Dodaj do ulubionych

Kupilibyście takie mieszkanie?

24.02.22, 10:34
Mieszkanie w jednym z największych miast Polski, w bardzo dobrym punkcie, 2 pokoje, wybudowane w 2005, wizualnie w bardzo dobrym stanie. Mieszkanie ma trzech wierzycieli, dwie osoby prywatne i bank. Bank wydał promese na bezciezarowe odłączenie lokali, osoby prywatne też. Dokumenty widziałam, dzwoniłam do banku sprawdzić wiarygodność. Cały budynek/blok jest osoby prywatnej (jest też wlascicielem takiego samego budynku obok), nigdy nie było wspólnoty, nie było określonych czynszów. Mieszkania są wynajowane, najemcy płacą czynsz najmu właścicielce, ona z tych pieniędzy pokrywa ewentualnie naprawy. I teraz właściciele sprzedają te mieszkania, ogłoszenia wystawione w listpadzie. W zeszłym tygodniu została wybrana wspólnota, w tym tygodniu kwota zaliczek na czynsz, ale bez zaliczki na fundusz remontowy. Stawki funduszu remontowego mają być określone po przeglądzie technicznym budynku, który nastąpi na przełomie wiosny lata. Czyli w zależności ile jest do naprawy, o tyle wzrosną stawki, na ten moment żadnej puli pieniędzy na ewentualne remonty nie ma, startują od zera. Pani pośrednik wciska kit, że wszystko jest w porządeczku, cud, miód, malina. Kupno mieszkania ma nastąpić już. Cena jest w miarę atrakcyjna. Ok. 50.000 tyś taniej niż inne mieszkania w tej lokalizacji. Kupilybyscie takie mieszkanie?
Obserwuj wątek
  • aqua48 Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 10:35
   nie
   • pink_peonies Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 10:35
    A dlaczego?
    • huang_he Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 10:39
     Blok zaraz będzie miał 20 lat.
     Ja mieszkam w nowym bloku, zaliczki na fundusz lecà raptem od kilku lat, a już sporo się zebrało. I za chwilę pierwsze naprawy ruszą, bo kończy się to, co było robione w ramach gwarancji. A koszty tego idą w setki tysięcy złotych.

     Oszczędzine 50 tys na mieszkaniu za chwile przerodzi się w ogromny koszt wszystkich napraw. W ogóle nie weszłabym w coś o tak przedziwnej historii. Ale co kto lubi
     • milva24 Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 11:29
      Z tego samego powodu jestem na nie.
  • makurokurosek Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 10:45
   Nie. Bloki na wynajem były budowane z bardzo kiepskich materiałów, tak więc będziesz słyszała każdą rozmowę sąsiada, dodatkowo to co napisały inne forumki, ten blok za chwile o ile nie już będzie nadawał się do gruntownego remontu, a funduszu remontowego brak.
   • pink_peonies Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 11:05
    Każdy blok może być budowany z kiepskich materiałów.
    • makurokurosek Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 11:37
     Te były z wyjątkowo kiepskich, oparte były o program budowy bloków na wynajem, tak więc bloki miały być wybudowane bardzo tanio. Takie mieszkania były fajne na wynajem, bo w porównaniu do cen rynkowych zawsze były tańsze, ale jako własnościowe to jest to porażka
  • aniani7 Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 10:45
   Nie, nie lubie sobie komplikowac zycia. Kuzyn kupil dom z lokatorem, latami czekal, kiedy alkoholik umrze i niejednokrotnie bal sie, ze pusci go z dymem.
   • taki-sobie-nick Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 22:04
    Kuzyn sam jest sobie winien. Nie trzeba było kombinować i kupować domu z lokatorem.

    Latami czekał, aż lokator umrze, fajna z was rodzina.
    • philippa_p Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 25.02.22, 11:31
     taki-sobie-nick napisała:

     > Kuzyn sam jest sobie winien. Nie trzeba było kombinować i kupować domu z lokato
     > rem.
     >
     > Latami czekał, aż lokator umrze, fajna z was rodzina.


     No, a mogli zapodac zupe grzybowa z szatanem... Nie czekali by - i juz +100 do fajnosci big_grin
  • ajr27 Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 10:46
   Coś tu śmierdzi. Parę lat temu sama zrezygnowałam z zakupu takiego mieszkania. Był to pojedyńczy blok na małej działce, zorientowałam się, że wszystkie mieszkania poza tym " moim" są wynajmowane. Klatka wyglądała jak slums, garaż cały w grzybie. Nie będę się mądrzyć, bo prawo nieruchomości to ciężka działka. Poszłabym do obcykanego w tym prawnika i opisała całą sytuację
  • alpepe Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 10:46
   Tak, ale tylko dlatego, że mnie stać, by stracić kasę.
  • agonyaunt Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 10:47
   Jeśli cały budynek należy do jednej osoby, to jacy właściciele sprzedają jakie mieszkania? I skąd się wzięła wspólnota mieszkaniowa?

   Tak czy siak, nie, nie kupiłabym mieszkania w budynku o nieznanym stanie technicznym, z majaczącym na horyzoncie wysokim kosztem utrzymania spowodowanym koniecznością napraw problemów, które wyjdą po przeglądzie.
   • pink_peonies Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 10:56
    Małżeństwo jest wlascicielem budynku. Do tej pory zarzadzali sami, ale teraz sprzedają wszystkie mieszkania. 3 mieszkania już sprzedali, a według prawa, jesli jest wiecej niż 3 wlascicieli, to musi być wspólnota.
    Rozmawiałam z prawnikiem i kupno pod względem finansowym jest bezpieczne. Cały budynek jest zadbany, w bardzo dobrym stanie wizualnym, ale zdaję sobie sprawę, że stan budynku, to nie tylko stan wizualny.
    • agonyaunt Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 11:04
     OK, rozumiem. To w takim razie rozważyłabym kupno po sprawdzeniu stanu, te 50k może być zbyt małą zniżką. No i chyba byłabym bardziej skłonna kupić gdyby to było na wynajem, nie do zamieszkania dla mnie.
     • pink_peonies Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 11:12
      Obok jest drugi budynek tych właścicieli i kupując mieszkanie będę w czynszu miała zaliczkę na fundusz remontowy tego drugiego budynku, bo jest na działce wspólnej.
      • agonyaunt Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 11:24
       Nie w czynszu, bo jak kupisz mieszkanie to nie płacisz czynszu. Będzie w opłatach, ale nie na drugi budynek, tylko na wspólnotę. Tyle że jeśli wspólnota jest wielobudynkowa, to będzie jak w spółdzielni, kasa od wszystkich dla wybranych, według siły głosów, niekoniecznie rzeczywistych potrzeb. Dla mnie to kolejny argument na nie.
       • pink_peonies Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 11:35
        Właściciele cwaniacy sprzedają mieszkania przed przeglądem technicznym i przed ustaleniem stawki na fundusz remontowy.
      • aqua48 Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 13:28
       Jeśli jest na wspólnej działce z innym budynkiem to nie będziesz mogła założyć księgi wieczystej na to mieszkanie.
    • madame_edith Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 11:48
     Weź pod uwagę, że mając 1 mieszkanie, podczas gdy oni cały blok będziesz mieć w tej wspólnocie całe nic do powiedzenia, jak przyjdzie decydować o czymkolwiek.
     • pink_peonies Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 12:00
      Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Do tego postawa pośredniczki, która wykazała się totalnym brakiem kompetencji, za to ochoczo wciskała mieszkanie powtarzając w kółko, że wszystko jest super sprawiła, że nabrałam obrzydzenia do tego zawodu. Pani miała skasować prawie 10.000 zł za nic.
     • gajmal Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 12:04
      Ja bym się mocno zastanawiała czemu ktoś nagle pozbywa się majątku...
      • pink_peonies Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 12:14
       Mojego męża tez nurtuje to pytanie. Ma teorię, że do tej pory właściciele pobierali kasę od najemców i nie inwestowali w jakieś poważniejsze remonty, a teraz gdy się okazało, że nakłady finansowe są potężne, szybko sprzedają.
     • smoczy_plomien Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 12:22
      Już parę lat nie byłam we wspólnocie, więc może coś się zmieniło, ale podczas zebrania można było podjąć decyzję o głosowaniu właścicielami, a nie udziałami, czyli 1 właściciel = 1 głos. W tej sposób omijaliśmy fakt, że miasto było włascicielem połowy mieszkań i przegłosowywaliśmy to, co pasowało właścicielom prywatnym.
  • purchawka2020 Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 12:10
   Nie.
   Wżyciu nie kupię mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej.
   Mam bardzo złe doświadczenia.
   • kryzys_wieku_sredniego Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 15:17
    To jakie masz spółdzielcze?
    😳
  • smoczy_plomien Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 12:19
   Szukałabym odpowiedzi u prawnika, może notariusza. Promesy dają bezpieczeństwo, a wśród wierzycieli nie ma ZUS ani US. Kwestiami technicznymi nie przejmowałabym się. Mieszkałam w budynku, którego stan był określony jako zły i serio nie czuło się tego. Natomiast zniżka wydaje się mała. Kupowałam nieruchomość z hipoteką i cena była na poziomie 60% rynkowej.
   • pink_peonies Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 12:30
    Mam przegadaną sprawę z prawnikiem, ale niepokoi fakt, że nie znam historii tego budynku, jakie były poczynione nakłady, ani nie znam planu gospodarczego. Troche kupowanie kota w worku.
   • kk345 Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 18:12
    >Mieszkałam w budynku, którego stan był określony jako zły i serio nie czuło się tego
    Ale to, jak się będzie mieszkać, to nie jest clou- może się okazać, ze z powodu usterek fundusz remontowy poszybuje w kosmos...
    • smoczy_plomien Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 18:59
     Za mojego mieszkania tam remontowaliśmy dach i klatkę schodową. Na większość kwoty wspólnota zaciągnęla kredyt, który mieliśmy spłacać kilkanaście lat. Koszty były "wysokawe", ale bez przesady. Większość wspólnoty chciała zwiększenia funduszu remontowego, nie trzeba było nikogo zmuszać.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 24.02.22, 15:16
   Analogiczna sytuacja do wykupowania mieszkań komunalnych od miasta.
   Czy bym kupiła? U nas w miasteczku od faceta co ma kilka kamienic i wynajmuje zapewne tak.
   Zresztą mam kolegę który wybusował kilka szeregów i one są pod wynajem, w sumie ma z 8 domów szeregowych, mieszkaja w nich rodziny które stać na wynajem a są u nas na kontrakcie na np. 2-4 lata.
   Jakby on sprzedawał, też bym kupiła.
  • m_incubo Re: Kupilibyście takie mieszkanie? 25.02.22, 11:22
   Nie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka