Dodaj do ulubionych

Chory onkologicznue, opieka, żywienie...

04.12.21, 21:20
Do doświadczonych w temacie.
Dziewczyny, jestem wspolopiekunem chorego onkologocznie.
Chemioterapia paliatywna, prostata, wątroba, kości.. Chodzacy, pierwsza chemia (słaba okrojona bo nerki).
Jesteśmy przed rejestracja w hospicjum domowym. W poniedziałek zaczynamy ogarniać temat opieki paliatywnej.
Co warto wiedzieć, gdzie, jak, jeiej pomocy szukać?. Jesteśmy zupełnie zupełnie beż wiedzy. W poniedziałek lek pierwszy kontakt i mam nadzieję os razu pojedziemy załatwiać opieki hospicjum domowego.
Na dziś problem z jedzeniem, brak apetytu. Mam pustą głowę, jak, co gotować, jak przemycać białko i energię aby było smaczne..
Wszystkie rady chętnie przyjmę.
Obserwuj wątek
    • mamamisi2005 Re: Chory onkologicznue, opieka, żywienie... 04.12.21, 21:43
      Moja bardzo bliska mi kuzynka przyjmowała paliatywną chemię. Zaczęła będąc w kiepskim stanie i pierwsza chemia była trudna do przejścia. Nie chciała nic jeść. Ale zareagowała na leczenie i po kolejnych było lepiej, tzn. samo podanie i 2 dni trudne, ale potem pozostałe dni lepsze. Wrócił apetyt na niektóre pokarmy i staraliśmy się dopieszczać.
      Od razu zgłosiliśmy się pod opiekę hospicyjną. Przez pół roku była tylko patronażowa, ale za to, gdy stan zaczął się pogarszać, to nie trzeba było szukać pomocy z obłędem w oczach. Aaaa, początkowo hospicjum chciało nas spławić, że niby stan jest za dobry i trwa jeszcze leczenie. Uczepilam się zalecenia opieki hospicyjnej przez onkologa i się udało się.
    • hasty Re: Chory onkologicznue, opieka, żywienie... 04.12.21, 21:48
      W hospicjum wystarczy np.wypis ze szpitala, gdzie wpisane jest rozpoznanie. Polecam kupić odżywki białkowe (dodaje się je do posiłków),, np.Protifar z Nutricii i np.fresubin z wysoką zawartością białka. Więcej informacji na pewno uzyskacie od lekarza i pielęgniarki z hospicjum. Bardzo współczuję,
    • damartyn Re: Chory onkologicznue, opieka, żywienie... 04.12.21, 22:51
      Pytaj chorego na co ma ochotę i to gotuj. Nie spodziewaj się dużego apetytu ani się jego brakiem nie martw. To nie ten czas. Jak pije, to już jest dobrze. Większym problemem będzie pewnie niemożność wypróżniania i tutaj od razu poproś lekarza o wspomagacze.
      Wypożycz łózko medyczne. Materac przeciwodleżynowy. Wszystko dostępne w organizacjach hospicjum domowego. Bardzo pomocne i komfortowe dla chorego.
      Skup się na opanowaniu bólu, nie na uśmierzaniu. Lekarz przepisze odpowiednie środki i trzeba tylko pilnować dawkowania bez przerwania .
      Staraj się być i słuchać. I przede wszystkim spokój we wszystkich działaniach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka