Dodaj do ulubionych

Bolerioza IGG IGM

07.04.22, 12:34
Igg - ujemne, igm - dodatnie.
Czy może ktoś mi wyjaśnić co to oznacza? Gugluję i moja interpretacja: kiedyś zaraziłam się bakterią ale nie przechorowałam boleriozy. Czy dobrze pojmuję? Czy jednak przechorowałam i jest to stara sprawa ?
Prawie wszystkie laboratoria robią metodą mniej dokładną, a potem zalecane jest powtórzenie badania metodą Western blot - bez sensu.
Dziękuję.
Obserwuj wątek
  • fantas_magorie Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 13:08
   Właściwie są dwie możliwości - albo bardzo świeże zakażenie albo wynik fałszywie dodatni (co wcale tak rzadko się nie zdarza). Powtórz badania western blot, bo bez sensu niepotrzebnie antybiotyki w siebie ładować.
    • bib24 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 13:43
     przepiszą jak przyniesie western blotta z kompletem pasków. bez problemu zakaźnik przepisze nawet bez objawów. tylko musi mieć dobrego western blotta a nie elisę.
    • grey_delphinum Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 13:46
     ???

     Pierwszy raz słyszę, by pozytywny wynik testu nie był przyczynkiem do leczenia.

     Przecież nieleczone zakazenie może doprowadzić do spustoszenia organizmu, a ciężka postać choroby ujawnić się po latach.

     Syn chorował na boreliozę, był leczony, a i tak walczy z długofalowymi skutkami tej choroby (teraz kolejny raz jest w szpitalu).
      • memphis90 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 15:23
       Nie, ELISA nie jest "o kant d... rozbić", to jest badanie dużo bardziej czułe, czyli wstępnie wychwytuje znacznie więcej pozytywnych wyników, w tym część fałszywie dodatnich. WB działa odwrotnie, jest mniej czuły, za to bardziej swoisty. Stosowanie WB jako metody przesiewowej oznaczałoby, że część osób wyjdzie fałszywie ujemna i nie będzie leczona mimo choroby.
       • grey_delphinum Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 15:55
        U mojego syna Elisa była ujemna, mimo objawów (bardzo wyraźnych) i aktywnego zakażenia. Lekarz pediatra podpowiedział nam western blott, ale musieliśmy zrobić go prywatnie.

        W szpitalu lekarz zakaźnik wprost powiedział, że test Elisa w wielu wypadkach daje fałszywe wyniki (ujemne i dodatnie).

        Az strach pomyśleć, co by było teraz z moim synem, gdybyśmy tylko opierali się na tym teście.

        Nie rozumiem, dlaczego robi się test Elisa w pierwszym rzucie i opiera na jego wyniku, skoro jest w wielu wypadkach taki mylący.
        • memphis90 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 16:14
         >W szpitalu lekarz zakaźnik wprost powiedział, że test Elisa w wielu wypadkach daje fałszywe >wyniki (ujemne i dodatnie).
         ELISA daje częściej wyniki fałszywie dodatnie, jest to test o bardzo (!) wysokiej czułości (czasem zwane są wręcz "nadczułymi") i niskiej swoistości. WB - wyniki fałszywie ujemne, ponieważ jest bardzo swoisty, ale mało czuły, na pewno mniej niż ELISA. Takie sa akurat fakty, inne wymagania stawia się testom ELISA, a inne- WB w czasie rejestracji. Dlatego WB nie służy potwierdzeniu, nie przesiewowi - ponieważ statystycznie "przepuściłby" znacznie więcej chorych pacjentów.
         • grey_delphinum Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 16:34
          Memphis, rozumiem, że piszesz o ogólnych zaletach ELISA. Ja jego pozytywnej przesiewowej funkcji nie przeczę, natomiast na podstawie doświadczeń indywidualnych mojego syna twierdzę, że w razie fałszywie ujemnego wyniku (który może zdarza się rzadko, ale jednak) robi więcej szkody niż pożytku, bo po pierwsze w NFZ zamyka drogę dalszej diagnostyce w kierunku boreliozy, po drugie fałszywie uspakaja, choć choroba jest I wyniszcza organizm.

          My byliśmy uparci i mieliśmy kasę na prywatne badania, ale mogło skończyć się naprawdę bardzo źle, jeśli borelioza u syna nie byłaby leczona.
     • passiflora78 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 15:26
      Tak bywa, mój partner z pozytywnym wynikiem 2 testów nie był leczony. Lekarz chorób zakaźnych stwierdziła, że nie leczy się wyników, tylko objawy a te według niej nie wskazywały na boreliozę.
      Testy nie były zlecone przez lekarza, partner robił je sobie prywatnie bo myślał, że część objawów może wskazywać na tą chorobę.
     • b.bujak Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 20:00
      grey_delphinum napisał(a):

      > ???
      >
      > Pierwszy raz słyszę, by pozytywny wynik testu nie był przyczynkiem do leczenia.

      ja niestety uslyszałam to kilka razy....
      pan profesor to nawet stwierdził, że to wcale nie świadczy o boreliozie ( pan znany z mediów z lekcewazacego podejscia do tej choroby - jako szef kliniki chorob zakaźnych tego uczy swoich pracownikow)
   • anutek78 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 16:54
    Western blot też może dawać wynik fałszywie dodatni (rzadko, ale może). Ja mam w odstępie kilku miesięcy kolejny raz dodatni IGM, a ujemny IGG i zakaźnik uważa, że to jakieś reakcje krzyżowe albo choroba autoimmunologiczna, ale nie borelioza.
    • bib24 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 20:40
     pytanie czy tak jest jak masz odpowiednio dużo pasków. jak masz np 6 pasków dodatnich czy to jest możliwe, żeby bylo fałszywie dodatnie. bo z tego co słyszłam fałszywe wyniki przy westen blocie to po prostu za młao pasków dodatnich.
  • memphis90 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 15:20
   >Prawie wszystkie laboratoria robią metodą mniej dokładną, a potem zalecane jest powtórzenie badania metodą >Western blot - bez sensu.
   No właśnie z gigantycznym sensem, bo "metoda mniej dokładna" jest bardziej czuła, a WB- bardziej swoisty za to mniej czuły. I dlatego służy ostatecznemu potwierdzeniu, a nie przesiewowi. Naprawdę, sporo mądrych ludzi, którzy znają się (!) na rzeczy to wymyśliło, żeby nie przeoczyć osób chorych.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka