Dodaj do ulubionych

Kto ma wyrwane ósemki?

07.04.22, 08:47
Jestem po wizycie u ortodonty z nastolatkiem. Jeszcze bez zdjęć. Wada mała (dwójki krzywią się). Jedna ósemka wyszła, druga jeszcze nie (dolna szczęka). Plan to najpierw oczywiście zdjęcie, żeby ocenić ósemki. Ale mowa jest o ocenie po to, by je usunąć - albo "normalnie" albo chirurgicznie (w zależności od ułożenia). Nie ma mowy o pozostawieniu ósemek, bo efekt, zdaniem ortodontki, mimo aparatu, byłby chwilowy.
Szukać dalej? Ortodontka zrobiła na mnie wrażenie fachowca w swojej dziedzinie.
Przeczytałam już to, co niżej, ale nadal mam wątpliwości. : forum.gazeta.pl/forum/w,567,170205217,170205217,Ekstrakcja_osemek_u_nastolatka.html
Obserwuj wątek
    • e-ness Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 09:02
      Moja nastolatka ma już dwie usunięte, kolejne dwie czekają na swoją chwile.
      U nastolatka zatrzymane, wiec nic z tym nie robimy

Ja to pytam tak na poważnie- po co zostawiać te ósemki? Z nimi są tylko same problemy, jeśli uzębienie jest pełne.
      • alicia033 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 09:33
        e-ness napisała:

> Ja to pytam tak na poważnie- po co zostawiać te ósemki? Z nimi są tylko same pr
        > oblemy, jeśli uzębienie jest pełne.

Pełne uzębienie obejmuje ósemki. A problemy z ósemkami są wtedy (o ile nie ma problemów ortodontycznych), gdy szwankuje higiena. Przez całe życie, poza jednym typem, który pomylił się z wyborem zawodu (zamiast dentysta powinien był zostać wyrwidebem) spotykałam się na szczęście z podejściem "należy dbać o własne zęby jak najdłużej się da".
        • e-ness Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 09:40
          Niestety w drodze ewolucji nasza szczeka nie mieści już tych ósemek, stad tyle z nimi problemów i tyle ekstrakcji.
          I higiena tu nic nie pomoże, chyba ze zaczniesz obgryzać surowe mięsa z kości
        • triismegistos Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 10:05
          Moje problemy z ósemkami polegały na tym, że nie mieściły się w paszczy. Wyrwałam zdrowe zęby, dwa nawet nie wyrośnięte, trzeba było rozcinać dziąsła. Mówisz, że brak miejsca to z powodu nie dbania o higienę? Ciekawa hipoteza...
        • arthwen Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 15:30
          Dziwne, bo najwyraźniej moja szczęka nie obejmowała ósemek, które wychodząc pokrzywiły mi prosty do tego czasu zgryz (bo zwyczjanie zęby przestały się mieścić, jak je coś zaczęło od tyłu rozpychać). Jakoś nie zauważyłam, żeby dbanie o higienę wpływało na rozmiar szczęki i żuchwy.
          • krisdevalnor Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 19:16
            arthwen napisał(a):

> Dziwne, bo najwyraźniej moja szczęka nie obejmowała ósemek, które wychodząc pok
            > rzywiły mi prosty do tego czasu zgryz (bo zwyczjanie zęby przestały się mieścić
            > , jak je coś zaczęło od tyłu rozpychać). Jakoś nie zauważyłam, żeby dbanie o hi
            > gienę wpływało na rozmiar szczęki i żuchwy.
            U mnie to samo, na szczescie na dole, mniej widać
      • koko8 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 18:00
        e-ness napisała:
        Z nimi są tylko same pr
        > oblemy, jeśli uzębienie jest pełne.

Mam 4 zdrowe ósemki, a w sumie 32 zdrowe zeby. To chyba przeczy twojej teorii, że z 8 są cyt. same problemy? Podejrzewam, że nie jestem jedyna...
    • jowita771 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 09:44
      Nie sugeruj się tym, że ktoś miał zostawione ósemki i mu się zęby nie pokrzywiły, bo to zależy od wielkości zębów i szerokości szczęki, u jednego od ósemek zęby się wykrzywią, u drugiego nie. U mnie ósemki były poza linią szczęki, zęby mi się pokrzywiły bardzo, po wyrwaniu ósemek zęby wróciły do stanu sprzed wyrośnięcia ósemek, czyli leciutko wysunięty jeden kieł, a zapadnięta dwójka. Mam duże zęby i ósemki się nie mieściły. W czasie, jak miałam ósemki, nie mogłam doczyścić zębów nawet najcieńszą nitką, zęby były bardzo stłoczone. Ktoś inny może mieć inaczej, jak ma szersza szczękę albo drobniejsze zęby.
    • lilia-anna Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 09:52
      Ja. Zdrowe były, ale mam za waska szczękę i pokrzywiły mi pozostałe zęby. Nosiłam aparat i przed założeniem go kazano mi je usunąć. Inaczej zęby nie miałyby się jak pomieścić, rozsunac przy prostowaniu, tak mi ortodontka tłumaczyła.
    • beataj1 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 09:54
      Ja mam wyrwane 3. Czwarta też czeka ale wciąż pamiętam jak wyglądało wyrywanie poprzedniej ósemki i nie mam odwagi.

U mnie dwie były krzywe na tyle że trzeba było się ich pozbyć. A jedna się popsuła na tyle że taniej wyszło wyrwanie niż leczenie.
    • eriu Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 14:00
      Nowoczesne podejście to usuwanie. Mało ludzi o tym wie, że przy pewnym ustawieniu ósemki mogą negatywnie wpływać na stawy w szczęce, nawet mało dentystów umie w tym w ogóle doradzić. Teraz się nie zostawia ósemek. To jest stare podejście.

Słuchaj lekarza.
      • szarakratka Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 15:19
        Przeraził mnie ten wątek. Naprawdę rutynowo wszystkim powinno się wyrywać ósemki? Mam wszystkie cztery, od dwudziestu lat siedzą w tym samym miejscu, nic mi sie nie krzywi od nich. Mam się narażać na bolesny, stresujący zabieg, ot tak?
        • eriu Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 16:44
          Te zęby robią więcej szkody niż pożytku.

I tak naprawdę nie wystarczy, że one się mieszczą w szczęce. Ile z Was miało robioną porządną panoramę z oceną stawów szczęki? Bo zapewniam Was, że jeśli nie obejrzał Wam takiego zdjęcia ani szczęki ktoś kto się specjalizuje w stawach szczęki to nie jesteście w stanie powiedzieć, że 8ki nie wpływają negatywnie, bo ich korzenie mogą negatywnie wpływać na stawy. A często się o tym po prostu nie wie.
    • labdelm Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 15:06
      U mnie dziecko ma dwie ósemki do wyrżnięcia i potem do usunięcia. Ortodontka nie chciała usuwać ich prewencyjnie. Dziecko już po leczeniu - ma retencje, a ósemki będą na pewno wo wyrwania, bo nie mają odpowiedników.
    • lauren6 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 15:15
      Mam wyrwane 3. Chirurg szczękowy ocenił, że wyrwanie czwartej mogłoby przynieść więcej problemów niż korzyści, więc ząb został. Po wyrywaniu nosiłam aparat, zęby mam proste.
    • lucky80 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 16:09
      ja mam wszystkie 4 ósemki i też jestem po leczeniu ortodontycznym - raz jako nastolatka, i potem jako 30 plus. O co chodzi z tym usuwaniem wszystkich ósemek?? Rozumiem, ze jak jest wskazanie, ale tak bez to mi się w głowie nie mieści.
    • figa_z_makiem99 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 16:25
      Przez górne osemki miałam pokrzywione górne zęby, dopiero gdy byłam dorosła pozbyłam się ich i wydałam dużo pieniędzy na prostowanie. Przez dolną ósemkę mało się nie przekręciłam, stomatolodzy odwlekali ekstrakcję i zrobił się ropień. Moim zdaniem wyrwać w cholerę w mlodym wieku i mieć spokój.
    • piataziuta Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 16:55
      Ja miałam usunięte dwie górne, jeszcze zanim się wyrżnęły.
      I teraz naprawdę bardzo żałuję, że nie usunęłam wtedy od razu dolnych.
      Jedna dolna się wyrżnęła do końca i niby jest okej, ale druga wyrzyna się wyrzyna i wyrżnąć nie może, bo nie ma już miejsca w szczęce i robi mi się tam ciągle zapalenie.
      Będę musiała ją w końcu usunąć, a chirurg od razu zapowiada, że to nie będzie bułka z masłem i mam sobie wziąć kilka dni wolnego. 🤦
      I oczywiście dolne zęby mi się skrzywiły, choć zdjęcie pantomo wskazywało, że miejsce na dolne ósemki mam.

Usuwanie górnych było za to lżejszym zabiegiem niż borowanie.
      • eriu Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 17:43
        To lepiej załatw tę 8 dolną jak najszybciej, bo od takiej 8ki to szczękościsku można dostać i wtedy tylko leczenie go zajmuje kilka dni. Nie mówiąc o tym, że zrobienie czegoś ze szczękościskiem boli jak nie wiem.
      • ponis1990 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 08.04.22, 02:27
        Spoko Ziucia, ja mialam usuwane dwie dolne chirurgicznie, tez straszyli, faktycznie bylo srednio bo l4 dostalam na trzy dni, jadlam kilka dni tylko papki i mialam siny pysk jakby mąż mnie bil, a na silnych przeciwbolowych nie zabolalo absolutnie nic. A po trzech juz było coraz lepiej i lrpiej, teraz jest super i cieszę się że to zrobiłam, bo juz uszy mnie od nich bolały czasem smile
    • sandrasj Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 18:05
      Ósemki to z ewolucyjnego punktu widzenia teraz rzecz zbędna.
      Trzy miałam zatrzymane, dwie się zepsuły nim zdążyły wyjść, trzecia się nie mieściła w szczęce, wszystkie zabiegi wspominam traumatycznie. Na szczęście czwarta się nie wykształciła.
      Usunąć póki nie dają żadnych dolegliwości.
      Ja używałam kolejno w 22 i 23 roku życia oraz w 30 i to wspominam najgorzej.
      • alfa36 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 19:38
        Prawdę mówiąc miałam usunięte w dorosłym wieku dwie i bez świadomości, jaką mam teraz. Ot, bolało, wyrwano, przetrwałam. Mąż miał później, w okolicach 50tki. Też bolało. Co prawda w gabinecie mu to robili, ale z szyciem i dobrą godziną rwania. Aż się dziwię, że ów chirurg nie wysłał do szpitala. No ale my problemów ze zgryzem nie mieliśmy, znaczy te ósemki mieściły się w szczęce .
      • astomi25 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 20:01
        Mam wszystkie 4. Dwie siedza w szczece i to tak glupio, ze 3 chirurgow sie nie podjelo usuniecia. Do czwartego lekarza juz nie poszlam. 🙈
        Wiem, ze w koncu bede musiala.
        Odwlekam ile sie da.
    • koronka2012 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 20:56
      Nie zupełnie rozumiem co mają ósemki do efektu?
      W sensie że bez ósemek zęby będą miały więcej miejsca?

Mi się ostała jedna, która przesunęła się w miejsce usuniętej siódemki, jak znalazł 🙂.
      Zasadniczo jestem gorącą przeciwniczka usuwania zdrowych zębów.
      • bominka Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 22:18
        Technika jest taka,że usuwa się ósemki jak tylko widoczne są wyksztaltowane w pantomogramie.wyrwalam mojej 16latce. Zniosla to świetnie.
        Z wiekiem korzenie się wydłużają a zeby napierają na inne, i robi się kłopot.
        Ja mam wyrwane 2 szt. I zaluje,że wszystkich nie usunelam
    • pogodzona_1234 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 22:16
      A ja jestem takim cudakiem, że mi dolne ósemki w ogóle nie wyszły. Dwie górne usunęłam - jedna, w której zrobiła sie próchnica i lekarz zasugerował żeby się jednak pozbyć tego zęba, bo leczenie byłoby wówczas bardzo trudne (mam wąską szczękę). Jako że robił się już tam lekki stan zapalny to po zabiegu trochę pobolewało, ale samo usuwanie raczej bez komplikacji. Drugą natomiast usunęłam zupełnie zdrową, kilka miesięcy po usunięciu tej pierwszej. I tu była bułka z masłem- po paru dniach nie było śladu. Zachęcam też do tego swoje młode dorosłe dzieci, żeby nie czekały i usunęły te zęby zanim zacznie się z nimi coś dziać. Ale nie chcą jakoś słuchać smile
    • kagiali Re: Kto ma wyrwane ósemki? 07.04.22, 23:04
      4 zdrowe osemki, w wieku 15 lat usuniete 4 szóstki - bardzo popsute. Doradzała znajoma dentystka. Kolezance w wieku 30 lat ortodontka doradzila usuniecie szóstek i zostawienie ósemek, w wieku 40 lat kolezanka ma nadal zdrowe ósemki. Znam kilka jeszcze innych przykładów. A i kolega usunął 3 szóstki. Jedną zostawił, bo były komplikacje przy usuwaniu 2 szóstek naraz. Ma 4 osemki zdrowe i tą szóstke po kanale, ale nawet dentysta chirurg mówił, że nie wie na ile starczy. Nie dziwie się dentystom, że nalegają na zostawienie szóstek. Mieli by dużo mniej pracy
    • olkka_99 Re: Kto ma wyrwane ósemki? 08.04.22, 07:17
      ja mam wyrwane wszystkie 4 i nie tylko - jeszcze 2 inne zęby. wszystkie by zdrowe, tylko na co mi zdrowe zęby rosnące poza łukiem, powodujące bóle głowy i szczekoscisk i nie dające szans na wyprostowanie zgryzu. Też mi ludzie dawali "dobre rady" - nie usuwaj, no co ty, szukaj innego lekarza, to jakiś partacz.... 😂 jakbym ich posłuchała, to dalej bym chodziła z krzywymi zębami, które byly tak stłoczone, że nawet nie dałoby się ich leczyć i pewnie z czasem byłyby do usunięcia, ale już nie z powodu stolczenia tylko mega próchnicy i zdarcia koron od ciągłego szczekoscisku.
    • pure_cashmere Re: Kto ma wyrwane ósemki? 08.04.22, 08:50
      Ja mam wszystkie ósemki z tym ze jedna wyrznieta dlatego ze mialam usunieta szóstkę kiedys i znalazla miejsce. A 3 pozostałe nadal w dziaslach, po zdjeciach dentysta powiedzial zeby nie ruszac bo nic sie nie dzieję zlego, z jedną kiedys moze byc problem jak sie ruszy, bo leży blisko jakiegoś nerwu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka