która pomimo szczepienia zachorowała na gruźlicę, k
          > ilka lat po szczepieniu, a nie po kilkudziesięciu. Czy to skreśla zasadność pro
          > wadzonej latami akcji szczepień?

I ile znasz takich osób?
          Bo ja znam dosyć sporo osób zaszczepionych p. covid ,które zachorowały. Więc tak jakby inne szczepienia pod względem ochrony przed zachorowaniem mają dużo większą skuteczność.
          • rb_111222333 Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 08:07
            Na gruźlicę w Polsce jest zaszczepiona prawie cała populacja, na covid 53%. Nie można porównywać tych dwóch szczepionek, bo w przypadku covid masz o wiele większe szanse na spotkanie osoby chorej i przetestowanie skuteczności szczepionki niż w przypadku innych chorób, na które ludzi szczepi się masowo.
            • fibi00 Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 08:25
              rb_111222333 napisał(a):

> Na gruźlicę w Polsce jest zaszczepiona prawie cała populacja, na covid 53%. Nie
              > można porównywać tych dwóch szczepionek, bo w przypadku covid masz o wiele wię
              > ksze szanse na spotkanie osoby chorej i przetestowanie skuteczności szczepionki
              > niż w przypadku innych chorób, na które ludzi szczepi się masowo.

Hmmmm 🤔 tylko dlaczego w krajach gdzie na covid jest zaszczepiona niemal cała populacja odnotowuje się wzrost zakażeń?
                • beaucouptrop Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 11:15
                  ⁷》Ale mniejszy niż w krajach w których zaszczepionych jest mniej.《
                  Muszę cię zmartwic. W Belgii gdzie jest zaszczepionych ponad 70% populacji jest też ponad 20000 zachorowań dziennie. Trochę mniej niż w Polsce, ale oni mają pewnie 4 razy mniej mieszkańców.
                    • beaucouptrop Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 11:44
                      Co nie zmienia faktu, że pomimo dużej ilości osób zaszczepionych zachorowań jest bardzo dużo. Podobna ilość jak w poprzednich falach. Od tego tygodnia rząd belgijski znowu wprowadził obostrzenia. Szczepionka niestety nie okazała się tym świętym Graalem, którego nam obiecano.
                  • bistian Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 11:30
                    beaucouptrop napisała:

> ⁷》Ale mniejszy niż w krajach w których zaszczepionych jest mniej.《
                    > Muszę cię zmartwic. W Belgii gdzie jest zaszczepionych ponad 70% populacji jest
                    > też ponad 20000 zachorowań dziennie. Trochę mniej niż w Polsce, ale oni mają p
                    > ewnie 4 razy mniej mieszkańców.

Mają gęstość zaludnienia 2,8 raza wyższą, więc pewno są już na górce zachorowań. U nas, dodatkowo, jest zabudowa dużo bardziej rozproszona.

Warto popatrzeć na Belgię i sobie przeliczyć, co nas czeka?
              • rb_111222333 Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 09:53
                fibi00 napisała:

> mmmm 🤔 tylko dlaczego w krajach gdzie na covid jest zaszczepiona niemal cała
                > populacja odnotowuje się wzrost zakażeń?

Bo szczepionki były przygotowywane pod inny wariant wirusa i nie są tak skuteczne dla wariantu delta. Niemniej jednak, wczoraj w oglądałam zestawienie sytuacji w Polsce i we Francji. W kraju, w którym mieszka około 30 milionów osób więcej, zarazem mieli około 10 tys więcej, i o ile u nas zgonów było ponad 400, to we Francji chyba poniżej 20. Oni mają ponad 70% osób zaszczepionych i to robi różnicę.
                • fibi00 Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 09:59
                  rb_111222333 napisał(a):

> fibi00 napisała:
                  >
                  > > mmmm 🤔 tylko dlaczego w krajach gdzie na covid jest zaszczepiona niemal
                  > cała
                  > > populacja odnotowuje się wzrost zakażeń?
                  >
                  > Bo szczepionki były przygotowywane pod inny wariant wirusa i nie są tak skutecz
                  > ne dla wariantu delta.

No ale przed chwilą o czymś innym pisałaś.

Niemniej jednak, wczoraj w oglądałam zestawienie sytuacj
                  > i w Polsce i we Francji. W kraju, w którym mieszka około 30 milionów osób więce
                  > j, zarazem mieli około 10 tys więcej, i o ile u nas zgonów było ponad 400, to w
                  > e Francji chyba poniżej 20. Oni mają ponad 70% osób zaszczepionych i to robi ró
                  > żnicę.

Nie odwracaj kota ogonem. W tej chwili piszemy o zakażeniach a nie o zgonach.
            • fibi00 Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 11:17
              dr.amy.farrah.fowler napisał(a):

> Porównujesz właśnie sytuację, kiedy:
              > - masz zaszczepioną praktycznie całą populację, a a choroba prawie już nie wyst
              > ępuje;
              > z sytuacją, kiedy:
              > - masz zaszczepione pół populacji, a mamy pandemię, więc wirus jest wszędzie.
              >

Ale przykład niektórych państw gdzie wyszczepienie p. covid jest bardzo wysokie pokazuje jasno że nie jest to tak jak w przypadku wspomnianej gruźlicy.Covida nie da się zatrzymać szczepionkami bo za szybko mutuje. I, co istotne zaszczepieni też chorują i wirusa roznoszą. Gdyby skuteczność szczepionki była wyższa, gdyby jednak mniejszy procent zaszczepionych chorował to mooooże dałoby się powstrzymać wzrosty zakażeń.
        • madami Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 16:50
          mia_mia napisał(a):

> Nie ma i pewnie nigdy nie będzie szczepionek, które wszystkich chronią przed za
          > chorowaniem. Ja znam osobę, która pomimo szczepienia zachorowała na gruźlicę, k
          > ilka lat po szczepieniu, a nie po kilkudziesięciu. Czy to skreśla zasadność pro
          > wadzonej latami akcji szczepień?

Ja znam multum osób, które po podwójnym szczepieniu zachorowały na covida big_grinbig_grin nie jedną i nie dwie. Tylko z obawy o więzienie nie zgłaszały się na oficjalne testy wink nie znam szczepionki o tak małej skuteczności jeżeli chodzi o zachorowanie, w dodatku tak szybko. Dla mnie to mega zawód - obiecywali gruszki na wierzbie i jak zwykle jest to kłamstwo.
          • triss_merigold6 Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 19:03
            Szczerze mówiąc, nie słyszałam od nikogo z otoczenia, ani w ostatnich latach, ani od rodziców czy dziadków, o nikim kto był zaszczepiony i zachorował na polio, krztusiec, odrę. Moje szczepione na rota dziecko ominęły wszystkie fale rotawirusa w żłobku, przedszkolu, szkole.
            A przy covidowych produktach - skuteczność na poziomie lewoskrętnej witaminy Zięby.
              • morekac Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 20:12
                Ospa została wyeliminowana przede wszystkim dlatego, że ludzie byli jedynym rezerwuarem tego wirusa. Bo co do tego braku zachorowań po szczepieniu to nie jest prawdą - śmiertelność dla zaszczepionych wynosiła 3% vs 30% dla nieszczepionych (w niektórych postaciach było to 66% vs 99%).
              • 152kk Re: Alternatywa dla antyszczepów 29.11.21, 10:16
                Moje dzieci nie były szczepione na rota i tez nigdy rota nie miały. Twój przypadek kompletnie niczego nie dowodzi - o czym pisze morekac.
                Żadnej choroby zakaźnej nie wyeliminowano szczepionkami od razu ani na zawsze. A już przywoływanie jako przykład ospy prawdziwej to totalna bzdura. Ospa prawdziwa miała śmiertelność od 30 do 98 % (również wśród szczepionych występowała - kilka procent), co oznacza, że miała całkiem inną charakterystykę - b. wysoka śmiertelność, mała zdolność rozprzestrzeniania się (martwi albo umierający raczej się nie przemieszczają, ich "siła rażenia" jest znacznie mniejsza). No i jednak w czasach epidemii ospy ludzie w ogóle mniej się przemieszczali (a przynajmniej przemieszczali się wolniej). I z tym wyeliminowaniem ospy prawdziwej to bym nie była taką optymistką - we Wrocławiu w 1963 r. tez myśleli, że ospa jest wyeliminowana od lat 30 (masowe szczepienia w latach 20).
                W przypadku COVID-19 jest na odwrót - stosunkowo mała śmiertelność, ale rozprzestrzenia się szybko i na duże odległości. Logiczny wniosek jest taki, że co prawda w krótkim czasie mniej ludzi umrze (współczynnik śmiertelności jest niewiele ponad 2), ale dużo trudniej wyeliminować szczepionkami, szczególnie że kraje w których poziom zaszczepienia jest powyżej 50% populacji to mniejszość. Czyli - jeśli nie będziemy się szczepić i to regularnie - to wirus będzie ciągle się przenosił, mutował i ludzie ciągle będą umierać.
              • fibi00 Re: Alternatywa dla antyszczepów 29.11.21, 08:08
                mia_mia napisał(a):

> Akurat szczepionych na rota i chorujących dzieci znam bardzo dużo.

No dokładnie. Z tego co mówiła mi pediatra szczepionka na rota jest na 4 najczęściej występujące rotawirusy a wszystkich szczepów jest około 100 więc tu rzeczywiście zdarzają się zakażenia mimo szczepienia jeśli trafi się na któryś z tych szczepów rzadziej występujących.
    • alicia033 Re: Alternatywa dla antyszczepów 27.11.21, 18:37
      Najwyraźniej nie znasz znaczenia słowa "alternatywa".
      Dobra rada na przyszłość: unikaj takich, to nie wyjdziesz na idiotę.
      Chociaż w twoim przypadku to już właściwie bez znaczenia, tyle razy już się z tej strony pokazałeś...
      • wykrywacz_klamcow To żadna alternatywa 27.11.21, 21:18
        chococaffe napisała:

> IMHO - wiele osób czuje, że brnie i poczuje ulgę, że będzie można łatwiej z teg
        > o wybrnąć, "z twarzą" i się zdecyduje. W sumie dla dobra nas wszystkich też, wi
        > ęc ok

Szczepionki zapobiegają zachorowaniu na covid a lek Pfizera podaje się po zakażeniu i jest skuteczny tylko na wczesnym etapie, więc to nie jest alternatywa tylko ostatnia deska ratunku.
      • mia_mia Re: Alternatywa dla antyszczepów 27.11.21, 21:20
        A ja jestem pewna, że zaraz się znajdzie jakiś Bosche czy inny „specjalista”, który dla 5 minut sławy i taką szczepionkę obrzydzi. Zresztą przecież wirusa nie ma, a jak jest to przecież niegroźny.
        Jest jeszcze inna sprawa. Pojawił się ten omikron za kilka tygodni do szczepionek mRNA wpakują nową informację i będzie można walczyć, jeśli zmiany są znaczące, w tym czasie w szczepionkach „klasycznych” ludzie będą się szczepili na pierwszą wersję, i wtedy to nawet ja się zastanawiam czy to będzie miało sens. Szczepionki na grypę sprzed 3 lat nikt pewnie by nie przyjął. No, ale przy zatwierdzaniu pewnie i to biorą pod uwagę.
          • fibi00 Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 08:23
            gorzka.gorycz napisała:

> Obecnie to się kwalifikuje na sprawę sądową z pracodawcą.

Tyle że nie zwolnią za niezaszczepienie się tylko z innego powodu: za często L4, niesumienne wykonywanie obowiązków itp
                    • annaboleyn Re: Alternatywa dla antyszczepów 29.11.21, 16:48
                      fitfood1664 napisał(a):

> o wyjazdach zagranicznych do pracy, tak ciężko ci zrozumieć? suplementuj magnez
                      > czy coś... IQ nie podniesie ale chociaż pamięć ci poprawi

fitfood1664 napisał(a):

> o wyjazdach zagranicznych do pracy, tak ciężko ci zrozumieć? suplementuj magnez
                      > czy coś... IQ nie podniesie ale chociaż pamięć ci poprawi

To jeszcze raz, powoli, tak, żebyś zrozumiała, nawet bez suplementacji wink

Amy pisze, że pracownik wyjeżdża za granicę, w związku z czym pracodawca zaleca mu szczepienie. Amy nie wspomina DOKĄD pracownik jedzie.
                      Ty na to: - A na miejscu i tak będzie testowany - z czego wyraźnie wynika, że mówisz o miejscu DO KTÓREGO jedzie pracownik.
                      Amy na to pyta, skąd wiesz, jakie zasady panują w miejscu, do którego jedzie pracownik. Bo Amy tego miejsca nie wymieniła. Skąd wiesz, że na miejscu będą go testowali, skoro będzie miał zaświadczenie o szczepieniu?

Na co ty puszczasz kredens i zaczynasz bredzić o magnezie, bo przecież pisałaś " o wyjazdach zagranicznych do pracy". big_grin

To jest naprawde proste, może jednak powinnaś czytać uważniej? big_grin Albo w ogóle - więcej czytać? IQ ci to nie podniesie, ale moze zwiększy prawdopodobieństwo skupienia się na prostym tekście i zrozumienia go?
                      Wiem, że dużo procesora poświęcasz na szpikowanie swoich postów obelgami, ale te obelgi masz szalenie powtarzalne i formułowane zupełnie bez fantazji, więc może po prostu doklejaj do każdego posta kilka "idiotek" i "masz guano zamiast mózgu", tak z automatu, a szare komórki zaangażuj w czytanie tego, na co próbujesz odpowiedzieć? ;D
                    • dr.amy.farrah.fowler Re: Alternatywa dla antyszczepów 29.11.21, 19:41
                      Skup się, będę pisać powoli, żebyś mogła powoli czytać.

Ja nie piszę o wszystkich/dowolnych wyjazdach do pracy do każdego kraju świata. Piszę o jednym wyjeździe na wydarzenie branżowe.

Byliśmy wszyscy zaszczepieni, testu nie zażądano od nas ani razu. Ani na granicy, ani na imprezie, ani w knajpach. Wszędzie wystarczył certyfikat szczepienia.

Natomiast niezaszczepieni na imprezie byli testowani codziennie, a w knajpach i muzeach musieli pokazywać wynik testu ważny 48 H OD MOMENTU POBRANIA. Oznaczało to mniej więcej, że zamiast korzystać z imprezy i uroków rozrywek, nieszczepy musiały latać cały co chwila na test. Więc nasz pracownik dostał oczywiście ultimatum: może się nie szczepić, ale ogarnia cały ten bajzel samodzielnie i na koszt własny. Zgadnij, co wybrał.
                      • fibi00 Re: Alternatywa dla antyszczepów 29.11.21, 20:27
                        dr.amy.farrah.fowler napisał(a):

> Skup się, będę pisać powoli, żebyś mogła powoli czytać.
                        >
                        > Ja nie piszę o wszystkich/dowolnych wyjazdach do pracy do każdego kraju świata.
                        > Piszę o jednym wyjeździe na wydarzenie branżowe.
                        >
                        > Byliśmy wszyscy zaszczepieni, testu nie zażądano od nas ani razu. Ani na granic
                        > y, ani na imprezie, ani w knajpach. Wszędzie wystarczył certyfikat szczepienia.
                        >
                        > Natomiast niezaszczepieni na imprezie byli testowani codziennie, a w knajpach i
                        > muzeach musieli pokazywać wynik testu ważny 48 H OD MOMENTU POBRANIA. Oznaczał
                        > o to mniej więcej, że zamiast korzystać z imprezy i uroków rozrywek, nieszczepy
                        > musiały latać cały co chwila na test. Więc nasz pracownik dostał oczywiście ul
                        > timatum: może się nie szczepić, ale ogarnia cały ten bajzel samodzielnie i na k
                        > oszt własny. Zgadnij, co wybrał.
                        >

Hmmm.... Ja jestem ciekawa od czego to zależy. Jedni moi zaszczepieni znajomi twierdzili że latem podczas jeżdżenia po krajach europejskich wszędzie sprawdzali im certyfikaty, drudzy którzy podróżowali w październiku powiedzieli że na żadnej granicy, w żadnej knajpie (głównie we Francji) nie kazano im pokazywać certyfikatów. Moja ciocia ostatnio była u córki w Holandii (własnym samochodem) , zrobili szybkie testy antygenowe przed podróżą do Holandii , w czasie tygodniowego pobytu nikt nigdy nie chciał certyfikatu. W drodze powrotnej nawet testów nie robili. Więc ja już nie wiem od czego to zależy że jednym te certyfikaty sprawdzają na każdym kroku a od innych nie chcą...
                • annaboleyn Re: Alternatywa dla antyszczepów 29.11.21, 14:03
                  fitfood1664 napisał(a):

> a ja mam odmienne info, zresztą sytuacja jest dynamiczna

Czy ty czytasz, co piszesz? ;D Strasznie wściekła chodzisz i we wszystkich wątkach trafiam na Twoje oszalałe wpisy, przy czym chyba już zupełnie straciłaś resztki rozsądku. Aż przykro patrzeć, jak się kompromitujesz.
                    • annaboleyn Re: Alternatywa dla antyszczepów 29.11.21, 16:39
                      fitfood1664 napisał(a):

> A jak mam reagować plucie na ludzi ostrożnych w kwestii szczepień p/cov, podcza
                      > s gdy nawet OBOWIĄZKU SZCZEPIEŃ NIE MA???? Święty by nie wytrzymał.

Jak to - jak? Olać. Śmiać się, dokładnie tak, jak my śmiejemy się z ciebie. Aż tak niepewnie się czujesz ze swoimi poglądami, że musisz REAGOWAĆ? Trochę pewności siebie, droga Fitfud. I szacunku dla samej siebie, już ci to mówiłam.

• myelegans Re: Alternatywa dla antyszczepów 29.11.21, 19:15
          fibi00 napisała:

> U mojego kolegi szantaż w pracy. Mają czas do końca roku na szczepienie. Jak kt
          > oś lubi swoją pracę i nie chce jej stracić 🤷

Dzieki obowiazkom szczepien w liceum syna zadna klasa nie trafila jeszcze na kwarantanne.... 1600 osob na campusie
      • dr.amy.farrah.fowler Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 09:20
        Szczepiłam się trzecią dawką w zeszłym tygodniu i był ogromny tłum, w punkcie szczepień na wsi, łącznie z ludźmi, którzy przyszli pytać, czy nie można się zaszczepić z marszu. Większość szczepiących się przede mną to pierwsza dawka (wiem, bo staliśmy w kolejce obiegającej stanowisko szczepień za parawanem, wszystko było słychać, a przy szczepiących się po raz pierwszy przy szczepieniu umawiają na drugą dawkę. Widać, że zapewne wielu dotąd niezaszczepionych trochę jakby popuściło w gacie.
    • gorzka.gorycz Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 07:59
      No i właśnie popisałeś się ignorancją. Wiele osób nie szczepi się, bo nie ufa naprędce skleconym szczepionkom, nowej (wiem, że od lat opracowywanej) technologii, nie ma ochoty być obiektem testów. A akurat NOVAVAX jest doskonałą alternatywą. Do betonowych antyszczepionkowców nie dotrze nic, a do ludzi, którzy po prostu się wahają jak najbardziej.

Ale teraz pewnie będzie narracja, ze tylko mRNA jest dobre, no może jeszcze wektorowe, inne to jakby ich nie było. Trzeba znaleźć sobie jakiś sposób, żeby czuć się lepszym, a jak nie ma w czym, to chociaż tak.
    • feel_good_inc Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 08:11
      Jaka znowu alternatywa? Przecież w antywackowaniu, jak w każdym religianctwie, chodzi wyłącznie o wiarę we własne przekonania, więc nigdy nie przyznają, że jakaś szczepionka jest "dobra", bo ich argumentacja kontra- nigdy nie opierała się na jakichkolwiek rzeczywistych przesłankach.
      • nangaparbat3 Re: Alternatywa dla antyszczepów 28.11.21, 09:59
        Są ludzie, którzy naprawdę się wystraszyli nowej szczepionki. Zresztą mnie samej, chociaż już czekam na czwartą dawkę, przeklatuje przez głowę "a jeśli".
        Myślę, że wiele osób po prostu o wiele wyżej ocenia ryzyko zaszczepienia się niż chorowania.
        Czasem to jest zupełnie niewiarygodne - dopiero co rozmawiałam z otyłym kolegą, który oburzał się, że dyrekcja wysłałą librusem listę z terminami 3 dawki - jego na tej liście nie było i to go oburzało, że ludzie się dowiedzą (bzdura, wielu osób szczepiących się też nie było, w tym mnie samej, bo wybraliśmy inne punkty, ale tym razem czapka naprawdę gore). W dyskusji powiedział, ze jego dorosła córka z przyczyn zdrowotnych szczepić się nie może (fakt, ma niepełnosprawną córkę), więc mówię: właśnie dlatego wszyscy, którzy mogą, powinni być zaszczepieni, żeby takie osoby jak ona były bezpieczne - i widać było, że ona naprawdę włączył myślenie. Nie wiem, na jak długo, nie wiem, czy jest cień szansy na skutek - ale faktem jest, że z nami (Polakami) nikt o tym nie rozmawia. Przecież - już chyba było o tym) pownno mieć ministerstwo osobę budzącą zaufanie i tłumaczącą ludziom, co się dzieje, co tydzień w głównym programie tvp, rzeczowo, spokojnie i prosto, jak kiedyś robili to pan Łętowska czy Jacek Kuroń.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka