Dodaj do ulubionych

Czy mogą wysyłać na zdalne?

30.11.21, 18:50
Czy mogą wysyłać na zdalne nauczanie młodzież zaszczepioną?
Kwarantanny się nie nakłada, a czy "nakłada" się zdalne? Oczywiście w klasie nawet jeśli zaszczepiona większość to nie wszyscy. Kontakt z nauczycielem, który okazał się zakażony i kilka klas w całości poleciało na zdalne.
Czy dyrekcja mogła?

Uwaga: nie pytam się, czy dyrekcja się martwi i stara albo na co dmuch, nie robię egzegezy skuteczności szczepionek, występowalności wariantów, ani stanu psychicznego nieszczepionych, lub szczepionych, lub jednych i drugich.
Pytam o PRZEPISY.
Czy ktoś zna konkret i może mi przytoczyć?
Obserwuj wątek
  • jolie Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 19:02
   Nie przytoczę przepisu, ale w szkole najstarszego syna jest to powszechna praktyka - zaszczepieni czy nie, idą na zdalne. Nie ma opcji, za zaszczepiona część klasy chodzi, niezaszczepiona siedzi w domu. Zaszczepieni mają swobodę poruszania się i nie mają kwarantanny domowej, ale, gdy jest zdalne, siedzą przed laptopem.
  • asfiksja Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 19:09
   Tak, mogą. Ale nie muszą. Przepisów nie znam, ale mam synów w 2 liceach i w jednym wysyłają wszystkich do domu, w drugim tylko tych na kwarantannie (z obowiązkiem nadrobienia sprawdzianów i materiału po powrocie). Obaj dyrektorzy są doświadczeni w swoim fachu i zapewne nie naciągają przepisów w żadną stronę.
   • iwoniaw Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 20:36
    Jest dokładnie jak pisze asfiksja - zależy z kim z sanepidu i jak rozmawia dyrektor, ale w każdym przypadku moze jedynie wnioskować o zdalne. Obecnie wykładnia ministerialna jest "ci bez kwarantanny w nirmalnej szkole, na zdalnym ci, co uziemieni przez sanepid", więc i sanepid niekoniecznie mówi to, co miesiąc temu w analogicznej sytuacji. No i w różnych szkołach mogą też być różne proporcje zaszczepionych i ozdrowieńców - jesli w kwarantannie są 2 osoby na klasę to raczej mniejsze prawdopodobienstwo zdalnego, niż gdy tych osób jest 20.
  • daniela34 Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 19:17
   Mogą wysłać. Wprawdzie tu zaszła zmiana w spojrzeniu Ministra Czarnka. Z początkiem roku szkolbego wydał był pismo, że dzieci nie wolno segregować, w związku z tym na zdalne idą wszyscy, niezależnie od szczepienia. Niedawno wydał był pismo o treści zgoła odmiennej-teraz zaszczepieni do szkoły, niezaszczepieni na zdalne. Ale szkoły nie bardzo mają instrumenty aby tak to zorganizować.

   www.prawo.pl/oswiata/podzial-na-uczniow-zaszczepionych-i-niezaszczepionych-skutki,510213.html
  • little_fish Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 19:18
   Bo żadnych przepisów nie ma. Były zalecenia Czarnka, żeby nie segregować dzieci i wszyscy lecieli na zdalne. Teraz na zdalne ci co mają kwaranntanne, reszta może chodzić do szkoły , pod warunkiem (i ty zwrot-klucz) jeśli szkoła jest w stanie zorganizować nauczanie w ten sposób. I w związku z tym można całość wysłać na zdalne...
  • feliz_madre Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 20:15
   Wydaje mi się że nie ma w tej kwestii przepisów.
   Zależy od szkoły, dyrektora, organizacji pracy.

   U mojego dziecka zaszczepiona cala klasa poza 3 osobami, a i tak poszli na zdalne z powodu covidu u nauczyciela.

   Ciekawe jak się sprawdza prowadzenie lekcji gdy pół klasy w sali, a pół przed kompem.
  • manala Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 20:26
   A jak sobie to wyobrażacie technicznie? Kamera w każdej klasie (w sensie coś więcej niż komputerowa)? A sprawdzian? Niezaszczepieni piszą w domu, a szczepieni w szkole (będą sobie pluli w brodę...).
   Może czas już dojrzeć do decyzji - zaszczepieni w szkołach, niezaszczepieni w domu - i ogarniają lekcje sami tongue_out
  • iwoniaw Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 20:32
   Mogą. Bo generalnie dla kwarantannowanych muszą robić zdalną i jesli dyrektor uzna, że nie jest w stanie zorganizować zdalnej i stacjonarnej w jednej klasie jednoczesnie, to zwraca sie do organu prowadzacego i sanepidu o pozwolenie na zdalną. BTW, covid obecnie jest jedynym przypadkiem, w ktorym zgodę na zdalne musi wyrazić także sanepid, bo w przypadku mrozów, powodzi czy innej awarii budynku wystarczy zgoda organu prowadzącego.
   A, sanepid (nawet ten sam oddział, nie że we Wrocławiu tak, a w Siedlcach owak) reaguje losowo, zależy na kogo trafisz. To samo zresztą z tym, kogo uznają za kontakt, a kogo nie.
    • iwoniaw Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 01.12.21, 07:04
     anorektycznazdzira napisała:

     > Ale MUSZĄ robić zdalne dla kwarantannowanych?
     > Czy tak "po ludzku" próbują?
     > Bo to nie ta samo uncertain
     >
     >

     Tzn. to jest tak: formalnie nie ma przepisu, ktory ich do tego zmusza. Nawet na stronie ministerstwa są tylko wytyczne:
     Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia dla grupy uczniów lub całej szkoły i przejść na naukę zdalną po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgody organu prowadzącego. Zgoda i opinia mogą być wydane w trybie pilnym, np. ustnie, pisemnie w formie adnotacji, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. Następnie muszą one zostać utrwalone.
     Zatem tak naprawdę to "po ludzku próbują". W dodatku nikt nie określił, czym jest "zdalne" lub "hybrydowe" tak konkretnie, więc jedna szkoła robi streaming na żywo z każdej lekcji, inna powie "przeczytajcie str 1-2000 i zróbcie zadania 1-7896". Dodaj do tego wystąpienia medialne ministra (będące, jak wiadomo, żródłem prawa... 😐) - we wrześniu grzmiał o "niedopuszczalnej segregacji, jak zdalne to dla wszystkich", obecnie "zaszczepieni i ozdrowieńcy mogą normalnie chodzić do szkoły".

     W praktyce, póki rząd nie xamyka szkół odgórnie, wszystko jest kwestią, kto i w którą stronę lobbuje i jakie poglądy na sprawę ma dyrektor szkoły. Jeśli wystąpią problemy obojętnie w którą stronę (wszyscy umrą, nikt nie zda matury, rodzice będą wkurzeni z powodu braku opieki/zajęć, inne), to wiadomo, kto będzie winny (dyrektor, opvjonalnie z organem prowadzącym, który się przychylał do jego jakże złych pomysłów), a kto zrobił wszystko, by było dobrze (ministerstwo). To jest tak chore, że szkoda słów (brak jasnych przepisów dla wszystkich), oczywiście lokalnie już się ludzie awanturują między sobą (jak to zdalne skoro można się zaszczepić i nie mieć kwarantanny? - jak to mają chodzić w epidemii i się zarażać?), a rząd umył rącxki. Divide et impera.
  • audrey81 Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 20:51
   Teoretycznie dyrekcja nie ma prawa pytać, kto jest zaszczepiony, a kto nie. Żaden nauczyciel nie może oficjalnie się tego dowiadywać. Niby Czarnek pozwala dzielić, ale jednocześnie wiąże dyrektorom ręce. Kolejny bezsens tego rządu.
  • bluea.nne Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 22:18
   Decyzja dyrektora po konsultacji z sanepidem. U moich dzieci w szkole różnie to wygląda, ale np.u córki gdzie większość zaszczepiona na zdalne poszły dzieci mające kwarantannę. Pozostali byli w szkole, nauczyciele łączyli się z Sal.
  • lotka_5 Re: Czy mogą wysyłać na zdalne? 30.11.21, 22:28
   Oczywiście, że może.
   Udostępnienie zaszczepionym uczniom uczęszczania stacjonarnego zostawiono do decyzji dyrekcji.
   Dokładnie jest to w ten sposób rozumiane, że dyrekcja NIE MA OBOWIAZKU kierowania osób zaszczepionych na zdalne nauczanie.
   Ale już logistykę zajęć zostawiono biednym szkołom.
   W efekcie wiadomo jak to się skończy. Prawie zadna szkoła nie jest w stanie zorganizować dzieciom w tym samym czasie i zajęć online i stacjonarnych.
   Przerzucono jedynie odpowiedzialność na dyrektorów pracowek, a rząd jest czysty bo przecież oni pozwolili. To szkoła będzie be, bo nie potrafi tego zorganizować.
   Bardzo sprytne posunięcie, aczkolwiek chamskie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka