Dodaj do ulubionych

Bułgaria zwiedzanie

15.04.22, 15:08
Cześć dziewczyny,

Mam do rozplanowania wyjazd do Bułgarii - jedziemy autem z dwójką dzieci (2.5 oraz 7). Pierwotnie w planach miała być klasyczna objazdówka, ale wyszło mi, że to trochę zbyt męczące z dzieciakami - zdecydowałam więc o podzieleniu wyjazdu na 3-4 części (rejony). Mamy 16 noclegów na miejscu, termin wyjazdu to druga połowa maja.
Na pewno będą 4 noclegi w Płowdiwie oraz 4 w Wielkim Tyrnowie. Poza tym coś nad morzem - załóżmy, że 4 noclegi w Nesebyrze. I zostaje jeszcze kilka dni - może Warna? Może coś w głębi lądu?
Szukam jakiegoś przyjemnego miejsca, względnie zadbanego (widziałam, jak potrafią wyglądać bułgarskie miasta), będącego niezłą bazą wypadową na wycieczki tak do 50 km w jedną stronę. Nie musi mieć jakichś typowych "dziecięcych" atrakcji typu parki rozrywki czy aquaparki (i tak nie korzystamy), ale jednak jakiś plac zabaw czy fajny park by się przydał. Sofia mi jakoś nie podeszła do gustu. Myślałam o Melniku albo okolicach Bełogradczika, ale to raczej nie są miejsca, gdzie jest co robić 3-4 dni z dzieciakami.
Czy może jednak lepiej zostać dłużej nad morzem? Pogody na kąpiele może nie być, ale sama plaża to już jakaś atrakcja wink
Obserwuj wątek
        • nenia1 Re: Bułgaria zwiedzanie 15.04.22, 16:58
          opinia pewnie stąd, że pewnie forumka nigdzie indziej w głębi Bułgarii nie była. Bułgaria ma przepiękne góry, zresztą tuż obok Monastyru, Riła (stąd Monastyr Rilski i Park Narodowy Gór Pirin. Spać można w Bansku. Dużo dobrych hoteli do wyboru, parę fajnych knajpek z dobrym jedzeniem. Ja byłam bez dzieci, więc zdecydowanie łatwiej, ale z tego co wiem jeżdżą busiki pod schroniska, jest kolejka wąskotorowa czy kolejki linowe do jeziora Bezbog, wszystko zależy od tego jak dzieciaki reagują na takie trasy. Ogólnie to są wysokie góry, ale można też chodzić po niższych partiach, szczególnie Pirin ma piękne, bardzo malownicze trasy wzdłuż rzek i jezior. Prócz tego jest wąwóz Trigrad, gdzie można zaobserwować Pomurniki (w Polsce skrajnie rzadkie) ale to znowu dla tych, których interesuje fauna i flora. Melnik jak najbardziej tak, kolejne malownicze krajobrazy górskie to Rodopy i przełom rzeki Ardy. Spać można w Pamporowie, przy okazji można zwiedzić Monastyr Baczkowski. Pamporowo i Bansko to ośrodki narciarskie, więc latem jest znacznie mniej ludzi ale dalej sporo hoteli, wszędzie bardzo zielono i spokojnie, bo tłumy walą nad morze.
            • strumien_swiadomosci Re: Bułgaria zwiedzanie 15.04.22, 17:13
              My ogólnie góry lubimy, Piryn mi się od dawna marzy - no ale fanką noszenia dwulatka godzinami w nosidle nie jestem. A właśnie nie wiem, czy tam są takie proste, efektowne, ale krótkie trasy (tak na 4-5 km), które nadają się do samodzielnego chodzenia dla dzieciaków wink mam przewodnik Bezdroży, ale tam są opisane jednak konkretne wyrypy.
              Monastyr Baczkowski chcę zrobić z Płowdiwu (razem z twierdzą Asena).
              Aha, no i zastanawiam się, czy w maju to w takich górach nie będzie śniegu wink
              • nenia1 Re: Bułgaria zwiedzanie 15.04.22, 17:34
                strumien_swiadomosci napisała:

> My ogólnie góry lubimy, Piryn mi się od dawna marzy - no ale fanką noszenia dwu
                > latka godzinami w nosidle nie jestem. A właśnie nie wiem, czy tam są takie pros
                > te, efektowne, ale krótkie trasy (tak na 4-5 km), które nadają się do samodziel
                > nego chodzenia dla dzieciaków wink mam przewodnik Bezdroży, ale tam są opisane je
                > dnak konkretne wyrypy.
                > Monastyr Baczkowski chcę zrobić z Płowdiwu (razem z twierdzą Asena).
                > Aha, no i zastanawiam się, czy w maju to w takich górach nie będzie śniegu wink

W Bułgarii nie wiem jak ze śniegiem w maju, bo byliśmy w lipcu, ale pamiętam, że w Rumunii,
                w maju Droga Transfogarska była zamknięta z uwagi na śnieg.

Wkleję ci parę zdjęć z niżej partii Pirinu, sama osądź jak tu z dziećmi, bo ja za bardzo nie myślałam pod tym kontekstem więc mnie te dolne partie gór wydawały się łatwe, prawie spacerowe.

• inaccessible_rail Re: Bułgaria zwiedzanie 15.04.22, 16:07
      Płowdiw fajny, Nesebyr też, ale centrum. Obok Nesebyru ciągną się ośrodki wypoczynkowe. My w zeszłym roku byliśmy w Obzorze jakieś 30 km od Nesebyru. Stamtąd pojechaliśmy do Warny na 1 dzień. Rzeczywiście nie była zbyt piękna.
      Kilka lat wcześniej byliśmy na zachodzie Bułgarii, wracając z Grecji. Wtedy zobaczyliśmy Mielnik, z sentymentu do wszystkich wypitych w młodości win 😉 właśnie Bielogradczik i Monastyr Rilski. Były to bardzo fajne miejsca.
      • nuta15 Re: Bułgaria zwiedzanie 15.04.22, 16:35
        W Nesebyrze chcecie zamieszkać w starej części miasta czy nowej przy plaży? W nowej bardzo przyjemna jest plaża południowa , bardziej kameralna , fajna forma spacerów z dziećmi , kończy się składkami a powyżej są piękne wydmy..Blisko tej plaży jest ładny i duży park z alejkami , ławkami, fontanną i placem zabaw. Warna nie jest atrakcyjna ale w okolicy jest kilka ciekawych miejsc. Najpiękniejsza szeroka i bardzo długa plaża jest w Albenie, ale nie wiem czy pod koniec maja hotele będą już otwarte.

• strumien_swiadomosci Re: Bułgaria zwiedzanie 15.04.22, 16:45
        Właśnie chyba zachodnią część zostawię sobie na inny raz - tam są dość duże odległości, chyba nie ma gdzie zrobić "bazy" i zwiedzać bez zmieniania noclegów, aż się prosi o objazdówkę. W sąsiedniej Macedonii byłam 5 razy, to może i do Bułgarii będę wracać wink
        • olpa7 Re: Bułgaria zwiedzanie 15.04.22, 17:21
          Ja tam był się zatrzymała na kilka dni z dziećmi w jakiś apartamentowcu nad morzem z 10 basenami i dała starszemu dziecku pojeździć na zjeżdżalniach. W Bułgarii aż się o to prosi bo jest jak za darmo
    • bradko Re: Bułgaria zwiedzanie 15.04.22, 18:55
      Z Płowdiw macie niedaleko do Septemwri, a stamtąd prowadzi linia kolei wąskotorowej z pięknymi widokami:
      en.wikipedia.org/wiki/Septemvri%E2%80%93Dobrinishte_narrow-gauge_line
      Tyle, że to wycieczka co najmniej całodniowa.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka