Dodaj do ulubionych

Załamanie się struktur władzy w Rosji

05.03.22, 21:36
Rezerwy do prowadzenia wojny Rosja ma. Armia rosyjska ma ok. 1000 samolotów myśliwskich i szturmowych, piechoty też dałoby ściągnąć np. pół miliona, oczywiście po mobilizacji.

Chodzi o co innego.
Sankcje, choć na razie to początek, skutki w przemyśle, gospodarce w całości i społeczeństwie zaczną być odczuwalne za kilka tygodni (stoją fabryki, brak pracy i na pensje), doprowadzają do załamania władzy. Już blisko. Zaczęło to być widoczne 2-3 dni temu, potwierdziło się w dwóch niezależnych źródłach wczoraj i dziś. Dziś w wideo Szweca, w którym mówi o staraniach Usmanowa, wysłannika Putina, o rozpoczęcie negocjacji: youtu.be/L-Yl5--enBE
Przesłanek świadczących o załamaniu się rosyjskiej ofensywy i na rzecz takiego rozwoju wydarzeń jest więcej.

Powtórzę wpis z innego wątku.
Z powołaniem na źródło w Bellingcat Ukraińska Prawda podaje:

Rosyjscy najeźdźcy na Ukrainie prawie wyczerpali posiadane zasoby - skończą się one 6 marca. Nowe dostawy nastąpią, ale będą bardzo trudne w realizacji.

Bellingcat twierdzi, że z posiadanym zaopatrzeniem wojska rosyjskie mogą dotrwać do niedzieli, a potem armia Władimira Putina na Ukrainie się załamie.

Jednocześnie wyjaśnia, że nie uważa 6 marca za datę zakończenia wojny, ponieważ armia rosyjska może jeszcze otrzymać uzupełnienia zaopatrzenia i prawdopodobnie tak się stanie.

Dziennikarz Bellingcat uściśla: komentarz dotyczący zasobów odnosi się do rezerw zgromadzonych na Ukrainie. Można dostarczyć więcej (broni, paliwa, innego zaopatrzenia - UP) i więcej zostanie dostarczone, ale to logistyczny koszmar"

www.pravda.com.ua/rus/news/2022/03/5/7328340/

W kolejnych doniesieniach podaje, że w okolicach Charkowa obrońcy przygotowują się do kontruderzenia (dosłownie: kontrataku. Napisać można wszystko, ale tak to chyba nie jest, to też wygląda na propagandę podobną do Wyspy Żmijowej).

Z dalszych doniesień można wyłowić kilka charakterystycznych:

W Rosji panuje gorączkowy zakup żywności i artykułów przemysłowych.
Sieci handlowe rozpoczynają ograniczanie sprzedaży artykułów podstawowych.
Najzamożniejsi mieszkańcy ewakuują się z rodzinami do Emiratów, Izraela, Gruzji i gdzie się da.
Putin zdementował pogłoski o ogłoszeniu stanu wojennego.
Jednocześnie powiedział, że jeśli Ukraina "będzie kontynuować w tym duchu, jej państwowość zostanie unicestwiona". To wygląda na emocjonalne, niewyważone i nieadekwatne potraktowanie tematu.

To potwierdza istnienie warunków sprzyjających zachwianiu się władzy w Rosji. Widocznym skutkiem tego jest rezygnacja z kontynuacji ofensywy, ważniejsze jest zachowanie władzy. Może być ciekawie.

Poważniejszym obszarem niestabilności może okazać się sama Rosja.
Powtórzę: dwa niezależne, wrogie nawzajem i poważne kanały informacji.

Później podam więcej konkretów (chyba).
Obserwuj wątek
  • bistian Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 21:41
   Obyś miał rację! sad
  • bywalec.hoteli Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 21:41
   tylko ze fiutin na w dupie ludzi w rosji i czy oni głodni czy spragnieni - to dla nich tylko mięso armatnie
   • bistian Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 21:42
    bywalec.hoteli napisał:

    > tylko ze fiutin na w dupie ludzi w rosji i czy oni głodni czy spragnieni - to d
    > la nich tylko mięso armatnie

    Ale żołnierz musi jeść i mieć amunicję.
    Zobaczymy, może trolle nie będą miały płacone i się zbuntują? wink
    • milva24 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 21:45
     big_grin to by było ciekawe. Jak za kilka tygodni trwale zniknie parę nicków to będzie wiadomowink
     • mid.week Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:04
      milva24 napisała:

      > big_grin to by było ciekawe. Jak za kilka tygodni trwale zniknie parę nicków to będzi
      > e wiadomowink


      cyk i nie ma bywalca?
    • sueellen Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 21:50
     Wiele firm wychodzi z Rosji. Oni muszą zatrudniać tysiące Rosjan. To znaczy że te tysiące ludzi nagle z dnia na dzień straci pracę. Bezrobocie plus pustki w sklepach może otworzą oczy Rosjanom i zrozumieją że zostali zrobieni w bolo. Ale to nie będzie jutro tylko za ileś tam tygodni. A do tego czasu Ukraina może paść i będzie całkiem nowa rzeczywistość 😔
     • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:21
      To będą nie tysiące, a miliony. I w większości nieźle sytuowanych. Wiele firm zwalnia już, zwłaszcza te z kapitałem zachodnim, które odchodzą. Za kilka tygodni ludzie mogą zostać bez pieniędzy, ale zwolnienia to trwają już. Nie pamiętam, pisałem tu czy na Kraj, w Togliatti przerwy w pracy już (na 4 dni czy tygodnie), ale wszystko wskazuje na to, że na dłużej. A to kilka tysięcy w samej fabryce samochodów i dziesiątki tysięcy u poddostawców. Przemysł FARMACEUTYCZNY Rosji NIE ISTNIEJE bez dostaw z Zachodu (i Chin), tak samo produkcja urządzeń medycznych. Tak samo przemysł lotniczy, kosmiczny, WYDOBYWCZY (!) i wszystko co jest nowoczesne.
     • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:27
      Na razie nic nie wskazuje na to, by Ukraina miała paść. A zapowiedzi dostaw z Zachodu zaczynają gwarantować, że wprost przeciwnie. Właśnie w tej chwili to zaczynają być prawdziwe pieniądze, idące w miliardy. Sama pomoc dla uchodźców - 2,75 miliarda, dostawy wojskowe prawdopodobnie wielokrotnie większe. Prawdopodobnie, zależy co przyślą, na przykład co będą chcieli przetestować. Obrona powietrzna, to są sumy gigantyczne.
     • panna_lila Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:40
      ale jak to jest z tymi firmami, które się wycofują z rosji, oni tak z dnia na dzień się zamykają?, zwalniają ludzi? przecież to jest zwykle długi proces.
      • dyzurny_troll_forum Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 02:52
       panna_lila napisała:

       > ale jak to jest z tymi firmami, które się wycofują z rosji, oni tak z dnia na d
       > zień się zamykają?, zwalniają ludzi? przecież to jest zwykle długi proces.

       Długi proces jest w przypadku poszanowania prawa i dobrych obyczajów. W obecnej sytuacji się zapewne po prostu z dnia na dzień przestaje płacić. Nie sądze, żeby ktokolwiek przestrzegał okresów wypowiedzeń i tym podobnyhc rzeczy....
       • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 08:06
        Też tak myślę.
        A w ogóle, to europejskie zwyczaje mogły być w Moskwie i okolicach, Petersburgu, pewnie też w Jekaterynburgu, Nowosybirsku. Gdzie indziej pewnie nikt się tym nie przejmował nigdy.
    • morekac Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 05:52
     Ruscy nieuszą ani jeść ani mieć paliwa...
     • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 08:09
      W teorii, jeśli jest motywacja. W praktyce nawet w czasie II wojny (motywacja byla) potrzebne były dostawy konserw z lend lease. Benzyna lotnicza też chyba z USA.
   • engine8 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 21:48
    U nich wartosc czlowieka i jego zycia jest zupelnie inna niz na zachodzie.
    • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:33
     To już przeszłość. Zdanie mieszkańców Moskwy, Petersburga się liczy, to inny świat, niż reszta Rosji, nie można lekceważyć. Na pewno nie można pomijać Jekaterynburga i Nowosybirska, czy też Niżnego Nowgorodu, że wymienię tylko te miasta.
     Moskwa żyje na poziomie w pełni zachodnim, budżet miejski na mieszkańca był taki jak w Amsterdamie czy wyższy (nie pamiętam), dzieci w szkołach musiały mieć posiłki wyłącznie ze świeżych produktów itd.
     I z tym trzeba się liczyć, bo ludzie z pieniędzmi i aspiracjami się zbuntują, to nie cicha rosyjska wieś.
     • bywalec.hoteli Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 00:19
      ludzie z pieniędzmi i aspiracjami miały z władza swoisty układ -wy możecie się bogacić ale nie możecie się interesować polityka (tj możecie tylko popierać putina)
      • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 08:13
       To standardowa teoria, sprawdza się np. w naftowych państwach arabskich, o czym pisał m. in. prof. Mau ("Logika rosyjskiej modernizacji"). W Rosji trochę mniej, bo zróżnicowanie regionów jest ogromne, zdecydowanie większe, niż za czasów ZSRR (choć tam też było wielkie).
       • hummorek Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 23:24
        Chciałam tylko napisać, że przyjemnie się Ciebie czyta. Podziwiam wiedzę i sposób, w jaki ją przekazujesz. Szacunek i dziękuję.
   • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 21:55
    Nie wiem, co akurat Putin, nie wydaje się być on w stanie normalnym. Ale chodzi o co innego.
    On sam nie rządzi, może besztać swoich podwładnych, o ile jest milcząca zgoda reszty na taki kurs.
    A wiadomo, że FSB jest niesamowicie skonfliktowana z armią i całą partią wojny. Podobno FSB wydała Ukraińcom grupę Kadyrowa, znaczy zamachowców oraz jednostkę, która szykowała się do ataku na Kijów i została zniszczona też.
    Żeby orientować się w zachowaniu całości, trzeba koniecznie poznawać i uwzględniać szczegóły. Bez tego nic nie da się zrozumieć.
    Nie można też powiedzieć, że Putin (czy władze) mają ludzi gdzieś. Znaczy że mogą mieć ludzi gdzieś. Na pewno nie mogą tych z Moskwy i Petersburga, tam jest mnóstwo biurokratów żyjących "imperskością", ale tam też powstaje nowe zamożne i wpływowe społeczeństwo obywatelskie. Dalej, z samymi pensjami władza mogłaby sobie poradzić przez dłuższy czas. Ci z Moswy i Pitera dostaliby 70-80%, ci z Jekaterynburga (Swierdłowska) i Nowosybirska np. 50-60%, a reszta jakieś ochłapy. Służby dostałyby, być może, podwyżkę. Ale gospodarka rosyjska to nie Iran, tam są ogromne fabryki, w tym związane z Zachodem, a prawie wszystkie korzystające z dostaw z importu. One zaczynają stawać (nawet fabryka samochodów w Togliatti staje, bo nie ma do niej elektroniki. Na razie chyba na 4 dni czy tygodnie, nie pamiętam, ale zanosi się na to, że na dłużej). Pensje załogi, zwłaszcza pensje rosyjskie, to przy tym niewielki problem.
    • morekac Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 05:58
     Ogólnie to tam coś się dzieje: poza negocjatorem podejrzewanym o zdradę (i odstrzelony) zatrzymano również posła, podejrzewanego o przekazywanie informacji tudzież duża grupę dywersantów, którzy mieli utworzyć na niezajętych obszarach Republikę Ukraińska....
     Za Nexta.
     • milva24 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 07:15
      Szczerze to jak się Janukowycz na Białorusi objawił to z niepokojem oczekiwałam czy aby nie dojdzie do zamachu stanu z udziałem co po niektórych z władz Ukrainy. Na szczęście wywiad działa.
     • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 08:14
      To mówisz o Ukrainie, nie Rosji.
   • asia_i_p Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 15:56
    On ma, ale za jego plecami na władzę czekają przebierając nóżkami potencjalni następcy, którzy na niezadowoleniu ludzi mogą wygenerować jakiś pucz. W końcu to wydaje się tradycyjną metodą zmiany władz w Rosji, coś jak wybory w reszcie Europy. Powinni sobie te pucze wpisać do konstytucji.
  • mysiaapysia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 21:50
   I jeszcze taka wiadomość: biznes.interia.pl/gospodarka/news-aeroflot-zawiesza-loty-miedzynarodowe,nId,5873851
   Wprawdzie to dalszy skutek. Ale naprawdę bolesny. No cóż - Rosjanie będą gnić u siebie.
   • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:03
    Aerofłot to firma jedna z wielu. Zostaną odcięte od świata i staną tysiące. Amerykanie zaczynają blokadę już nie tylko obsługę banków rosyjskich (za wyjątkiem dwóch), ale i eksportu ropy (a są wielkim importerem ropy rosyjskiej). Niezależnie, stanie prawie cały przemysł obronny, on nie istnieje bez współpracy z państwami NATO i Dalekiego Wschodu.

    Dziś Bat'ka zdystansował się od wojny na Ukrainie - "żołnierze białoruscy nie wezmą w niej udziału", jakoś tak powiedział (musiałbym znaleźć cytat).

    Główne oficjalne (putinowskie ale na świetnym poziomie Regnum, Rossijskaja Gazeta gdzie indziej nie patrzyłem) portale rosyjskie przestają normalnie pracować, wydaje się, że nie tylko z powodu akcji hackerów. Oddzielna sprawa.
    • bistian Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:15
     buldog2 napisał:

     > Aerofłot to firma jedna z wielu. Zostaną odcięte od świata i staną tysiące.

     Jeżeli stanie produkcja samochodów, to staną również podwykonawcy, czyli, trzeba załogę pomnożyć przez 10, czasami i 12, i robią się z tego duże kwoty. I tak ze wszystkim
   • tapatik Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 09.03.22, 18:25
    Aerofłot zawiesza loty do innych krajów, ponieważ ma dużo samolotów w leasingu, że przestał płacić raty, to na wniosek leasingodawcy Policja może taki samolot zająć.
  • no_name33 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 21:54
   Niestety on ma cały czas poparcie. Kasa do niego płynieuncertain
   Czytałam dziś o tym jego schronie i się załamałam.
   60 tys.ludzi może pomieścić, zapasy, nawet linia kolejowa...

   Wiele lat głaskania i robienia interesów. I urósł w siłę.
   • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:13
    Czytałaś zdaje się o słynnym Jamantau. Dla siebie on ma inny, luksusowy. Patrz:

    yandex.ru/video/preview/?text=бункер%20путина%20на%20алтае%20ютуб&path=wizard&parent-reqid=1646514355764467-2290365303414623589-man1-2544-man-l7-balancer-8080-BAL-9700&wiz_type=v4thumbs&filmId=2891631768500398439

    Tu chyba mowa o obu, ale "prywatny" bunkier Putina to na Ałtaju. Ludzie mówią, że jest tam teraz z rodziną i ochroną.
    Jeszcze wczoraj były o tym filmy na yt, ale dziś zostały usunięte (albo zmienione na prywatne).
   • alicia033 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 07:46
    no_name33 napisała:

    > Czytałam dziś o tym jego schronie i się załamałam.
    > 60 tys.ludzi może pomieścić, zapasy, nawet linia kolejowa...

    (półserio): to najmniejszy problem a wręcz ułatwia rozwiązanie go. Wystarczy ich stamtąd nie wypuszczać. Otoczyć kordonem sanitarnym (przy współczesnej technice to nie problem i Zachód chętnie nowe rosyjskie władze w tym wesprze) i niech tam siedzą. Rok, dwa, pięć... Dopóki z głodu nie padną. Chodzi przecież o to, żeby putina i wiernych mu odizolować od władzy, nie?
  • 71tosia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:14
   sluchalam analizy jakies polskiego generala (niestety nie pamietam nazwiska) - armia rosyjska to blisko milion żołnierzy (400tys to żołnierze kontraktowi), w Ukrainie zaangażowanych jest 15-20% tych sil, oni nawet nie używają tam swych najlepszych jednostek bo Putin liczyl na szybki sukces (te dopiero sie przegrupowują). Juz to pokazuje ze ta wojna moze potrwac dlugo, tym bardziej ze odciete skutecznie od informacji spoleczenstwo jeszcze jakis czas da sie oglupiac.
   • hanusinamama Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:18
    Ale tez okazuje ze jakośc tego wojska putinowskiego nie takie jak myśleliśmy. Jakby chciał to by 4-5 dnia wysłał coś lepszego. Serio jak słucham tych naszych specjalistów od wosjkowosci to czasami pusty śmiech ogarnia. Była taka legenda o sile wojska rosysjkiego...okazuje się ze duzo w tym było bajki, mało prawdy
    • 71tosia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:30
     wojsk, szczegolnie ciezkich, chyba nie da sie przezucic steki kilometrow w ciagu kilku dni?
     Wojna w obcym kraju nigdy nie jest latwa czego doswiadczyli i Rosjanie i Amerykanie, historia pokazuje ze takie wojny trwaja latami. Niestety chyba taka pespektywa musimy myslec.
     • asfiksja Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:41
      >latami. Niestety chyba taka pespektywa musimy myslec
      Tylko jeśli Putin przestawi Rosjan na odżywianie się ropą.
     • lignum-vitae Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:36
      71tosia napisała:

      > wojsk, szczegolnie ciezkich, chyba nie da sie przezucic steki kilometrow w ciag
      > u kilku dni?

      Ale oni się finansowo przygotowują od 2 lat, rozmieszczali wojsko na granicy od paru miesięcy. Gotowi byli uderzyć już w styczniu. Jakie kilka dni?
     • mae224 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:41
      pamietajmy, że przerzucenie całego wojska w jedno miejsce pozbawia ogromny i słaby gospodarczo (na dnie) kraj bez obrony na całej długości granic. Z 16 sąsiadami. .
      • dyzurny_troll_forum Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 02:56
       mae224 napisała:

       > pamietajmy, że przerzucenie całego wojska w jedno miejsce pozbawia ogromny i sł
       > aby gospodarczo (na dnie) kraj bez obrony na całej długości granic. Z 16 sąsiad
       > ami. .

       A Chiny tylko czekają, żeby wziąć sobie zasoby Syberii...
       • wirtualny_byt2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 05:51
        10/10
       • morekac Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 06:00
        Azerbejdżan zakazał lotów do RU...
        • lot_w_kosmos Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 08:20
         Azerbejdżan w ogóle zajmuje doskonałą postawę na tle swoich posikan6ch ze strachu sąsiadów azjatyckich typu Armenia, Gruzja czy Kazachstan.
         Jawnie wyrażają sprzeciw putlerowi i pomoc Ukrainie.
         Żadne tam wywarzone postawy, tylko jasna pozycja.
         • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 10:06
          Azerbejdżan jest w zupełnie innej sytuacji strategicznej. Rosyjska armia nie ma tam łatwego dostępu, a za plecami stoi Turcja (w razie potrzeby będę stał z tobą na polu walki - jakoś tak powiedział Erdogan, ten sens). Kazachstan powie to, co każą Chiny. Kilka dni temu potępił agresję.
          • bombalska Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 20:49
           Ale przeciez Turcja jest w NATO. Nie moga sie zaangazowac.
           • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 22:17
            Turcja zestrzeliwała rosyjskie samoloty, bombardowała rosyjskich żołnierzy w Armenii...
       • alicia033 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 07:52
        dyzurny_troll_forum napisała:


        > A Chiny tylko czekają, żeby wziąć sobie zasoby Syberii...

        Chiny to z tych zasobów od lat już korzystają. W bardzo korzystnych cenach.
        Nie mają żadnego powodu, żeby ten stan zmieniać. W przeciwieństwie do Zachodu oni nie mają żadnych skrupułów i gdyby chcieli, starliby rosję w pył.
        Chinom to akurat zależy na utrzymaniu rosji a nie jej klęsce.
        • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 08:17
         Ropę i gaz kupują, tak twierdzą fachowcy, poniżej kosztów wydobycia, albo prawie. Żeby Gazprom i Rosnieft sobie poradziły, eksport do Chin zwolniono z ceł wywozowych i in. podatków. A i tak chyba trochę (firmy) dopłacają.
    • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:24
     Tę wojnę oni cały czas prowadzą w białych rękawiczkach, nawet ostatnie ekscesy (koszmarne), to margines. Dodatkowo niewykluczone że mordy i gwałty to tam, gdzie są oddziały czeczeńskie (doniesienia są z tych okolic), to do nich pasuje idealnie, mszczą się za rozwalenie zamachowców i zniszczenie grupy pod Kijowem.

     Gdyby chcieli, mogliby bez użycia broni jądrowej w ciągu godziny zniszczyć Kijów przy użyciu lotnictwa bombami paliwowymi (inaczej próżniowymi, objętościowymi). Gdyby chcieli, możliwości mają. Mają więcej możliwości, z których nie korzystają, np. broń mikrofalową (mogą wykorzystać zarówno do niszczenia siły żywej, jak i sprzętu). Oczywiście taka broń też jest wrażliwa na zniszczenie.
     • mae224 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:32
      Co to oznacza?
      • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 10:01
       Nie rozumiem pytania.
       Napisałem, że gdyby się zdecydowali, mogliby zniszczyć wszystko, ale okoliczności ich powstrzymują, będą powstrzymywać coraz mocniej. Co tu jest niejasne? Jeśli chodzi o działanie bomby paliwowo-powietrznej (objętościowej, termobarycznej, próżniowej - dla ścisłości, próżniowa to ona nie jest), o tym można przeczytać tu:
       pl.wikipedia.org/wiki/Bro%C5%84_termobaryczna

       W zamkniętym czołgu czy bojowej maszynie opancerzonej człowiek chyba bezpieczny (w czołgu na pewno, pancerz bojowej maszyny takiej jak Rosomak pewnie też ochroni).
       • bistian Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 10:08
        buldog2 napisał:

        > W zamkniętym czołgu czy bojowej maszynie opancerzonej człowiek chyba bezpieczny
        > (w czołgu na pewno, pancerz bojowej maszyny takiej jak Rosomak pewnie też ochr
        > oni).

        Może się okazać, że przy tak dużych ładunkach, nawet ludzie siedzący w metrze, mogą być w niebezpieczeństwie
        • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 10:31
         W metrze co innego, wnętrze jest otwarte i nie ma przeszkody dla fali uderzeniowej, komór rozprężających też nie ma. Metro nie będzie ochroną, w żadnym razie. Jeśli coś w budowli, to schron, najlepiej z komorami rozprężającymi, przeciwatomowy. A przede wszystkim zamknięty, powinno wystarczyć (nie liczyłem, jaka kategoria wystarczy).
         Wnętrze pojazdu pancernego jest zamknięte, powinno być bezpiecznie.
         • bistian Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 11:17
          buldog2 napisał:

          > W metrze co innego, wnętrze jest otwarte i nie ma przeszkody dla fali uderzenio
          > wej, komór rozprężających też nie ma.

          Do tego, są jeszcze szyby wentylacyjne
     • ja_mamma Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:52
      buldog2 napisał:


      > Gdyby chcieli, mogliby bez użycia broni jądrowej w ciągu godziny zniszczyć Kijów (...)

      Dlaczego nie chcą? O co tutaj, Twoim zdaniem, chodzi?
      • bistian Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 07:52
       ja_mamma napisała:

       > Dlaczego nie chcą[zniszczyć Kijowa]? O co tutaj, Twoim zdaniem, chodzi?

       Oni mają wielki problem demograficzny, Ukraina byłaby idealna do poprawy tego, ale wszystko skopali i już nie ma szans na wspólne państwo. Ale tak, czy siak, nie chcieli masowo zabijać ludności.
       Poza tym, wspólna historia, te wszystkie zabytki sakralne, Ławra Peczerska, Sobór Mądrości Bożej, ale nie tylko. Gdyby Putin to zniszczył choćby pomyłkowo, byłby przegrany nawet u popów, zwykłych ludzi zresztą też.
       Ja się obawiałem, że jak w tej piosence o dwóch koniach W. Młynarskiego, Putin wybierze sobie inne miasto i je zrówna z ziemią dla postrachu. W tym kierunku zmierza sytuacja w Mariupolu, niestety. To jest ewidentny idiotyczny pokaz siły.
       • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:22
        Kiedy pokaz siły kończy się. Brak sił (na miejscu). Zobaczymy co będzie w najbliższych dniach (na południu Ukraińcy mają niewiele wojsk, chyba tylko Odessa).
      • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:43
       Myślę że jest tak jak napisał Bistian. Można ten opór psychiczny (w odbiorze własnego społeczeństwa) ocenić jeszcze mocniej. Ale trzeba też dodać, że w opinii większości społeczeństwa z Ukraińcami można już walczyć. Co innego z Białorusią - to Rosjanom nawet w głowie się nie mieści, dlatego inwazja na Białoruś jest niewyobrażalna.
       To nie wszystko. W przypadku użycia bomb paliwowych (jedna duża, z tych które ma Rosja, to gwarantowane zniszczenia w promieniu 400m, ale przy masowym zużyciu to chyba nawet można liczyć, że ok. kilometra kwadratowego można zniszczyć, jeśli obok takie same bomby wybuchają.
       100 sztuk i zniszczone centrum. Kilkaset - cały Kijów. Jeszcze nie wiadomo, ile takich bomb Rosjanie mają.
       youtu.be/H9nAlIpHNqo
       (to albo ta bomba, albo większa niż te, co na uzbrojeniu).


       Ale wtedy najprawdopodobniej (nie od razu) znikają rosyjskie tamy na Syberii, może obiekty jądrowe, może jeszcze co innego. Trudno użyć takiej broni przeciw Ukrainie.
   • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:50
    Najlepsze jednostki są tam też. Niektóre rozbite, inne w większości zużyte.
    Liczebność tej armii to (zależy jak liczyć) ok. 1000 tys. Z tego, o czym pewnie generał nie powiedział, jakaś część to martwe dusze, wynik dążenia do wzbogacenia się dowódców (pobierają pensje, nagrody, różne świadczenia). Jaka? Dokładnie nie wiadomo (szacunki są różne, dochodzą do 20%, nawet przekraczają), wpadki są wtedy gdy ktoś zrobi się za chytry i nie odpali działki przełożonym. Wartość takiej armii jest znacznie niższa, niż wskazywałaby na to zmniejszona liczebność. Poza tym na jednego żołnierza na froncie przypada kilku (pięciu czy wiecej) obsługujących go na tyłach. No to robi się ich już znacznie mniej.

    По данным различных источников, в российских вооруженных силах насчитывается около миллиона военнослужащих действительной службы и до двух миллионов резервистов.

    Так, опять же, ранее упомянутый GLOBALFIREPOWER.COM, приводит следующие цифры. Количество действующих военнослужащих — 1 014 000 человек. Мобилизационный резерв — 2 000 000 человек. Численность других военизированных формирований — 555 000 человек. Это подразделения Росгвардии, ФСО, ФСБ, СВР и МЧС. Получается общая численность более 3,5 миллионов «штыков».
    militarist-info.ru/2022/01/08/chislennost-army-russia-2022/

    Prócz rezerwistów (2 mln), do dyspozycji są w czynnej służbie funkcjonariusze OMON, Rosgwardii itd. Ale ich wartość jako żołnierzy jest ograniczona do piechoty, może łączności. FSB (i nie tylko) ma własny Specnaz, ale to są znikome ilości. A w samej armii. w tym jednym milionie są setki tysięcy w marynarce (nie do ruszenia), łączności (takoż), strategicznych i innych siłach jądrowych i ich ochronie (nie do ruszenia tym bardziej) i wiele wiele innych.
    Łatwo ani skompletować nowej armii się nie da.
   • saszanasza Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:58
    71tosia napisała:

    > sluchalam analizy jakies polskiego generala (niestety nie pamietam nazwiska) -
    > armia rosyjska to blisko milion żołnierzy (400tys to żołnierze kontraktowi), w
    > Ukrainie zaangażowanych jest 15-20% tych sil, oni nawet nie używają tam swych
    > najlepszych jednostek bo Putin liczyl na szybki sukces (te dopiero sie przegru
    > powują). Juz to pokazuje ze ta wojna moze potrwac dlugo, tym bardziej ze odciet
    > e skutecznie od informacji spoleczenstwo jeszcze jakis czas da sie oglupiac.

    Czytałam, że Putin aktualnie wykorzystuje 90% swojego potencjału militarnego.
    • y_y Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:07
     90% zgromadzonego na granicy z Ukrainą
     • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:29
      Są i niższe szacunki. Bo np. stoi kilkaset śmigłowców i kilkaset czołgów. Ale jak je użyć, kiedy Ukraińcy mają tyle broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej, że z miejsca giną (choćby tylko Pioruny i Stingery). Oddziałów łączności i zaopatrzenia też do walki nie rzucą, choć je tam mają.
  • leni6 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:21
   Co do wydarzeń w Rosji to nie jestem optymistką, wydaje mi się że Rosjanie obalą Putina, ale to długo potrwa. Za to z tymi mysliwcami to jest wielka zagadka, około 500 sztuk stoi wokół Ukrainy, a lata ze 20%, niektórzy twierdzą że Putin oszczędza samoloty na trudniejszego przeciwnika, ja raczej się skłaniam do tego że te samoloty nie są sprawne lub nie ma komu nimi latać.
   • asfiksja Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:59
    >skłaniam do tego że te samoloty nie są sprawne lub nie ma komu nimi latać.
    Raczej natowskie Global Hawki latające nad Polską dobrze pilnują ukraińskiego nieba, a obrona przeciwlotnicza, która te informacje dostaje w czasie rzeczywistym też nie próżnuje. Można to na upartego nawet nazwać brakiem obecności NATO w Ukrainiewink
   • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 08:28
    Jeśli wierzyć ukraińskim źródłom (ostrożnie), w ciągu 9 dni stracili ok. 40 samolotów. Chyba w piątek stracili 6 samolotów (tu pokazali pilotów). Standardowo atakować muszą z małej wysokości, są w zasięgu Stingerów i podobnych, a tego jest już masa, będzie jeszcze więcej, w przypadku szerszego użycia samolotów straty mogą lekko sięgnąć np. 10 szt. na dobę. Wszystkich samolotów bojowych (szturmowych i myśliwskich) do tych zadań mają ok. 1000.

    No, już z grubsza 950. Rakiet chyba ok. 100 zostało (produkuje się, jak wszystko do produkcji jest, ok. 100 szt. rocznie), z ok. 500 które były. Samolotów, zależy których, nie wyprodukują nawet setki.
    Przynajmniej połowę muszą zostawić na wszystko inne, więcej niż połowę nie poświęcą na wątpliwą w wyniku (teraz już nawet powiedzieć "wątpliwą", to za wiele) wojnę na Ukrainie. No to ile im na tę wojnę zostało?
    Max. 450 samolotów. Na ile to starczy przy bardziej intensywnym wykorzystaniu?

    Na max. 2 miesiące.

    To nie ma co się dziwić, że tych samolotów używają nie aż tak chętnie.
    • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:16
     W tym miejscu
     youtu.be/74fUh7GqCMA?t=730
     były agent KGB (dziś w USA), wylicza straty Rosjan (powołuje się na źródła ukraińskie, może być przesada, ale raczej można mu wierzyć) na 5 marca:
     - ponad 10 tys. zabitych (może rannych i zabitych, nie mam pewności)
     - 39 samolotów,
     - śmigłowców 40 (cholernie drogie, zwłaszcza Kamowy)
     - czołgów 269
     - bojowych maszyn piechoty 945,
     - stanowisk artyleryjskich 105,
     - po 19,
     - cystern 60,
     - pojazdów 409,
     - dronów 3,
     Dane potwierdzone przez Amerykanów.

     Dalej w tym filmie.
     Amerykanie są poruszeni efektywnością wykorzystania użyczonych broni przez Ukraińców.
     W piątek w Irpieni koło Kijowa był straszny bój. Ok. 120 żołnierzy ze służb Ukrainy - 2 osoby strat.

     1,5 tysiąca elitarnych wojsk desantowych (na innym filmie była relacja o tym, że poległ dowódca tej jednostki). Rozumiem, że zaatakowali ich samoloty desantu w czasie podchodzenia do lądowania.
     Półtora tysiąca z elitarnej (chyba gwardia) jednostki desantowej (zresztą desantowcy to wszyscy elita, prawie Specnaz GRU).
     W ten sposób zniszczono jedną z najlepszych jednostek. By
     W natarciu na Mikołajów zniszczono 4 samoloty, w tym 3 z nich zestrzelił jeden człowiek.
     W Rosji zaczynają się strajki. To początek.

     Niewykluczone zamknięcie nieba nad Ukrainą.
     Amerykanom to się nie bardzo opłaca, niezależnie od tego, użyją Rosjanie broni jądrowej czy nie [użyją].
     Bo jak zamkną, Rosjanie przestaną latać (w konfrontacji z lotnictwem NATO, z F-35 nie mają szans, o czym wiedzą). Wtedy przestaną tracić samoloty. A tak, każdego dnia kilka sztuk... (wątpię, by obecnie Rosjanie mogli zrobić więcej, niż kilkadziesiąt samolotów rocznie. I raczej niewiele tych dziesiątek).
     Znacznie bardziej odpowiada Amerykanom broni przeciwlotniczej.
     • milupaa Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:34
      🙂
  • reinadelafiesta Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:35
   "W przypadku Rosji, gdyby obecny prezydent utracił władzę w efekcie najazdu na Ukrainę oraz zachodnich sankcji, byłby to prawdziwy ewenement w jej dziejach. Od wieków, jeśli imperium rządzi osoba niewahająca się użyć siły, potrafiąca zastraszyć otoczenie, wówczas jej rządy kończą się w podeszłym wieku na łożu śmierci. Następuje ona raczej z przyczyn naturalnych. Tradycją jest natomiast obalanie lub mordowanie tych, którzy cieszą się opinią mięczaków lub reformatów. Tu lista pechowych władców okazuje się całkiem pokaźna.
   I dalej:
   "Równie prawdopodobnie zapowiada się skuteczny bunt ludu. Owszem, za rządów Putina przez kraj przetaczało się kilka fal protestów, lecz władze pacyfikowały je bez większych trudności. Rosjanie należący do klasy średniej, których zachodnie sankcje doprowadzą do ruiny, mieszkają w największych metropoliach, a tych jest ledwie kilkanaście. Cała rosyjska prowincja tkwi w ubóstwie porównywalnym z tym, jakie stanowi codzienność Trzeciego Świata. Ci ludzie dobrze znają życie w nędzy i potrafią sobie z nią radzić. Natomiast nic ich tak nie raduje, jak świadomość, że Matuszka Rossija potrafi znów budzić grozę. Dla poczucia imperialnej satysfakcji gotowi są na wielkie wyrzeczenia. To też nie zmienia się od wieków."
   Na oligarchów też nie ma co liczyć, wolą stracić część majątku niż życie. Według autora największą szansę powodzenia ma rebelia, ale młodszej kadry oficerskiej i żołnierzy, a nie wierchuszki.
   Mówiąc szczerze, mocno mnie to przygnębiło, bo rozwiązanie problemu przez samych Rosjan byłoby chyba najlepszym rozwiązaniem.
   Całość tutaj:gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8372479,wladimir-putin-rosja-ukraina-wojna-obalenie-wojsko-zolnierze-inwazja-michail-chodorkowski.html
   • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:55
    Nie będę tego komentował, znam historię kilku buntów w rosyjskiej armii w ostatnich latach, nawet napisałem o tym niezły artykuł (znaczy dokształciłem się).
    Ten autor nie ma pojęcia o czym pisze, tak jak praktycznie wszyscy eksperci i podobni w polskich mediach. Nie wszystko co pisze, jest bzdurą, ale w szczegóły i omawianie zdania po zdaniu nie chce mi się wchodzić.
    • reinadelafiesta Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 00:16
     Szkoda że Ci się nie chce. Czas pokaże, obyś miał rację.
    • alfa36 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 07:43
     Dajesz nadzieję...
    • milupaa Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:30
     To troszkę napisz 🙂
     • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 14:03
      Proszę, tu:
      Dawniej kopii (oryginał dla i na wp.pl) tego było pełno w sieci, w końcu pousuwali wszystkie

      u.pcloud.link/publink/show?code=XZbGjx7ZqeH2H7VdhERLXxXUygNDvXKuoihX

      Tam brak pewnych szczegółów, które chciałem dopisać, ale nie wszystko można było. No i opowieść doprowadzona do 2012, później też się działo to samo:

      https://cs9.pikabu.ru/post_img/2017/01/13/1/og_og_1484259294210112211.jpg

      Wpis z tłumaczeniem opisu gąsienicy Sorokina też nie oparł się cenzurze, tym razem obyczajowej. A przecież taki niewinny obrazek dokleiłem. Poza tym uznana literatura piękna i opozycyjna smile
      Ten zachód słońca jeszcze piękniejszy i drugi obrazek też (zdjęcia nie moje, z netu)
      • myfaith Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 15:22
       Z Twojego liku buldog wynika ze Rosja jest bardzo ale to bardzo podobna do Niemiec ( z okresu Hitlera) "Stara "szkoła wojskowa vs aparatczycy i pospolitej maści koniunkturaliści . Proba przewrotów vs próba wykorzystania wojska przeciw własnej ludności ......

       I tu mi sie nasunelo ze w Polsce zastanawiano sie nad wysłaniem wojska przeciwko protestującym przeciwko zaostrzeniu ustawy anytaoborcyjnej. Czyżby stara szkoła Leningradzka ????
    • tapatik Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 10.03.22, 18:20
     buldog2 napisał:

     > Nie będę tego komentował, znam historię kilku buntów w rosyjskiej armii
     > w ostatnich latach, nawet napisałem o tym niezły artykuł (znaczy dokształciłem się).

     Poproszę o linka
  • asfiksja Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:39
   Też mam takie obserwacje. Ukraińcy muszą teraz wytrzymać, co przy odpowiednim wsparciu dobrze zmotywowanych partnerów jest całkowicie możliwe, czas gra na ich korzyść, sankcje - tzn. przepraszam, specjalna operacja finansowa mająca na celu wyzwolenie Rosji - muszą zadziałać, a kleptokracja/służbokracja jest droga w utrzymaniu i bez pieniędzy się szybko rozleci.
   • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:05
    No więc mnie też zaskoczyło, że pęka to tak szybko. Może jeszcze da się to skleić, ale na krótko i widać, że jednak oni myślą o przyszłości czyli już uwzględniają nadchodzący krach.
    • bombalska Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 21:12
     Rosjanie sa juz bez pieniedzy (rublem mozna sie podetrzec, waluty nie ma, a jak jest to odgorny zakaz kupowania). W sklepach pusto (trzeba bylo pozbyc sie rubla do podcierania). Pensji nie dostanie budzetowka (służby, szkoly, wojsko) ani emeryci, bo panstwo bankrutuje z powodu sankcji, bo ludzie z dnia na dzien potracili prace, bo zagraniczne firmy sie zwijaja. Oddzialy bankow bankrutuja, bo nagla wyplata gotowki, bo swift, bo sankcje. Porty i przeloty poblokowane. Dostaw nie bedzie, i z powodow logistycznych, finansowych i etycznych. Jak myslicie, na jak dlugo Rosjanom starczy zarcia w lodowce? Ja duze zakupy robie raz w tygodniu + co drugi dzien male. A jaka perspektywa? Póki co tunel bez światełka. Ja tego nie widze. Widzę, że ruskie miasta będa głodne. Nawet jesli sami sobie cos wyprodukuja, to dla wszystkich nie starczy. Tylko wieś sie wyżywi, bo świnka, bo krówka, bo kurki, oni są samowystarczalni. Ale miasta? Do tego dodajmy trupy wracajace z Ukrainy w liczbie niemałej. A Putin będzie ścigany przez Hage międzynarodowym listem gończym.
     Napisałam to, co ja już widzę jako pewniaki.
  • odnawialna Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 22:44
   Ale techniczne jak to załamanie miałoby wyglądać? Putin ma władzę absolutną. Musiałby ustąpić że stanowiska, a chyba nikt nie jest tak naiwny, żeby w to wierzyć. Kolejna wersja: ktoś musiałby go usunąć. Kto? Najwyższe funkcje w państwie sprawują ludzie, którzy urośli w siłę przy Putinie, obalenie Putina jest dla nich równoznaczne z obaleniem samego siebie i nie chodzi wyłącznie o władzę, ale o kasę przede wszystkim.
   • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:00
    Skąd to przekonanie, że absolutną? Istenieje całe mnóstwo dowodów na to, że jego władza jest ograniczona i absolutna tylko w propagandzie, czy tam gdzie grupy wpływu godzą się na delegację władzy. Przykład jeden z wielu: kilkanaście lat temu w czasie tzw. trzeciej wojny czekistów (jakby była władza absolutna, nie byłoby tej wojny) Putin odprawił na emeryturę stu kilkudziesięciu generałów FSB. Odeszła mniej więcej połowa.
    Podać więcej? (trochę zachodu by było, ale mogę się wykpić dwoma-trzema artykułami na temat).
    • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:11
     A technicznie jak? Nie wiem, może Putin odejść na emeryturę, może mieć atak serca jak Stalin (czy co tam mu się stało). Nie bez powodu ochronę wymienił w całości na nową, ale wiadomo że Berii nic nie pomogło.

     Ale tu: u.pcloud.link/publink/show?code=XZlQauXZUHwV1IA8thmsAMy3fWFoQR2Tq0ek

     masz artykuł na temat. Nie o tym konkretnym przypadku, ale na temat.
     • alpepe Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:28
      Dzięki za artykuł, właśnie zaczęłam sobie czytać.
    • 71tosia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 00:10
     Jedyny przypadek gdy władze na kremlu obalono w wyniku kolektywnej decyzji to był Chruszczow. Ale za czasów chruszczowa czy brezniewa kolektywnośćc władzy była w Rosji dużo większa niż teraz. Putin dość skutecznie eliminował przez lata tych którzy chcieli by z nimi dzielił rządzenie, ma władze absolutna bardziej podobna do tej jaka mieli carowie niż sekretarze partyjni.
     • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 00:23
      Nie jedyny. Berię obalono kolektywnie, jeszcze z udziałem ochrony ze strony armii.
      Stalina chyba też, kolektywnie.
      Gorbaczow utracił władzę w sposób jak najbardziej kolektywny (tyle że nie w czasie jednego zebrania). Kolektyw był spory, najlepiej opisał to Greczeniewski, chcesz artykuł?
      • bywalec.hoteli Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 00:37
       artykuł opisuje ze fiutina mogłaby obalić jego własna armia - i to by chyba było dobre?
      • bywalec.hoteli Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 00:39
       berie być może nawet udusili albo rozstrzelali właśni współpracownicy

       ale to był potwor który jeździł limuzyna po moskwie i porywał młode kobiety do swojej willi żeby je tam gwałcić - a potem kazał dać im kwiaty - jak przyjęła to było uznawane za zgodę a jak nie to dodatkowo zostawała aresztowana

       tam tacy ludzie
      • 71tosia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:14
       Stalina tak się bali ze po prostu poczekali aż umrze, a co do berii to wbrew czarnej legendzie która mu stworzono, , pozbyto się go (nie była to bynajmniej kolektywna decyzja) bo próbował wprowadzać reformy które groziły odejściem od twardej polityki Stalina.
       • 71tosia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:20
        A ustąpienie Gorbaczowa to w dużej mierze wynik puczu Janajewa (zrezygnował kilka miesięcy po nim). Tak wiec „normalnie” ustąpił tylko chruszczow.
       • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 14:22
        Как на самом деле умер Лаврентий Берия

        Русская семерка
        Смерть руководителя мировой державы всегда влечет за собой неминуемую борьбу за власть, даже в том случае, если был назначен официальный преемник. Действия окружения И.В. Сталина, неожиданно ушедшего весной 1953 года, не составили исключения из правил. Партийные и военные функционеры, справедливо опасаясь возможных репрессий со стороны Л.П. Берии, обвинили его в измене, а затем расстреляли. Вопрос лишь в том, когда это было сделано: незаконно во время ареста или после суда с соблюдением всех юридических формальностей? Об этом сообщает "Рамблер".

        weekend.rambler.ru/read/41666727/?utm_content=weekend_media&utm_medium=read_more&utm_source=copylink

        Oczywiście, liberalizacja była w planach, ale przecież nie ona doprowadziła do takiego rozwiązania. Bali się go, Beria był za potężny, kiedy oskarżyli o zdradę i rozstrzelali, bali się aż tak, że ściągnęli silne oddziały wojskowe, a egzekucji dokonano w tajemnicy przed ochroną Berii.
        Jak nie podobał im się tylko styl rządzenia, wysłali na emeryturę (Chruszczowa), nawet rozprawa z grupą antypartyjną nie była powodem do egzekucji.

        Co do Stalina też, jak wiadomo, nie ma pewności że umarł sam. Ale tego na pewno chyba już nie będziemy wiedzieć.

        Pucz Janajewa, jak już wiadomo, pomimo że sporo materiałów (np. z Polit.ru) usunięto, był przykrywką dla innych działań, jak najbardziej grupowych. Pisze o tym świetnie Oleg Greczeniewski, zobaczę czy mam tlumaczenie. Nie pamiętam czy skończyłem tłumaczenie artykułu, do wielkiej książki nawet się nie brałem. Ale jej chyba nie usunęli z sieci, bo tyle tego ludzie naściągali, że nie było sensu. Książka jest:
        www.litmir.me/br/?b=196425&p=1
   • asfiksja Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:08
    Technicznie jest mnóstwo możliwości - pucz, zamach, samobójstwo, dożywotnia izolacja w bunkrze. Jedynie na masowy zryw społeczeństwa obywatelskiego bym za bardzo nie liczyła.
   • tanebo001 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:10
    A jak było z Mikołajem II? Ten to miał władzę. A mimo to go obalili.
    • chatgris01 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:24
     Ten akurat byl slaby, a wladza go nie obchodzila, wolal przebywac z rodzina albo grac w tenisa.
     Jego najwiekszym nieszczesciem bylo to, ze zostal carem (podobnie zreszta bylo z Ludwikiem XVI).
   • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 05.03.22, 23:54
    Proszę, przykład:
    www.youtube.com/shorts/DzKJrpz1KqM

    Bardzo ciekawy przykład.
    Chersoń zajęty jest przez wojska rosyjskie, cywile wyszli na ulice, a armia całkowicie bierna. Tak się dzieje, kiedy dowódcy wiedzą, że "na górze" coś się zmieniło i nie próbują interwencji. Żołnierze też, jak widać, nie reagują na nic. Zupełnie inaczej zachowują się Czeczeni. Ale to nie dziwi.
    • kub-ma Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:16
     Z tego co pokazują w telewizji, to nie wszędzie wojsko tak się zachowuje. Może to bardziej zależy od "zestawu ludzi", którzy są w danym oddziale?
     • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 14:48
      Też tak przypuszczam.
  • konsta-is-me Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 03:08
   Oglądałam ostatnio filmik , gdzie Reagan opowiadał dowcipy o Rosjanach (sowieckich wtedy).
   Rozmawiają 3 psy ;amerykański, polski, rosyjski.
   Amerykański mowi; wiecie, jak mocniej i dłużej poszczekam, to właściciel przynosi mi mięso .
   Polski pyta -a co to jest mięso ?
   Rosyjski - co to jest szczekanie?...
   Stare ale ....

   I to tyle w temacie mojej wiary w obalenie władzy przez społeczeństwo w Rosji.
   • bombalska Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 21:17
    big_grin
  • umi Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 06:50
   Yupi smile Niech sie wykoncza, mordercy i potwory. Mam nadzieje, ze Ukraina niedlugo wygra, a Rosjanie obala dyktatora. A jesli nie obala, to UE go rozp.przy. Teraz im nie odpuszczac. Skoro nie umieja zyc normalnie, nic od naszej cywilizacji nie dostana. I zobaczymy ile wytrzymaja w swoim jaskiniowie. Maja internet, wiec moga sobie poogladac, jak my mamy fajnie, a jak oni niebawem beda mieli do d.py na wlasne zyczenie.
   • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 10:52
    Umi, powiem Ci, co tam się pisze na różnych forach. Także na takich na najwyższym poziomie.
    Jest takie, jednocześnie bardzo kulturalne i bardzo patriotyczne, na którym nie było pochwał dla agresji, co najwyżej lojalność dla państwa. Ale kiedy usłyszeli, że przed Ukrainą liczy na szybkie przyjęcie do UE, i że chyba ma na to szanse, realne szanse na wstąpienie do UE, to ich krew zalała i nawet nie próbowali tego ukrywać.
    • umi Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 07.03.22, 16:07
     Moze ich bardziej zaleje i podziekuja Putinowi za przywodztwo.

     Osly zazdrosne. Sami maja zle i chca, zeby i inni mieli do d.py.
   • 71tosia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 14:13
    Nie, nie wszyscy maja internet i moga sprawdzic co się dzieje. Większość spoleczenstwa jest skazanych na przekaz państwowych mediów. W Polsce masz TVN i sporo niezależnej prasy i radia, ale nietrudno sobie wyobrazić co by było gdyby Polacy byli skazani tylko na TVP.
    • 71tosia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 14:22
     a ta propaganda tak wyglada:
     radioolsztyn.pl/witaja-nas-jak-wyzwolicieli-zobacz-propagandowy-wywiad-w-mediach-rosyjskich/01623438
     Wczoraj Rosja zablokowala swoim obywatelom dostep do FB, pewnie zrobia to tez z innymi mediami spolecznosciowymi, dostep do niezalenej informacji bedzie jeszcze trudniejszy
     • anorektycznazdzira Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 20:23
      "Wczoraj Rosja zablokowala swoim obywatelom dostep do FB"
      szczerze wątpię, bo widzę wpisy znajomych Rosjan z dzisiaj, z południa.
      • mae224 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 20:28
       ja też widzę logowania, jedną dobę był spokój, ale dziś są cały dzień.
       • mid.week Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 21:39
        Nie znam się - czy to moze byc kwestia VPN?
        • bistian Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 21:55
         mid.week napisała:

         > Nie znam się - czy to moze byc kwestia VPN?

         Widać, że jakoś sobie radzą, pomimo blokady. Pewno im zależy i porozumiewają się ze sobą i pomagają nawzajem, to jest dobry znak. Ale internet nie musi być stale i raczej jest zagrożeniem dla tyrana, więc pewno to się zmieni. Może wprowadzą kawiarenki z dokładną rejestracją i obserwacją? Jak 25 lat temu?
         • mid.week Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 21:58
          już wyszło info, że rosja się obraziła całkiem na zachodni internet i przenosi się do swojego. Oni już chyba 2 lata temu testowo się odłaczali do swojej własnej sieci, ciągoty do totalnej izolacji społeczeństwa w końcu się zrealizują

          www.komputerswiat.pl/artykuly/rosja-tworzy-wlasna-internetowa-rzeczywistosc/dh2g0gl
          • bistian Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 22:16
           mid.week napisała:

           > już wyszło info, że rosja się obraziła całkiem na zachodni internet i przenosi
           > się do swojego. Oni już chyba 2 lata temu testowo się odłaczali do swojej własn
           > ej sieci, ciągoty do totalnej izolacji społeczeństwa w końcu się zrealizują

           Ale tu nie trzeba nic robić, tylko poprawić DNS'y i odpiąć odpowiednie kabelki, prosta sprawa, jeżeli chcą się izolować. To będzie hulać na tym samym sprzęcie i tych samych protokołach, tylko się odetnie wyjście na świat.
          • milupaa Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 22:43
           Będą teraz żyć w Matrixie.
           • mysiaapysia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 23:31
            Jak oni to sobie zracjonalizują, to nie mam pojęcia. Miliony ludzi.
         • 71tosia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 22:00
          nie wiem czy latwo takie blokady obejsc, mnie sie bedac w Chinach blokady Googla nie udalo zlamac.
          • buldog2 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 22:12
           A w jaki sposób próbowałaś?
           • 71tosia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 22:37
            Przez VPN
            • anorektycznazdzira Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 07.03.22, 18:20
             ja też próbowałam, też przez VPN i też chińska blokada była sprytniejsza
             a znajomi gadali, że VPN załatwia sprawę- co się okazało nieprawdą
      • 71tosia Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 21:32
       www.benchmark.pl/aktualnosci/facebook-zablokowany-w-rosji.html
       • umi Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 07.03.22, 16:08
        Mam nadzieje, ze juz jakcys porzadni ludzie pracuja nad obejsciem tego. A potem sposob obejscia rozpowszechnia. Zeby Rosjanie mogli jednak zobaczyc jak sie zyje w XXI wieku i porownac, ze nie tak jak u nich.
        Takze... hakerzy wszystkich krajoiw, laczcie sie suspicious
       • anorektycznazdzira Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 07.03.22, 18:04
        Przecież piszą, że "podjął decyzję".
        To NIE jest to samo, co "zablokował".
        Znajomi Rosjanie piszą w najlepsze, widzę wpisy z dzisiaj.
  • lot_w_kosmos Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 08:10
   Piękne słowa dla mnie wcten niedzielny poranek.
   Oby były prorocze.
   • lot_w_kosmos Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 08:59
    A w ogóle , buldog _ kim ty jesteś? wink
    Bardzo mądrze prawisz.
    Pisz częściej.
    Z przyjemnością się czyta tak merytoryczne wypowiedzi.
    • milupaa Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:25
     Tez lubie czytać buldoga bo ma wiedzę 🙂 I pisze obiektywnie, nie jak niektóre histeryczki.
    • ja_mamma Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:54
     lot_w_kosmos napisała:

     > A w ogóle , buldog _ kim ty jesteś? wink
     > Bardzo mądrze prawisz.
     > Pisz częściej.
     > Z przyjemnością się czyta tak merytoryczne wypowiedzi.

     Potwierdzam.
     Dziękuję Ci buldog2 za Twoje wpisy.
     Dziękuję też osobie o nicku bistian.
  • bib24 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 08:50
   dziękuję za artykuł z analizą śmierci państw, który w tym wątku linkowałeś.
   wiesz co mnie najbardziej uderza? że Polska jest w tej samej fazie, tylko szybciej ją osiągnęliśmy niż Rosja. Jedynie nie jestem pewna czy bardziej pasujemy do odbicia kota czy już czekania na łabędzia.
  • mid.week Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:08
   Rosja zapowiada uwłaszczenia. Na pewno przejmą wszystkie samoloty, które na ich terenie zostały. Prawdopodobnie ten sam los spotka również fabryki i majątki firm opuszczających kraj. Nie ma sie co dziwić, walczą o chleb. Pytanie czy Rosja jest w stanie dzięki takim ruchom jakotako funkcjonować gospodarczo, czy to wylacznie przedłużenie agonii.
   • kk345 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 10:02
    A co im dadzą przejęte firmy, skoro są odcięci od dostaw i pieniędzy, także częściowo swoich rezerw budżetowych?
    • bib24 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 10:16
     dokładnie. bez importu i eskportu to można kartofle hodować.
     • berdebul Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 10:19
      Trzeba je mieć, a podobno mają tylko ułamek potrzebnych na obsianie pół. Podobnie zw zbożem. Pomidorów i papryki w ogóle nie uprawiają na przemysłowa skale, jak niesie wieść.
     • mid.week Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 10:53
      Kiedy jedne rynki się zamykają to inne się otwierają. Światem rządzi biznes, ktoś w miejsce zachodu za chwilę wskoczy. W jakimś procencie zapotrzebowanie na podzespoły może zostać zaspokojone. Pytanie czym np. Chiny są bardziej zainteresowanie: zagłodzeniem Rosji czy jej wydojeniem.
   • morekac Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 14:08
    Mogą sobie przejąć te samoloty, ale i tak nie będą mieli części zamiennych...
  • stary.login Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:34
   Gdzieś tam wyczytałam, że armia Putina liczy około 800 tys.ludzi, sam Putin ma mld na koncie a Rosja jest bardzo bogatym krajem. Rosjanie wpatrzeni w Putina jak w obrazek, ogromna część społeczeństwa łyka propagandę uncertain
   Już zapowiedział wypłaty pieniężne rodzinom, które straciły kogoś na wojnie ( chyba ok.243 tys.zł jednorazowo), w mediach spokojny bo "wszystko idzie zgodnie z planem".
   Oby nie udało mu się zrealizować planu, oby to był jego koniec.
   • milupaa Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 14:30
    Miał plan na krach gospodarki? No chyba ze tak.
   • anorektycznazdzira Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 20:55
    Kwotę jaką dostaną w rublach podajesz jako kwotę w PLN. Należy ją pomnożyć przez aktualny kurs i zostanie parę tysiączków za głowę.
    Pomyliłeś się czy to nie przypadek?
    • bistian Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 21:04
     anorektycznazdzira napisała:

     > Kwotę jaką dostaną w rublach podajesz jako kwotę w PLN. Należy ją pomnożyć prze
     > z aktualny kurs i zostanie parę tysiączków za głowę.
     > Pomyliłeś się czy to nie przypadek?

     Ja też gdzieś czytałem o tej kwocie, ale w obcej walucie, już nie pamiętam, czy nie w dolarach? Jeszcze żadnych pieniędzy nie dostali i możliwe, że w ogóle nie dostaną, ale będą musieli dziękować przed kamerą, a jeżeli dostaną, to będzie kilka razy przewalutowane, żeby nie było za dużo, bo na amunicję nie wystarczy.
     Trochę jest mi ich żal, sami się nie pchali na wojnę, dziecka też nie wysyłali, a im też się wszystko zawaliło i stracili dziecko w imię chorych ambicji władzy
    • stary.login Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 21:57
     To odszkodowanie rzekomo ma być wypłacone w dolarach. Pewnie, tak jak piszecie, propaganda.
   • mae224 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 21:00
    obiecane ? to propaganda.
  • mid.week Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 09:47
   tutaj artkuł opisujący scenariusz bez happy endu


   wyborcza.pl/7,75399,28186703,co-jesli-rosja-nie-zbankrutuje-przez-sankcje-a-putin-nie-straci.html
   "Rosja nie zbankrutuje
   Przeszacowywanie wpływu wojny na Ukrainie i sankcji gospodarczych na gospodarkę światową idzie niestety w parze z przeszacowywaniem wpływu sankcji na Rosję – w mediach w Polsce i za granicą powraca hasło o Rosji będącej „na skraju bankructwa" lub „technicznie niewypłacalnej".

   Nie ma wątpliwości, że sankcje gospodarcze uderzą w Rosję i Rosjan, jednak analitycy są zgodni w ocenie, że droga do bankructwa Rosji jako państwa jest bardzo odległa. „Techniczna niewypłacalność", o której dużo mówi się obecnie w mediach, to decyzja rosyjskich władz, by nie wypłacić inwestorom odsetek od obligacji – nie oznacza jednak braku zdolności do obsługi zobowiązań. Podobnie upadanie mniejszych i większych firm, spośród których najbardziej spektakularne będą bankructwa banków, nie oznacza bankructwa państwa rosyjskiego, które miało ostatnio miejsce w 1998 r. A tylko to rzeczywiście uniemożliwiłoby kontynuację agresji na Ukrainę."

   dalej jest opis porównania sankcji na rosje z tymi na Teheran z 2012r. Wtedy sie udało, ale Rosja jest duzo lepiej zabezpieczona na taką ewentualność:

   "Po pierwsze, 630 mld dol. rosyjskich rezerw to nie tylko blisko sześć razy więcej, niż Iran miał w 2012 r. – to również 42 proc. rosyjskiego PKB (1,5 bln dol. w 2020), podczas gdy Iran miał w 2012 r. rezerwy warte 17 proc. swojego PKB (600 mld dol. w 2012). Rosja ma do tego dużo większe możliwości ściągania pieniędzy ze swojego społeczeństwa – udział podatków w PKB to 25,8 proc., podczas gdy w Iranie było to 5,3 proc. – oraz jest w dużo mniejszym stopniu zależna od surowców energetycznych: dochody z ich sprzedaży odpowiadają za 36 proc. budżetu Rosji, Iran był od nich zależny w ok. 60 proc."

   i dalej:

   "„Rosja jest lepiej niż Iran przygotowana na atak na wartość swojej waluty. Już raz przechodziła tę burzę, gdy rubel stracił połowę wartości w wyniku zakrojonych na mniejszą skalę sankcji Zachodu w 2014 r., po aneksji Krymu" – pisze ekspert. „Jeśli założymy, że [dostęp do] 10 proc. rezerw finansowych to maksymalna skuteczność zamrażania rezerw banku centralnego, to w dyspozycji Banku Centralnego Rosji będą 63 mld dol., dając władzom Rosji dużo większe możliwości stabilizacji waluty, niż miał ich irański odpowiednik"."


   dalej o potencjalnym zamachu na władzę Putina (a zostało już przez wielu specjalistów omówione, że może sie to wydarzyć tylko w drodze szerszego buntu w środowisku władzy)


   "Putin może sięgnąć po rezerwy finansowe nie tylko w celu wspierania całej gospodarki, ale również po to, by interweniować selektywnie i przekupstwem łagodzić niezadowolenie kluczowych grup społecznych: czy są to pracownicy aparatu przemocy, czy biedniejący oligarchowie."

   o buncie społeczenstwa skazanego raczej na niepowodzenie:

   "Kreml wyraźnie chce wykorzystać wojnę do pogłębienia izolacji rosyjskiego społeczeństwa od Zachodu: piątkowe decyzje o odcięciu Facebooka i Twittera oraz plany wprowadzenia kary 15 lat więzienia za kwestionowanie oficjalnej linii władzy zwiastują, że przed Rosją kolejna epoka głębokiego terroru."

   itd itd.

   • bistian Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 10:05
    mid.week napisała:

    > tutaj artkuł opisujący scenariusz bez happy endu
    >
    >
    "Nie ma wątpliwości, że sankcje gospodarcze uderzą w Rosję i Rosjan, jednak anal
    > itycy są zgodni w ocenie, że droga do bankructwa Rosji jako państwa jest bardzo
    > odległa."

    Liczyłem, że do poważnych zmian dojdzie dopiero po roku, mają za duże rezerwy, jesteśmy od nich w dużej części uzależnieni od surowców, więc pieniądze będą mniejsze, ale będą spływać.
    Ostatnio ktoś napisał, że te sankcje, to spadek PKB Rosji o 12,5% rocznie, więc słabo.
    Jakieś utrudnienia mają, ale coś będą z tym robić. Po poprzednich sankcjach pojawili się producenci serów, o całkiem dobrej jakości, czego nie było wcześniej, nie mieli konkurencji, to się rozwinęli i zainteresowali technologią. Procesorów tak nie zrobią, samolotów również nie, ale z żywnością, dadzą sobie radę i nawet możliwe, że wzrośnie jakość wyrobów.

    Nic to, coś trzeba robić i nie rezygnować z sankcji. Jeżeli nie będzie części do sprzętu wojskowego, to już będzie dużo
    • mae224 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 11:14
     Żeby zacząć produkować żywność, trzeba jednak się do tego przygotować wcześniej. Hodowli i uprawy nie da się rozpocząć masowo z biegu, trzeba mieć teren, ludzi, wiedzę, maszyny, przestrzeń (chłodnie, magazyny), transport, nawozy itp. Tego procesu nie da się przyspieszyć.
     • chatgris01 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 11:23
      Ale oni chyba w ostatnich kilku latach bardzo rozwineli swoje rolnictwo.
      • mae224 Re: Załamanie się struktur władzy w Rosji 06.03.22, 11:47
       Pytanie, czy technologie są na tyle rozwinięte, żeby poradzić sobie bez dostaw z zachodu i bez pieniędzy z eksportu. Teoretycznie Korea Północna to też rolniczy kraj, ale głód za głodem.