Dodaj do ulubionych

Kaligrafia dla starszaka

03.12.21, 11:12
Czy możecie polecić jakieś ćwiczenia z kaligrafii dla 5 klasisty? Ustaliłam z nauczycielką, że jednak trzeba trochę potrenować ładne (w sensie czytelne) pisanie, bo im dalej w las, tym większy bazgroł wychodzi... W nauczaniu początkowym niestety nauczycielki tak średnio o to zadbały (chyba z 7 różnych nauczycielek w pierwszych 3 latach, strajk, zdalne itd) i młody pisze litery naprawdę w dziwaczny sposób, często pod prąd i bez sensu, nie umie przechodzic płynnie z jednej w drugą... Już próbowałam nauczyć płynniej i z większym sensem, ale trudno zwalczyć wyuczone w szkole nawyki. Trochę ćwiczymy motorykę - klocki, masy plastyczne.

Zastanawiam się tylko, czy iść dalej w kierunku pisania "koniczynowego" czy wzorem zdaje się anglosaskim (sądząc po materiałach w internecie) trenować pisanie "drukowane" (?).

Na razie znalazłam Ortograffiti (ponoć dla klas 4-6), ale zastanawiam się, czy ćwiczenia jak na obrazkach dalej mają sens? Tym drugim sposobem pisze córka i mąż w sumie też.
Obserwuj wątek
  • berdebul Re: Kaligrafia dla starszaka 03.12.21, 11:41
   Ma być czytelnie, nie musi być ładnie. Print jest ok, ale chwilę trwa wyrobienie nawyku, jeżeli w szkole pisze, ale nie skupia się czy poprawnie graficznie. Warto tez dobrać odpowiednie narzędzie do pisania, pozakładać gumki wymuszające prawidłowy uchwyt.
  • katriel Re: Kaligrafia dla starszaka 03.12.21, 13:54
   Jeśli masz dylematy czy celować w szkolną kursywę z łączeniem liter, czy w pismo "drukowane", zbliżone do technicznego, i najchętniej wybrałabyś coś pośredniego, tylko nigdzie tego nie ma, to informuję, że jest. Taką pośrednią formę, z łączeniami tu i ówdzie, tam gdzie piszącemu wygodnie, proponuje Agata Kafarska w książce (podręcznik + zeszyty ćwiczeń) "Italik. Pisz ładniej" (do nabycia w sklepie Agaty Kleksografia.pl).
  • wapaha Re: Kaligrafia dla starszaka 03.12.21, 15:54
   Ortografiti jest fajne ale może zacznij od "początku" ? Dosłownie zeszyty do ćwiczenia literek, szlaczków, trzymania pisaka ?

   Dziecko nie ma żadnej "dys " ? Często dzieci z "dys" piszą nieładnie
   p.s. mój pisze wg mnie nieładnie , na co dzień - ale potrafi pięknie kaligrafowac - kupiłam mu pisak do kaligrafii ( taki ze ściętą końcówką ), papier milimetrowy i zeszyt do kaligrafii ( bo miał kiedyś fazę zapisania sie na warsztaty z kaligrafii ale że doba nie jest z gumy i nie ma jak-to sam sie bawił -i nieraz dalej sie bawi )
   • memphis90 Re: Kaligrafia dla starszaka 03.12.21, 20:12
    Ja nie wiem , czy 11l mi pójdzie w przedszkolne ćwiczenie literek, ja osobiście dostałabym szału, gdyby ktoś teraz nakazał mi pisać f czy h z tymi wszystkimi zawijasami na wszystkie strony... Długopis trzyma prawidłowo, motorykę cwiczy od zerowki, żadnego dys nie ma- poza przetrwałymi odruchami niemowlęcymi , ale nie jestem do tej diagnozy jakoś mocno przekonana. Nie jest niestety typem chętnym do ćwiczenia kaligrafii, co innego córka...
    • wapaha Re: Kaligrafia dla starszaka 04.12.21, 10:11
     memphis90 napisała:

     > Ja nie wiem , czy 11l mi pójdzie w przedszkolne ćwiczenie literek, ja osobiście
     > dostałabym szału, gdyby ktoś teraz nakazał mi pisać f czy h z tymi wszystkimi
     > zawijasami na wszystkie strony... Długopis trzyma prawidłowo, motorykę cwiczy o
     > d zerowki, żadnego dys nie ma- poza przetrwałymi odruchami niemowlęcymi , ale n
     > ie jestem do tej diagnozy jakoś mocno przekonana. Nie jest niestety typem chętn
     > ym do ćwiczenia kaligrafii, co innego córka...
     >

     Heh,. Rozumiem.
     Wiesz, że dzieciaki i wczesna młodzież ( tak do 6 klasy ) za uwłaczające uważają pływanie na basenie z deską.? Co tam dzieci !- wielu dorosłych tak uważa. Na zajęciach nieraz słyszałam : ale ja nie chcę pływać z deską, ja się chcę nauczyć pływać kraulem!
     Tymczasem profesjonaliście, zawodnicy rangi światowej, trenujący, amatorzy podchodzący poważnie do treningu - bez szemrania pływają z deską, i z płetwami, i i fajką i z gumami itp - bo wiedzą, że to nie jest sprzęt dla początkujących i działanie dla początkujących ale sprzęt, który poprawi ich technikę, siłę, sprawność i sprawi, że będą lepsi
     Czasem coś, co wydaje się cofnięciem jest tak naprawdę pomocą z wejściem na wyższe poziomy
     Może spróbuj to wytłumaczyć synowi
  • ichi51e Re: Kaligrafia dla starszaka 03.12.21, 16:03
   ja bym szła w druk. zbadać tez wzrok trzeba może ma astygmatyzm? Moim zdaniem zamiast szlaczkow i przepisywania lepiej sprawdzaja się ćwiczenia lewopolokulowe (Agnieszka Bała) albo seria z WiR (bo przecież pisać dzieciak umie. wir-sklep.pl/pl/p/DYSLEKSJA.-Cwiczenia-funkcji-sluchowych-i-wzrokowych-dla-uczniow-z-dysleksja-11-13-lat/427
   • hanusinamama Re: Kaligrafia dla starszaka 03.12.21, 19:04
    A co wy z tą dysleksją? Nie można już brzydko pisać tak zwyczajnie. Przypominam, ze od 2 lat mamy prawie cały czas zdalne...dzieci wtedy mniej piszą ręcznie, wiecej na komputerze.
    Pokazałabym wam zeszyt mojego męża z LO jak pięknie pisał...i teraz. Programista wiec na papierze w pracy nie pisze chyba nigdy. Takie skutki.
      • arthwen Re: Kaligrafia dla starszaka 03.12.21, 21:37
       Drugie to albo jakaś technika, albo przyroda - jak dbać o środowisko tongue_out
       Brzydkie pismo ma, owszem, niestaranne, ale JESZCZE czytelne wink Aczkolwiek przy "żaruwek" się zawahałam nieco zanim doszłam, ze to z bykiem po prostu.
       • memphis90 Re: Kaligrafia dla starszaka 03.12.21, 23:03
        Drugie to też polski - albo pomylił zeszyty... smile

        Ale polecam szczerze krytyczną analizę Słoneczników big_grin Nudny. Monotonny. Smutny, Zwieszające się słoneczniki przypominają mi o śmierci big_grin On ma takie dziwne przemyślenia. Kiedyś mieli napisać jaki wynalazek uważają na najważniejszy dla ludzkości. Napisał (parafrazuję z pamięci): najważniejszym wynalazkiem jest telefon. Bo jak człowiek ma covid, to może zadzwonić po pogotowie. A co miałby w takiej sytuacji zrobić np z żarówką???
      • mia_mia Re: Kaligrafia dla starszaka 04.12.21, 07:44
       Pisanie w szkole rzeczywiście jest na pograniczu czytelności, część wyrazów np. woda, śmieci można zgadnąć tylko z kontekstu.
       Przy sprawdzianach będzie miał w końcu obniżane oceny, bo część odpowiedzi będzie nieczytelna, sam będzie miał problem z odczytywaniem swoich tekstów.
       Jakieś materiały do ćwiczenia pisania nie zaszkodzą, ale może popróbuj z też kolorowankami, są nawet takie dla dorosłych i jakieś swobodne rysunki, są też specjalne treningi ręki, możesz poszukać albo zajęć albo ćwiczeń w internecie.
      • mamolka1 Re: Kaligrafia dla starszaka 04.12.21, 08:33
       Ukradłaś mi syna?? 🤔
       Wprawdzie mój rok młodszy ale pismo, prowadzenie zeszytu oraz ilustracje wydają mi się bardzo znajome ( pewnie z tego powodu nie mam najmniejszych problemów z odczytaniem notatki na drugim zdjęciu)
  • agonyaunt Re: Kaligrafia dla starszaka 04.12.21, 01:48
   Jako dorosła w dzieciństwie terroryzowana przymusem ładnego pisania powiem krótko - odpuść. Do dzisiaj uważam, że to przymuszanie nic nie dało, bazgrałam okropnie przez całą podstawówkę, w liceum, jak już nikt nie zwracał na to uwagi, zaczęłam pisać ładnie prawie z dnia na dzień. Po mojemu, nie według wskazówek. Pożegnałam się z zawijasami, nieleżącym mi krojem liter, łączeniem ich na siłę bo pani kazała. A próbowano wszystkiego nic to nie dało, była tylko kupa nerwów i - do dziś - ogromne poczucie zmarnowanego czasu, który można było wykorzystać na coś bardziej wartościowego.

   Jeśli młodemu kaligrafia się spodoba, to fajnie. Jak nie, to go nie zmuszaj. Motorykę można ćwiczyć inaczej.
   • 35wcieniu Re: Kaligrafia dla starszaka 04.12.21, 08:23
    Ale tu nie chodzi o "ładne" tylko o czytelne.
    Ty zaczęłaś sama z siebie, ogromna część ludzi nie zaczyna nigdy, wielu z nich nie potrafi napisać czytelnie własnego nazwiska, o wypełnieniu dowolnego druku nie wspominając a to już jest kalectwo.
    • agonyaunt Re: Kaligrafia dla starszaka 04.12.21, 10:58
     OK, rozumiem, ale i tak uważam, że to nie jest coś, o co powinno się walczyć za wszelką cenę. Mam ogromne poczucie zmarnowanego czasu i żal, że w pewnym momencie "jak" było ważniejsze od "co". A "co" było naprawdę dobre, tylko schodziło na dalszy plan "bo jest niechlujnie, nikt tego nie przeczyta, bazgrolisz jak kura pazurem". Takie podejście sprawiało, że czułam się głupsza niż byłam, a tego nie powinno się dziecku robić. Dlatego zalecam ostrożność, bo może z tego być więcej szkody niż pożytku.
  • kanna Re: Kaligrafia dla starszaka 04.12.21, 11:49
   Umiejętność kompletnie niepotrzebna, moim zdaniem.

   Ma pisać CZYTELNIE. Pomaga przejście na litery drukowane.

   Ale skoro się upierasz, to pamiętaj o podstawowej zasadzie: ciało rozwija się od środka, ku końcom.
   Ćwicząc kaligrafię kładziemy nacisk na działanie palców. Tymczasem sprawność ręki, zaczyna się od obręczy barkowej. czyli, aby usprawnić dłoń trzeba po kolei usprawniać: obręcz barkową, łokieć, nadgarstek, palce są na końcu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka