Dodaj do ulubionych

USA a wojna Rosja-Ukraina

01.03.22, 16:33
Przepraszam za wątkową sraczkę, ale skoro już....to chciałam się spytać taką rzecz: Jak pisałam wcześniej, póki co moi znajomi Włosi podchodzą do tego konfliktu w miarę spokojnie, jakkolwiek prawie wszyscy uważają, że ta wojna to w dużej mierze wina USA. I to mnie bardzo zdziwiło, że to nie jedna czy dwie osoby, ale z kim by, nie gadała, to prawie wszyscy obwiniali bardziej Stany Zjednoczone i Bidena niż samego Putina. Możecie mi wyjaśnić dlaczego?
Obserwuj wątek
    • magdallenac Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 16:38
      arista80 napisała:
      ,
      > e z kim by, nie gadała, to prawie wszyscy obwiniali bardziej Stany Zjednoczone
      > i Bidena niż samego Putina. Możecie mi wyjaśnić dlaczego?

Skąd ty k…wa piszesz??? Stany i Bidena Twoi znajomi obwiniają bardziej niż Putina??
    • ingryd Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 16:42
      ojojojojjjjjj,
      skoro już....to chciałam się spytać taką rzecz
      popierwsze primo : nie moge sie zaszczepic 3 dawka po mam za daleko
      podrugie primo : ukraina zaatakowala rosje przy pomocy usa i bidena, biedny putin, co on ma zrobic, no cooo???
          • ingryd Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 02.03.22, 10:47
            Natomiast geneza i tło konfliktu nie jest do końca jednoznaczne.

a jakiez to niejednoznacznosci tego konfliktu w tle ci sie majacza ?
            o tego lenina ci chodzi co to stworzyl wg ostatnich wypowiedzi putina ten sztuczny twor (w dodatku nazistowski i nacpany) zwany ukraina ?
            czy o te bron atomowa rozstawiona przez ukraincow wzdluz granicy rosyjskiej ? a moze normalnie i po ludzku chodzi o wielkie standarty demokracji, ktore wg rzadu rosyjskiego zostaly w ukrainie podeptane :
            -brak wolnych wyborow
            -brak wolnosci slowa i prasy w ogole
            -zakaz dzialania partii opozycyjnych
            -wiezienie i zabijanie opozycjonistow do rezimu zelenskiego
            -ciagle szerzenie sie i rozwoj korupcji (chodzi mi o wplywy oligarchow ukrainskich na zycie polityczne)
            -odcinanie obywateli ukrainskich od wolnej informacji (net, tv, poruszanie sie po kraju i zagranica)
            -ukrainizacja spoleczenstwa (PODOBNO wprowadzili obowiazaek nauki jezyka ukrainskiego nawet dla rusofonow, no po hooja im w ukrainie ukrainski)
            -antydemokratyczna propaganda
            -trolle ukrainskie siejace dezinformacje w calym demokratycznym swiecie

???
            pewnie masz jeszcze duzo do dorzucenia
            ciekawi mnie to wszystko z tego tla i genezy...
    • gama2003 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 16:44
      Aha.
      No niestety coraz bardziej pachniesz trollem
      Tak się składa, że mam rodzinę we Wloszech, liczną i rozsianą, poślubioną Włochom i mam dokładnie odwrotne od nich informacje.
      Absolutnie są świadomi, oni i ich liczne otoczenie co się dzieje. I nikomu USA jako sprawca kłopotów do głowy nie przyszedł.

Taki trollik niby italiano vero. Najpierw covidowy, teraz ameryka be. Byle ludzie czytali i a nuż ktoś łyknie.
      Obrzydliwe. Obrażasz też Włochów. Naród wesoły i rozrywkowy, ale nie głupi.
      Troll. W skorupce głupiutkiej zdziwionej światem.
      Rzyg.
      • arista80 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 16:51
        Możesz sobie mieć mnie za kogo chcesz. Pytałam się, bo po prostu nie wiem i pierwszy raz spotkałam się dziś z tymi oskarżeniami wobec USA. Nikt putina nie wybielał, każdy go potępiał, ale oprócz niego też oskarżano USA. Jak, jak pisałam, kompletnie nie wiedziałam tu, o co chodzi, ja ten konflikt znam jedynie od strony zatargów Rosja-Ukraina i żądań stawianych przez Rosję. No ale dobra, widać tu już o nic nie można spytać, bo zaraz padają oskarżenia o trolling, hejty itd...
              • arista80 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:06
                To była rozmowa w barze, a nie debata polityczna. Po prostu wyjechały głównie te argumenty, że gdyby Biden się nie wtrącał i te o bazach militarnych. Wierz czy nie, dla mnie to była czarna magia, bo kompletnie nie miałam pojęcia co mogą mieć USA do żądań Rosji odnośnie Ukrainy. Dobra, ale dalej możecie mnie brać za trolla. W sumie to nawet mi na rękę.
                • daniela34 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:10
                  No ale co lokalizacja rozmowy (bar) ma do tego? To w barze nie można zapytać owych "włoskich znajomych" w te słowa: "Słuchaj, Luca (czy inny tam Paolo), o jakich bazach i wtrącaniu się Bidena mówisz?"

To my mamy wiedzieć co owi włoscy znajomi mieli na myśli?
                  • gama2003 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:19
                    No pisała - z kim by nie rozmawiała, to mówil to samo.
                    Teraz juz jestesmy dziś ( 17.18) w barze ze znajomymi.
                    Już nie sonda uliczna w klimacie - prawie wszyscy Włosi.
                    Zaraz będzie - wysuszyłam kurtkę i nie ! Tam co innego jest napisane !

Wróć, zaraz bedzie - jeden znajomy, pijany i nie Włoch a chyba rosjanin, tylko taki trochę światowy, bo putina nie lubi. Też przez to USA.

Poczekajmy.
                  • arista80 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:20
                    Chodzi o to, że to była pogawędka przy kawie skakało się z tematu na temat, dlatego głupio mi było pytać o szczegóły, tym bardziej że pierwszy raz usłyszałam, ze ktoś miesza USA do tej wojny. Naprawdę, ja jestem noga z historii i dopóki nie wybuchła ta wojna miałam nikłe pojęcie o tym konflikcie. Wraz z wybuchem wojny dowiedziałam się o zapędach Rosji itd...Po wybuchu wojny rozmawiałam głównie z mamą i moi są bardzo przerażeni i mi też się to udzieliło. A dziś spotkałam się ze znajomymi i oni raz, że byli bardziej spokojni, dwa widzieli to z nieco innej strony i potem wyjechali z tym USA. Całkowicie inna perspektywa.
                      • arthwen Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 18:01
                        alpepe napisała:

> Nie rozumiem, ktoś ci przedstawia całkowicie inną perspektywę, a ty nie dopytuj
                        > esz i nie usiłujesz tego zrozumieć?
                        >
                        Ależ dopytuje! I to intensywnie, bo chyba z 4 wątki założyła w temacie okołorosyjskowojennym i dopytuje. Mogłaby co prawda pytać tychże znajomych, ale po co, skoro można popisać się intelektem na forum?
                      • arista80 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:34
                        Gdybym była sam na sam z rozmówcą albo w innych okolicznościach (np. w domu, jakimś spokojnym miejscu) to pewnie tak, a to był bar, przy ladzie, dużo ludzi, ktoś się przyłączał, leciała też muzyka, międzyczasie wychodziły też inne tematy. Po prostu było mi głupio. Poza tym jak pisałam jak weszłam w rozmowę z perspektywy osoby wystraszonej co dalej, oni z perspektywy "czego się tak boisz".
                        • daniela34 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:37
                          No to teraz dopytaj, my nie odpowiemy, bo jako żywo nikt z nas nie wie ani o winie Bidena ani o bazach wojskowych.
                          Ale taki tip: dziś Rosja twierdziła, że napadła na Ukrainę, bo obawia się ataku jądrowego. A teraz to przemyśl.
                        • umi Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 19:32
                          Noo... wstyd troche za takich znajomych. Ja bym zapytala, czy lubia swoje obecne zycie, czy wola burdel i korupcje i zeby ich dzieci w wieku nastu lat-dwudziestu lat wysylano na smierc i nawet nie pofatygowano sie po ich ciala.
                          Wina stanow to to, ze nie ybnely z bomby w tego palanta. Aczkolwiek jednak usprawiedliwiona, bo skaziliby calkiem spory teren i nie tylko Putinowi by sie oberwalo. Niestety kontynent to nie wyspa. A bardzo im by sie okupacja amerykanska przydala. Na dobre by im wyszla. USA sa calkiem niezle w wyciaganiu ludzi z bagna mentalnego. Madremu wystarczy dostarczyc srodki i pokazac inna perspektywe, zeby nie chcial wraca do jaskin, a Europejczyciy jednak nie sa glupi.
                          Z muzulmanami im nie wyszlo, z powodu tej religii. Ona zatrzymuje ludzi w rozwoju i sprawia, ze nie sa w stanie siegnac po porzadniejsze zycie.
                    • iuscogens Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 19:13
                      lella_two napisała:

> Ten numer z biedną Rosją otoczoną na granicach bronią NATO, to towar eksportowy
                      > trolli. Wczoraj widziałam to na szkockiej grupie.
                      >

E tam na szkockim, z miesiąc temu pewna szwajcarska forumka też takie mądrości tu pisała.
                    • kobietazpolnocy Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 02.03.22, 13:40
                      lella_two napisała:

> Ten numer z biedną Rosją otoczoną na granicach bronią NATO, to towar eksportowy
                      > trolli. Wczoraj widziałam to na szkockiej grupie.
                      >

Ale w sensie uważasz, że to nieprawda? I że nieprawdą jest przekonanie Rosjan, że zostali przez zachód oszukani?
                      Przecież nawet książki powstały o tym, czy te słowa o "not an inch further" istotnie padły czy nie i czy były obietnicą, czy tylko propozycją.
                • obrus_w_paski Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:38
                  No ale dlaczego nie dopytujesz się znajomych którzy twierdzą ze to wina USA, tylko idziesz z tym do jakiś randomow internetowych?

Staram się sobie wyobrazić ze siedzę z hiszpańskimi znajomymi w barze, koleżanki mówią „bo sytuacja w X jest taka”. A ja idę na jakieś polskie forum pytać się dlaczego moi znajomi mówi, ze sytuacja jest taka a nie inna. Kuriozalne
        • gama2003 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:13
          A na to dictum o USA nie wybałuszyłaś oczu na wloskiego licznego rozmówcę i nie zapytałaś czemu tak twierdzą ?
          Znasz język, więc mogłaś wypytać i sprostować.
          Ale nie, lepiej na ematkę wrzucać - wiecie, że we Włoszech kogo nie pytam to twierdzi, że USA winne, nie tylko pjutino ? Wina podzielona, może ktoś to kupi.

Tak tak. Niewinne pytanie. Zupełnie.
          Tylko właśnie napisałam do kuzynki, że trolle już Włoszki na ematce udają. I co ona na to.
          swojskim hasłem Gabrysi z killera odpowiedziała. Jak chcesz, przetlumaczę Ci na włoski. Brzydko będzie, więc może zemdlejesz.
          Trolliku italiano vero.

• literalniie Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:19
          arista80 napisała:

> Możesz sobie mieć mnie za kogo chcesz. Pytałam się, bo po prostu nie wiem i pie
          > rwszy raz spotkałam się dziś z tymi oskarżeniami wobec USA. Nikt putina nie wyb
          > ielał, każdy go potępiał, ale oprócz niego też oskarżano USA.

A na początku pisałaś że oskarżają Bidena bardziej niz Putina.
      • taje Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 21:08
        Wiecie co, ja niestety myślę, że arista nie jest trollem. O nastrojach we Włoszech wiem niewiele ale patrząc na poglądy głoszone w innych krajach, w tym w USA (w tym przez oświeconą lewicę!), wcale mnie to nie dziwi Wystarczy poczytać co na Twitterze o wojnie pisze Oliver Stone, Naomi Klein czy posłuchać Chomsky'ego. Tracę wiarę w ludzi.
    • alpepe Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:11
      Oni uważają pewnie, że NATO równa się USA, tyle zrozumieli i wysnuli wniosek z dupy. Generalnie to może przestań się z nimi zadawać, bo są ludźmi małej wiedzy ogólnej, a pewnie i niskiej inteligencji.
    • taje Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:15
      Bo na Zachodzie jest dużo symetrystów wojennych typu och jak to niedobrze, że mamy taki konflikt i dlaczegóż obie strony się nie dogadają. A nawet i nie na Zachodzie - trochę osłupiałam, jak zobaczyłam wypowiedź samego Dalai Lamy www.dalailama.com/news/2022/hope-for-dialogue-to-restore-pease-in-ukraine.

A zupełnie do szału doprowadziła mnie dzisiaj dyrekcja szkoły jednego z moich dzieci, która zabroniła używania barw Ukrainy bo są to, uwaga, symbole polityczne!! I jakoś rodzice w klasie mojego dziecka nieszczególnie przeciw temu protestują. Więc dzieci mogły wycinać z papieru tylko białe gołąbki! Rzecz się dzieje w Luksemburgu, w szkole większości dzieci pracowników EU...
      • jammer1974 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:52
        Zaprotestuj. Ja bym nie wytrzymala. Ale ja w Holandii mieszkam. Tutaj komunikat jest jasny i czytelny. Jak jakas partia powiedziala ze Putin ma racje to dostala specjalna kontrole finansowa bo podejrzewam sie ich o ruskie finansowanie.
        • taje Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 18:12
          Napisałam już do dyrekcji ale nie spodziewam się, że cokolwiek przewalczę skoro innym (także polskim) rodzicom to zbytnio nie przeszkadza... Co dziwniejsze to szkoła przy instytucjach EU + dla personelu dyplomatycznego i NATO więc raczej rosyjskich dzieci tu nie ma. W szkole drugiego mojego dziecka (brytyjska) też wysmarowałam epistołę do dyrektora po tym jak wysłał maila o tym jak tłumaczył dzieciom "sytuację" na Ukrainie i że zasadniczo wszyscy mamy się kochać. A na tutejszych forach rodzicielskich wiele emocjonalnych apeli rosyjskich rodziców, żeby inni rodzice wytłumaczyli swoim dzieciom, że nie wolno bullyingować rosyjskich dzieci. I co lepsze, że mamy obowiązek powstrzymywać się w domu przed mówieniem w obecności swoich dzieci, że Rosjanie to to albo tamto. Bo przecież to Putin a nie Rosjanie i oni w ogóle nie są odpowiedzialni...
      • pade Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 18:35
        taje napisała:

> Bo na Zachodzie jest dużo symetrystów wojennych typu och jak to niedobrze, że mamy taki konflikt i dlaczegóż obie strony się nie dogadają. A nawet i nie na Zachodzie - trochę osłupiałam, jak zobaczyłam wypowiedź samego Dalai Lamy www.dalailama.com/news/2022/hope-for-dialogue-to-restore-pease-in-ukraine.
        >
        > A zupełnie do szału doprowadziła mnie dzisiaj dyrekcja szkoły jednego z moich d
        > zieci, która zabroniła używania barw Ukrainy bo są to, uwaga, symbole polityczn
        > e!! I jakoś rodzice w klasie mojego dziecka nieszczególnie przeciw temu protest
        > ują. Więc dzieci mogły wycinać z papieru tylko białe gołąbki! Rzecz się dzieje
        > w Luksemburgu, w szkole większości dzieci pracowników EU...

aa, to stąd narracja Snake...
        reszta...brak mi słówuncertain
        • taje Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 02.03.22, 13:33
          Dziewczyny, serio, ja jestem załamana wypowiedziami na tutejszym forum szkolnym. Część rodziców, głownie z Europy Wschodniej i Centralnej faktycznie protestuje przeciwko "neutralności" narzuconej przez szkołę ale większość zamieniła się w orędowników wykrzywionej politycznej poprawności. A najbardziej aktywne jest niestety środowisko, które poprzednio protestowało w szkole przeciw maskom nazywając je zbrodnią na dzieciach i groziło pozwaniem szkoły przed jakieś tam trybunały międzynarodowe, serio. No i ci właśnie ludzie wypisują takie rzeczy, cytat z forum (przepraszam, że po ang):

"I don´t think that it is necessary to drag our children into this as it really doesn´t regard them at all (apart from the children from the areas concerned of course but there it´s their parent´s job to inform them as they see fit). Our children have already been heavily traumatised because of covid (for whatever reason), even though there again they were not concerned as well. Now you want to burden them with even more fear and terror? How do you think they can handle all that? I suggest to keep the war talks to adults - it´s difficult and very divisive even for them. If the older children wish to discuss it in class, they should of course be allowed to, but children should live their carefree and happy childhood and I really see no reason why they should be scared by a war that is far away from here and hopefully will end soon. And I would also like to stress that school should remain neutral at all times. It can of course tell children what is war and explain why it happens but it should never point finger and say who is the bad and the good guy. The things are usually much more complicated than that."
    • magdallenac Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:18
      Nie chciało mi się wierzyć w te wszystkie rosyjskie trolle, ale analizując kilka ostatnich wątków, widać wyraźnie i jak na dłoni, że podręcznikowo są realizowane techniki dezinformacji- Find the cracks, the big lie, a kernel of truth, conceal your hand, the useful idiots, deny everything, long game. Ten post jest tego idealnym przykładem.😳Trochę dziwnie się robi, kiedy to wychodzi od stałych, zasiedziałych na ematce forumek.
      • daniela34 Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:20
        Ja mam swoją kategoryzację po dzisiejszych wątkach. Pozwolę sobie przekleić z sąsiedniego

Jest tzw.troll zaniepokojony ("czy nie obawiacie się..."). Jest jeszcze troll myślàcy ("zastanawia mnie..."), troll przerażony ("na whatssapie kolega pisze, że kazali sprzątać garaże..."), troll szwajcarski ("ja nie wypowiadam się po żadnej stronie, aaaale..."), zagubiony troll pisi bez przekazu dnia ("zła unia, zły ryży Tusk, ale olaboga, co pisać o Orbanie???"), troll-pytajnik ("ja tylko pytam - bo nie wiem) I troll oburzony ("to już pytać nie wolno???")
        • saszanasza Re: USA a wojna Rosja-Ukraina 01.03.22, 17:28
          daniela34 napisała:

> Ja mam swoją kategoryzację po dzisiejszych wątkach. Pozwolę sobie przekleić z s
          > ąsiedniego
          >
          > Jest tzw.troll zaniepokojony ("czy nie obawiacie się..."). Jest jeszcze troll m
          > yślàcy ("zastanawia mnie..."), troll przerażony ("na whatssapie kolega pisze, ż
          > e kazali sprzątać garaże..."), troll szwajcarski ("ja nie wypowiadam się po żad
          > nej stronie, aaaale..."), zagubiony troll pisi bez przekazu dnia ("zła unia, zł
          > y ryży Tusk, ale olaboga, co pisać o Orbanie???"), troll-pytajnik ("ja tylko py
          > tam - bo nie wiem) I troll oburzony ("to już pytać nie wolno???")

Ja jeszcze mam tylko taką uwagę, że wiekszość tych trolli to antyszczepionkowcy🙈