Dodaj do ulubionych

jeszcze o papieżu Franciszku

04.05.22, 20:57
Taki cytat: "Dziękuję ci, Ukraino, która broniłaś Europy przed najeźdźcami w niezmordowanej i bohaterskiej walce" (to słowa JPII wypowiedziane w czasie pielgrzymki do Ukrainy w 2001 r.). Może skoro papież Franciszek nie ma mądrych żywych doradców mógłby chociaż studiować dorobek poprzedników? Czy to jest jednak papież Putina, wsadzony na tron przez agenturę?
Nota bene obserwowałam ostatnio to całe odbrązowienie sylwetki JPII w mediach, oczywiście częściowo słuszne, ze względu na bagatelizowanie problemu pedofilii księży. Ale jakoś tak mam wrażenie, że starano nam się zohydzić tę postać trochę nadmiernie. A JPII to jeden z architektów naszej obecności w strukturach euroatlantyckich. I marzyła mu się "Europa od Atlantyku po Ural" (to też cytat z pielgrzymki na Ukrainę). No i epokowy dialog z judaizmem (pomijam wymiar religijny, bo to dla znawców, chodzi mi tylko o politykę).
I jeszcze pytanie - czy jest tu jakaś hispanistka, która wie, co DOKŁADNIE znaczy to "szczekanie pod drzwiami NATO"? Bo u nas ten idiom nie występuje.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka