Dodaj do ulubionych

Bolerioza IGG IGM

07.04.22, 12:34
Igg - ujemne, igm - dodatnie.
Czy może ktoś mi wyjaśnić co to oznacza? Gugluję i moja interpretacja: kiedyś zaraziłam się bakterią ale nie przechorowałam boleriozy. Czy dobrze pojmuję? Czy jednak przechorowałam i jest to stara sprawa ?
Prawie wszystkie laboratoria robią metodą mniej dokładną, a potem zalecane jest powtórzenie badania metodą Western blot - bez sensu.
Dziękuję.
Obserwuj wątek
    • fantas_magorie Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 13:08
      Właściwie są dwie możliwości - albo bardzo świeże zakażenie albo wynik fałszywie dodatni (co wcale tak rzadko się nie zdarza). Powtórz badania western blot, bo bez sensu niepotrzebnie antybiotyki w siebie ładować.
        • bib24 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 13:43
          przepiszą jak przyniesie western blotta z kompletem pasków. bez problemu zakaźnik przepisze nawet bez objawów. tylko musi mieć dobrego western blotta a nie elisę.
        • grey_delphinum Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 13:46
          ???

Pierwszy raz słyszę, by pozytywny wynik testu nie był przyczynkiem do leczenia.

Przecież nieleczone zakazenie może doprowadzić do spustoszenia organizmu, a ciężka postać choroby ujawnić się po latach.

Syn chorował na boreliozę, był leczony, a i tak walczy z długofalowymi skutkami tej choroby (teraz kolejny raz jest w szpitalu).
            • memphis90 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 15:23
              Nie, ELISA nie jest "o kant d... rozbić", to jest badanie dużo bardziej czułe, czyli wstępnie wychwytuje znacznie więcej pozytywnych wyników, w tym część fałszywie dodatnich. WB działa odwrotnie, jest mniej czuły, za to bardziej swoisty. Stosowanie WB jako metody przesiewowej oznaczałoby, że część osób wyjdzie fałszywie ujemna i nie będzie leczona mimo choroby.
              • grey_delphinum Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 15:55
                U mojego syna Elisa była ujemna, mimo objawów (bardzo wyraźnych) i aktywnego zakażenia. Lekarz pediatra podpowiedział nam western blott, ale musieliśmy zrobić go prywatnie.

W szpitalu lekarz zakaźnik wprost powiedział, że test Elisa w wielu wypadkach daje fałszywe wyniki (ujemne i dodatnie).

Az strach pomyśleć, co by było teraz z moim synem, gdybyśmy tylko opierali się na tym teście.

Nie rozumiem, dlaczego robi się test Elisa w pierwszym rzucie i opiera na jego wyniku, skoro jest w wielu wypadkach taki mylący.
                • memphis90 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 16:14
                  >W szpitalu lekarz zakaźnik wprost powiedział, że test Elisa w wielu wypadkach daje fałszywe >wyniki (ujemne i dodatnie).
                  ELISA daje częściej wyniki fałszywie dodatnie, jest to test o bardzo (!) wysokiej czułości (czasem zwane są wręcz "nadczułymi") i niskiej swoistości. WB - wyniki fałszywie ujemne, ponieważ jest bardzo swoisty, ale mało czuły, na pewno mniej niż ELISA. Takie sa akurat fakty, inne wymagania stawia się testom ELISA, a inne- WB w czasie rejestracji. Dlatego WB nie służy potwierdzeniu, nie przesiewowi - ponieważ statystycznie "przepuściłby" znacznie więcej chorych pacjentów.
                  • grey_delphinum Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 16:34
                    Memphis, rozumiem, że piszesz o ogólnych zaletach ELISA. Ja jego pozytywnej przesiewowej funkcji nie przeczę, natomiast na podstawie doświadczeń indywidualnych mojego syna twierdzę, że w razie fałszywie ujemnego wyniku (który może zdarza się rzadko, ale jednak) robi więcej szkody niż pożytku, bo po pierwsze w NFZ zamyka drogę dalszej diagnostyce w kierunku boreliozy, po drugie fałszywie uspakaja, choć choroba jest I wyniszcza organizm.

My byliśmy uparci i mieliśmy kasę na prywatne badania, ale mogło skończyć się naprawdę bardzo źle, jeśli borelioza u syna nie byłaby leczona.
          • passiflora78 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 15:26
            Tak bywa, mój partner z pozytywnym wynikiem 2 testów nie był leczony. Lekarz chorób zakaźnych stwierdziła, że nie leczy się wyników, tylko objawy a te według niej nie wskazywały na boreliozę.
            Testy nie były zlecone przez lekarza, partner robił je sobie prywatnie bo myślał, że część objawów może wskazywać na tą chorobę.
          • b.bujak Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 20:00
            grey_delphinum napisał(a):

> ???
            >
            > Pierwszy raz słyszę, by pozytywny wynik testu nie był przyczynkiem do leczenia.

ja niestety uslyszałam to kilka razy....
            pan profesor to nawet stwierdził, że to wcale nie świadczy o boreliozie ( pan znany z mediów z lekcewazacego podejscia do tej choroby - jako szef kliniki chorob zakaźnych tego uczy swoich pracownikow)
      • anutek78 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 16:54
        Western blot też może dawać wynik fałszywie dodatni (rzadko, ale może). Ja mam w odstępie kilku miesięcy kolejny raz dodatni IGM, a ujemny IGG i zakaźnik uważa, że to jakieś reakcje krzyżowe albo choroba autoimmunologiczna, ale nie borelioza.
        • bib24 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 20:40
          pytanie czy tak jest jak masz odpowiednio dużo pasków. jak masz np 6 pasków dodatnich czy to jest możliwe, żeby bylo fałszywie dodatnie. bo z tego co słyszłam fałszywe wyniki przy westen blocie to po prostu za młao pasków dodatnich.
    • memphis90 Re: Bolerioza IGG IGM 07.04.22, 15:20
      >Prawie wszystkie laboratoria robią metodą mniej dokładną, a potem zalecane jest powtórzenie badania metodą >Western blot - bez sensu.
      No właśnie z gigantycznym sensem, bo "metoda mniej dokładna" jest bardziej czuła, a WB- bardziej swoisty za to mniej czuły. I dlatego służy ostatecznemu potwierdzeniu, a nie przesiewowi. Naprawdę, sporo mądrych ludzi, którzy znają się (!) na rzeczy to wymyśliło, żeby nie przeoczyć osób chorych.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka