Dodaj do ulubionych

Będziemy piękni jak dawniej

18.02.22, 06:08

Będziemy działać sprawniej.
No niestety, chyba jednak nie.

Od jakiegoś czasu dokucza mi bol lewej nogi, dokładnie to od pośladka do kolana, bardziej z tyłu. Nasila się gdy prowadzę samochód, najgorzej przy zmianie sprzęgła. Gdy dluzej siedzę przy biurku tez mnie boli ale w samochodzie jest najgorzej.
Mam wrażenie że to nacisk na jakiś nerw gdy siedzę w specyficznej pozycji. Gdy chodzę czy biegam nic mnie nie boli.
Nadwagi brak. Jestem dość aktywna.
Chyba muszę wybrać się do fizjoterapeuty ale doraźnie liczę na wiedzę ematki. Co to może być? Czy to początek poważniejszych problemów, wstęp do rwy kulszowej czy po prostu starość?
Obserwuj wątek
    • szybki-lisek Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 06:15
      Dla mnie brzmi jak rwa, niestety. Miałam wiele lat temu, nie obyło się bez leków (ale za to bez zastrzyków z b12). Współczuję, moze to nie to i przejdzie? Na YT jest wielu terapeutów którzy mają fajne porady (lubię Purczynskiego), ale ciężko coś doradzać jak boli.
        • wapaha Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 12:14
          thea19 napisała:

> fizjoterapeuta nie ustala przyczyny. Od tego jest neurolog, który zleca badania
          > , na ich podstawie kieruje do lekarza rehabilitanta a ten zleca rehabilitację.

oczywiście, że ustala przyczynę- zwłaszcza jesli problem związany jest z aparatem ruchu- nie tylko ustala- ale równiez prowadzi fizjoterapię - czy to w formie ćwiczeń dobranych do sytuacji/czy to masaży/ czy to igieł /itp
            • picathartes Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 14:23
              Fizjoterapeuci stosuja mnóstwo testów, które potrafia rozróżnić i wykluczyć przypadłości. Np przy kręgosłupie boli A, B i C. Przy bólu mięśniowym będzie bolało A, B i D, C nie boli wcale, a ruchu X nie da się wykonać.
              Nie do wszystkiego potrzeba prześwietleń i neurologa, natomiast fizjoterapeuta na pewno do ortopedy lub neurologa odeśle, jeśli problem wykracza poza zakres jego umiejętności lub możliwości.
            • wapaha Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 15:29
              thea19 napisała:

> a w jaki sposób ustala? tak na oko? na podstawie opisu objawów? mnie fizjoterap
              > euta usilnie namawiał na masaż a lekarz powiedział, że to grozi udarem.

Moja - po pierwszej konsultacji i obmacaniu kazała wykonać rtg miednicy i odcinka lędźwiowo krzyżowego
              Poza tym - każda pierwsza wizyta u DOBREGO fizjoterapeuty - to obowiązkowy wywiad medyczny
              I w koncu-praca fizjoterapeuty to nie masaże-powiedziałabym wręcz, że rzadziej masaże
              • thea19 Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 16:35
                Żaden fizjo nie ma na czole etykietki z napisem dobry, zły. Opinie w necie też średnio wiarygodne. Mi lekarz zlecił rezonans, na RTG nie wyjdzie połowa moich przypadłości. Dziś idę do po lekarza po zlecenie na rehabilitację.
                • wapaha Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 16:53
                  Podobnie jak każdy inny specjalista, ale ta pierwsza wizyta i to co robi i czego nie robi fizjoterapeuta- bardzo dużo mówi
                  Ja mam wadę wrodzona kręgosłupa, której nie zauwazył żaden lekarz "specjalista" - nie tylko przy rtg kręgosłupa ale również przy punkcji czy zzo
                  Również fizjoterapeuta PRAWIDŁOWO mnie zdiagnozował ( podając inną diagnoze niż wcześniej lekarz ortopeda ) - jedynie przy badaniu palpacyjnym, które potwierdził usg i zawołał dla potwierdzenia lekarza ortopedę z którym współpracuje

Bardzo ci współczuję-bo z tego co piszesz borykasz się chyba z problemem, które cięzko zdiagnozowac i znaleźć, nie wiem jaką będziesz szła ścieżką ( nfz czy prywatnie ) i jak jest u ciebie ale w ogólnie w pl rehabilitacja leży i kwiczy - w moim dużym mieście sa tylko trzy poradnie, terminy oczekiwania na cito to min 4-6 mcy
                  Podpytaj o dobrego fizjoterapeutę znajomych, nie randomowych uczestnikow internetu ale ludzi z krwi i kości - bo dobry fizjo to magik. Moja fizjo to nasza "specjalistka rodzinna" , towarzyszy nam w życiu, zna nasze ciała, ich historię
                  • thea19 Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 17:56
                    Neurolog wysłał mnie do lekarza rehabilitanta. W przychodni przyszpitalnej termin na październik, w prywatnej na NFZ na maj a prywatnie od ręki. Byłam dziś. Prywatny zlecił reha ale prywatnie bo na NFZ nie może. Zapisałam się więc do niego drugi raz na ten maj, co by skorzystać też z "bezpłatnej" usługi. W maju też mi dadzą termin na przyszły rok. Mam wadę wrodzona odcinka szyjnego. Zdiagnozowana na studiach. Wtedy rehabilitacja na 5 lat starczyła. Potem zaczęły się pojawiać różne objawy, leczone doraźnie. Obecnie mam drętwiejące ręce, sztywny kark, napięte mięśnie i cała górę deformacji, ubytków, dehydratacja, oponiaka sporego, naciski, uciski i uj wie co. Neuro zlecił tabletki na regenerację, rehabilitant powiedział, że to nic nie da i szkoda kasy i zlecił te same zabiegi, co 15 lat temu.
                  • wapaha Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 16:58
                    U mnie problem był w budowie kośca i jak się okazało-oceniła trafnie
                    Usg podeszwowe stopy takoż samo , u potomstwa usg kolan, bioder- w zależności od problemu, ale MRI tez ogląda. Generalnie jeśli komuś ją polecam - a już masa znajomych do niej uczęszcza i jest zadowolona-to od razu mówię, że dobrze byłoby miec obraz danego obszaru
                    BTW poza ćwiczeniami, poza pracą manulaną ( ucisk, rolowanie, masaż), suchymi igłami - moja również układa/nagrywa ćwiczenia, indywidualne wskazania. Mój mąż np ma "swoją " karteczke i swoje nagranie- i jak mnie nigdy nie chciał słuchać, tak do niej chodzi i sie słucha tongue_out
    • totutotam.org Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 06:51
      Nacisk na nerw to dobry trop.
      Nie będę się rozpisywać na temat własnego przypadku, ale obejrzyj sobie któryś z materiałów z tej kliniki (mają ich mnóstwo) i myślę, że bez szkody dla zdrowia możesz wykonać jakieś proste rozciąganki, jak tu:

www.youtube.com/channel/UC6iRiXWScChTr6uNLXjJYFQ/join

Na początku trochę teorii. Mnie najbardziej pomógł ten zwykły "żółw", a nie mogłam siedzieć prawie w żadnej pozycji. Fizjoterapia ma ogromną przyszłość.
    • iziula11 Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 07:00
      Wyglada na ucisk nerwu w okolicy ledzwiowej.
      Dopoki nie jest tragicznie sprobuj rozciagnac miesnie okolicy krzyzowej poprzez cwiczenia.
      Na YouTube znajdziesz mnostwo filmow. Ja polecam ci yoga . Ja lubie Anatomia Jogi - syrona prowadzona przez fizjotetapeutke i Malgorzate Mostowska. Obie sa swietne.
      Od kiedy cwicze joge nie mam nawrotow rwy kulszowej ani ostrych boli plecow,pomimo zmian w kregach.
      Na Anatomi Jogi znajdz filmy soecjalne na bol w okolicy ledzwiowej.
        • pepsi.only Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 08:11
          Nie będę powtarzać, bo dziewczyny wyżej wszystko, co i ja chciałam, już napisały.

I nie myśl, że starość! Nie myśl w ogóle o starościwink .
          ( mnie po raz pierwszy rwa kulszowa dopadła jak miałam 26 lat i ważyłam 49-50 kg, ruszyć się nie mogłam, ani wstać, a jak wstałam, to nie mogłam usiąść, i ból potworny. Przeleczone. Dbane o postawę, nadal sporo ruchu, i joga na kręgosłup. I od dawna mam spokój- liczone w latach...)
        • wapaha Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 08:30
          homohominilupus napisała:

> Dziękuję dziewczyny.
          > Jesteście zgodne, pewnie macie rację z tą rwą.

Nie, to nie jest rwa
          Nie wytrzymałabyś 2 lata z rwą. Rwa boli stale a nie tylko w określonej pozycji gdy powstają napięcia ( siedzenie). Mając rwę nie byłabys w stanie prowadzić normalnej aktywności

> A śmiałam się z chlopa że go lumbago dopadło kiedyś to mam za swoje 😒
          >
          A wiesz, że u mnie fizjo znalazłam lumbalizację ? suspicious Ty się nie śmiej z tego lumbago tongue_out Po 40 tce dowiedziałam się że mam wadę wrodzoną tongue_out -a wszystko dzięki temu durnemu bólowi w "dwójce ". Spowodowała ona powstanie okolicznościowego napięcia w okolicy gruszkowatego
          • picathartes Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 11:04
            Niekoniecznie. Rwa (sciatica) jak najbardziej może dokuczać przy dłuższym siedzeniu.
            Tu masz ładnie opisane.
            Oczywiście w przypadku osób wysportowanych nasuwa się budowa anatomiczna i ucisk na nerw przez zbyt rozrośnięty mięsień, ale tego na forum nie zdiagnozujesz. Sposób postępowania i leczenia jest wtedy zupełnie inny, dlatego bez diagnozy się nie obejdzie.
        • taniarada Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 08:17
          Chyba pierwsze to lekarz internista .Czasami zastrzyk lub środki farmakologiczne.Jeśli to jest od niedawna to się wyleczy prochami .Mnie pomaga to Diclobert retard i żadne inne.Ale teraz rzadko .Jak czasami się naskakam po dachach .Dalej będziesz piękna i młoda.Tylko się wysłuchaj w swój organizm .Bo ból to informacja .A stan zapalny nieleczony przechodzi do stanu operacji.Zdrowia .
    • wapaha Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 08:27
      Fizjoterapeuta z rtg miednicy i odcinka lędźwiowego
      Póki co weź sobie kauczuk i roluj pośladek -zarówno bolący punkt jak i bliżej odbytu
      Roluj lędźwie ( punktowo)
      Resztę pokaże fizjoterapeuta

Miałam podobnie /to samo ?- ból pojawiał się przy siedzeniu dłuższym niż 2 godz i nieraz leżeniu. Zero bólu przy aktywności do 10 km. Potem "ciągnęło 'mnie .Był to efekt napięcia m.gruszkowatego ( fizjo znalazła też jego przyczynę ) - dlatego wymienione zabiegi pomogły, problemu pozbyłam się na zawsze- czasem po długim siedzeniu w aucie (ok 10 h ) odczuwam ale zawsze gdziekolwiek nie jadę zabieram ze sobą kauczuk i wiem jak masować.
      Dodam, że przez czas fizjoterapii nie biegałam ( bo pykanie po 5-7km to dla mnie nie bieganie ), codziennie robiłam ćwiczenia core, codziennie masowałam i....zrobiłam zyciówkę w biegu i zajełam 1 miejsce open w mieście . Nigdy wczesniej ani później nie przydarzyło mi się to tongue_out Ale fakt- czułam się jak młody bóg wink - co ważne - musiałam wyrzucić wszystkie dotychczasowe buty biegowe i kupić nowe-bo te stare były udeptane na innych schemat ustawienia i napięcia ciała

Poczytaj o gruszkowatym

• wapaha Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 08:33
          A dlaczego niewskazane ?
          Tylko PRZED wyjściem na stok zrób sobie rozgrzewkę i podziałaj manualnie na dupę i okolice odbytu.
          Siądź na piłke, roluj, ruchami okrężnymi, jak trafisz w punkt bólu -zastygnij i poczekaj
          Jesli nie masz możliwosci zrobienia tego piłką, nie masz rolera -poproś męża żeby mocno pouciskał ci pośladek, lub zrób to sama- ze szczególnym uwzględnieniem okolic odbytu ( bez podtekstów seksualnych , to poważna sprawa )
    • buldog2 Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 08:36
      Jak rozluźnisz mięśnie, to i ucisk się zmniejszy. Spróbuj maści końskiej. Jest ich wiele, ponieważ miałem wątpliwą przyjemność naprawiania różnych tam skutków. Może Krauterhof, może coś pomoże.
          • wapaha Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 12:16
            buldog2 napisał:

> Piłki i rolki (rolka bardziej) powinny pomóc, ale chyba najlepsza ręka człowiek

To zależy co i gdzie dokładnie jest

> a.
            > Masaż takiego kawałka ciała z rozgrzewką - ok. godziny (jeśli codziennie i porz
            > ądnie).
            >
            Ile ??
            Oszalałaś wink
            • buldog2 Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 20:06
              Nie, nie oszalałem. Wiem co mówię. Ok. godziny, znaczy może być i 40 minut, zależy od nogi. Ale mniej to chyba nie. To się czuje w rękach, kiedy się robi, jak się tkanka rozluźnia. A nie można masować tylko tego kawałka, który jest uszkodzony, a nawet, zdarza się, lepiej w ogóle go dotykać, tylko wokół. I czekać, aż się poprawi na tyle, by się za niego zabrać bezpośrednio.
              • wapaha Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 20:09
                buldog2 napisał:

> Nie, nie oszalałem. Wiem co mówię. Ok. godziny, znaczy może być i 40 minut, zal
                > eży od nogi. Ale mniej to chyba nie. To się czuje w rękach, kiedy się robi, jak
                > się tkanka rozluźnia. A nie można masować tylko tego kawałka, który jest uszko
                > dzony, a nawet, zdarza się, lepiej w ogóle go dotykać, tylko wokół. I czekać, a
                > ż się poprawi na tyle, by się za niego zabrać bezpośrednio.
                >
                ale że codziennie ?!
    • figa_z_makiem99 Re: Będziemy piękni jak dawniej 18.02.22, 14:37
      Brzmi jak początek rwy, jest jakiś ucisk na nerw, mi pomagają ćwiczenia, wzmacnianie mięśni pleców i brzucha, dobrze działa rozciąganie - leżenie na plecach i podciąganie kolan do klatki piersiowej. Nie mogę wykonywać skłonów albo skrętów w bok, biegać. Ćwiczenia pomogły i od 3 lat atak rwy nie wrócił, ale trzeba ćwiczyć systematycznie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka