Dodaj do ulubionych

Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pracy.

01.12.21, 19:42
Czy ktoś wygrał, miał?
Umowa na czas nieokreślony.
Okres wypowiedzenia 3 miesiące. W tym czasie pracownik pracuje.
Wypowiedzenie z pracy bez uzasadnienia, podane argumenty są nie prawdziwe. Na korzyść pracownika będzie zeznawać min. trzech świadków z pracy, ktorzy wiedzą że to nieprawda.
W sądzie pracy można wygrać unieważnienie wypowiedzenia, zwrot kosztów sprawy, a odszkodowanie też?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Ps. Czy ktoś wygrał kiedyś?
Obserwuj wątek
  • nenia1 Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 01.12.21, 20:44
   Oczywiście, że można i raczej na pewno wygrasz, sądy pracy tak jak rodzinne są zdecydowanie stronnicze.
   Osobiście znam pana z teczką osobową, która była spuchnięta od nagan, który utracił wcześniej prawo jazdy
   za jazdę po pijaku, który w zakładzie gdzie firma wykonywała usługi był rekordzistą "promili" mierzonych na bramie, a mimo to wygrał w sądzie pracy odszkodowanie bo był na tyle przytomny, że w dniu otrzymania zwolnienia poszedł do lekarza w przychodni, gdzie pracowała jego żona, i dostał L-4.
       • lotka_5 Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 01.12.21, 22:31
        To nie żart tylko zbyt duże doświadczenie z cwaniakami i przekretasami.
        Pracownik, który podpisał wypowiedzenie i był w danym dniu w pracy obecny, jest albo w grafiku, albo na liście obecności. Pracodawca jest w stanie udowodnić, że wypowiedzenie zostało skutecznie doręczone pracownikowi niebędącemu na L4.
        Sorry, ale pracodawca d.upa, że dał się wrobić w odszkodowanie takiemu cwaniakowi.
        Oczywiście tu się należała dyscyplinarna, a nie żadne wypowiedzenie. Dyscyplinarke można wreczyć w każdej chwili.
        • riki_i Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 01.12.21, 23:15
         lotka_5, zwolnienie lekarskie można wystawić do 3 dni wstecz. Pracownik o którym napisala nenia , prawdopodobnie wziął lewe zwolnienie wystawione od poprzedniego dnia, a swoją obecność w pracy w dniu, w którym mu je faktycznie wręczono tłumaczył tym, że przyszedł tylko po to , aby wręczyć owo zwolnienie. A nie wręczył, bo doznał szoku, że to jemu wręczono wypowiedzenie.
         • lotka_5 Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 00:12
          Nie wręcza się już zwolnień pracodawcy od dość dawna.
          Nie zmienia to faktu, że pracodawca dał ciała ( dał ciała bo w owej sytuacji cofa się wypowiedzenie nawet wiedząc, że to lewe l4, a nie czeka rok czasu na sprawę sądową wiedząc że zapłaci się odszkodowanie), a pracownik świnia i tyle.
          Nie mówiąc już o możliwości udowodnienia w sądzie skuteczności wręczonego wypowiedzenia.
          • riki_i Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 00:18
           No nie wręcza się zwolnień pracodawcy, bo leci netem, to fakt. Ale nie wiemy, kiedy ta sytuacja miała miejsce.

           Cofnięcie wypowiedzenia chytry manewr, acz pracownik w takiej sytuacji też nie w ciemię bity i prawdopodobnie poleci zwolnieniem w opór.

           Nie wiem czy to jeszcze obowiązuje, że jak mu się po 6 miesiącach skończy w sobotę, to od poniedziałku może znowu wziąć na 6 miesięcy?
           • lotka_5 Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 00:35
            Cofniecie wypowiedzenia to nie żaden chytry manewr. Takie są przepisy. I tak pracodawca zgodnie z kp powinien postąpić jeśli zazębiają się terminy. Natomiast jeśli jest dowód na to, że l4 wpłynęło (data wpływu na pue zus) po wręczeniu wypowiedzenia - to wypowiedzenie jest skuteczne.

            Co do okresu zasiłkowego (6 miesięcy) to od stycznia wchodzą nowe przepisy.

            • riki_i Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 01:09
             Co do tej skuteczności, to mimo wszystko można się spierać w sądzie pracy - nawet jeśli wpłynęło wstecznie po wręczeniu wypowiedzenia. Oczywiście, zgadzam się, że w takiej sytuacji wyjściowa pozycja procesowa pracownika jest kiepska.

             A z tymi przepisami to jak konkretnie będzie? Bo gdzieś czytałem, że mają one właśnie zlikwidować tę furtkę (ludzie z premedytacją brali wielomiesięczne zwolnienia kończące się w sobotę aby od poniedziałku ciągnąć kolejne 6 m-cy, żona Hofmana to zdaje się po upadku pierwszych rządów PiS-u przesikorowała w ten sposób w KGHM-ie ze dwa lata?!)
             • lotka_5 Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 08:29
              Nie słyszałam nigdy o zależności okresu zasiłkowego od "soboty". Okres zasiłkowy do końca 2021 r trwa ok 6 miesięcy na jedną jednostkę chorobową. Żeby brać kolejne zwolnienia (kolejne 6 miesięcy) następne zwolnienie musiało być wystawione już na inną chorobę. I tak można sobie było chorować w nieskończoność.
              Sobota to tylko dlatego, że w większości firm niedziela jest niepracująca, a więc pracownik kończąc zwolnienie w sobotę nie musiał pojawiać się w pracy następnego dnia (1 dzień przerwy między zwolnieniami), a od poniedziałku znów zwolnienie. Ludzie robili tak zapewne dlatego, że pojawiając się w pracy na ten 1 dzień pomiędzy zwolnieniami pracodawca mógłby wręczyć rozwiązanie umowy. A tak, to byli na zwolnieniu non stop.
              Na szczęście to się ukróci bo teraz okres zasiłkowy ponoć ma być łączny niezależnie od jednostki chorobowej.
               • lotka_5 Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 09:38
                Piszę na szczęście bo do tej pory niestety miałam sporo przypadków kombinacji wszelakich na lewych zwolnieniach. Decyzję o kontroli podejmuje pracodawca, który rzadko decyduje się na takie rozwiązanie.
                Pod względem kombinowania to dobrze, że ZUS zmienia zasady. Od strony pracownika niekoniecznie.
           • asia-loi Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 18:03
            riki_i napisał:

            > No nie wręcza się zwolnień pracodawcy, bo leci netem, to fakt.


            A jak ktoś nie ma netu albo e-maila, to jak ma napisać wypowiedzenie?
            I w jaki sposób pracodawca dostarcza pracownikowi wypowiedzenie. Też netem czy na papierze? I co jak pracownik nie ma służbowego e-maila?
            Pytam z ciekawości, bo nie wiem.
  • lotka_5 Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 01.12.21, 22:00
   No to albo "bez uzasadnienia", albo "z argumentami".
   Co jest wpisane jako przyczyna wypowiedzenia? Od tego zależy droga sądowa.
   Możesz żądać unieważnienia wypowiedzenia i przywrócenia na obecne stanowisko lub żądać odszkodowania za niesłuszne zwolnienie.

   Z tym, że zastanawiam się jak chcesz walczyć z wypowiedzeniem, które pracodawca w każdej chwili może złożyć pracownikowi.
   Co to muszą być za "argumenty", które mogą być nie prawdą?
     • dziadumila Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 04:54
      "Nieprawidłowe wykonywanie obowiązków pracowniczych objawiające się nieprawidłowym zachowaniem wobec klienta oraz nieprzestrzeganie zasad współżycia społecznego. Brak zrozumienia specyfiki pracy, stosowanie nakazu zamiast współdziałania, stosowanie poniżających form publicznego zwracania uwagi."

      Na rozmowie przy wręczaniu wypowiedzenia, na prośbę konkretnych przykładów, kiedy, kogo, na jaki temat - brak odpowiedzi. Nic nie potrafił pracodawca powiedzieć. Pracodawca ten, na co dzień nie przebywa w miejscu pracy, nie widuje pracownika, nie widzi jego pracy. Prace pracownika nadzoruje i widzi na co dzień kierownik. Kierownik odchodzi też z pracy, ale z własnej woli. W sądzie będzie zeznawać na korzyść pracownika. Wypowiedzenie powstało bez uzgodnienia z kierownikiem, za jego plecami. Kierownik był zszokowany, nie zgadza się z tym.
      Współpracy trwała z tym pracownikiem ponad pięć lat, bez skarg, zastrzeżeń, często przyznawane najwyższe premie.

      • lotka_5 Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 15:04
       Są to nadal dość lakoniczne przyczyny. Tak jak sama piszesz, nie ma konkretnych przykładów, dowodów, skutkow w postaci np utracenia klienta/kontraktu/przetargu.

       Można pokusic się o odwołanie do sądu pracy podając jako przyczynę NIE brak uzasadnienia wypowiedzenia ( bo uzasadnienie defacto jest), ale jego wadliwość i niezgodność z przepisami zawartymi w KP.

       Zależy też jakie obowiązują u was zasady, czy aby zwolnić pracownika nie przechodzi to najpierw przez kierownika? Nie ma konkretnych zapisów w regulaminie? Jeśli takowe są możnavpowolac się również na brak zgodności z regulaminem. Często w firmach to kierownik zwalnia pracownika, a szefostwo tylko podpisuje dokumenty.

       A co do meritum sprawy - powinnaś w pozwie sądowym zawnioskować o to co chcesz uzyskać. Tak jak pisałam wcześniej . Jeśli jesteś nadal w okresie wypowiedzenia możesz sadzić się o unieważnienie wypowiedzenia. Jeśli okres wypowiedzenia już minął i umowa się rozwiązała - możesz wnioskować o przywrócenie do pracy.
       Jest jeszcze trzecia opcja, jeśli powrót do pracy jest niemozliwy (nawet ze względu na panujące stosunki) możesz wnioskować o odszkodowanie. wysokość zależna jest od okresu wypowiedzenia, w twoim przypadku 3krotnosc miesięcznego wynagrodzenia brutto. Jest to maksymalna kwota, nie możesz domagać się więcej nawet jeśli poniosład straty z powodu wypowiedzenia. Ale sąd sam bada w trakcie procesu co dla pracownika jest "najlepsze".

       Możesz otrzymać jedną z w/w opcji.

       Dodatkowo możesz złożyć pozew również do sądu cywilnego o odszkodowanie z powództwa cywilnego. i tu jest z wysokośc nie jest uzależniona od żadnych wytycznych. Ale na tym się nie znam i nie podpowiem wiele. Pasowałby radca prawny, aby stwierdził czy jest podstawa.
   • lotka_5 Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 00:22
    Odszkodowanie jako poniesioną szkodę należy się tylko stronie- pracodawcy np gdy pracownik porzucił miejsce pracy i firma poniosła straty.
    Co do odszkodowania pracowniczego - należy się jak psu buda. Gwarantuje to kp art 45 i 47(1).
    Sąd odnosi się do pozwu pracownika o tego o co wnosi strona. Można wnieść albo o unieważnienie wypowiedzenia, albo o przywrócenie do pracy jeśli umowa się rozwiązała, albo o odszkodowanie. Nie można wszystkiego naraz w takiej sytuacji.
    Oczywiście jeśli pozew jest zasadny, a wypowiedzenie narusza kp.
    • riki_i Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 01:05
     lotka_5 napisał(a):

     > Sąd odnosi się do pozwu pracownika o tego o co wnosi strona. Można wnieść albo
     > o unieważnienie wypowiedzenia, albo o przywrócenie do pracy jeśli umowa się roz
     > wiązała, albo o odszkodowanie. Nie można wszystkiego naraz w takiej sytuacji.
     > Oczywiście jeśli pozew jest zasadny, a wypowiedzenie narusza kp.

     No ok, to jasne , że w jednym pozwie nie można wszystkiego.

     Ale można złożyć np. dwa odrębne pozwy - jeden pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenie do pracy (jeśli sąd uzna powództwo , to zasądzi też do 3 miesięcy wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy) i drugi pozew o odszkodowanie (na przykład z tytułu dyskryminacji jakiej pracownik podlegał w okresie wypowiedzenia).

     Oczywiście, wiadomo mi, że to wszystko nie są proste rzeczy dla wywalonego pracownika - laika w tych kwestiach. Tym niemniej, da się.
     • lotka_5 Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 08:38
      Ale to odszkodowanie to już chyba prędzej na drodze cywilnej a nie do sądu pracy.
      W związku z nieprawidłowo skonstruowanym wypowiedzeniem (np brak uzasadnienia, lub uzasadnienie naruszające przepisy) stosuje się albo albo.
      Czyli pracownik wnioskuję co chce uzyskać. Czy wnosi o unieważnienie wypowiedzenia (jeśli ono trwa) lub przywrócenie do pracy (jeśli umowa zdążyła się już zakończyć, i tu jest to wynagrodzenie za pozostawanie bez zatrudnienia ) lub ostatnie - o odszkodowanie jeśli przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe.
      Nie można zostać zarówno przywróconym do pracy i otrzymać odszkodowanie co do tej samej sprawy.
      Mało tego sąd nie zawsze odnosi się do tego o co wnioskuje strona- może sam ustalić, że w tym konkretnym przypadku należy się odszkodowanie- jeśli sąd uzna, że przywrócenie do pracy jest niecelowe - lub odwrotnie, jeśli pracownik wnioskuję o odszkodowanie- sąd może uznać, że należy się przywrócenie do pracy, a nie kasa.

      O odszkodowanie poza sądem pracy wnioskować można zawsze, ale tu już jest droga cywilna i całkiem inne reguły.
      • riki_i Re: Odszkodowanie za niesłyszene zwolnienie z pra 02.12.21, 09:37
       Tak, to prawda. Sądy często odmawiają przywrócenia do pracy uznając, że to nie ma sensu bo konflikt stron jest zbyt duży (imo sąd kieruje się prywatą, po prostu nie chcą mieć na wokandzie po miesiącu kolejnej sprawy o unieważnienie wypowiedzenia). No i wtedy jest to odszkodowanie, ale o ile się nie mylę, to nie są duże pieniądze (3 pensje?).

       Co do dyskryminacji będę się upierał- można złożyć drugi pozew w sądzie pracy. Inna sprawa to udowodnienie tego (nie jest dyskryminacją nieprawidłowe wręczenie wypowiedzenia). Ponadto sądy nawet w ewidentnych sytuacjach potrafią obalić pozew argumentem, że co prawda dyskryminacja była ale nie ma dowodów, że pracownik przeciwko niej protestował.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka