Dodaj do ulubionych

13 latka i seks ? Co byście zrobiły ?

20.05.22, 12:31
Taka rozmowa w pewnym kręgu kobiet była. Byłam jej świadkiem /uczestnikiem.
Jedna z pań powiedziała, ze kupuje 13-latce tabletki anty bo wie, że córka współżyje. Z równieśnikiem.

Jak byście zareagowały gdyby wasza córka w tym wieku to robiła?
Czy można w ogóle temu zapobiec albo przerwać jak się już zadziało ?

Rodzina dyrektorska ą ę , żadna tam patologia z nizin społecznych.

Sama mam dopiero 10 latkę, dużo z nią rozmawiam na ten temat, ale nie wiem jak będzie za 2-3lata. Po prostu się przestraszyłam.
Obserwuj wątek
      • eriu Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 20.05.22, 13:05
        U 13-latki? Ona psychicznie nie jest gotowa udźwignąć współżycia. Stąd ta granica wyznaczona prawem, że od 15 roku jest legalny stosunek.

Ja bym poszła do dobrego dziecięcego psychologa porozmawiać jak ugryźć sprawę, bo moim zdaniem coś jest nie tak jak 13-latka współżyje. I owszem nastolatki będą uprawiać seks, ale 13-latki to stanowczo za wcześnie.
          • eriu Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 20.05.22, 13:56
            Psycholog może podpowiedzieć jak mądrze gasić ten pożar. Bo jak jej zabronisz się z tym chłopcem spotykać to jaką masz gwarancję, że nie znajdzie innego a Ty będziesz tą złą, tylko pogorszysz sytuację.

A o prewencję i tak trzeba zadbać, bo dziewczynka potrzebuje pomocy jeśli coś takiego robi. To jest objaw. Nie należy tylko jej zakazać i uznać, że sprawa rozwiązana. Trzeba wziąć na klatę ciężką pracę.
        • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 20.05.22, 17:26
          eriu napisała:

> U 13-latki? Ona psychicznie nie jest gotowa udźwignąć współżycia. Stąd ta grani
          > ca wyznaczona prawem, że od 15 roku jest legalny stosunek.
          >
          > Ja bym poszła do dobrego dziecięcego psychologa porozmawiać jak ugryźć sprawę,
          > bo moim zdaniem coś jest nie tak jak 13-latka współżyje. I owszem nastolatki bę
          > dą uprawiać seks, ale 13-latki to stanowczo za wcześnie.
          >

Ta granica jest bardzo sztuczna i umowna. Niektórzy i niektóre dojrzewają szybciej, są wcześniej gotowi na współżycie. Oczywiście, konsekwencje prawne są, więc nawet jeśli to umowna granica, to dopóki nie zmieni się prawo, lepiej jej przestrzegać. Na marginesie, właśnie czytałam, że dojrzewanie płciowe zaczyna się coraz wcześniej, już 6-7 letnim dziewczynkom, w naszym kręgu klimatycznym, zaczynają rosnąć piersi.
          • jednoraz0w0 Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 20.05.22, 18:05
            blekitnaa_noc napisała:

> Ta granica jest bardzo sztuczna i umowna. Niektórzy i niektóre dojrzewają szybc
            > iej, są wcześniej gotowi na współżycie.

w tym emocjonalnie, psychicznie i społecznie? I na konsekwencje (przeróżne, od plotek i reputacji wśród grupy rówieśniczej przez złamane serce lub ciążę) też?
              • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 12:07
                ritual2019 napisał(a):

> 🤣🤣🤣 jedyna konsekwencja moze byc ciaza, dlatego jesli juz osoba wspolzyje to
                > nalezy zadbac o skuteczna antykoncepcje.

Ritual2019, a przypomnij mnie i wszystkim czytającym czy mieszkasz w Polsce na co dzień, bo piszemy o Polsce, oraz jakie masz doświadczenie i znajomość polskiego prawa karnego. Seriously, nie masz żadnych granic pokory wobec własnej niewiedzy?
                • ritual2019 Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 12:18
                  blekitnaa_noc napisała:

> Ritual2019, a przypomnij mnie i wszystkim czytającym czy mieszkasz w Polsce na
                  > co dzień, bo piszemy o Polsce, oraz jakie masz doświadczenie i znajomość polski
                  > ego prawa karnego. Seriously, nie masz żadnych granic pokory wobec własnej niew
                  > iedzy?

Ty zdecydowanie nie masz wiedzy o prawie a zakladam ze mieszkasz w Polsce. 🤣🤣🤣
                  • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 12:31
                    ritual2019 napisał(a):

> blekitnaa_noc napisała:
                    >
                    >
                    > > Ritual2019, a przypomnij mnie i wszystkim czytającym czy mieszkasz w Pols
                    > ce na
                    > > co dzień, bo piszemy o Polsce, oraz jakie masz doświadczenie i znajomość
                    > polski
                    > > ego prawa karnego. Seriously, nie masz żadnych granic pokory wobec własne
                    > j niew
                    > > iedzy?
                    >
                    > Ty zdecydowanie nie masz wiedzy o prawie a zakladam ze mieszkasz w Polsce. 🤣🤣

Ale że są środowiska, w których ignorancja jest aż taką wartością, pozostaje wciąż dla mnie fascynujące. Brzmisz jak dziecko z rodziny, które wszyscy ignorowali, więc się nauczyło krzyczeć, byle najgłośniej. W sumie, w wątku o dysfunkcjach rodzinnych mogłabyś mieć dużo do powiedzenia.
            • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 12:06
              jednoraz0w0 napisał(a):

>
              > > Ta granica jest bardzo sztuczna i umowna. Niektórzy i niektóre dojrzewają
              > szybc
              > > iej, są wcześniej gotowi na współżycie.
              >
              > w tym emocjonalnie, psychicznie i społecznie? I na konsekwencje (przeróżne, od
              > plotek i reputacji wśród grupy rówieśniczej przez złamane serce lub ciążę) też?

No oczywiście, to jest przecież niesłychanie indywidualne. A obawiam się że współczesne grupy rówieśnicze to raczej patrzą na współżyjących z zazdrością. Seksualizacja nastolatków jest ogromna.
                • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 13:06
                  triss_merigold6 napisała:

> Na 13-latki? Nie sądzę.

Jedną z gwiazd którą śledzą nastolatki, w tym 13stolatki jest Kylie Jenner, pochodząca z rodziny gdzie życie seksualne zaczyna się w wieku 14 lat. Nie wspomnę o Ariana Grande, Miley Cyrus, etc. Oczywiście, możesz nie sądzić, ale sex to nie jest raczej coś co nastolatki będą wyśmiewać.
                    • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 13:30
                      No tak, ja i Ty możemy mówić okeeej, ale są duże szanse że jak Twoja nastolatka jest na insta to ten właśnie profil będzie jej non stop sugerowany. I każdy wie kim ona jest. Btw, nie sprzedasz tego jako wpadki. Algorytm skutecznie Ci to uniemożliwi (sugerując filmiki z tego jak mówiła że zawsze chciała mieć dużo dzieci, jej filmiki z Travisem o ich miłości... No dzisiejszy nacisk na nastolatki jest inny niż 20 lat temu).
                        • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 13:41
                          triss_merigold6 napisała:

> Mam 10-latke, która jest far far away od profilu na insta. tongue_out

10 lat to trochę wcześnie wobec tego o czym dyskutujemy. Ale siedząc w branży mogę Cię zapewnić, że sex się świetnie sprzedaje i choćby nie wiem jak władze państwowe chciały to media społecznosciowe będą go sprzedawały wszystkim swoim użytkownikom. I mam na myśli także tych którzy są na platformach wbrew "przepisom". Twoja nastolatka za chwilę, jeśli nie już, dowie się kim jest Kim Kardashian, jak doszła do sławy i ogromnych pieniędzy, które dają szczęście w życiu za nic nie robienie (już ją o tym algorytmy przekonają). To jest smutna prawda, że bez oparcia w rodzinie, presja równiesnikow będzie duża (a wśród rówieśników sex nigdy nie jest przedmiotem kpiny, raczej zazdrości).
                          • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 13:48
                            blekitnaa_noc napisała:

> Ale siedząc w branży m
                            > ogę Cię zapewnić, że sex się świetnie sprzedaje i choćby nie wiem jak władze pa
                            > ństwowe chciały to media społecznosciowe będą go sprzedawały wszystkim swoim uż
                            > ytkownikom.

Nie trzeba siedzieć w branży, aby to wiedzieć. Dlatego trzeba dzieci wychowywać. Moja córka ma więcej oleju w głowie niż ematki z tego wątku, które właśnie na ten internetowo-progresywny chłam się łapią martwiąc się, że 15-latki nie mają łatwego dostępu do antykoncepcji smile
                            • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 13:49
                              dramatika napisał(a):

>
                              > > Ale siedząc w branży m
                              > > ogę Cię zapewnić, że sex się świetnie sprzedaje i choćby nie wiem jak wła
                              > dze pa
                              > > ństwowe chciały to media społecznosciowe będą go sprzedawały wszystkim sw
                              > oim uż
                              > > ytkownikom.
                              >
                              > Nie trzeba siedzieć w branży, aby to wiedzieć. Dlatego trzeba dzieci wychowywać
                              > . Moja córka ma więcej oleju w głowie niż ematki z tego wątku, które właśnie na
                              > ten internetowo-progresywny chłam się łapią martwiąc się, że 15-latki nie mają
                              > łatwego dostępu do antykoncepcji smile

Ty zdaje się jesteś facetem, w dodatku ze środowiska tych prawicowców, których regularnie nakrywa się ze spuszczonymi spodniami w homoseksualnych orgiach albo na zdradach małżeńskich. Także wasze wychowanie to akurat algorytmy ogarnęły dawno temu.
                              • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 14:03
                                blekitnaa_noc napisała:

> Ty zdaje się jesteś facetem, w dodatku ze środowiska tych prawicowców

Jako kobieta głosuję na konfę między innymi dlatego, że konfa sprzeciwia się oddawaniu dzieci na wychowanie instagramom i fejsbukom, wciskającym tym dzieciom demoralizujący chłam. A tobie to w sumie nie wiadomo o co chodzi, bo z jednej strony piszesz, że internety demoralizują, a z drugiej - no właśnie co? Trzeba się temu poddać i uchwalić prawo, aby 15-latki mogły iść do gina po tabletki?
                            • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 14:39
                              extereso napisała:

> Ale w jakiej branży? Czytając Cię, mam wrażenie, że masz bardzo określoną, zupe
                              > łnie inną niż ja, wizję rzeczywistości. Wszystko pewno kwestia doświadczeń. Two
                              > je bańka to, tak jak moja, jedna z wielu tylko.

Moja bańka jest biznesowa. Więc jasne, bańka rodzinna czy szkolna jest inna. Ale jakie Ty czy szkoła czy nawet polskie państwo ma zasoby by badać co najlepiej działa na nastolatki, uwzględniając psychologię, biologię i socjologię. Bo biznes ma na tyle duże by zrobić z nich idealnych konsumentów, uzależnić od platform społecznościowych. I biznes wie co najlepiej uzależnia i co będzie generowało zyski.
                              • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 14:45
                                blekitnaa_noc napisała:

> Bo biz
                                > nes ma na tyle duże by zrobić z nich idealnych konsumentów, uzależnić od platfo
                                > rm społecznościowych. I biznes wie co najlepiej uzależnia i co będzie generował
                                > o zyski.

Z ciekawości - wiedząc to wszystko nie masz problemu pracować w takiej "branży"?
                                • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 14:51
                                  dramatika napisał(a):

>
                                  > > Bo biz
                                  > > nes ma na tyle duże by zrobić z nich idealnych konsumentów, uzależnić od
                                  > platfo
                                  > > rm społecznościowych. I biznes wie co najlepiej uzależnia i co będzie gen
                                  > erował
                                  > > o zyski.
                                  >
                                  > Z ciekawości - wiedząc to wszystko nie masz problemu pracować w takiej "branży"
                                  > ?
                                  Tak, Dramatika, moja branża to zachęcanie nastolatek poprzez media społecznościowe, żeby zaczęły jak najszybciej współżycie. Moja branża zainteresowań to biznes. Z naukowego punktu widzenia.
                                  • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 15:08
                                    blekitnaa_noc napisała:

> Tak, Dramatika, moja branża to zachęcanie nastolatek poprzez media społecznośc
                                    > iowe, żeby zaczęły jak najszybciej współżycie. Moja branża zainteresowań to biz
                                    > nes. Z naukowego punktu widzenia.

A nie możesz trochę jaśniej, bez tych nieudanych sarkazmów?
                                    Pracujesz na zlecenie/etacie w konkretnej firmie robiącej wodę z mózgu dzieciom, czy w firmie badającej te zjawiska?
                                • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 17:05
                                  extereso napisała:

> No tak a my się staramy, żeby dziecko nie wpadło w szpony takich jak Ty i żeby
                                  > samemu nie wpaść...😅w sumie ja mój sukces oceniam na 3 plus, męża i obie córki
                                  > na 4 plus plus syn jakieś cztery.

Ja twój sukces w nieczytaniu postów oceniam na 100.
                          • magdallenac Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 01:05
                            blekitnaa_noc napisała:

> Ale siedząc w branży m
                            > ogę Cię zapewnić, że sex się świetnie sprzedaje i

Nie wiem w jakiej branży siedzisz, ale ja mam nastolatkę w USA i Kardashianki są już tak passe i out, że chyba jedynie Justin Bieber je przebija w cringe’u. Seks się sprzedawał dobrze kiedy millenialsi byli nastoletni, pokolenie Z to kompletnie inna bajka.
                            • kandyzowana3x Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 08:57
                              Całkowicie zgadzam się z Magdalenac. Ostatnie o czym marzą i myślą obecne nastolatki to bycie sexi. Nie pamiętam już kiedy widziałam dziewczynę w butach na obcasach czy obcisłej mini. To oczywiście moja banka, ale ten styl to już obciach i żadna znana mi nastolatka tak się nie ubierze. To styl z poprzednich pokoleń. To absolutnie nie wyklucza seksu wśród nastolatek its, ale seks jako towar reklamowy to chyba raczej sprzed dekady. To raczej wśród pokolenia 30+ jeszcze się da usłyszeć, rozepnij guziczek, podkres talie it'd, pokolenie młodsze patrzy na to inaczej.
                              • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 12:20
                                kandyzowana3x napisała:

> Całkowicie zgadzam się z Magdalenac. Ostatnie o czym marzą i myślą obecne nasto
                                > latki to bycie sexi. Nie pamiętam już kiedy widziałam dziewczynę w butach na o
                                > bcasach czy obcisłej mini. To oczywiście moja banka, ale ten styl to już obciac
                                > h i żadna znana mi nastolatka tak się nie ubierze. To styl z poprzednich pokole
                                > ń. To absolutnie nie wyklucza seksu wśród nastolatek its, ale seks jako towar r
                                > eklamowy to chyba raczej sprzed dekady. To raczej wśród pokolenia 30+ jeszcze s
                                > ię da usłyszeć, rozepnij guziczek, podkres talie it'd, pokolenie młodsze patrz
                                > y na to inaczej.

Ale to jest twoje doświadczenie i doświadczenie dość wycinkowego kawałka trochę, ale tylko trochę, szerszej klasy społecznej. Media społeczniosciowe swoich modeli promocji i sprzedaży nie budują na wyższej klasie średniej, czy jakiejś jej grupie. Więc ja mówię co wychodzi w badaniach i do tego się odnoszę, nie negując że przecież jednostkowe doświadczenia mogą być inne, czy że wasze dzieci są targetowane inaczej. Jak pisał Kierkegaard, można się oczywiście opierać na wyjątku ale musi on być rzeczywisty, żeby naprawdę wyjaśniać to, co ogólne.
                                • magdallenac Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 13:35
                                  Nie bardzo wiem o jakiej branży piszesz i jakie badania masz na myśli. Ja piszę o moich obserwacjach. Nastolatki które znam i te o których słyszę- pokolenie Z to pokolenie z kosmosu, marketingowcy będą musieli całkowicie zrewidować swoje podejście, bo idzie rewolucja i idzie nowe. Media społecznościowe odchodzą do lamusa i służą tylko do komunikacji. Tak jak napisała niżej Memphis o swoim dziecku, tak samo moje nie znosi Instagrama, uważa, że jest boomerski, a Facebooka w ogóle nie zna. Ja jestem na Insta bardzo aktywna, a u mojego dziecka wywołuje to po prostu facepalm i ogromne zdziwienie. Jeśli zajmujesz się marketingiem w social mediach, to chyba nie uszło Twojej uwadze, to co się dzieje ostatnio na Instagramie i jak bardzo pali im się koło tyłka. Instagram próbuje właśnie zdobyć uwagę tej ogromnej grupy, pokolenia Z, którą trzeba jakoś złowić w marketingowe sieci i co? Wprowadzają stories (jak Snapchat), wprowadzają rolki/reelsy (próbują być jak TikTok), a młodzież i tak ma Instagram głęboko w dupie. Obecni 20 latkowie, to ostatnie pokolenie, które używa Insta, a 30 latkowie Facebooka. My natomiast jesteśmy ostatnim, do którego trafiały reklamy z kolorowych magazynów. Jedynym medium po chwilowej fascynacji TikTokiem, któremu udało się utrzymać uwagę nastolatek jest Snapchat, który służy tylko do komunikacji, utrzymywania streaków i sprawdzania lokalizacji przyjaciół. Telefon w końcu stał się tym czym powinien być, służy do komunikacji i dodatkowo do słuchania muzyki.
                                  Seks też się nie sprzedaje, sprzedaje się normalność i kompletne w dupie manie- noszę białe skarpety do gumowych klapek, na głowie starą czapkę ojca, a na tyłku legginsy, lub spodnie od dresu. Influerencerami są teraz, tak jak za dawnych dobrych czasów gwiazdy muzyczne (kompletnie mi nieznane) i one wyznaczają trendy- Nike, Lululemon, Apple (nic innego nie ma szans na przebicie). Uczę od czasu do czasu w Middle School (11-14), zdarzają się odkryte brzuchy do spodni od dresu, ale bycie seksowną jest totalnie passe i jest kompletnym obciachem. Bardzo mi się podoba to nowe pokolenie wchodzące w świat. Moje dziecko nie chciało nawet Kindla, bo wszyscy znajomi twierdzą, że książki są bardzo cool i in. 😄
                                  • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 13:48
                                    magdallenac napisała:

> Seks też się nie sprzedaje

Może nie sprzedaje się na mediach społecznościowych, uznawanych przez nastolatków za przestarzałe, ale akurat w dzisiejszych czasach jest moda granicząca z obsesją, aby okreslać swoją tożsamość przez seksualność i płciowość.
                                  • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 14:10
                                    magdallenac napisała:

> Nie bardzo wiem o jakiej branży piszesz i jakie badania masz na myśli. Ja piszę
                                    > o moich obserwacjach. Nastolatki które znam i te o których słyszę-

I ile ich znasz? 100? 1000? Czy te 1000 jest choćby reprezentatywne dla profilu przeciętnego nastoletniego użytkownika internetu w USA?
                                    • magdallenac Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 14:29
                                      Ja podzieliłam się swoją refleksją, jako matka nastolatki (14) i doświadczeniem jako sub teacher w kilku szkołach middle. Takie same spostrzeżenia i refleksje mają znajome matki wczesnych nastolatków. Ty piszesz z pozycji specjalisty w branży i podpierasz się badaniami: Media społeczniosciowe swoich modeli promocji i sprzedaży nie budują na wyższej klasie średniej, czy jakiejś jej grupie. Więc ja mówię co wychodzi w badaniach i do tego się odnoszę

Podziel się wynikami tych badań, napisz jaka była grupa reprezentatywna i skąd ta grupa pochodzi.
                                      • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 14:39
                                        magdallenac napisała:

> Ja podzieliłam się swoją refleksją, jako matka nastolatki (14) i doświadczeniem
                                        > jako sub teacher w kilku szkołach middle. Takie same spostrzeżenia i refleksje
                                        > mają znajome matki wczesnych nastolatków. Ty piszesz z pozycji specjalisty w b
                                        > ranży i podpierasz się badaniami: Media społeczniosciowe swoich modeli promo
                                        > cji i sprzedaży nie budują na wyższej klasie średniej, czy jakiejś jej grupie.
                                        > Więc ja mówię co wychodzi w badaniach i do tego się odnoszę

>
                                        > Podziel się wynikami tych badań, napisz jaka była grupa reprezentatywna i skąd
                                        > ta grupa pochodzi.

Ok, czyli znasz ile 1000 nastolatek? Jest ich ile w USA, 42 miliony? I z wniosku że ty znasz 1000 nastolatek, przy czym ze znania nie przyjmuję że znasz dogłębnie zwyczaje internetowe ich wszystkich, rozciągasz wnioski na owe 42 miliony. W 2019 r. sam Instagram, że pozostanę przy tej platformie, był wart 100 miliardów dolarów. Instagram żyje z marketingu, ponieważ główna platforma nie ma opłat członkowskich. I teraz kolejny wniosek, firma warta 100 miliardów dolarów nie inwestuje w badania nad swoimi użytkownikami i trendami w przyszłości, ponieważ ty masz inne obserwacje 1000 nastolatek. Ja tylko chcę pokazać mechanizm dyskusji, który za każdym razem na ematce jest dla mnie fascynujący. Haha, dział marketingu Instagrama będzie bardzo zdziwiony za 10 lat, zupełnie nie zna swoich użytkowników. Tylko do tego wycinka się odnoszę. I obiecuję że jak badania zostaną opublikowane podam Ci linka gdzie będziesz mogła je znaleźć (o ile dostęp nie będzie płatny).
                                        • magdallenac Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 14:53
                                          3 lata w przypadku social mediów to wieczność. 3 lata temu nastolatki o których piszemy były dziećmi, a Instagram był najpopularniejszą platformą. Oczywiście, że Insta inwestuje w badania i bada trendy, przecież już od ponad roku Instagram się miota i próbuje wprowadzać coraz to nowe funkcje i algorytmy- dodaje funkcje stories (jak w Snapchacie) i reelsy (TikTok) jak myślisz po co? Kolejne będą płatne subskrypcje. Instagram rozpaczliwie próbuje trafić do tej nowej grupy przyszłych konsumentów, którzy wchodzą na rynek, a którzy Instagramem gardzą. Za 10 lat najmłodszymi użytkownikami Insta będą 30 latki, bo obecne 20 latki, to ostatnie pokolenie, które będzie używać Instagrama. Daję sobie za to rękę uciąć.
                                          Napisz chociaż co to za badania, będzie wtedy łatwiej dyskutować. Uwielbiam te badania wyciągane na każde zawołanie, aby podeprzeć swoją tezę.
                                        • jednoraz0w0 Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 15:35
                                          > W 2019 r. sam Instagram, że pozostanę przy tej platformie, był wart 100 miliardów dolarów. Instagram żyje z marketingu, ponieważ główna platforma nie ma opłat członkowskich

Nie no, elo. Grupa 13-17 to nie są główni klienci bo nie zarabiają tylko siedzą w szkole.
                                          Mnie instagram podsyła głównie reklamy profesjonalnych rozwiązań do pracy.

> Haha, dział marketingu Instagrama będzie bardzo zdziwiony za 10 lat, zupełnie nie zna swoich użytkowników.

Zna, dlatego desperacko próbuje przyciągnąć te młodszą grupę, bo to oni są głównymi klikaczami w sponsorowane (więc płatne) treści.
                                      • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 14:40
                                        magdallenac napisała:

> Ja podzieliłam się swoją refleksją, jako matka nastolatki (14) i doświadczeniem
                                        > jako sub teacher w kilku szkołach middle. Takie same spostrzeżenia i refleksje
                                        > mają znajome matki wczesnych nastolatków.

Ogarnij, że obracasz się w konkretnym środowisku. U amiszów też mało kto używa instagrama.
                                        Natomiast ciekawa byłaby twoja relacja z tego ile dzieci w szkołach, w których pracujesz, okresla swoją tożsamość przez swoją seksualnośc ("jestem lesbijką, gejem, panseksualną, poliamorycznym"). Bo co z tego jak ich fanami nie są "kardaszianki" oraz nie chodzą z gołymi brzuchami, skoro ich życie i tak miałoby się krecić wokół seksu?
                                        • magdallenac Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 15:05
                                          Mają normalne podejście. O ile jestem pewna, że każdy z nich potrafi już w miarę określić preferencje seksualne- jestem hetero/lesbijką/gejem/nie jestem pewien swojej tożsamości, to wydaje mi się, że większość z nich nie wie co oznacza poliamoria, czy panseksualność. Nadal nie rozumiem, czemu ich życie miałoby się kręcić wokół seksu.🤷🏻‍♀️
                                          • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 15:12
                                            magdallenac napisała:

> Mają normalne podejście. O ile jestem pewna, że każdy z nich potrafi już w miar
                                            > ę określić preferencje seksualne- jestem hetero/lesbijką/gejem/nie jestem pewie
                                            > n swojej tożsamości, to wydaje mi się, że większość z nich nie wie co oznacza p
                                            > oliamoria, czy panseksualność. Nadal nie rozumiem, czemu ich życie miałoby się
                                            > kręcić wokół seksu.🤷🏻‍♀️

Czyli nie wiesz. Zadziwiające - wiesz dokładnie na jakie internety wchodzą, a na jakie nie wchodzą, a nie masz pojęcia czy istnieje moda na bycie nieheteronormatywnym, czyli moda nie nielubienie konkretnego rodzaju seksu. Bo w Polsce ta moda jest jeszcze zjawiskiem dość egzotycznym, ale jeśli pisze o niej nawet jakiś portalik o stylu życia, to pewnie na zachodzie już idzie to pełną parą smile Ale jak coś, to przecież chodzi tylko o poparcie praw gejów i lesbijek, a nie żadne seksualizowanie dzieci smile
                                              • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 15:32
                                                magdallenac napisała:

> Szkoda mojego i Twojego czasu.

zabierasz zabawki z piaskownicy i sobie idziesz
                                                big_grin

Dodatkowo zniechę
                                                > cił mnie Twój wybór źródła (nie trawię Ohme)

Ja nawet nie wiem co to jest to całe ohme. To mi wyskoczyło w wyszukiwarce google, uznałam, że jest wystarczająco mainstreamowe i się nadaje jako przyczynek do dyskusji o modzie na seks wśród nastolatków, ale skoro zabierasz zabawki, no to trudno smile
                                                • magdallenac Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 15:46
                                                  Nie, ja po prostu widzę, że ta moda przemija, tak jak przemija moda na udawanie, że się jest psem lub kotem. Niespecjalnie mnie ten temat zajmuje, ani interesuje, bo u nas jakoś nie zaistniał. Znacznie bardziej interesuje mnie tocząca się tu dyskusja o przyszłości social mediów. Peace.
                                                  • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 15:55
                                                    magdallenac napisała:

> Znacznie bardziej interesuje mnie tocząca si
                                                    > ę tu dyskusja o przyszłości social mediów.

Ale dyskusja dotycząca socjal mediów wzięła się stąd, że ktoś tam twierdzi, ze social media seksualizują dzieci dla kasy. Ty twierdzisz, że te social media nie mają wpływu, bo nie docierają, a ja twierdzę, ze dociera coś zupełnie innego dzieci i tak są seksualizowane. Ale jak chcesz rozmawiać o instagramie i że nastolatki go nie lubią, więc wszystko jest OK, to droga wolna.
                                                  • magdallenac Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 16:02
                                                    No to nie wiem, moja młoda telewizji nie ogląda, używa snapchata, TikTok jest już kompletnie out, więc nie wiem jakimi kanałami ta seksualizacja miałaby docierać. Może rzeczywiście ja się nie znam i oceniam to z perspektywy małego miasteczka w Midweście, a w wielkich metropoliach jest inaczej, dzieci mają tysiące tożsamości płciowych i są seksualizowane przez social media.
                                                  • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 16:58
                                                    magdallenac napisała:

> Może rzeczywiście ja się nie znam i oceniam to z perspektywy małego miaste
                                                    > czka w Midweście, a w wielkich metropoliach jest inaczej, dzieci mają tysiące t
                                                    > ożsamości płciowych i są seksualizowane przez social media.

No jakże by inaczej. "Nie znam się, nie wiem, nie interesuje mnie to". Wszystko byleby nie być zakwalifikowaną jako szur anty-LGBT 🙄
                                                    A wypadałoby się zainteresować - polecam przeczytanie w całości tego wywiadu na tym całym ohme, do którego podałam linka. Pani psycholog poucza, że to absolutnie normalne, że 15-latka czuje się "panseksualna" i że błędem jest, jak rodzic drąży i za bardzo wnika. Co innego 13-latka, ale z tonu wywiadu można odnieść wrażenie, że tylko dlatego, że seks 13-latek jest w Polsce nielegalny. Bo jakby był legalny, to rodzic też nie miałby prawa za bardzo wnikać, że 13-latka czuje się panseksualna albo lesbijką 🙄
                                                  • magdallenac Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 17:21
                                                    Że co?? A co mnie to obchodzi? Jestem nauczycielką, która od czasu do czasu pracuje na zastępstwo, moje dziecko nie ma kryzysów tożsamościowych, a kwalifikować możesz mnie jak chcesz, szczerze mówiąc mam to w dupie.🤷🏻‍♀️Tematem nie jestem specjalnie zainteresowana, nie wierzę w 150 płci, jeśli Tom w szkole prosi żeby go nazywać Jessicą to go tak nazywam, jeśli Suzie chce być Silver Foxem to też ok. Mnie interesuje moje własne dziecko i uważam, ze 13 lat to stanowczo za wcześnie na inicjację seksualną nieważne czy homo, czy heteroseksualną.
                                                  • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 17:35
                                                    magdallenac napisała:

> jeśli Tom w szkole prosi
                                                    > żeby go nazywać Jessicą to go tak nazywam, jeśli Suzie chce być Silver Foxem to
                                                    > też ok. Mnie interesuje moje własne dziecko

Typowe. Niby taka zainteresowana i oblatana wśród trendów internetowych wśród nastolatków, ale już nie ma zielonego pojęcia o modzie na nie uprawianie seksu w typowej konfiguracji. A jak jakaś moda jest, to co ją to obchodzi, w końcu jest tylko nauczycielką mającą kontakt z młodzieżą 🙄
                                                  • magdallenac Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 17:44
                                                    dramatika napisał(a):

> Niby taka zainteresowana i oblatana wśród trendów internetowych wśród n
                                                    > astolatków,

Z tym mam do czynienia na codzień.

ale już nie ma zielonego pojęcia o modzie na nie uprawianie seksu w
                                                    > typowej konfiguracji.

A o tym czytam w takich artykułach jak ten z portalu Ohme, który zalinkowałaś. 😀Obiło mi się o uszy jednak, że taka moda na uprawianie seksu w nietypowych konfiguracjach ma swoje udokumentowane źródła w starożytności, więc w sumie nie za bardzo wiem czym tu się podniecać.🤷🏻‍♀️
                                • kandyzowana3x Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 13:35
                                  Jest to mozliwe, jednak rownie mozliwe ze te modele promocji i sprzedazy sa budowane przez obecnych 30 latkow, ktorzy po prostu nie nadazaja za zmiana. Ciagle probuja sprzedawac swiat Kardashianek. Nie zaprzeczam ze ten target wciaz istnieje, jednak na pewno zmniejsza sie i nie jest to dzisiejszy swiat nastolatkow. Wystarczy wieczorem przejsc sie po wiekszym miescie, zeby zauwazyc zmiane .
            • 3-mamuska Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 13:54
              jednoraz0w0 napisał(a):

>
              > > Ta granica jest bardzo sztuczna i umowna. Niektórzy i niektóre dojrzewają
              > szybc
              > > iej, są wcześniej gotowi na współżycie.
              >
              > w tym emocjonalnie, psychicznie i społecznie? I na konsekwencje (przeróżne, od
              > plotek i reputacji wśród grupy rówieśniczej przez złamane serce lub ciążę) też?

Jakie są emocjonalne? Złamane serce? To i bez seksu może mieć.
              Psychicznie co jest psychicznego w seksie?
              Społeczne? Co kogo obchodzi kto z kim współżyje o ile nie jest wymuszone kazirodcze czy pedofilskie.

Owszem gdyby się gdzieś wydało ze współżyją równolatki ,mogą mieć problemy może kuratora.
              Jednak lepsze ze matka wie ,trzyma rękę na pulsie niż potem ja zadźga nożem na jakimś zadupiu bo przerośnie go ciąża.
          • memphis90 Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 09:41
            >Niektórzy i niektóre dojrzewają szybciej, są wcześniej gotowi na współżycie.
            W wieku 13 lat…? No nie, sorry, ale nie. Gadasz kompletne bzdury. 15 lat to jest właśnie dolna granica dla tych, co są „ wcześniej gotowi”.

>Na marginesie, właśnie czytałam, że dojrzewanie płciowe zaczyna się coraz wcześniej, już 6-7 letnim >dziewczynkom, w naszym kręgu klimatycznym, zaczynają rosnąć piersi.
            Nie, nieprawda. Dojrzewanie w 6 rz jest nieprawidłowe i świadczy o zaburzeniach hormonalnych.
            • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 12:37
              memphis90 napisała:

>
              > Nie, nieprawda. Dojrzewanie w 6 rz jest nieprawidłowe i świadczy o zaburzeniach
              > hormonalnych.
              >

Ok, napiszę do NYTimesa oburzony list żeby nie cytowali bzdurnych badań, że 6-7 letnim dziewczynkom zaczynają rosnąć piersi, bo jest to nieprawidłowe i wynika z zaburzeń hormonalnych.

Badania w UK potwierdzały, że 14lastki są gotowe świadomie wyrazić zgodę na sex i zdawać sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji. W Japonii wiek zgody seksualnej to 13 lat.

Ale powtarzam, jednotorowy monolog naprawdę nie ma sensu. Więc EOT z mojej strony.
              • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 12:38
                blekitnaa_noc napisała:

> Badania w UK potwierdzały, że 14lastki są gotowe świadomie wyrazić zgodę na se
                > x i zdawać sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji. W Japonii wiek zgody seksua
                > lnej to 13 lat.

Gdzie są tropicielki obrończyń pedofili ja się pytam!
                • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 12:45
                  dramatika napisał(a):

>
                  >
                  > > Badania w UK potwierdzały, że 14lastki są gotowe świadomie wyrazić zgodę
                  > na se
                  > > x i zdawać sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji. W Japonii wiek zgody
                  > seksua
                  > > lnej to 13 lat.
                  >
                  > Gdzie są tropicielki obrończyń pedofili ja się pytam!

To miał być tylko argument na to, że granica 15 lat jest umowna. Zdaje się że we Francji w ogóle takiej granicy nie ma. Natomiast gdyby moja 13-, 14-, a nawet 15- czy 16-letnia córka, czy syn zresztą, sypiała z kimś to uznałabym to za swoją osobistą porażkę wychowawczą i z pewnością bym tego nie zaakceptowała. I nie ma dla mnie znaczenia czy to już byłoby legalne czy jeszcze nie.
                  • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 12:53
                    blekitnaa_noc napisała:

> To miał być tylko argument na to, że granica 15 lat jest umowna.
                    Zdaje się że w
                    > e Francji w ogóle takiej granicy nie ma.

No i wczesniej pisałaś coś o badaniach, że 14-latki są gotowe. Wiec chyba nie do konca taka umowna ta granica, skoro można ten wiek zgody udowodnić naukowo?

> Natomiast gdyby moja 13-, 14-, a nawet
                    > 15- czy 16-letnia córka, czy syn zresztą, sypiała z kimś to uznałabym to za sw
                    > oją osobistą porażkę wychowawczą

Czyli postępujesz niezgodnie z nauką? 🙄
                    • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 12:59
                      dramatika napisał(a):

>
                      >
                      > > To miał być tylko argument na to, że granica 15 lat jest umowna.
                      > Zdaje się że w
                      > > e Francji w ogóle takiej granicy nie ma.
                      >
                      > No i wczesniej pisałaś coś o badaniach, że 14-latki są gotowe. Wiec chyba nie d
                      > o konca taka umowna ta granica, skoro można ten wiek zgody udowodnić naukowo?
                      >
                      Wieku zgody nie da się udowodnić naukowo. Można badać na ile pewne grupy wiekowe i w jakim stopniu są w stanie zrozumieć czym jest sex i z czym się wiąże zgoda na niego. A legislator zrobi już potem z tym co chce.
                      • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 13:16
                        blekitnaa_noc napisała:

> Wieku zgody nie da się udowodnić naukowo.

Napisałaś: Badania w UK potwierdzały, że 14lastki są gotowe świadomie wyrazić zgodę na sex i zdawać sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji
                        Kolokwialnie rzecz ujmując, to badania udowadniające wiek zgody - jednak zwał jak zwał. Czyli postępujesz niezgodnie z badaniami angielskich naukowców, tak?
                        • blekitnaa_noc Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 13:20
                          dramatika napisał(a):

>
                          >
                          > > Wieku zgody nie da się udowodnić naukowo.
                          >
                          > Napisałaś: Badania w UK potwierdzały, że 14lastki są gotowe świadomie wyrazi
                          > ć zgodę na sex i zdawać sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji

> Kolokwialnie rzecz ujmując, to badania udowadniające wiek zgody - jednak zwał j
                          > ak zwał. Czyli postępujesz niezgodnie z badaniami angielskich naukowców, tak?

Nawet angielski ustawodawca postępuje niezgodnie z badaniami angielskich naukowców smile Dramatika, a dziś jest niedziela, nie musisz chłopie iść do kościoła wyspowiadać się za te rozmowy o seksie 13latkow w dzień pański?
                          • dramatika Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 13:27
                            blekitnaa_noc napisała:

> Nawet angielski ustawodawca postępuje niezgodnie z badaniami angielskich naukow
                            > ców smile

Próbuję ustalić, po co o tych badaniach w ogóle wspominasz oraz o tym, że o panie, a w Japonii to już 13-latki mogą, skoro sama byłabyś przeciwna, aby twoja córka uprawiała seks w wieku 16 lat.
                  • mamkotanagoracymdachu Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 12:55
                    blekitnaa_noc napisała:

Natomiast gdyby moja 13-, 14-, a nawet
                    > 15- czy 16-letnia córka, czy syn zresztą, sypiała z kimś to uznałabym to za sw
                    > oją osobistą porażkę wychowawczą i z pewnością bym tego nie zaakceptowała. I ni
                    > e ma dla mnie znaczenia czy to już byłoby legalne czy jeszcze nie.

16-letnia, naprawdę?
        • 3-mamuska Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 13:50
          eriu napisała:

> U 13-latki? Ona psychicznie nie jest gotowa udźwignąć współżycia. Stąd ta grani
          > ca wyznaczona prawem, że od 15 roku jest legalny stosunek.

No chyba masz coś z głową.

> Ja bym poszła do dobrego dziecięcego psychologa porozmawiać jak ugryźć sprawę,
          > bo moim zdaniem coś jest nie tak jak 13-latka współżyje. I owszem nastolatki bę
          > dą uprawiać seks, ale 13-latki to stanowczo za wcześnie.
          >

Tak tak sama idź do psychologa przyda się.

I nie nie uważam ze to norma , ale są takie małolaty które uprawiają w tym wieku seks. Statystycznie 2-3% takich nastolatków jest.
          Jeśli dziewczynka dostała okres w wieku lat 9-10 to 3 lat później może może mieć normalny popęd seksualny. Sprawdź ilu chłopców w tym wieku się masturbuje. To naturalne.
            • chicarica Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 14:14
              Przede wszystkim dla dziewczynki gdzieś do 20 roku życia jak nie dłużej orgazm podczas stosunku z chłopakiem to abstrakcja. Po prostu go nie miewają, poza absolutnymi wyjątkami. Dlatego dla młodej dziewczyny nie ma ŻADNEGO interesu w dążeniu do wczesnego rozpoczęcia współżycia. Aspekt psychiczny... bitch please. I tak od chłopaka w tym wieku nie dostanie psychicznie tego czego potrzebuje.
              • 3-mamuska Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 21.05.22, 14:58
                chicarica napisała:

> Przede wszystkim dla dziewczynki gdzieś do 20 roku życia jak nie dłużej orgazm
                > podczas stosunku z chłopakiem to abstrakcja. Po prostu go nie miewają, poza abs
                > olutnymi wyjątkami. Dlatego dla młodej dziewczyny nie ma ŻADNEGO interesu w dąż
                > eniu do wczesnego rozpoczęcia współżycia. Aspekt psychiczny... bitch please. I
                > tak od chłopaka w tym wieku nie dostanie psychicznie tego czego potrzebuje.
                >

😂😂😂😂😂skąd ty wzięłaś ten brak orgazmu do 20 roku życia 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
                Przykro mi ze masz doświadczenie z tak kiepskim seksie.
          • memphis90 Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 09:50
            >I nie nie uważam ze to norma , ale są takie małolaty które uprawiają w tym wieku seks.
            Idąc dalej tą drogą znajdziesz nawet 4 latki, które „uprawiają w tym wieku seks”… Jednak z jakichś powodów prokuratura wypowiada się o tym zjawisku dość jednoznacznie…
            • 3-mamuska Re: 13 latka i seks ? Co byście zrobiły ? 22.05.22, 16:08
              Tak tak najlepiej sprawdzić sprawę do absurdu 4- latków.

Inicjację seksualną odbył co szósty 15-latek, częściej dziewczęta niż chłopcy; średni jej wiek wynosił 14 lat. W stosunku do 2010 roku nastąpiło: zwiększenie częstości inicjacji, obniżenie jej średniego wieku i odwrócenie dotychczasowych proporcji zależnych od płci – obecnie dziewczęta częściej podejmują aktywność seksualną.

Tak wiec cokwiek nie piszesz rzeczywiście nie zmienisz.
              Możny tłumaczyć dzieciom rozmówić starać się wpajać jakoś swoje zdanie/wartości.

Ale po prostu się zdarza. Myślę ze więcej szkody dla takiego dzieciaka ,robią wtedy awantury zakazy i nerwy niż samo współżycie. Wtedy jedynie co możesz zrobić to starać się wyeliminować ryzyko ciąży chorób i kłopotów.
              Tłumaczyć tłumaczyć i wspierać.