Dodaj do ulubionych

Cypr północny czy południowy?

06.05.22, 08:28
Na wakacje w czerwcu chcemy lecieć na Cypr. Podpowiedzcie proszę gdzie ładniej. Gdzie te plaże z białym piaskiem? I gdzie ciepłej?
Obserwuj wątek
    • profes79 Re: Cypr północny czy południowy? 06.05.22, 08:47
      Cypr północny przede wszystkim jest poza UE; jest częścią Turcji praktycznie i uznawany jest jako państwo tylko przez Turcję; dodatkowo przeloty do niego tylko via Turcja albo via Cypr i dalej drogą lądową. Innymi słowy lecąc na wakacje do nieuznawanego w Europie i na świecie państwa namęczysz się zdrowo.
      • tenjedennick Re: Cypr północny czy południowy? 06.05.22, 08:56
        No nie do końca męka, tylko trudniej się dostać, bo trzeba zaliczyć międzylądowanie w Turcji. No i kiepsko z opieką konsularna i innymi sprawami formalnych jeśli zajdzie jakiś wypadek.

Plusem jest to, że północ nie jest tak bardzo skomercjalizowana jak południe i nie ma takich tłumów. No i jest znacznie taniej. niż na południu Zwłaszcza w tym roku, kiedy cała Turcja jest wyjątkowo tania ze względu na bardzo niski kurs ich waluty.

koszmarnewakacje.pl/cypr-polnocny/
        • iwoniaw Re: Cypr północny czy południowy? 06.05.22, 09:14
          Przy czym "nie jest tak bardzo skomercjalizowana" można czytac jako "znaczna część infrastruktury dla turystów jest w takim stanie, w jakim ją w latach 70. Turcy zagarnęli", co jest dramatyczne zwłaszcza w kontekscie konserwacji i prezentacji zabytków.
          • tenjedennick Re: Cypr północny czy południowy? 06.05.22, 09:19
            Nie. W ostatnich latach powstało dużo nowych hoteli, a prywatne apartamenty nie różnią się niczym od tych w części południowej czy np. w Grecji. Ktoś z mojej rodziny był tam już 2 razy i mam sporo informacji z pierwszej ręki. Generalnie północ jest sporo ciekawsza od południa. No i nie ma tam o dziwo praktycznie Rosjan, których do tej pory zalewali południe.
            • iwoniaw Re: Cypr północny czy południowy? 06.05.22, 09:25
              Dlatego pisalam o zabytkach, przestrzeni publicznej itd. Wiadomo, że jest tam co oglądać, w końcu to była ta turystyczna część przed inwazją, na południu Cypryjczycy stworzyli wszystko niemal od zera w ostatnich dekadach. Ale w sumie Cypr jest na tyle małą wyspą, że warto zwiedzać cały.
            • mdro Re: Cypr północny czy południowy? 06.05.22, 11:05
              W jakim sensie "ciekawsza"? Bo co do zwiedzania, to wiesz, wycieczki na północną stronę są i można Famagustę, Belapais czy zamek św. Hiliarona obejrzeć. Odwrotnie może być trudniej - Cypryjczycy mogą po prostu nie przepuścić kogoś, kogo nie mają odnotowanego jako przekraczającego granicę na cypryjskim lotnisku (czy w porcie).

Cypr Północny jest terenem, nad którym nikt administracyjnie nie panuje, nawet Turcja nie ma pełnej kontroli. Oczywiście można ryzykować i zapewne nic wielkiego się nie stanie, ale w razie problemów (a o nie w obecnych czasach nietrudno) można zostać w czarnej d.

Co do Rosjan, to teraz akurat może być zupełnie odwrotnie - Cypr jest w UE i się do sankcji przyłączył, więc z Rosji nie ma tam lotów. A do Turcji są... Na Cyprze Północnym sporo jest też tureckich imigrantów, i to raczej tej, powiedzmy, konserwatywnej (dużo kobiet w chustach). Jeśli już, to sugerowałabym okolice Famagusty, tam napływ tureckiej imigracji wydaje się być mniejszy niż w Kyrenii.
    • fyrka1 Re: Cypr północny czy południowy? 06.05.22, 09:05
      Moja ukochana plaża na Cyprze to Kourion, no ale ona bardziej kamienista. Woda krystalicznie czysta, a ponieważ dość mocno wieje to nie czuje się tego gorąca. Najwięcej ludzi w okolicy restauracji ale idąc ku klifowi ludzi coraz mniej. To południowo-zachodni Cypr koło Limassol. Latałam tam w sierpniu qiec temperatury naprawdę wysokie, bywało i po 37 stopni. Czerwiec to tak między 25 A 30 stopni.
    • mdro Re: Cypr północny czy południowy? 06.05.22, 11:14
      Piaszczyste plaże są w Ayia Napa i Protaras (tam więcej), ale to ostatnie jest na końcu świata wink, więc jeśli chcesz zwiedzać zabytki, to nie polecam (chyba że wycieczki na turecką stronę, Famagusta jest blisko i zorganizowane wycieczki można kupić bez problemu).

Natomiast odradzałabym tzw. Cypr Północny jako miejsce stałego pobytu, głównie ze względów bezpieczeństwa.
    • kaki11 Re: Cypr północny czy południowy? 06.05.22, 13:10
      Cypr południowy na wypoczynek a Cypr północny na wycieczkę i zobaczenie go.
      Łatwiej chyba dolecieć, mam wrażenie, że lepsza infrastruktura turystyczna , i ze względu na to, że nie ma tam problemu z przejęciem tej części przez Turcję można łatwiej skorzystać choćby z pomocy dyplomatycznej w razie potrzeby. I chyba większość ciekawych miejsc też znajduje się tam.

Jeżeli o południowy chodzi, my stacjonowaliśmy w Larnace i plaża tam była ok i piaszczysta o ile dobrze pamiętam, ale nie było szału - przy czym mnie wystarczy trochę piachu przy czystej wodzie i blisko miejsca noclegowego, i to był chyba ten typ plaży, a nie 'Boże jak tu pięknie"
      Chyba ładniejsza plaża była na Ayia Napa, i to też miasto które jest bardziej turystyczno rozrywkowe, więc i pod tym względem być może będzie atrakcyjniejsze.
      Gdzie cieplej nie wiem, ale w Czerwcu na całej wyspie będzie ciepło, więc tym bym się nie kierowała.
      Dodam od siebie, że byłam kilka lat temu ale przynajmniej z Larnarki komunikacja jeździła słabo (my aby pozwiedzać wynajęliśmy na 3 dni samochód) i warto wziąć to pod uwagę, ale też doczytać, być może stacjonując w ayja napie albo Pafos łatwiej zwiedzać komunikacją.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka