Dodaj do ulubionych

Mówcie po polsku !

12.04.22, 21:16
Włączyłam film na netfliksie. Winter Dream. Okazało się że polski. Dobra, wszystko jedno. Może być. Oglądam jednym okiem bo jeszcze pracuje i spoglądam na laptopa. Po pół godzinie słyszę z tv angielski, ale taki koszmarny z najgorszym polskim akcentem. Zupełnie jakby kompletny początkujący wyuczył się kwestii na pamięć. Sztuczny, wymiszony. Jeden głos, potem drugi i wreszcie trzeci... Potem kolejne. Wszyscy tam po angielsku gadają z polskim akcentem. Słodki jeżu, kto wpadł na taki durny pomysł by Polacy z Polakami po angielsku przez większość filmu nawijali? Film durny ale ten angielski to już przegięcie 🙈

Gdzie by Anglik w angielskim filmie zaczął gadać po Polsku? Czy w jakimkolwiek innym języku?
Obserwuj wątek
  • szara.myszka.555 Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 21:27
   Teraz jest moda, by dubbing filmu dla angielskiej publiczności był robiony przez tych samych aktorów, którzy grali w oryginale.

   Tak jest na przykład w islandzkim serialu "Katla", gdzie oryginał jest po islandzku, a dubbing angielski wykorzystuje tych samych aktorów (i wszyscy mówią po anglu z islandzkim akcentem)
   • sueellen Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 21:36
    Nie, nie. Włączyłam język polski bo film polski ( mieszkam a Anglii i nikt w moim domu poza mną polskich filmów nie ogląda). Zaczyna się normalnie po polsku a w pewnym momencie przestawili się wszyscy na angielski 🙈😂. Dalej przestałam oglądać, z resztą tylko słuchałam. Wydaje mi się że główny bohater wyjechał do obcego kraju, tylko że wszyscy w tym kraju mają polski akcent 😂
  • magdallenac Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 21:33
   Nie rozumiem powodu dla którego Polacy rozmawiali pomiędzy sobą po angielsku w filmie, ale nie rozumiem też Twojego apelu, aby mówić po polsku, jeśli nie mówi się idealnie po angielsku. Nie znam nikogo z Polski ( z wyjątkiem dzieci, które wyjechały przed rozpoczęciem szkoły średniej), kto mówi po angielsku bez śladu naszego akcentu.
   • sueellen Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 21:43
    Chodziło mi o to by mówić po polsku w polskich filmach. To był bardziej apel do aktorów i producentów filmów. Chcą być cool i trendy, a są żenujący...

    Zdziwilabys się. Są Polacy na wyspach z wyuczonym akcentem. Jeszcze sobie wybierają jaki .np poludniwolondynski albo z Newcastle 😅. Sama się uczyłam u zawodowej aktorki. To jest do wyuczenia. Można wylapac kto jest z jakiej części kraju właśnie po akcencie. I tu mam na myśli tylko brytyjski, bo amerykańskich też jest wiele, a Australijczycy dla Anglików brzmią śmiesznie.

      • kurt.wallander Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 22:31
       Bo ty tak wolisz? Bez przesady.
       Ja np. doceniam w koreańskim popie, że fragmenty utworów śpiewane są po angielsku (czasem z dziwną wymową, ale da sie rozpoznać wink, bo przynajmniej mozna sobie razem pośpiewać i mozna zrozumieć ogólny sens utworu.
       • heca7 Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 09:49
        kurt.wallander napisała:

        > Bo ty tak wolisz? Bez przesady.
        > Ja np. doceniam w koreańskim popie, że fragmenty utworów śpiewane są po angiels
        > ku

        A taka świnia jedna Lee Hong Ki , Koreańczyk to czasem nagrywa utwory, w których śpiewa po angielsku i japońsku wink Jak śmie tak kaleczyć japoński?! tongue_out
    • snakelilith Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 22:10
     sueellen napisała:

     >To jest do wyuczenia.

     Ale po jaki xuj? Miliony ludzi na tej planecie mówią po angielsku z obcym akcentem i nikomu to nie przeszkadza. Mówią tak też bardzo wykształceni ludzie różnych specjalności, a tu niektórzy mają dziwną potrzebę mówienie bez akcentu kraju pochodzenia, albo udawania lokalsów. Po co? Wstydzisz się tego skąd jesteś?
     Poza tym jako osoba, która 34 lata mieszka za granicą, nie wierzę, że ktoś wyjeżdżając z Polski w wieku więcej niż 10-12 lat mówi w obcym języku bez przynajmniej słabego polskiego akcentu. Ja kogoś takiego jeszcze nie spotkałam. Ani u aktorów, ani nawet u tłumaczy.
      • snakelilith Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 22:39
       No i co z tego? Ja też mówię z lokalnym akcentem, ktoś z innego regionu kraju od razu wyczuje w jakim regionie mieszkam od wielu lat. Używam nawet lokalnego żargonu. Ale dla nativów zawsze będą miała w tym obcy akcent i nawet Polacy długo mieszkający zagranicą też od razu go wyczują. Akcent nie jest ważny, o wiele ważniejsze są prawidłowa gramatyka i słownictwo.
       • sueellen Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 22:42
        Zgadzam się. Tylko po co udawać ? Anglikowi by to do głowy nie przyszło...
        Oczywiście, im obce akcenty nie przeszkadzają. Są dumni że inni się męczą, a oni nie muszą czytać napisów 😂
        • snakelilith Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 23:03
         Ale o co się rzucasz? Że jakaś 14 latka, czyli w sumie niewiele starsza przy wyjeździe od dziecka w podanym przez mnie wieku, mówi jak nativ, albo prawie jak nativ? No to może mówi, ale moje doświadczenie z 34 lat emigracji mówią raczej, że nawet jak nativ wyczuje u mnie emigrantkę, to raczej nie zwróci mi uwagi na reszty polskiego akcentu. A jak sama przyznam się do pochodzenia, bo będzie udawał zdziwienie i zachwycał się moją wymową. Przy czym oboje wiemy, że to grzeczność.
         I nie wypominam nikomu akcentów, bo nie widzę w akcentach niczego złego. To raczej upieranie się przy mówieniu bez akcentu jest żenujące. Tak jaby jakby bycie nativem miało być czymś lepszym.
         • sueellen Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 09:04
          Nie mam problemu z akcentami. Z reszta, tu na wyspach slysze akcenty i nalecialosci ze wszystkich stron swiata. Sami Anglicy na wyspach maja ze 40 dialektow... Chodzi mi wylacznie o silenie sie na udawanie jak w tym filmie. Film slaby, a Polacy udajacy w nim obcokrajowcow to juz paranoja.
        • magdallenac Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 23:35
         Nie wiem do kogo kierujesz swoją wypowiedź, ale jak najbardziej jest możliwe, że ktoś kto w wieku 14 lat wyjechał i rozpoczął edukację w anglojęzycznym kraju będzie mówił po angielsku bez akcentu i nie na w tym nic dziwnego. Ja bardzo lubię swój akcent, jest częścią mojej tożsamości i w życiu nie przyszłoby mi do głowy, żeby łazić na jakieś szkolenia, które nauczyłyby mnie tubylczego akcentu😂.
         • snakelilith Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 23:51
          magdallenac napisała:

          > Nie wiem do kogo kierujesz swoją wypowiedź, ale jak najbardziej jest możliwe, ż
          > e ktoś kto w wieku 14 lat wyjechał i rozpoczął edukację w anglojęzycznym kraju
          > będzie mówił po angielsku bez akcentu i nie na w tym nic dziwnego.


          Ja podałam jedynie wiek, w którym można nauczyć się jeszcze nowego języka bez cienia polskiego akcentu, jako mniej więcej 10-12 lat. Nie neguję, że komuś może udać się to nawet w wieku lat 14. Wykłócanie się jednak o 2 lata jest moim zdaniem więcej niż śmieszne i nie ma znaczenia dla emigrantów, którzy opuścili Polskę w wieku raczej pomaturalnym. Ja mieszkam już 34 lata na emigracji, w dodatku w mocno multikulturowym regionie i nie mam żadnego spięcia na mówienie bez akcentu. Tu prawie każdy jakiś tam ma, a lokalsi z dziada pradziada niekoniecznie mówią też tak elegancko w swoim języku, by się na nich chcieć wzorować.
          • magdallenac Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 23:57
           Pisałam wcześniej z telefonu, nie widziałam drzewka i myślałam, że tenjedennick pisze do mnie. W 100% zgadzam się z Twoim: wiek, w którym można nauczyć się jeszcze nowego języka bez cienia polskiego akcentu, jako mniej więcej 10-12 lat. Nie neguję, że komuś może udać się to nawet w wieku lat 14. Wykłócanie się jednak o 2 lata jest moim zdaniem więcej niż śmieszne i nie ma znaczenia dla emigrantów, którzy opuścili Polskę w wieku raczej pomaturalnym.
     • mamamisi2005 Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 16:13
      W USA jest Polka czytająca audiobooki i bynajmniej nie chodzi o role środkowowschodnich Europejek. Ewenement, ale jednak. Wyjechała z Polski jako młoda dorosła. Aktorka. Niestety nie pamiętam nazwiska ☹️
    • magdallenac Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 23:49
     sueellen napisała:


     > Zdziwilabys się. Są Polacy na wyspach z wyuczonym akcentem. Jeszcze sobie wybie
     > rają jaki .np poludniwolondynski albo z Newcastle 😅. Sama się uczyłam u zawodo
     > wej aktorki. To jest do wyuczenia.

     To jest dla mnie jakiś kosmos!! Możesz napisać w jakim celu to robiłaś? Serio pobieranie lekcji u zawodowych aktorów po to, aby wyuczyć się akcentu to jeden z największych absurdów z jakimi się ostatnio spotkałam, no chyba, że sama jesteś aktorką i musisz zagrać Brytyjkę😄
     • sueellen Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 09:14
      U mnie w biurze - bardzo wiele osób tak zrobio. Nikt sie nie wyzbyl akcentu do konca. Chodzi bardziej by byc lepiej zrozumianym podczas konferencji i przemowien. Do tego ja prowadze w pracy szkolenia, - przemawiam do wielu osob. Uczylam sie dykcji i wlasnie przemawiania do wiekszej publicznosci. Teraz, od pandemii nakrecam bardzo duzo filmikow - cos jak youtuberzy tylko dla pracownikow. Moj glos musi byc mily dla ucha bo sluchaja mnie czesto i gesto. Moj szef czasem sie smieje ze moj glos jest mu blizszy niz jego wlasnej zony.

      Niektorzy mowia z tak silnymi akcentami, do tego pod nosem, ze w ogole nie wiadomo co mowia (nie mam na mysli akurat Polakow). Lekcje byly bardzo fajne i wyczulily mnie na dialekty brytyjskie. Czasem z chlopem (Anglikiem) robimy zaklady kto pierszy rozpozna skad ktos pochodzi. Ciekawe, ze wielu angielskich aktorow uczy sie dialektow / akcentow i zmienia w zaleznosci od filmu. Przez wiele lat tego nie czulam - teraz mam na tym puncie malego fisia tongue_out
      • magdallenac Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 14:12
       sueellen napisała:

       > U mnie w biurze - bardzo wiele osób tak zrobio. Nikt sie nie wyzbyl akcentu do
       > konca.

       Właśnie tego nie rozumiem. W jakim celu wyzbywać się akcentu? Można się po prostu nauczyć angielskiego do poziomu C2, a nie kombinować z akcentem. Moja koleżanka zajmuje się lingwistyką stosowaną na tutejszym uniwersytecie- po angielsku mówi bezbłędnie, z akcentem. Nie przeszkadza jej to, aby być jednym z najbardziej cenionych specjalistów, prowadzi szkolenia, zajęcia oraz przemawia na konferencjach. Z akcentem.
       • chococaffe Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 14:22
        W jakim celu wyzbywać się akcentu?

        Z kompleksów. I nie mówię, że każdy kto to robi/usiłuje robić ma taki akurat powód, ale oprawa sytuacji postami suellen & co wskazuje raczej na ten przypadek. Boją się, że nie osiągneli nic poza wyjazdem.
      • rainbow_dash Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 15:18
       >Chodzi bardziej by byc lepiej zrozumianym podczas konferencji i przemowien


       AAAAAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAH
       a jak sobie radzicie z konferencjami z Hindusami, Francuzami i Niemcami, którzy mówią po angielsku tak, że serio można się zastanawiać czy to czasem nie ich rodzimy język
       • yuka12 Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 16:32
        Znam lokalsów, którzy sobie nie radzą. Serio nie rozumieją Azjatów mówiących po angielsku, mają problem nawet ze Szkotami. Jeżeli ktoś mieszka w jednym miejscu całe życie, gdzieś na prowincji Królestwa i rzadko wyjeżdża (brak pieniędzy/ochoty/możliwości) ma niewielką praktykę w rozmowie z nie-lokalsami. Więc nawet rozumiem sueellen, bo pytanie "what are your from" słyszę od niemal każdej nowo poznanej osoby (lokalsa), jak tylko otworzę usta 😄.
       • sueellen Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 22:21
        rainbow_dash napisała:

        > >Chodzi bardziej by byc lepiej zrozumianym podczas konferencji i przemowien
        >
        >
        > AAAAAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAH
        > a jak sobie radzicie z konferencjami z Hindusami, Francuzami i Niemcami, którzy
        > mówią po angielsku tak, że serio można się zastanawiać czy to czasem nie ich r
        > odzimy język


        Szkolenia były przede wszystkim dla Francuzów bo gdy zaczynali mówić, nikt nie wiedział czy mówią już po angielsku czy jeszcze po francusku. Jezu ludzie, wy to jak się uczepicie to ręce opadają. To były szkolenia w pracy dla kadry zarządzającej. Każdy sobie mógł iść na lekcje dykcji i przemawiania. Obcokrajowcy nie tylko poznają niuanse i dialekty, ale uczą się fonetyki, poprawnej wymowy. Czy coś w tym złego? No ludzie! Aktorzy na wyspach uczą się mówić różnymi dialektami i zmieniaja akcenty na zawołanie. A Polacy nie mogą bo im ematka zabrania i wyśmieje.
        • sumire Re: Mówcie po polsku ! 14.04.22, 11:54
         Ależ mogą, przecież zdarza się im grać Ślązaków, ludzi z Podlasia, górali. Natomiast oczekiwanie, by mówili bez polskiego akcentu w obcym języku jest bez sensu, bo w obcych językach zdarza się grać pojedynczym aktorom. Jak Sewerynowi we Francji (i uczył się na małpę). Większość nigdy tego nie robi, więc po co ma starać się brzmieć jak Ian McKellen w jednym zdaniu w polskim filmie?...
      • al_sahra Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 19:58
       sueellen napisała:

       > nakrecam bardzo duzo filmikow - cos jak youtuberzy tylko dla pracownikow. Moj g
       > los musi byc mily dla ucha bo sluchaja mnie czesto i gesto.

       > Czasem z chlopem (Anglikiem) robimy zaklady
       > kto pierszy rozpozna skad ktos pochodzi.

       Wow, nie tylko masz miły głos (po angielsku!), to akcenty rozpoznajesz nie gorzej niż native speaker. #jestesniesamowita #zazdroszcze

       Ale trzeba było tę informację wstawić od razu do pierwszego postu, po co taki build-up z odnośnikami do jakiegoś filmu smile.
  • iwles Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 22:13

   Przeleciałam na szybko, i nie widziałam, żeby Polak z Polakiem mówił po angielsku. Jedyne angielskie dialogi sa z Chinką. No ale to chyba dobrze, gorzej by było, gdyby Chinka która przyjechała na konkurs chopinowski, mówiła po polsku.
  • kurt.wallander Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 22:24
   Z ciekawości puściłam film, przeskakując po 20 minut, i z tego, co zauważyłam, w filmie mówią po polsku, chyba, że rozmawia Polak z Azjatką, wtedy po angielsku. Co wydaje mi się uzasadnione i realistyczne. Nie bardzo więc rozumiem , o co masz pretensje.
  • kurt.wallander Re: Mówcie po polsku ! 12.04.22, 23:48
   Ok, chyba łapię o co chodzi. Polscy aktorzy udają Anglików i mówią z polskim akcentem, tak? Najwyraźniej producentowi nie udało sie zatrudnic do tych ról rodowitych Anglików. A gdyby mówili po polsku, to byłoby chyba jeszcze dziwniejsze? Aczkolwiek facet,to nie wiem, jakiej miał byc narodowości, ale dwie kobitki proszace o zrobienie im fotki na moście ewidentnie są turystkami, równie dobrze moga byc turystkami lub imigrantkami z Polski. Nie odzywaja sie do chłopaka po polsku, bo nie wiedzą, że jest Polakiem.
   • heca7 Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 07:52
    mid.week napisała:

    > Wszyscy aktorzy na tym forum wzięli sobie twój apel głęboko do

    Wiesz, ten apel na wszelki wypadek. Gdyby jakiś się tutaj , na forum dla ematek przyplątał wink
   • sueellen Re: Mówcie po polsku ! 13.04.22, 09:23
    Aktorzy robia to co sie sprzedaje. Widac Polakom imponuje kulawy angielski w polskich filmach. Ze tacy swiatowi, bo znaja angielski. I co z tego, ze znaja? Wszyscy znaja. Moj chlop gdy przyjezdza do Polski swobodnie sie po miescie porusza, nie musze go nianczyc bo 3 na 4 zagadniete osoby na ulicy ponizej 45rz mowia po angielsku dosc komunikatywnie. Wszedzie. W sklepach, w informacji turystycznej to juz na 100%, ale przechodnie na ulicy tez. Moja rodzina, znajomi poza tymi najstarszymi osobami tez swobodnie sie komunikuje po angielsku. A dzieciaki to juz w ogole. Jak tylko otworza usta, slychac, ze wychowane przez amerykanskich youtuberow. Kazdy mowi po angielsku choc troche, ale czy to powod by sie tym chwalic w tak zalosny sposob?