Dodaj do ulubionych

Ludziom coraz częściej nie jest wstyd

06.05.22, 19:48
Nie wstyd, nie żal, nie czuja potrzeby przyznania się do winy, przeproszenia, zadośćuczynienia za to co zrobili.

Jak ten weterynarz, co stwierdza, ze kupią sobie nowego psa.
Albo nauczycielka, która zostawiła 8-latka na wycieczce szkolnej pod kinem, no zdarza się.

Argumentacja, NO I CO TAKIEGO SIĘ STAŁO? JUŻ NIE PRZESADZAJ.

Tez się z tym spotykacie?
Obserwuj wątek
      • iwoniaw Re: Ludziom coraz częściej nie jest wstyd 06.05.22, 20:06
        angazetka napisała:

> Nie jestem pewna, czy "coraz częściej".

No właśnie - tacy ludzie zawsze byli, wiekszość sie jednak swoimi wtopami przejmuje, zwłaszcza jesli inni obrywają rykoszetem. Nieraz nawet ktoś przeprasza i usiluje wynagrodzic coś, co naprawdę nie jest jakimś wielkim halo i mógłby się nie przejmować aż tak.
    • no_easy_way_out Re: Ludziom coraz częściej nie jest wstyd 06.05.22, 20:08
      >Albo nauczycielka, która zostawiła 8-latka na wycieczce szkolnej pod kinem, no zdarza się.
      >Argumentacja, NO I CO TAKIEGO SIĘ STAŁO? JUŻ NIE PRZESADZAJ.

Wlasnie czytam ksiazke, w ktorej autorka przekonuje o czyms odwrotnym - mowi w niej, ze wlasnie za czesto sie za bardzo przejmujemy, wstydziemy, wbrew zdrowemu rozsadkowi. Dalej pisze, ze popularne i modne jest mowienie "nie przejmuje sie ocenami otoczenia" podczas gdy w praktyce wlasnie sie wciaz wszyscy przemuja.
      Byl przyklad dziecka zostawionego w aucie na 5 minut - 4-latka. I miala problemy w sadzie - wedlug autorki to przesada
      • no_easy_way_out Re: Ludziom coraz częściej nie jest wstyd 06.05.22, 20:11
        no_easy_way_out napisał:

> >Albo nauczycielka, która zostawiła 8-latka na wycieczce szkolnej pod kinem
        > , no zdarza się.
        > >Argumentacja, NO I CO TAKIEGO SIĘ STAŁO? JUŻ NIE PRZESADZAJ.
        >
        > Wlasnie czytam ksiazke, w ktorej autorka przekonuje o czyms odwrotnym - mowi w
        > niej, ze wlasnie za czesto sie za bardzo przejmujemy, wstydziemy, wbrew zdrowem
        > u rozsadkowi. Dalej pisze, ze popularne i modne jest mowienie "nie przejmuje si
        > e ocenami otoczenia" podczas gdy w praktyce wlasnie sie wciaz wszyscy przemuja.
        > Byl przyklad dziecka zostawionego w aucie na 5 minut - 4-latka. I miala proble
        > my w sadzie - wedlug autorki to przesada
    • asia_i_p Re: Ludziom coraz częściej nie jest wstyd 07.05.22, 10:02
      Spotkałam się.

I mam wrażenie, że spoleczeństwo to napędza. Miałam sytuacje, kiedy wszystko było OK, dopóki nie przeprosiłam, a przeproszenie powodowało atak z drugiej strony. Jakby przyznanie się do błędu było dla drugiej strony otwarciem, po którym atakuje.
      • mamkotanagoracymdachu Re: Ludziom coraz częściej nie jest wstyd 07.05.22, 10:04
        asia_i_p napisała:

> Spotkałam się.
        >
        > I mam wrażenie, że spoleczeństwo to napędza. Miałam sytuacje, kiedy wszystko by
        > ło OK, dopóki nie przeprosiłam, a przeproszenie powodowało atak z drugiej stron
        > y. Jakby przyznanie się do błędu było dla drugiej strony otwarciem, po którym a
        > takuje.
        >

To chyba wynika trochę z amerykańskiej kultury pozwów, przepraszasz = przyznajesz się do winy. Ludzie są ostrożni.

Ale tez coraz częściej czuje, ze nie czuja się odpowiedzialni.
        • asia_i_p Re: Ludziom coraz częściej nie jest wstyd 07.05.22, 10:07
          Ale to nie były sytuacje tego kalibru. Ot, splątałam się z kobietą parasolkami w tłumie, mówię przepraszam, a ona zaczyna mnie (dopiero w tym momencie, nie w momencie splątnia) opieprzać. Tylko, że jak przejdzesz przez kilka takich sytuacji, to ten naturalny odruch mówienia przepraszam zanika.
    • pepsi.only Re: Ludziom coraz częściej nie jest wstyd 07.05.22, 10:09
      Ile ludzi tyle reakcji:
      Jednym nie jest wstyd. Są bezczelni i roszczeniowi.
      Inni, wręcz przeciwnie, spinają się i przejmują byle pierdołą, wszystko biorą do siebie, mają poczucie winy i wpadają w depresję, i co tylko.

A pomiędzy nimi całe miliony szarości i stanów pośrednich...
    • lily_evans011 Re: Ludziom coraz częściej nie jest wstyd 07.05.22, 11:05
      Bardzo często, zwłaszcza przy usługach, o zgrozo też w gabinecie lekarskim.

I co widzę, że obecnie wiekszosc dzieciaków ma takie podejście. Chwilę pracowałam w szkole. Durne chamskie wybryki, zrobienie kolosalnej przykrości koledze, rozwalenie szkolnego mienia - oj tam, oj tam.
      Moje dziecko nic nie rozwala co prawda, ale im starsze to niestety tym bardziej mu wszystkie normy i powinnosci zwisają i powiewają.
      Czasami naprawdę się cieszę, że moje dzieciństwo i młodość przypadły na czasy, kiedy nie kultywowało się aż tak własnego ja.
      I strach pomyśleć, jacy to kiedyś będą pracownicy, którzy będą np. za coś odpowiadać.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka