Dodaj do ulubionych

szlifowanie zębów mlecznych?

06.05.22, 08:38
Czy któreś z Waszych dzieci miało szlifowane zęby mleczne z powodu wad zgryzu?
Córka, 9 lat, z powodu urazu (przesunięcia) górnej trójki dorobiła się zgryzu krzyżowego. Górna trójka przesunęła się do tyłu, a dolna do przodu. Ortodontka zaleciła oszlifowanie tych nieprawidłowo położonych trójek żeby sobie nie przeszkadzały i aby zgryz wrócił do prawidłowego ułożenia. Aparat, zdaniem ortodontki, nie wchodzi w grę, ponieważ niektóre zęby stałe niewyrżnięte są bardzo blisko korzeni zębów mlecznych oraz stałych dwójek i przesuwanie wyrżniętych już zębów mogłoby spowodować uszkodzenie niektórych zębów stałych.
Martwi mnie, czy po oszlifowaniu zęby nie będą nadwrażliwe (córka należy do osób wrażliwych na ból). Pytałam o to ortodontkę. Odpowiedziała, że będziemy to robić etapami. Przytaknęłam, a w domu przemyślałam i doszłam do wniosku, że chyba nie ma to znaczenia czy robi się to etapami, czy nie. Oszlifowany ząb przecież będzie wrażliwszy? Dopytam jeszcze raz na wizycie, na której zęby mają już być szlifowane. A tymczasem chciałam zapytać czy macie jakieś doświadczenia w podobnym leczeniu ortodontycznym u Waszych dzieci.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Obserwuj wątek
  • saszanasza Re: szlifowanie zębów mlecznych? 06.05.22, 08:47
   Od razu piszę, że nie jestem specjalistką ale dla mnie oszlifowany ząb będzie co najwyżej bardziej narażony na próchnicę (chociaż to też dyskusyjne) natomiast czy będą wrażliwsze - nie sądzę o ile będą odpowiednio zabezpieczone. Każdy ząb z plombą również na swój sposób jest spiłowany. Jest wrażliwy? Raczej nie.
   • you.are.my.lobster Re: szlifowanie zębów mlecznych? 06.05.22, 20:24
    Wiem, że przed zakładaniem koronki też szlifują Po oszlifowaniu wokół i skróceniu nieco mojej czwórki przed założeniem koronki, dentysta też uprzedzał, że może być nieco wrażliwa, ale nie była. Nie była też jednak zbyt skrócona. Patrząc na wadę córki wydaje mi się, że aby był efekt, zęby będą musiały być skrócone co najmniej o połowę. Dlatego mam obawy.
    • saszanasza Re: szlifowanie zębów mlecznych? 06.05.22, 22:53
     you.are.my.lobster napisała:

     > Wiem, że przed zakładaniem koronki też szlifują Po oszlifowaniu wokół i skrócen
     > iu nieco mojej czwórki przed założeniem koronki, dentysta też uprzedzał, że moż
     > e być nieco wrażliwa, ale nie była. Nie była też jednak zbyt skrócona. Patrząc
     > na wadę córki wydaje mi się, że aby był efekt, zęby będą musiały być skrócone c
     > o najmniej o połowę. Dlatego mam obawy.

     Ale może ta „wrażliwość” będzie tylko przez pewien czas. Poza tym na szczęście to są tylko mleczaki, może szybko wypadną🙈😅
  • pierwszychleb Re: szlifowanie zębów mlecznych? 08.05.22, 20:41
   Jesli te trojki to mleczaki to noc bym nie robila skoro ma dziewiec lat to zaraz wypadna.
   Jesli te trojki sa stale to wstrzymalabym sie ze szlifowaniem poki nie pokarza sie inne zeby. Na sama mysl o szlifowaniu zebow mam ciarki. Moze lepiej potem zalozyc aparat i wyrownac zgryz. Poza tym dziecko moze sie zrazic do dentysty. Ja bym skonsultowala ten pomysl z innym specjalista.
   • you.are.my.lobster Re: szlifowanie zębów mlecznych? 08.05.22, 21:23
    To mleczne zęby. Zalecana jest korekta zgryzu już teraz, ponieważ cześć zębów górnych z jednej strony nie nachodzi na dolne prawidłowo przez co mogą się niewłaściwe rozwijać mięśnie twarzy i staw. Wcześniej byłyśmy na wizycie u innego ortodonty. Ten zalecił invisalign już teraz. Miałam obiekcje, bo obawiałam się czy córka będzie dawała radę z higieną w szkole. Wydawało mi się, że może nie doczyścić dobrze zębów poza domem, nałożyć nakładki na brudne żeby i dorobić się próchnicy. Nasza dentystka podzielała moje obawy, więc umówiłyśmy się do innej specjalistki. Ta zaleciła szlifowanie, bo nie można przesuwać na razie jej zębów aparatem. Sama już nie wiem. Jasne, że się obawiam. Córka z tych nadwrażliwych i niedotykalskich, więc zabieg łatwy dla niej nie będzie.
    • saszanasza Re: szlifowanie zębów mlecznych? 08.05.22, 21:49
     you.are.my.lobster napisała:

     > Ten zalecił invisalign już teraz.

     W życiu nie założyłabym tak drogiego aparatu na mleczaki. Generalnie nie założyłabym dziecku takiego aparatu. Wszystkie znane mi dzieci mają normalny aparat, owszem w różnych opcjach cenowych ale jednak normalny.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka