Dodaj do ulubionych

Zmiany w Karcie Nauczyciela

02.05.22, 09:16
Kolejne propozycje naszych rządzących.
Co na to ematki nauczycielki?😊
www.google.com/amp/s/www.bankier.pl/amp/wiadomosc/Karta-nauczyciela-Co-dokladnie-chce-zmienic-w-niej-rzad-8329013
Obserwuj wątek
  • asia_i_p Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 10:23
   Mam mieszane uczucia. W wykonaniu rządu, który przestrzega prawa, ma sens. Ale ponieważ odbiurokratyzowania i zmniejszenie formalności w ten sposób oznacza zwiększenie uznaniowości, to nie jestem pewna, czy chcę temu rządowi dać takie narzędzie do ręki.
   • little_fish Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 10:33
    Dokładnie.
    Pomijając już to jak niejasne są te informacje. Trochę to przypomina stary tryb uzyskiwania mianowania. O dyplomowanym ani słowa oprócz informacji, że nie będzie stażu. A co będzie? Jakie warunki trzeba będzie spełnić?
    4 godziny na konsultacje - czyli w wielu szkołach kolejna fikcja.
    Wszystko to przypomina nakładanie kolejnej warstwy farby na rozpadający się płot 🙄
      • asia_i_p Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 10:54
       U nas najpierw były, w tej chwili niby nie ma, ale i tak większość ma tę swoją godzinę ustaloną z klasami, kiedy piszą poprawy lub mogą poprosić o pomoc z czymś. Tu akurat obowiązkowość mogłaby działać na moją korzyść - skoro to musi być, to przestaje być wyłącznie moja sprawa, czy znajdę na to salę smile
       • little_fish Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 11:00
        A rodzice o tych godzinach wiedzą? Bo owszem u młodego uczeń może przyjść napisać zaległy sprawdzian na przykład na kółko lub zajęcia dodatkowe, bo takie są. No ale rodzice wtedy przyjść nie mogą, bo nauczyciel prowadzi zajęcia, więc siłą rzeczy nie da rady rozmawiać z rodzicami.
        • asia_i_p Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 11:07
         Nie, rodzice umawiają się indywidualnie. Do ostatniego roku przed pandemią były dla nich wyznaczone godziny, ale to nie miało sensu, bo i tak dzwonili albo przychodzili na ślepo w okolicach dużej przerwy. Nawet z zebraniami przestaliśmy się dostosowywać i szukać godzin odpowiadających wszystkim, bo się nie da, ludzie pracują zmianowo, albo opiekują się małymi dziećmi i czekają na powrót drugiego opiekuna. Raczej nie mamy skarg, że jesteśmy nieosiągalni.
  • iwles Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 11:02

   Czyli znowu objawiła się tęsknota za PRL.
   Przeciez to jest powrót do tego, co było 30 i więcej lat temu.
   Pokazowe lekcje, do oceny przez władze, po których zdobywa się mianowanie.
   Nie wiem czemu, ale mam też wrażenie, że siatka płac realnie się obniży. Mianowany może z czasem zrównać się (dolne widełki) z obecnym kontraktowym.
   • little_fish Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 11:08
    Tam się pojawiają jeszcze inne problemy. Mianowanie będzie obowiązkowe. Kto da gwarancję młodemu nauczycielowi zatrudnienia przez 4 lata? Co jeśli się nie uda go zatrudnić? To zamiast zachęcić do zawodu, może do niego zniechęcić.
  • marzeka11 Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 12:56
   Nauczycielką dyplomowaną jestem od wieeeelu lat, a i tak już moje dyplomowanie to było 1 wielki segregator, a nie 5, jak było u mojej starszej koleżanki. Każda zmiana tę papierową robotę przy awansie ograniczająca, będzie ok.
   Pomijam, że na wejście pensja nauczyciela stażysty nie może być tak niska- naprawdę widać powoli zapaść pokoleniową w zawodzie. Znikają powoli studenci na praktyce, a lata temu był to w miarę częste.
   • asia_i_p Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 13:46
    Nie, nie każda zmina ograniczająca papiery będzie OK. Jeżeli zmiana będzie z obiektywnych, chociaż skomplikowanych i przegadanych, kryteriów na "co się podoba panu dyrektorowi", to nie jest to zmiana na plus, chociaż papierową robotę ogranicza.
    • marzeka11 Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 18:12
     Mam do porównania to, co ja musiałam w tym segregatorze zawrzeć i opisać (ale jednym!!!), a co musiała moja koleżanka w swoich 5 segregatorach. Dlatego upieram się, że wyjście z tej papierologii ma sens.
     Gdy porównam kryteria, które wymagały rozpisywania wielkiego i zestawię z konkretnym kryterium np. bycia egzaminatorem zewnętrznym z przedmiotu także widzę różnicę.
     I nie rozumiem kryterium "co się podoba panu dyrektorowi"- tak, jakby to było nowe kryterium. M.in. mój paskudny dyrektor przed laty sprawił, że poczekałam na jego zmianę, bo widziałam, jak to działało. Potem już miałam sensownych dyrektorów.
  • mhanutka Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 15:25
   Ta jedna godzina i tak funkcjonuje. Awans uprościć trzeba, ale to działania pozorowane. Przy tych pensjsch w zawodzie za chwilę zostaną odpady atomowe. Do niedawna, kiedy się wchodziło na stronę kuratorium mazowieckiego z ofertami pracy dla nauczycieli, pokazywała się na dzień dobry informacja, ile tych ofert jest. A było bardzo dużo. No i od 3 tygodni się nie pojawia. Sądzę, że to odgórny zakaz podawania takiej informacji. Można sobie policzyć, ale doszłam do 1500 i się poddałam.
   • skumbrie Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 17:55
    >Jesteśmy na etapie kiedy wszystko to już za późno, bez radykalnych podwyżek mamy zagwarantowaną zapaść w edukacji.

    Eeee tam, zwiększy się limity uczniów w klasach do 30 albo 35, podział na grupy językowe już zlikwidowany, nauczycielom dołoży więcej godzin.
    Nie zaprotestuje nikt - siłaczki niezdolne, rodzice tym bardziej wytresowani po dwóch latach zdalnej, minister i premier wszystko im na konferencjach wytłumaczą - i dalej będzie się to toczyło.
    Tyle że szkolnictwo prywatne, ed i rynek korków będą kwitły wink
     • runny.babbit Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 18:52
      Tak, prywatne wcale nie będzie remedium na problemy z edukacją. Po prostu nie ma i nie będzie młodych w tym zawodzie, a droga do bycia dobrym nauczycielem zajmuje trochę lat, pomijając już fakt że nie każdy ma predyspozycje. To nie medycyna, że zawsze są chętni do zostania lekarzem, tyle że po prostu nie na NFZ....
     • skumbrie Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 20:17
      No to akurat zależy od szkoły. I o ile daleko mi do bycia zwolenniczką, to znam w Warszawie takie, w których rotacja pracowników jest na okrągło, ale i takie, które mają nauczycieli od lat tych samych. W obliczu wolnych etatów w szkołach publicznych latami nie pracują w nich z miłości do dyrektora wink.
      Możliwe, że na prowincji jest inaczej, ale i tam problem z nauczycielami jakby mniejszy.
    • asia_i_p Re: Zmiany w Karcie Nauczyciela 02.05.22, 19:57
     Ale to nic nie da.
     Bo to wygeneruje wolne nauczycielogodziny, ale one niekoniecznie będą rozłożone po tych szkołach, w których są potrzebne. To już było widać po deformie - policzyli potrzeby, policzyli nauczycieli razy te półtora etatu i wszystko stykało, tyle że potrzeby były w Szczecinie a wolny nauczyciel w Krakowie.

     A rodziców szlag trafi w końcu, bo to wpłynie na plany. Im więcej nauczyciel obskakuje szkół, tym trudniej ułożyć sensowny plan. Spadku jakości nauki można nie zauważyć, ale jak dziecko będzie miało lekcje od 12 do 18, to to się już w oczy raczej rzuca.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka