Dodaj do ulubionych

Balkon, pomocy, co posadzić

09.04.22, 12:15
Balkon od strony wschodniej, na ostatnim piętrze, nasłoneczniony od wschodu słońca do (miejscami) drugiej po południu. Ale właśnie "miejscami". Balkon z boków jest osłonięty ściankami oddzielającymi od sąsiadów. W związku z tym w południowym kącie, między ścianą budynku a ścianką słońce przestaje docierać około południa. Latem jest to taki przyjemnie chłodny cień, więc do tej pory po prostu stał tam stolik z krzesłami. Ale wymyśliłam, że stolik mogłabym przesunąć bardziej na środek balkonu, a tam w kącie/pod ścianką coś posadzić. Coś nie wymagającego za dużo słońca. Tylko co? Jednoroczne, bo z moimi zdolnościami nic wieloletniego nie ma szans. W pozostałej części balkonu w zasadzie wszystko co kupię (jednorocznego oczywiście) ma się dobrze, bo to naprawdę słoneczny i ciepły balkon jest. Tylko ten kąt... Pomożecie?
(Jak nie pomożecie to nadal będzie tam stał stolik i krzesełka, ale akurat naszło mnie na zmiany i nie chce odpuścić wink )
Obserwuj wątek
    • ichi51e Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:20
      Balkony dla mnie trudne. Ja mam południowy zachód plus przeciąg (tak trzeba uwzględnić) wszystko padało. ostatecznie trzymają się trawy w donicach do tego na jesieni fajnie kwitną
    • rinoa_woman Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:22
      Ale myślisz o roślinie kwitnącej czy coś zielonego? Z kwiatów myślę, że poradzi sobie pelargonia, chociaż osobiście wolałabym pelargonię zwisającą, tę z drobnymi kwiatami. Aczkolwiek zawsze można kupić donicę, która jest na wysokiej nóżce i też wsadzić pnącą odmianę pelargonii.
      • rinoa_woman Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:24
        Zawsze też można postawić na letnią klasykę i dać większą donicę z ziołami, lawendą, komarzycą lub heliotropem i mieć 2w1. Rośliny, które zdobią, ale też można je użyć w kuchni czy po prostu odstraszają komary albo ładnie pachną. Heliotrop pachnie cudownie.
        • amast Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:27
          Aha, zapomniałam napisać, że NIE pelargonia smile
          A zioła w takim zacienionym miejscu dadzą radę? Do tej pory stawiałam je w tej słonecznej części smile
          • rinoa_woman Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:32
            Moim zdaniem latem nawet jeśli coś jest od strony wschodniej to i tak ma dostatek światła, a z drugiej strony stawianie czegokolwiek na bezpośrednim słońcu w lecie to też nie do końca dobry pomysł, bo szybko można popalic rośliny. A co masz w pozostałej części balkonu?
            • amast Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:44
              W pozostałej części wiosną żonkile i tulipany, potem goździki i co tam mi się spodoba jak jestem w centrum ogrodniczym - w zeszłym roku balkon zdominowały nemezje smile Wysiewam też groszek pachnący (wspomnienie dzieciństwa wink ) i różne zioła. A, i wystawiam z domu - grubosz, aloes.
              • snakelilith Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 14:17
                W zacienione miejsca możesz posiać/posadzić miętę. Weź różne rodzaje, bardzo ładnie kwitną i można wykorzystać nawet kuchennie. Cień lubią też melisa, lubczyk, sczczypiorek i pietruszka.
          • daniela34 Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:32
            Jeśli miejsce jest zacienione to kolorowe, piękne niecierpki i poradzi sobie też begonia wielkokwiatowa i zwisająca
            • vivyan Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 14:29
              Potwierdzam! Begonie lubią cień i pięknie rosną, kwitną bardzo długo i obficie a są bardzo niewymagające. Dodatkowo jest teraz tyle pięknych odmian we najrózniejszych kolorach że naprawdę jest z czego wybierać 🌺
              • vivyan Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 14:34
                Wrzucam zdjęcie jednej z moich z zeszłego roku, mocno zacieniony kąt, światło tam dociera jedynie późnym popoludniem (wysoki mur od południa i wschodu, drzewa).
              • s12345s Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 15:43
                vivyan napisała:

> Potwierdzam! Begonie lubią cień i pięknie rosną, kwitną bardzo długo i obficie

Potwierdzam. Begonie wprost nie znoszą słońca. To moje ulubione kwiaty, ale ja niestety mam za dużo słońca na balkonie. Begonie królewskie, zwisające są piękne. Miałam kilka razy na balkonie. I były piękne póki je słońce nie dopadło. Mam taką ścianę na balkonie, że do połowy sierpnia nie ma słońca i wtedy jak tam rosły były piękne.
    • alicia033 Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:29
      Jak słońce operuje tam tylko do południa, to mogą być fuksje. Jest cała masa fantastycznych odmian!
      • rinoa_woman Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:33
        Ooo fuksja też fajny pomysł, ale ona jest efektowna gdy sobie wisi w donicy, a autorka chyba chce coś postawic.
        • alicia033 Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:37
          rinoa_woman napisał(a):

> Ooo fuksja też fajny pomysł, ale ona jest efektowna gdy sobie wisi w donicy

Są wyprostowane odmiany fuksji.
          I doniczki na nóżkach, w których można posadzić te zwisające odmiany.
        • amast Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:45
          Mogę przemyśleć powieszenie smile
      • aqua48 Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:34
        Ja bym wstawiła donicę z różnymi ziołami.
    • aandzia43 Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 12:43
      Jeśli lubisz pnącza to kobea. Jednoroczna, daje dużo zieleni, lubi mało nasłonecznione stanowiska, można jej długie pędy kierować gdzie się chce, kwitnie niestety dopiero późnym latem. Potrzebuje dużej donicy, ale z tej jednej donicy masz zazieleniony cały balkon. Mam prawie co roku na balkonie (południowy zachód, ale ustawiam w miejscu najbardziej zacienionym), nigdy nie czepiły się jej żadne szkodniki choć inne roślinki mi przetrzebiały.

waszekwiaty.pl/kwiaty/kobea-pnaca
    • pepsi.only Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 13:16
      Ja lubię robić miksy, łączę wszystko z wszystkim. Krzewy z bylinami, trawy z jednorocznymi.Z krzewów lubię hortensje, krzewuszki, tawułki, sosny kosodrzewiny. Generalnie wszystko to co w ogrodzie to i na balkon sadzę. Poza berberysami, bo trochę kłują.

I za każdym razem traktuję to jako sezonową dekorację, na potrzeby tej chwili- nie traktuję tych nasadzeń tak całkiem na serio, jak mi jakiś kwiatek zmarnieje, czy przekwitnie to wymieniam na coś świeżego.

Np
      łączę bratki z bluszczem.
      Trawa miskant purpurowy na środku dużej donicy, potem białe pelargonie, a na brzegu donicy zwisający seledynowy wilec.
      Albo chryzantemy z wilcami bordowymi.

Wszystko da się , a w taki miejscu, gdzie stosunkowo szybko zrobi się rpzyjemny cień kwiaty wbrew pozorom dobrze sobie radzą, no może miej intensywnie kwitną.
      O funkie, będą świetne! Hortensje z funkiami.
    • kachaa17 Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 13:22
      Ja do takiego kąta wynoszę mój domowy bluszcz - klonik. Puszczam to na gałąź brzozy a potem zabieram. W zeszłym roku za późno zabrałam więc mi przymarzł ale wcześniej wszystko było ok.
    • amast Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 14:09
      Dzięki za wszystkie odpowiedzi. W tym roku coś w tym kącie będzie rosło smile
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 15:54
      Jak balkon może być od strony wschodniej i mieć słonce do 14h?
      Ja ma taras na poludniowy wschód i slonce na nim jest do 12h.
      Przyjmij, ze jest na południe i posadź kaktusy.
      U mnie w zacienionych miejscach rosną wszystkie kwiaty, pięknie pelargonie i komarzyce, oraz takie fajne liscie jak pokrzywy co sa zielone, żółte i bordowe w zależności od odmiany.
    • koko8 Re: Balkon, pomocy, co posadzić 09.04.22, 16:24
      Wcześniej dziewczyny napisały już wszystko, ja tylko dodam od siebie, że do miejsc zacienionych świetnie nadają się funkie. Teraz jest tyle przepięknych odmian, wysokich (np. Big Daddy) o rozłożystych liściach.
      Poza tym wszelkie trawy, miksy ziół w doniczkach, rozchodniki.
      Oprócz powyższych ja w sezonie letnim wystawiam z domu na balkon palmy, noliny i monsterę i mam swój zakątek tropikany.
      A - hoduję też w słonecznym kącie kilkanaście odmian pikantnych papryczek. Mają piekne liście, no i od lipca do października jakże pożądane owoce.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka