Dodaj do ulubionych

Kot wylizuje brzuch - jak leczyć?

03.04.22, 23:55
Juz nie mam pomysłów jak pomóc - kotka 10 lat, 4,5kg, nierasowa, wysterylizowana, niewychodzaca. Od około 4-5 lat wylizuje brzuch plus wew stronę ud - jest tam sierść na 2-3mm, czyli w zasadzie brak, na powierzchni powiedzmy dwóch otwartych zlaczonych dłoni.

Na początku, po wykluczeniu chorób pęcherza, USG jamy brzusznej, prześwietlenia kończyn dolnych (wykluczenie źródła ewentualnego bólu), morfologii, biochemii, hormonów, behawiorystka zalecila Seronil. W ciągu 10 miesięcy przyjmowania totalnie żadnej zmiany. Seronil na krótko zmieniony na aminotryptyline, również brak zmiany.

Przerwa w leczeniu około roku, nieznacznie się pogorszyło. Od kilku miesięcy chodzimy z kotką do weterynarza dermatologa, obstawiono ze to prawdopodobnie alergia i to na pewno nie jest tylko nawykowe i niegroźne, ale kot się męczy i trzeba działać. Chlorpheniramina - nie działa, polcortolon - bardzo lekko zadziałal. Zaczęliśmy podawać Encortolon 1tabl/dz i wyrazna zmiana, futro trochę zaczęło odrastać, ale wet nakazał zmniejszenie dawki, bo taka na dłuższą metę wykonczy nerki/wątrobę. Po zmniejszeniu dawki (do tej pory bierze) znowu problem wrócił. Bierze jednocześnie od miesiąca Redonyl, tez brak reakcji.

Czy ktoś miał podobny problem i znalazł skuteczną terapię?
Obserwuj wątek
    • nigdynigdynigdy84 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 03.04.22, 23:58
      A bóle stawów?
      Może warto spróbować u behawiorysty?
      • nigdynigdynigdy84 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 03.04.22, 23:58
        To że było RTG o niczym nie świadczy, kota może boleć chociażby kręgosłup.
        • lilababynov2016 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 00:06
          A jak inaczej sprawdzić czy kota boli kręgosłup? Jestem w stanie zrobić dosłownie każde badanie, żeby tylko poznać przyczynę.
          • nigdynigdynigdy84 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 17:32
            U mojego w RTG nic nie wyszło, kręgosłup czysty, bez zwyrodnien, a kot nie dawał się głaskać w okolicach grzbietu.
            Miał rehabilitacje, kilka zabiegów laserem, przyjmuje na stałe olejek cbd i bóle ustąpiły.
            Na nerwowość też mu olejek pomógł
            Może tego też warto spróbować. Ja kupowałam typowo dla zwierząt, 6 procentowy, jemu to stężenie, jakieś 2.5-3 kropelek dziennie świetnie robi na ogólne samopoczucie.
      • lilababynov2016 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 00:05
        Pod opieką behawiorysty była ponad rok, stad ten Seronil, bo glowne możliwe do wykrycia schorzenia wstępnie wykluczylismy. Bóle stawów są możliwe, ale trudne do wykrycia, kot nie powie, że go boli. Obraz stawów i kręgosłupa w przeswietleniu idealny, książkowy, wiec raczej bylo wykluczone. Jak problem się zaczął, to kot był młody, 5 lat.

Poza tym z moich obserwacji naprawde nie widać, ze coś jej dolega bólowego, ma niesamowicie pogodne i przyjazne usposobienie, uwielbia domowników, łasi się, zyje w wielkiej przyjaźni (a raczej miłości) z drugą kotka lat 8.
        • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 01:15
          to akurat latwo sprawdzic, popros weta o cos pbolowego i pzapalnego ale nie sterydy
          • lilababynov2016 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 01:38
            Zapomniałam wspomnieć, było już podejście w tym kierunku, dostawała Metacam wysokie dawki przez około 2 tygodnie, z założeniem, że to ból jest przyczyną wylizywania. Nie pomogło kompletnie nic, żadnej zmiany zachowania nie zaobserwowałam.
            • lilababynov2016 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 02:14
              I jeszcze - na samym poczatku dostała w zastrzyku jakieś silniejsze sterydy o działaniu przeciwswiadowym, działające przez 2-3 tyg, niestety nie pamiętam nazwy. Oczywiście bez efektu
            • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 03:27
              czyli bol mozna wykluczyc
    • howkeye Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 00:23
      To dawajcie taką dawkę , która działa. W chorobach autoimmunologicznych nerek i wątroby ludzie tez przyjmują latami sterydy i nic się złego nie dzieje. Argument weta, ze niszczy te narządy jest nieprawdziwy.
    • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 01:14
      mamy podobny problem z Kicia.Yoda, od kilku lat napadowo drapie i rozdrapuje prawe oko i ucho, przebadana podobnie, od wibrysow po ostatni wlosek na ogonie, z tym, ze u niej nie bylo i nie ma poprawy po
      fluoksetynie
      hydroksyzynie
      sterydach
      cyklosporynie
      tabletkach z cbd
      feliway'ech i itp cudach np homeopatii (tak, tego tez probowalam)
      zmianie jedenia (przetestowane wszystkie dostepne w swiecie chrupki antyalergicznie, monodieta)
      zlikwidowalismy koce, poduszki z merynosa
      ba nawet klimat zmienilismy na bardziej wilgotny bo byla koncepcja, ze moze suche powietrze/pyl/smog i dom nowy, bo starym moze plesnie albo grzyby

i wielkie NIC

jesli wykluczylas alergie pokarmowe ( co kicia jada?), a pomogly choc troche sterydy to bym szukala w kierunku alergii srodowiskowej, pylki, roztocza, chemia, robilas testy alergiczne?

przedyskutuj z wetem np ludzkie leki antyalergiczne (loratadyna, clemastina itp)

zmienia sie to lizanie w ciagu roku? jak z futrem?
      • lilababynov2016 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 01:54
        Jada Purizon chrupki bezzbozowe ryba+kurczak i puszki Animonda indyk/kurczak. Jakiś czas temu spróbowałam zmiany diety, z zalozeniem, że moze to alergia pokarmowa. Odstawiłam dotychczasowe składniki i zmieniłam dietę na królik mono na około 2mies - bez efektu.

Wet mówił, że testy na alergie wziewne mają sens u kotów do 5-6r.z., bo samo odczulanie, nawet, gdy jakimś cudem testy pokażą jednoznacznie na co środowiskowego jest alergia, trwa co najmniej półtora roku regularnych zastrzyków a skuteczność u kotów 10+ jest niska. Odnośnie pór roku: bardzo uważnie zwracalam na to uwagę i do tej pory nie zauważyłam żadnej korelacji, wylizuje tak samo niezależnie od momentu w roku.

Może faktycznie spytam weta o te przeciwalergiczne ludzkie, dzięki za sugestię.

Mysiulek, masz jakieś doświadczenia z Encortolonem? To jedyny lek, po którym do tej pory zauważyłam różnice, ale tylko przy dawce 5mg/dz. To niestety duza dawka, jeśli mamy perspektywę długiego przyjmowania. Ktoś wyżej zalecil powrót do dawki, która była skuteczna. Chyba rzeczywiście rozważę i zasięgne drugiej, trzeciej opinii innych wetow odnośnie bezpieczeństwa takiej terapii.
        • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 03:22
          zaden z naszych kotow nie bral Encortolonu, wiec nie mam doswiadczen, zreszta oprocz Kici.Yody tylko jeden mial alergie niemal na wszystko i zszedl na raka pecherza,mlody byl 😪
          koty dobrze metabolizuja sterydy, troche to inaczejnwyglada niz u ludzi ( tak z grubsz)

bardzo powszechna jest u kotow nietolerancja kurczaka, moze tu jest trop? ponoc hydrolizowane bialko kurczaka jest bezpieczniejsze, jak masz ochote poeksperymentowac to ze swojej strony moge polecic ( z pelna odpowiedzialnoscia i z doswiadczen) virbaca, sa dwa rodzaju karmy w kierunku alergii

www.zooplus.pl/shop/koty/karma_dla_kota_sucha/virbac_veterinary_hpm/1014240

www.zooplus.pl/shop/koty/karma_dla_kota_sucha/virbac_veterinary_hpm/1014543

oba rodzaje je Kicia.Yoda bo jej bardzo smakuje, ona ma 14 lat i na tych karmach bardzo odzylo jej futro a juz zaczynala miec takie 'seniorowe', ciensze, slabsze, odrobine matowe, drapania oka i ucha nie zmienilo

zooplus ma tylko op 3kg ale na stronie virbac.pl jest chyba lista wetow, ktorzy sprzedaja virbaca, moze jakas lecznica jest blisko Ciebie i beda miec op 1,5kg bo takie tez sa

a mokrych moze jakas z monodieta? tu nie mam doswiadczen, bo u nas wybor kiepski i ferajna jada leonardo ale np cos takiego ?

www.zooplus.pl/shop/koty/karmy_specjalistyczne/senior/wet/1146009

www.zooplus.pl/shop/koty/karma_dla_kota_mokra/mac_s/macs_puszki/562925

jesc cos kicia musi, wiec mozesz sprobowac zmiane
          • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 03:54
            tu wyszukiwaczka lecznic z virbackiem

pl.virbac.com/find-a-stockist
        • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 03:26
          ale jesli jest mozliwosc to ja bym testy jednak zrobila, tym bardziej, ze chyba sa i skorne i z krwi

psiediety.pl/testy-alergiczne-u-psow-i-kotow/

z checia bym Kici.Yodzie zrobila ale u nas nie ma takich 'fanaberii' szczegolnie na prowincji
        • barattolina Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 10:11
          Mam kocurka po wypadku w październiku 2021. Obecnie zdrowy, ale od wypadku wylizuje sobie brzuch i tylne łapki. Obecnie po operacji wysokiej amputacji ogona - juz wygojony, ale lizanie nie ustało. Stawiam, na stres albo coś go boli. Wiec będę śledzić wątek.

Przez 30dni po wypadku podawałam mu Encortolon 5mg 2x1. Po miesiącu jeszcze przez 14 dni 2x1/2. Encortolon to lek przeciwzapalny, dość obciążający. Jego przyjmowanie nie miało wpływu na lizanie u nas. Wet tłumaczył, ze Encortolon trzeba podawać najkrócej jak to możliwe.

We wtorek idę z moim na konsultacje w/s wylizywania brzucha. Jeśli dowiem się czegoś nowego - napiszę.
        • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 15:42
          przepraszam, nie doczytalam, ze na mono juz byla, choc 2miesiace to moglo byc za krotko ale i tak jeszcze sprobuj
          • nigdynigdynigdy84 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 17:35
            Mysiulku a może kicia.yoda ma atopowe zapalenie skóry? Dlatego tak drapie oko i ucho?
            • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 17:50
              nie, wszystkie dermatozy wykluczone, kilka razy byly pobierane wyskrobiny, wet to juz nawet nie dyskutuje jak z nowym pomyslem przychodzimy

ja stawiam na totalne rozwydrzenie Jej Krolewskiej Wysokosci, bo jakos tak bardziej sie drapie jak czegos nie moze dostac juz zaraz, np wyjsc o 4rano zeby napic sie wody z kaluzy
              • nigdynigdynigdy84 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 17:52
                Aaaaaa czyli Królowa 🙄 znam to, ja mam takiego lorda w domu..
        • nigdynigdynigdy84 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 17:37
          Wybacz autorko że się wtrące, ale encortolon na dłuższą metę, nawet w małej dawce ostro rozwala wątrobę, oby pomogło coś innego niż to, bo ja bym encortolon zostawiła już jako ostateczność
    • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 01:16
      redonyl i allerderm na kark tez przerabialismy, bez efektu
    • mamtrzykotyidwa Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 12:05
      Jeśli steryd podziałał, to może rzeczywiście być alergia.
      Trzeba sróbować znaleźć alergeny.
      Może ja swędzi i dlatego wylizuje?
      Sprawdzana była pod kątem grzybicy skóry?
      Czy ma pchły? Możliwa jest alergia na pchły. Miała podawane krople na pchły na kark?
      Możliwe jest też uczulenie na środki na pchły, kleszcze, obrożę i materiały na których kot leży, zwłaszcza, jak jest to skóra, wełna, ewentualnie środki i narzedzia do mycia, czesania kota, czy sprzątania mieszkania jeśli używasz.
      Albo alergia pokarmowa. Czym ją karmisz? Próbowałaś pokombinować z dietą?

• ardiss1 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 12:21
      Mam, a raczej miałam dokładnie taki sam problem z moim kotem. To alergia pewnie, jak u nas.
      Wiele lat- a kot ma 12- leczyliśmy ten problem, a właściwie szukaliśmy problemu.
      Kot dostawał przez ok 3 lata steryd- co drugi dzień tabletkę, jeśli tylko zapomniałam podać, od razu na trzeci dzień się wylizywał. Nawet do krwi, miał strupki, zupełnie goły brzuch oraz wewnętrzną stronę ud. Bardzo przytył, wręcz zaczęła się sytuacja ze ciężko było mu się obrócić.
      Przeprowadziliśmy się w międzyczasie do innego miasta i co za tym idzie zmieniliśmy weterynarza.
      W międzyczasie kot zaczął posikiwać. Nie stale, ale czasami mu się zdarzyło-np na stertę prania, która leżała na podłodze wypakowana po przyjeździe, albo do torby. Wiec myśleliśmy nawet ze to jakiś rodzaj buntu.
      Nowy weterynarz kazał odstawić ten lek od razu, ze to on właśnie może powodować te posikiwania. Dostał jakiś zastrzyk- na miesiąc był spokój. Po miesiącu znów zastrzyk i tak chodziliśmy raz/msc.
      i w końcu odkryłam co powoduje tą alergię. Przestałam go karmić puszkami/chrupkami- tylko w wyjątkowych sytuacjach. zaczęłam podawać surowe mięso: wieprzowinę, wołowinę i ryby. I eureka! - kot się nie drapie, jest zrelaksowany.
      Fakt, ze to karmienie dla mnie bardziej upierdliwe teraz, ale jednak jego komfort jest dla mnie ważniejszy.
      Spróbuj zmienić jedzie. odstaw puszki, chrupki, u mnie zadziałało.
    • asu1981waw Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 16:09
      U nas też jest ten problem, choć ogranicza się tylko do części brzucha.
      Gdy badaliśmy kota niby wyszło zapalenie pęcherza, ale oczywiście idiopatyczne.
      Moim zdaniem jest to stresowe, wyuczyła się też skubana, że ma naszą natychmiastowa uwagę, gdy się wylizuje.
      U nas pomaga trochę Feliway i taki kapsułki na uspokojenie, ale generalnie podejrzewam, że sami zafundowaliśmy to kotu, który w wakacje sobie chodzi po działce, a normalnie zamknięty jest w 4 ścianach i się nudzi sad
      Problem, patrząc na komentarze w internecie, jest dość powszechny sad
      • mamtrzykotyidwa Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 16:18
        Idiopatyczne zapalenie pęcherza zwykle ma swoją przyczynę w alergii pokarmowej - wszystko, co pochodzi od krowy, owcy i kozy: mleko, ser, śmietana, masło, wołowina, cielęcina, jagnięcina...
        Spróbuj to wyłączyć z kociego jedzenia, a może i wylizywanie brzucha minie.
        • asu1981waw Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 16:40
          Chętnie bym wyeliminowała, ale kot nie raczy jeść niczego innego niż wołowina.... Może przez 2 dni nie jeść, jeżeli nie będzie tego co chce
          Poza tym problem nie istnieje, kiedy się nie nudzi. Teraz je to co lubi, a wylizuje się mało. Bo na mialkniecie człowiek się pojawia...
          Zresztą u nas nie jest aż tak źle, ma nawet meszek w tym wylizywanym miejscu.
    • nenia1 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 19:58
      Mam dwa koty, jeden rasowy, drugi piwniczny. Pisz e tak a propos jakie to niby rasowe chorowite, a tymczasem z rasowym byłam dwa razy u weterynarza na 14 lat, z problemem zdrowotnym, z czego raz miał wypadek i w konsekwencji złamaną kość w łapce (zaklinowała mu się noga w oparciu fotela). Za to z piwnicznym dachowcem spędziłam z pół roku u weterynarzy na szukaniu przyczyn wylizywania sierści do gołej skóry. Cały brzuch wylizał, i przeszedł do wewnętrznej strony ud. Jak u ciebie. Różne były pomysły, w tym specjalne środki do mycia, obróżki zapachowe itd. Dopiero przejście na karmę Hillsa Food Sensitivities pomogło, na szczęście kot taki, że właściwie wszystko mu smakuje, więc chętnie karmę je. Do tego od czasu do czasu surowa wołowina, gotowany kurczak i sierść ładnie odrosła.
    • lilababynov2016 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 04.04.22, 23:35
      Odpisuję zbiorczo: ale ogrom informacji, dziękuję wszystkim za głos. Sporo nowych pomysłów i mam zamiar wypróbować każdy jeden: olejek, dieta tylko na surowym mięsie, karmę z linków od Mysiulka, testy skórne, badanie na grzybicę skóry, osobno przez kilka tygodni spróbujemy Hills Sensitivities. Jest wszystkozerna, co nie podstawię pod nos to z radością wcina, łącznie z każdą tabletka ukrytą w kawałku kociego kabanosa. Pod tym względem jest łatwa w obsłudze.

Z uwagi na to, że jest niewychodzaca, nie stosujemy środków od pchel i kleszczy. Natomiast jakiś czas temu raz zawiezlismy ją do domu moich rodziców, tam mieszka wychodząca agresywna kotka - panny były odesparowane, ale moja pchły złapała. Dostała kropelke od pchel; cała akcja nie miała wpływu na wylizywanie brzucha. Ogólnie siedzi tylko w domu, mamy spore mieszkanie, bardzo duży osiatkowany balkon, nie wygląda na to, że się nudzi czy męczy (chcę w to wierzyć); atrakcje i zabawy zapewnia sobie między innymi z drugą koteczką.
      • nigdynigdynigdy84 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 05.04.22, 00:05
        Co do mięsa, ja wiem, że surowe jest dla kota super, ale sparzaj mu je chociaż wrzątkiem, żeby białko się ścięło.
        Mój rzygał jak szalony jak się okazało od surowizny. Sparzone zajada z radością bez rewolucji pod tytułem" zarzygam się cały"
        smile
        • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 05.04.22, 00:31
          nasze sparzonego nie tkna, najlepiej jak jest swieze i mocno krwiste (wolowina zadnia, taka tatarowa) i takie najlepiej im dziala na wszelkie niedyspozycje jelitowe, na przemrozone dluzej niz 2-3dni kreca nosem
          • lilababynov2016 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 05.04.22, 00:44
            Teraz się zastanawiam czy w ogóle podawanie wyłącznie surowego na dłuższą metę, tzn pewnie min. 2-3 miesiące, żeby dojść do jakiejś konkluzji, jest zdrową dietą. Czy to nie de facto barf? A tam się chyba dodaje jakieś mieszanki w celu uzupełnienia składników, trochę więcej zachodu z tym by było.
            • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 05.04.22, 01:09
              jesli chcesz przejsc tylko na surowe, to tak, barf, co oznacza aptekarska niemal dokladnosc w suplementacji a i tak roznie moze wyjsc, z forumek yenna ma najwieksze doswiadczenie w zlym dzialaniu barfa

ja sie kiedys porwalam na barf, no bo ferajna zebrana spod krzakow, gdzie wiele do jedzenia nie bylo, oprocz czasami krolikow, ktore matka im w pysku przynosila, wiec ok, niech maja namiastke, nasciagalam ze swiata suplementow, naszukalam sie dobrego miesa, mielilam, wazylam, odmierzalam, mrozilam.... hmm okoliczne kundle sasiadow byly bardzo zadowolone

mamy dwa koty z IBD, jedna kota juz miala wyrok od weta, kompletnie zmasakrowany odbyt, co zjadla to przez nia przelatywalo, gubila kupale poza kuweta, masakra (brat troche lepiej), dostepne wtedy karmy gastro suche i mokre byly z kukurydza, na ktora Mimi bardzo zle reaguje, wiec przez jakis czas jadla tylko swieza wolowine ( uwielbia) plus felvital z PL zeby choc troche jej pomoc

od 3lat jest na virbacku gastro i wolowinie i odetchnelismy

to tak na marginesie surowizny
              • barattolina Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 05.04.22, 13:04
                Polepszył jej się odbyt? Po tej surowiźnie?
                Dobrze zrozumiałam?
                • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 05.04.22, 21:02
                  nie od razu jej sie polepszyl, ale po opanowaniu biegunek dalo sie powoli wyleczyc, odbyt zreszta byl/jest czubkiem gory lodowej
            • ardiss1 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 05.04.22, 13:39
              Nasz weternynarz- ten nowy, acz Pan bardzo juz wiekowywink powiedział, ze koty słabo przyswajają witaminy takie osobno dodawane do jedzenia.
              Ze lepiej podawać krwiste i tłuste mięso. I surowe.
              Moje sparzonego nie jedzą w ogóle.
              Drugi jak je surowiznę to też nie wymiotuje włosami, podobno to się lepiej trawi wszystko też dzięki surowiźnie.
              • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 05.04.22, 21:04
                krwiste tak, tluste nie, musi byc czyste bez powiezi, chrzastek, tluszczu
      • mysiulek08 Re: Kot wylizuje brzuch - jak leczyć? 05.04.22, 00:37
        Kicia.Yoda po hillsie miala mocno luzne kupale, wiadomo kazdy kot reaguje inaczej, na drapanie nie pomoglo

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka