Dodaj do ulubionych

Poproszę o tłumaczenie łpatologiczne.

22.03.22, 12:18
Dla laika kadrowo-płacowego, ksiegowego itp.

I odpowiedź na pytanie, co ma zrobić (w świetle dziś obowiązujących przepisów) osoba, która nie chce mieć odroczonych płatności (czy to w końcówce roku, czy też w rocznym rozliczeniu). Słowem, chce mieś siciągane należności na bieżąca, tak by nie musieć nic dopłacać.

Dwa warianty osób:
a - osoba nieprzekraczająca II progu podatkowego
b- osoba przekraczająca II próg podatkowy.

Ale poproszę bardzo powoli, łopatologicznie i wielkimi literami. Przesilenie wiosenne mocno mną sponiewierało.

tu fragment pisma, które dostałam i muszę się do niego ustosunkować:

Co oznacza wniosek o nieprzedłużanie terminu poboru zaliczki na podatek dochodowy?
Pracodawca zobowiązany jest odprowadzić za pracownika zaliczkę na podatek dochodowy obliczoną zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ustawodawca, rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 roku, nałożył na pracodawcę obowiązek liczenia zaliczki na podatek dochodowy wg zasad obowiązujących z 2021 roku, czyli z możliwością obniżenia podatku o 7,75% składki zdrowotnej oraz liczenia jej zgodnie z przepisami z 2022 roku, tzw. „Polskim Ładem”, które to zobowiązują pracodawcę do pobrania zaliczki na podatek bez odliczenia 7,75% składki zdrowotnej.

W związku z tym, wynagrodzenie pracownika liczone jest na dwa sposoby i musi być pobrany korzystniejszy dla pracownika podatek (w większości przypadków będzie to podatek z 2021r.). Zapłata różnicy, która powstała między podatkiem wyliczonym zgodnie z zasadami z 2022 r. a 2021 r. jest odroczona w czasie, do momentu w którym podatek wyliczony wg zasad z 2022 roku będzie niższy niż ten policzony wg zasad z roku 2021. Tym momentem będzie miesiąc, w którym pracownik osiągnie drugi próg podatkowy z 2021 roku, czyli 85.528 zł (stawka PIT 32% w roku 2021).

Jeżeli w ciągu roku pracownik nie osiągnie przychodów przekraczających drugi próg podatkowy z 2021 roku – to zgodnie z obowiązującymi w dniu dzisiejszym przepisami wyrównanie odroczonego, ze wcześniejszych miesięcy, podatku nastąpi dopiero w rozliczeniu rocznym, co może spowodować dopłatę podatku do Urzędu Skarbowego przez pracownika.

Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka