Dodaj do ulubionych

Ceny mieszkań

18.05.22, 12:54
Ktoś z Was obserwuje? Myślicie, że nasz rynek zmieni się i mieszkania będą głównie wynajmowane, bo nielicznych będzie stać na kupno?
Obserwuj wątek
        • triss_merigold6 Re: Ceny mieszkań 18.05.22, 13:23
          Chwilowo? Na wkład własny ludzie zbierają, część ma jakieś spadki i darowizny, pracują za granicą i przywożą, opóźniają wyprowadzkę od rodziców czy z mieszkania studenckiego etc.
            • kamin Re: Ceny mieszkań 20.05.22, 15:20
              Coraz więcej młodych ludzi ma szansę odziedziczyć mieszkanie lub jego sporą część. Rzesza ludzi wykupiła za grosze mieszkania spółdzielcze, a to już pokolenie, które miało 1-2 dzieci.
              • thea19 Re: Ceny mieszkań 13.06.22, 08:19
                z tym spadkiem to bym nie przesadzała. Spadek po rodzicach otrzymuje się najczęściej będąc samemu w wieku około emerytalnym. Spadek po babci - zazwyczaj nie jest się pierwszym i jedynym uprawnionym do dziedziczenia. Wśród znajomych mam tylko jedną osobę, która dostała mieszkanie po babci. Moje pokolenie osób 40l nie wykupiło mieszkań spółdzielczych bo to robili ich rodzice.
    • profes79 Re: Ceny mieszkań 18.05.22, 13:12
      Rynek się nie zmieni dopóki nie zmieni sie prawo. Masa mieszkań stoi pustych nie dlatego, że ktoś je kisi tylko dlatego, że obecne prawo właściciela mieszkania po jego wynajęciu ubezwłasnawalnia.
        • dr.amy.farrah.fowler Re: Ceny mieszkań 18.05.22, 13:56
          Czasem kupuje, czasem dziedziczy, czasem mu zostaje po kupnie domu. Trzyma z zamiarem sprzedania na emeryturze, dla dzieci, czasem z myślą o tym, że gdyby jakaś choroba, to jednak wróci do miasta.

Trzymanie może być tańsze niż niszczący, niepłacący i generujący długi z powodu mediów lokatorzy.
        • laura.palmer Re: Ceny mieszkań 18.05.22, 15:04
          A czemu nie? Jeżeli ktoś ma kilkaset tysięcy oszczędności, to bardziej opłaca się kupic nieruchomość, niż trzymać na koncie i czekać, aż zeżre inflacja. Wynajem to ryzyko, nie każdy ma ochotę się w to bawić.
        • kaki11 Re: Ceny mieszkań 18.05.22, 17:10
          Albo nie kupuje tylko ma (odziedziczone, albo swoje pierwsze przed kupnem większego, przed małżeńskie przed przeprowadzką) i teraz nie sprzedaje, ale też nie wynajmuje bo ma jakieś obawy
        • clk Re: Ceny mieszkań 19.05.22, 01:05
          Tak, moi rodzice kupili na przyszłość i stało puste. Mogłabym tutaj litanie pisać jakie przeboje mieli z wynajmującymi. I ile trzeba było zainwestować po wyprowadzce. W końcu sprzedali. Prawo w Polsce jest chore i chroni wynajmującego pozwalając na za wiele
      • alicia033 Re: Ceny mieszkań 18.05.22, 17:53
        asia.sthm napisała:

> Kiedy stopy procentowe kredytu wzrastaja to ceny mieszkan spadaja, taka jest regula.
        >

tja. Zwłaszcza w sytuacji wzrostu cen energii, surowców i ogólnie wzrastającej inflacji.
      • anorektycznazdzira Re: Ceny mieszkań 18.05.22, 18:40
        Oczywiście. Gdyż albowiem ponieważ stopy wzrastają jak rośnie inflacja, a ona rośnie kiedy galopują razem i ceny i pensje. I właśnie wtedy ludzie na budowach mówią: ok, płaćcie nam mniej. Najlepiej dużo mniej. A potem dostawcy zaczynają dostarczać materiały biorąc połowę ceny. No i mieszkania tanieją.
            • asia.sthm Re: Ceny mieszkań 19.05.22, 15:32
              to zalezy gdzie, ale deweloperzy wola puscic taniej zeby uwolnic swoje kredyty i zeby im nie niszczaly juz gotowe obiekty. Czas to pieniadz
              Jednak glownie myslalam o rynku z drugiej trzeciej reki. Ludzie majacy kretyty na styk nie wyrobia podniesienia stop o nastepne 2% sprzedaja i kupuja mniejsze, tansze. Ci co maja duzo gotowki moga sie targowac i kolko sie zamyka. Recesja, panie, recesja.

W latach 90, podczas kryzysu finansowego tez tak bylo. Balon zawyzonych cen nieruchomosci pekl z hukiem kiedy stopy wzrosly do astronomicznych wysokosci. Kredyt na 17 %, prosze bardzo, wielka okazja. Teraz bedzie podobnie, tfu tfu odpukac
              • hanusinamama Re: Ceny mieszkań 19.05.22, 17:12
                "to zalezy gdzie, ale deweloperzy wola puscic taniej zeby uwolnic swoje kredyty " O czym ty mowisz??
                teraz to deweloper woli zerwać umowę i zapłacić karę...i sprzedać duzo drożej mieszkania.
                • asia.sthm Re: Ceny mieszkań 19.05.22, 17:55
                  > deweloper woli zerwać umowę i zapłacić karę...

odmieni im sie jak tylko skoncza sie ci co moga zaplacic. A skoncza sie juz niebawem.
                  Ja nie wiem jaki jest w Polsce ten dziki rynek ale Europa juz ma efekty.
                  U nas w kwietniu ceny spadly 1,8% zarowno wille i mieszkania. Wlasnie odsluchalam wiadomosci big_grin
                  • mysiaapysia Re: Ceny mieszkań 19.05.22, 19:52
                    Widzisz, w Polsce nie ma podatku katastralnego. Dlatego fundusze wykupują mnóstwo lokali. Ceny nie mają jak spaść. Do tego deweloperzy bez sentymentów wstrzymują nowe inwestycje, to za za chwilę zmniejszy podaż na rynku pierwotnym. U mnie w mieście ceny horrendalne. Jakieś 2,5 tys PLN więcej niż na początku 2020.
    • noc_na_pustyni Re: Ceny mieszkań 18.05.22, 13:25
      Obserwuję. Póki co to wróżą z fusów. Chyba życzeniowo - kto chce obniżek, mówi o bańce, oprocentowaniu, dostępności kredytów, itd. a kto chce wzrostów pisze o zapotrzebowaniu, które w obliczu imigracji będzie rosło, nie tylko na wynajem.
      Czyli na dwoje babka wróżyła. Pomogłam? big_grin
      • hanusinamama Re: Ceny mieszkań 19.05.22, 17:13
        W Łodzi rosną.
        Widzę po cenach w inwestycji w ktorej ja kupiłam rok temu 2 mieszkania. Jak patrze ile teraz jest za metr...A rok temu plułam sobie w brode ze trzeba było wczesniej kupowac.
      • alfa36 Re: Ceny mieszkań 20.05.22, 00:44
        Ale obserwujesz od kiedy? Mam przykład grudzień i teraz (nie wiem, co działo się po drodze), cana podobna, ale wybór prawie żaden, tzn w tym czasie się sprzedały.
        • asiairma Re: Ceny mieszkań 20.05.22, 08:20
          Obserwuje właściwie na bieżąco. I to, że nie rosną widzę od około niepełnych 2 miesięcy. To co się działo wcześniej w okolicach ostatniego roku to była paranoja. Mieszkania nowe, ale wykończone i max 5 letnie potrafiły kosztować 25% więcej niż rok wcześniej lub wręcz 30-40% niż dokładnie te same (te same osiedle) 1,5 roku wcześniej od dewelopera (bez wykończenia). Nie znam cen transakcyjnych (to znaczy znam - ale swoje czy znajomych/rodziny).
    • bigzaganiacz Re: Ceny mieszkań 18.05.22, 17:40
      Narazie to idzie recesja inflacja i wszystkie plagi egipskie na raz
      Podwyzszenie odsetek do 7-10% strata pracy i sie pare mieszkanek pojawi na rynku
      W atrakcyjnej cenie dodam , z zakupami bym poczekal
    • s12345s Re: Ceny mieszkań 18.05.22, 19:26
      Mój sąsiad w bloku wystawił do sprzedaży mieszkanie 8 miesięcy temu i mieszkanie nadal stoi pust. ,Jest w ogłoszeniach w necie. Moim zdaniem jest za drogie, i wymaga remontu, bo wszystko w nim jest stare. Choć jak przeglądam ogłoszenia mieszkań o takim mniej więcej metrażu i lokalizacji, to tak mieszkania kosztują.
      Obok mojego bloku budują dwa nowe bloki. Jeden już prawie jest, jeszcze coś tam w tym bloku budują, ale ileś mieszkań jest już zasiedlonych i mieszkania sprzedały się błyskawicznie, a tanie nie są, jak na moje miasto. I jest to stan developerski. Drugi blok jest w budowie i też wszystkie mieszkania już sprzedane. Ludzie pokupowali dziury w ziemi.
    • sandy_cheeks Re: Ceny mieszkań 19.05.22, 07:50
      Imo, rynek będzie dążył w kierunku wynajmu instytucjonalnego. Aktualnie w Warszawie (w tym pod moimi oknami) buduje się sporo całych budynków na wynajem.
      Co do trzymania pustych mieszkań, to my niedawno sprzedaliśmy nasze poprzednie w którym od kilku miesięcy nikt nie mieszkał. Dostaliśmy za nie 2x tyle ile zapłaciliśmy.
      Pieniądze zainwestowaliśmy, na inwestycjach aktualnie jesteśmy sporo na +. Na razie nie zamierzamy realizować zysków, bo ta kasa będzie mi potrzebna za jakieś 6-7 lat.
      Imo, za ten czas jakbym sprzedała mieszkanie, którego nie zamierzałam wynajmować, to byłabym bardziej w plecy niż jak zrealizuje aktualne inwestycje. Czas pokaże…
        • sandy_cheeks Re: Ceny mieszkań 19.05.22, 15:58
          Dolary, euro (po cenach tuż sprzed wojny), akcje spółek energetycznych typu tauron, pge, czy zepak jak tylko zaczęły się podnosić z lutowej zwały na giełdzie kupiliśmy imo za całkiem dobrą cenę.
          Na razie jesteśmy na + ale sprzedawać w najbliższych latach ja swoich nie planuje (konkubin chyba też).
          Zobaczymy czy ostatecznie nam się to opłaci…
    • littlesquirrel Re: Ceny mieszkań 19.05.22, 16:01
      Obserwuję. Nie widzę spadku cen ofertowych (a niektóre są wręcz kosmiczne), jednak nie wiem jak się przekłada to na ceny transakcyjne. Wydaje mi się, że pojawia się też więcej ofert, być może wiele z nich to mieszkania do tej pory wynajmowane, które ktoś postanowił sprzedać, patrząc po urządzeniu. Szału zakupowego jednak chyba nie ma.
    • alfa36 Re: Ceny mieszkań 20.05.22, 14:53
      A strategia deweloperów od zawsze była taka, że prawie wymuszają szybkie decyzje? Bo twierdzą (ci, z którymi rozmawiałam), że jest mega ruch i mieszkania znikają, jak świeże bułeczki 🤔
      • asia.sthm Re: Ceny mieszkań 20.05.22, 15:13
        > Bo twierdzą (ci, z którymi rozmawiałam), że jest mega ruch i mieszkania znikają, jak świeże bułeczki 🤔

A co maja twierdzic? Przeciez to sa wyszkoleni sprzedawcy. Teraz kazdy orze jak moze.

Zreszta teraz sytuacja jest zupelnie inna niz trzy miesiace temu.
        • alfa36 Re: Ceny mieszkań 20.05.22, 15:46
          No jest inna, aczkolwiek rację mają, że materiały i trudno dostępne i drogie. Chyba, że sami deweloperzy zrezygnują ze swojej (wysokiej) marży i mniej zarobią. I wciąż słyszę o funduszach wykupujących mieszkania.
            • s12345s Re: Ceny mieszkań 20.05.22, 17:26
              mysiaapysia napisała:

> Fundusze kupują masowo, bo w Polsce nie ma podatku katastralnego, w przeciwieńs
              > twie do zachodniej Europy.

A co fundusze zrobią z tymi mieszkaniami?
              Będą sprzedawać drożej niż u developera, czy może drogo wynajmować. A wcześniej muszą wykończyć mieszkanie, co też sporo kosztuje
                • s12345s Re: Ceny mieszkań 20.05.22, 22:52
                  metro_mh napisała:

> Nic nie zrobią, oni zarabiają na kupnie, i wzroście wartości w czasie, te mieszkania stoją puste i niewykończone

Ludzi nie stać na kupno bezpośrednio od developera, to kupią drożej od Funduszy? Bardziej będą kupować na rynku wtórnym.
                  A jak mieszkanie długo będzie stało niezamieszkałe to, to będzie aż takie opłacalne dla Funduszy?
      • afro.ninja Re: Ceny mieszkań 14.06.22, 09:19
        Duże są horrendalnie drogie. 4 pokoje w Warszawie za mega przeciętne mieszkanie to milion jak nic. Zresztą Polska ma najwyzsze podwyzki cen mieszkań w Europie. Ludzie chcieli ulokować gotówkę w nieruchomościach,.bo to nadal jedyny pewny zysk w tym kraju. No i duzo ludzi za wschodniej granicy też kupuje tu mieszkania, tam tez bogatych nie brakuje. Lepiek im mieszkac w Polsce,.niz na Białorusi, czy Ukrainie. Ze o firmach skupujących hurtem nie wspomnę.
        • dyzurny_troll_forum Re: Ceny mieszkań 14.06.22, 10:44
          afro.ninja napisała:

> Duże są horrendalnie drogie. 4 pokoje w Warszawie za mega przeciętne mieszkanie
          > to milion jak nic. Zresztą Polska ma najwyzsze podwyzki cen mieszkań w Europie

W Europie i to bliskiej, za 4 pokoje to musisz zapłacić jakieś 3 mln PLN. Dlatego w Polsce rośnie (i będzie rosło) ponieważ chwilowo jest cały czas (prawie) za darmo.
          • afro.ninja Re: Ceny mieszkań 14.06.22, 14:13
            Kto tu chce mieszkać i zyc?! Ludzie z Białorusi i Ukrainy, a nie ludzie z zachodniej Europy. Więc nie ma sensu porównywać naszych cen do tamtych cen, ponadto tam wynajem jest tanszy niz u nas. Zwłaszcza dużych mieszkań. Obecnie mieszkanie mogą kupic najbogatsi, ale ci już się nakupowali, ludzie z zagranicy, którzy chcą tu mieszkać i firmy skupujące mieszkania. Wszyscy inni przy tych kredytach i sytuacji na rynku wynajmu, są w czarnej pupie.
    • pingus Re: Ceny mieszkań 14.06.22, 09:33
      W umowach deweloperskich pojawiają się zapisy o prawie do podniesienia ceny ze względu na inflację, nowe będą rosły, z drugiej ręki nie wiem.
          • bywalec.hoteli Re: Ceny mieszkań 14.06.22, 16:19
            Nie wiem czy wiesz jak działa umowa deweloperska. Ale deweloper nie może powiedzieć "nie chcę twoich pieniędzy i do widzenia". Umowa ta jest zawierana u notariusza i klient może zażądać przeniesienia własności, jeśli spełnił warunki z umowy. Są ściśle określone warunki, kiedy taką umowę można rozwiązać. Nie wiem czy możliwość podniesienia ceny w umowie deweloperskiej jest klauzulą abuzywną czy nie - tu musiałby wypowiedzieć się jakiś mecenas albo mecenaska smile
    • zuzanna_a Re: Ceny mieszkań 14.06.22, 10:54
      Obserwuje dokladnie drugi rok a tak ogolnie to 12.
      W moim miescie rosną systematycznie.
      10 lat temu deweloperski stan byl za 3,5 teraz za 8 wiec ceby ciagle rosną.
      Jest tez takie osiedle gdzie mieszkaja starzy ludzie. Jak kogos przycislo / kupowal tam dwa pokoje za 3.200 za metr i mial gdzie zyc. Teraz mieszkania stoją po 6.800 - 7,400 minimum a wygladaja jakby ktos tam przed chwilą umarł, wystroj z lat 80, np taka spluczka pod sufitem, wszedzie rury z gazu, firanka zaslaniajaca kosz na smieci, a cena z kosmosu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka