Dodaj do ulubionych

pytania dotyczące edukacji..

11.05.22, 08:39
W watku o zapaści pojawił się temat, który mnie mocno interesuje, jako, że na stanie mam ucznia w adekwatnym wieku.

A już zbliżają się kolejne nowe wersje egzaminów po 8 klasie (i tak przełożyli to i wejdą w to obecni 5-klasiści ) i znowu kolejna nowa wersja matury.

Znaczy, jak maja wyglądać te egzaminy? (tak wiem, sporo jeszcze czasu i wszystko może się zmienić...suspicious)

I drugie pytanie, przy okazji.

Od kilku lat (odkąd 8 klasy nałożyły się z końcem gimnazjów) co roku jest problem z rekrutacją do szkół średnich. Bo podwójne roczniki idą. W tym roku tez .
Kompletnie się z tym zgubiłam. I właściwie, to kiedy skończą się te podwójne roczniki? Obecna klasa 6 (to był rocznik w którym rodzic mógł dobrowolnie wysłać dziecko jako 6 latek lub 7 lat. W związku z tym to chyba dosyć mało liczny rocznik. Dopiero obecni 5- klasiści idą wszyscy od 7 roku życia (no chyba, że jednostki, ale taka praktyka była "od zawsze")

Ktoś sie orientyje w tej kwestii - bo ja się zgubiłam całkowicie indifferent
Obserwuj wątek
    • saszanasza Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 08:49
      Nie odpowiem na wszystkie pytania bo nie znam odpowiedzi, ale moim zdaniem problem nie tkwi w scricte egzaminach, zasadniczo jakąkolwiek formułę przyjmą, nie zmieni to w sposób znaczący wyników rekrutacji. Problem tkwi w przeładowanych podstawach programowych, siatkach godzin, zbyt dużej liczby przedmiotów. Generalnie państwo kształci głównie młodzież o wiedzy ogólnej. Dodatkowo technika i szkoły branżowe są traktowane po macoszemu, brakuje nauczycieli-specjalistów którzy na tym etapie szkolnym będą w stanie nauczyć praktycznego zawodu. Nauczyciele są niedofinasowani i odchodzą. To nie problem matur.
    • asu1981waw Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 09:05
      Czwarty egzamin ma być od 2024 roku. Czyli raczej obecni 6-klasiści powinni pisać go jako pierwsi. Aczkolwiek jest plan, aby ten czwarty egzamin (oby!!!) w ogóle odwołać.
      Co do podwójnego rocznika, to właśnie obecni 6-klasiści mają mało osób na poziomie. Szły wówczas odroczone siedmiolatki z 2009 roku i tylko część sześciolatków. Dla przykładu - w naszej szkole rejonowej są dwie szóste klasy, gdzie "normalnie" nie schodzi poniżej sześciu.
      Ten rocznik i przyszły (mam wrażenie, że przyszły bardziej) są skumulowane. W przyszłym roku idzie do liceum druga połowa 2008 roku i cały 2009. Powodzenia życzę...
      • saszanasza Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 09:16
        asu1981waw napisał(a):

> Czwarty egzamin ma być od 2024 roku. Czyli raczej obecni 6-klasiści powinni pis
        > ać go jako pierwsi. Aczkolwiek jest plan, aby ten czwarty egzamin (oby!!!) w og
        > óle odwołać.

Oczywiście, bo to naprawdę idiotyczny pomysł, który nic nie wnosi. Byłby w tym może jakiś sens, gdyby te egzaminy dotyczyły przedmiotów profilowanych w szkole średniej a wyniki przekładały się na szanse dostania na profil w którym zdawany przedmiot byłby rozszerzony. Coś w stylu rekrutacji na studia czyli dodatkowy egzamin (rozszerzenie) z przedmiotu który potrzebny ci jest na konkretny kierunek studiów.

> Co do podwójnego rocznika, to właśnie obecni 6-klasiści mają mało osób na pozio
        > mie. Szły wówczas odroczone siedmiolatki z 2009 roku i tylko część sześciolatkó
        > w. Dla przykładu - w naszej szkole rejonowej są dwie szóste klasy, gdzie "norma
        > lnie" nie schodzi poniżej sześciu.
        > Ten rocznik i przyszły (mam wrażenie, że przyszły bardziej) są skumulowane. W p
        > rzyszłym roku idzie do liceum druga połowa 2008 roku i cały 2009. Powodzenia ży
        > czę...

Trzeba dokopać sie do jakiś statystyk ile w tym roku jest ósmoklasistów a ile będzie w roku kolejnym.
          • saszanasza Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 09:36
            grey_delphinum napisał(a):

> Jakoś gimnazjaliści latami zdawali "wszystko", a dla ósmoklasistow czwarty egza
            > min jest bez sensu? 😉
            >

Jak już porównujemy egzamin gimnazjalny, to ponieważ obejmował całość, był łatwiejszy. 3/4 pytań to byly pytania zamknięte. Zreszta tu jest porównanie. Jeśli do tego doliczymy fakt, że gimnazjaliści na opanowanie podstawy programowej mieli 3 lata a ósmoklasiści mają dwa okaże się, że gimnazjaliści wcale nie mieli aż tak źle,

www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/egzamin-osmoklasisty-a-egzamin-gimnazjalny-w-2019-r-czym-sie-beda-roznic,109141.html
            • grey_delphinum Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 09:47
              Z punktu widzenia ucznia nie był łatwiejszy, bo trzeba było przygotować się z każdego przedmiotu - przecież nikt nie wiedział, co będzie na egzaminie. Dzieci musiały powtarzać wiadomości z przedmiotów, które w ogóle je nie interesowały, a ósmoklasisci skupia się na jednej dziedzinie i to pewnie tej (jeśli mają trochę oleju w głowie), która wiąże się z ich dalszą edukacją, czyli wybranym profilem.

O o jakich dwóch latach piszesz? W końcu np. historia jest od czwartej klasy, w siódmej dochodzą tylko nieliczne przedmioty.

• saszanasza Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 10:21

> Z punktu widzenia ucznia nie był łatwiejszy, bo trzeba było przygotować się z k
                > ażdego przedmiotu - przecież nikt nie wiedział, co będzie na egzaminie. Dzieci
                > musiały powtarzać wiadomości z przedmiotów, które w ogóle je nie interesowały,
                > a ósmoklasisci skupia się na jednej dziedzinie i to pewnie tej (jeśli mają troc
                > hę oleju w głowie), która wiąże się z ich dalszą edukacją, czyli wybranym profi
                > lem.
                >
                > O o jakich dwóch latach piszesz? W końcu np. historia jest od czwartej klasy, w
                > siódmej dochodzą tylko nieliczne przedmioty.
                >
                >
                Piszę o podstawie programowej obejmującej 3 lata nauki, która to została upchnięta w dwóch latach, klas VII i VIII i obejmuje to większość przedmiotów, niekoniecznie tych które doszły. PP z matematyki, która była przeznaczona dla klasy 1-3 gimnazjum została taka sama i „ruszyła” dopiero od klasy 7. Czyli matma z klas 1-3 to aktualnie matma z klasy 7-8. To samo dotyczy fizyki, chemii, biologii itd. Dodatkowo pytania z egzaminu gimnazjalnego nawet w wersji „rozszerzonej” to były bardzo ogólne pytania zamknięte. Naprawdę nie wymagały jakiejś specjalnej wiedzy. Piszę to jakomatka dziecka czwórkowego, które w ogole się nie przygotowywało do tego egzaminu a zaliczyło na 90%. Poza tym już nawet pomijając jego trudność, jeśli chodzi o wkład pracy, to powtarzanie materiału z jakiś dodatkowych przedmiotów jeśli ma się na to czas, w postaci dodatkowego roku nie różni się zbytnio od powtarzania materiału (na poziomie rozszerzonym) z wyłącznie 3 przedmiotów, kiedy tego czasu brakuje.
                Podsumowując uważam, że tylko pozornie ósmoklasiści mają lepiej od gimnazjalistów, w praktyce wcale tak nie jest. To są dzieciaki obciążone zwiększoną podstawą programową a dodatkowo pozbawione roku na ewentualne zajęcia przygotowujące do tych egzaminów. Wcale łatwiej nie mają.
                • grey_delphinum Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 10:33
                  To, o czym piszesz, miało rację bytu tylko odnośnie roczników, które szły (idą) starą podstawą w klasach 4-6 i "wpadają" w nową podstawę w klasach 7-8.
                  Uczniowie, ktirzy mają pisać egzamin w 2024 roku już mają inaczej rozłożony materiał, więc pisanie o tym, że na cos mają dwa lata jest bez sensu (stąd nawet nie odniosłam się do załącznika w Twojej pierwszej odp na mój post).
                  • maeve_binchy Re: pytania dotyczące edukacji.. 12.05.22, 06:42

> To, o czym piszesz, miało rację bytu tylko odnośnie roczników, które szły (idą)
                    > starą podstawą w klasach 4-6 i "wpadają" w nową podstawę w klasach 7-8.
                    > Uczniowie, ktirzy mają pisać egzamin w 2024 roku już mają inaczej rozłożony mat
                    > eriał, więc pisanie o tym, że na cos mają dwa lata jest bez sensu (stąd nawet n
                    > ie odniosłam się do załącznika w Twojej pierwszej odp na mój post).

Jaka nowa podstawa? Mam corke w 5 klasie i ma to samo, co 3 lata starszy syn mial. Niby co mialo sie zmienic? Teoretycznie, zeby bylo mniej w klasach 7-8, to wiecej trzeba robic w klasach 4-6. No, mloda robi to samo. Dodatkowo, dzieci mialy 6 lat plus 3 gimnazjum, teraz 8. Niewazne, jak rozloza material, bo nadal maja 8 lat zamiast 9.
                    • grey_delphinum Re: pytania dotyczące edukacji.. 12.05.22, 07:43
                      Maeve, przeczytaj mój post że zrozumieniem, w odniesieniu do obecnych piątoklasistow pisalam o inaczej rozłożonym materiale, a o tym decyduje konkretny nauczyciel.

W klasach 4-5 rzeczywiście jest w dużej mierze tak samo (choć nie do końca), ale w szóstej widać różnice, tzn. mądry nauczyciel powinien wprowadzać już trudniejsze rzeczy, np. pisac z uczniami wypowiedzi argumentacyjne itp., a nie rąbać po staremu, by

Wiesz, ja jestem ogromnym zwolennkiem gimnazjów i uważam, że ich likwidacja to bład, który negatywnie odbił się na jakości edukacji, a teraz ci wszyscy, którzy tak za likwidacją optowali, mają za swoje, natomiast na pewno nie jest tak, że wszystko, co realizowano w gimnazjum, upchnięto w dwóch ostatnich latach podstawówki.

Moja córka przeszła gimnazjum, a syn 8-klasową podstawówkę, więc mam porównanie.

• male_a_cieszy Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 23:29
            Przepraszam, ale to taki trochę z d... argument. Wychodzi na to, że skoro gimnazjaliści mieli gorzej to doluzmy ósmoklasistom bo dlaczego mają mieć lepiej. I w przypadku gimnazjalistów to było bez sensu i dołożenie tego egzaminu ósmoklasistom będzie taką sztuka dla sztuki. Bo co właściwie ma dać ten dodatkowy egzamin? Więcej stresu dla dzieciaków?
            • saszanasza Re: pytania dotyczące edukacji.. 12.05.22, 00:34
              male_a_cieszy napisała:

> Przepraszam, ale to taki trochę z d... argument. Wychodzi na to, że skoro gimna
              > zjaliści mieli gorzej to doluzmy ósmoklasistom bo dlaczego mają mieć lepiej. I
              > w przypadku gimnazjalistów to było bez sensu i dołożenie tego egzaminu ósmoklas
              > istom będzie taką sztuka dla sztuki. Bo co właściwie ma dać ten dodatkowy egzam
              > in? Więcej stresu dla dzieciaków?

No właśnie nic nie da. W zasadzie kolejne roczniki to będą już dzieciaki, które i bez tego egzaminu mają szanse dostać się do wymarzonych szkół bo będą z niżu demograficznego.
      • kammik Re: pytania dotyczące edukacji.. 12.05.22, 07:17
        asu1981waw napisał(a):

> Ten rocznik i przyszły (mam wrażenie, że przyszły bardziej) są skumulowane. W p
        > rzyszłym roku idzie do liceum druga połowa 2008 roku i cały 2009.

Niekoniecznie przyszły bardziej, tegoroczny to całość 2007, pierwsza połowa 2008 i ochotnicy z drugiej połowy 2008.
    • kurt.wallander Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 12:00
      Mnie interesuje matura, więc podsyłam link do wymagań edukacyjnych na matury na kolejne 2 lata. Polecam szczególnie rubrykę lektury z polskiego, bo tu wyraźnie widać, o ile jest obszerniejsza od obecnych wymagań.

www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-egzaminacyjne-obowiazujace-na-egzaminie-maturalnym-w-roku-2023-i-2024
    • skumbrie Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 12:26
      >Znaczy, jak maja wyglądać te egzaminy? (tak wiem, sporo jeszcze czasu i wszystko może się zmienić...suspicious)
      (może) Wejdzie czwarty przedmiot, czyli to, co było na egzaminie gimnazjalnym, do wyboru: chemia, biologia, geografia, historia, fizyka.

>I właściwie, to kiedy skończą się te podwójne roczniki?
      Rocznik 2009 miał jeszcze obowiązek iść jako 6-latki razem z 7-latkami z 2008 (których część poszła już jako 7-latki). Uważa się więc rocznik 2009, czyli 6 klasy, za rocznik pusty. Malo klas 6 w przeciwieństwie do przepełnionych i dużej liczby klas 7. Ale! Potem PIS doszedł do władzy i przez trzy lata dzieci z rocznika 2009 mogły jedną klasę powtórzyć. Byli więc uczniowie, którzy dwa razy robili pierwszą klasę ALBO drugą klasę ALBO trzecią klasę.
      Tak więc pusty rocznik 2009 w 6 klasie to mocno umowna sprawa. W każdym razie oficjalnie w 2024 r. nie powinno byc problemów z podwójnym rocznikiem przy rekrutacji.
      • widosna Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 23:04
        Rocznik 2009 to obecnie siodmoklasisci. Oni szli jako obowiązkowo sześciolatki. W tej klasie rzadko są dzieci z rocznika 2008. Raczej z drugiej połowy 2008 bo mieli wybór. Osmoklasisci to rocznik 2007 i 2008
        • iliri Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 23:56
          W obecnych siódmych klasach jest bardzo dużo dzieci z 2008. Szedł wtedy obowiązkowo cały rocznik 2009, druga połowa 2008 plus te dzieci z pierwszej połowy 2008, które nie poszły rok wcześniej jako 6latki, a było ich sporo. Odroczonych z 2009, które poszły do szkoły rok później, przynajmniej w mojej okolicy, było niewielu ( z grupy przedszkolnej tylko dwoje). Takich, którzy powtarzali klasę- tez tylko pojedyncze przypadki. Do tego 2008 i 2009 to chyba był szczyt wyżu. Niestety za rok znów będzie kumulacja- słyszałam, ze największa z dotychczasowych. Mam dziecko z 2009😤. Ale później już będzie luźno.
      • marzeka11 Re: pytania dotyczące edukacji.. 11.05.22, 20:25
        Tak jak teraz wygląda egzamin z polskiego (czyli okrojona lista lektur obowiązkowych z kl.7 i 8; wiadomo, że z form dłuższych opowiadanie twórcze i rozprawka).
        Ściągnęłam sobie załącznik do rozporządzenia ministra i zaczyna się dokument tak:
        "WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DOTYCZĄCE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2022/2023 I 2023/2024 ".
        Czyli wychodzi na to, że ta wersja, która miała wejść w tym roku, obejmie obecnych uczniów klasy 5.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka