Dodaj do ulubionych

Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ?

22.05.22, 14:08
Na stanie ósmoklasista, poszedł rok szybciej do szkoły ( wtedy jeszcze załapał się na te durne przepisy ). Ogólnie uczniem jest mocno średnim, w ocenach przeważają tróje. Właściwie ciężko znaleźć nawet przedmiot, w którym jest dobry, No może wf 😉 Wybiera się do sportowego liceum, bo trenuje koszykówkę i właśnie taki profil znalazł. W poprzednich latach wymagania do tej szkoły ( poza sprawnościówką ) były przeciętne i generalnie myślałam, że się dostanie. Ale im bliżej egzaminu, tym większe mam wątpliwości. Same przygotowania idą opornie, trzeba ciągnąć za uszy, zmuszać do nauki. Sami pomagamy, ja z polskiego, mąż z matmy, a korepetytorka z angielskiego. Ale to wszystko idzie jak po grudzie. Mam wrażenie , że przysłowie o niewolniku i pracowniku naprawdę jest nieźle trafione. To, że jest jest słaby utrudnia, ale wydaje mi się, że gwoździem do trumny jest ten brak chęci i ambicji. Ja już jestem wykończona…
A jak jest u Was, drogie Mamy ?
Obserwuj wątek
  • heca7 Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 22.05.22, 14:31
   Syn zupełnie wyluzowany. Z angielskiego pójdzie mu zapewne doskonale. Z polskiego i matmy pewnie gorzej. Ale szczerze mówiąc mamy wyjebane. I tak idzie do prywatnego liceum i państwowego nie bierzemy w ogóle pod uwagę. Z jego wadą wymowy nie jest to możliwe. Nie zamierzamy sobie i dziecku przysparzać stresów i kopać się z koniem.
  • saszanasza Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 22.05.22, 14:53
   Zasadniczo moje dziecko już sie nie przygotowuje. Ma w planach zrobienie jeszcze kilku zadań z matematyki, ale nie wiem czy bedzie jej się chciało. Generalnie to już trochę za późno na naukę. Jutro dzieć do szkoły nie idzie, ma „nakaz” relaksu, planowałyśmy kino, ale chyba poprzestaniemy na zakupach🙈
   • saszanasza Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 22.05.22, 15:05
    ichi51e napisała:

    > należy zmienić nauczycieli. To nie dziecko trudne i leniwe tylko wy złe uczycie
    > . Macie NA NIEGO zł metodę.
    >
    Czasami własnie tak jest. Przykładem dziecko mojej koleżanki. uczennica dwójkowo-trójkowa z dys. przez lata wspomagana przez poczciwą nauczycielkę starszej daty, w tym roku została „wymieniona” na młodego studenta. Dzieciak nie dość że od razu ma lepsze oceny, to i naprawdę nadrobiła część zaległości. Szału nie ma, ale jest lepiej a może byłoby znacznie lepiej gdyby ta zmiana nastąpiła wcześniej.
       • mysiaapysia Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 09:33
        No ale matematyka to powinny być codzienne zadania domowe, mnóstwo zadań domowych. W znanych mi szkołach podstawowych kiepsko z tym. Z podręcznika robią tylko pierwsze zadania z danego tematu, te najprostsze. Z zeszytu ćwiczeń też tylko niektóre zadania. Tak nie powinno być. Moje dzieci zawsze robiły wszystkie zadania z ćwiczeń i podręcznika. No ale to ja tego pilnowałam. I dzieci mają sukcesy z matematyki.
         • saszanasza Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 10:23
          fogito napisała:

          > No nie wiem kto jak uczy. Ale u nas matematyk idzie ostro i jedyne pretensje ja
          > kie rodzice maja to ze duzo zadaje. Niestety jest sporo uczniow i rodziców któr
          > ym s9iie wydaje ze matematyki powinni sie nauczyc na lekcji. Geniusze moze tak,
          > ale reszta....

          To tylko w teorii, w praktyce uklady współrzędnych(bodajże), które mogą pojawić sie na egzaminie córka miała wprowadzone w ub. tygodniu, więc różnie to bywa. Zgadzam się jednak, że matematykę trzeba ćwiczyć, natomiast przypuszczam że nie we wszystkich szkołach przerobili pełną podstawę programową.
          • arwena_11 Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 11:49
           Nie muszą być zadawane. Jeden dzieciak potrzebuje je zrobić inny nie. W tym wieku to rodzic powinien wiedzieć czy jego dziecko potrzebuje czy nie.
           Mój syn do pójścia do liceum nie zrobił w domu ani jednego zadania z matmy, co nie przeszkodziło mu dostać na egzaminie gimnazjalnym z tego przedmiotu 100%. Ale w liceum musiał się nauczyć uczyć, bo zdolności nie wystarczyły. Ale jak załapał, że matmę trzeba jednak na tym poziomie już ćwiczyć codziennie - problemów nie miał z napisaniem matury ( podstawa i rozszerzenie ) bardzo dobrze.
           Córka zarówno w podstawówce jak i gimnazjum ( oba prywatne ) miała nauczycielki wymagające zrobienia ok 30-40 zadań dziennie ( sprawdzane wyrywkowo ). Dzięki temu w liceum nie była zdziwiona, że trzeba coś robić aby zaliczyć.
           • mysiaapysia Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 12:07
            Jeszcze raz - pisałam o to co robi szkoła. Zadaje do domu tylko część zadań, np. 5 zadań, a w temacie jest takich zadań 20. Nauczyciel nie zadaje wszystkich zadań, nie informuje uczniów, że dla własnego dobra powinni zrobić wszystkie. Dopiero gdy rodzic zainterweniuje uczeń zrobi wszystkie zadania. I to rodzic potem sprawdza, czy zostały zrobione dobrze. A ilu jest takich czujnych rodziców?
            • saszanasza Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 12:19
             mysiaapysia napisała:

             > Jeszcze raz - pisałam o to co robi szkoła. Zadaje do domu tylko część zadań, np
             > . 5 zadań, a w temacie jest takich zadań 20. Nauczyciel nie zadaje wszystkich z
             > adań, nie informuje uczniów, że dla własnego dobra powinni zrobić wszystkie. Do
             > piero gdy rodzic zainterweniuje uczeń zrobi wszystkie zadania. I to rodzic pote
             > m sprawdza, czy zostały zrobione dobrze. A ilu jest takich czujnych rodziców?

             Ja myślę, że na pewnym etapie liceum sprawdzanie czy pełnoletnie dziecko zrobiło dodatkowe zadania z matmy to nieporozumienie. O ile można to kontrolować w szkole podstawowej, ba! nawet w pierwszej klasie liceum (bo dzieciaki młodsze) tak w późniejszych klasach to „przeopiekowanie”. BTW, moja corka mniej więcej od 7 klasy nie pozwala „zaglądać sobie do zeszytów”, więc to również zależy od dziecka.
             • mysiaapysia Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 12:22
              Nie pisałam o etapie liceum. Pisałam o podstawówce. Od 4 klasy interweniowałam gdy tylko zorientowałam się jak mało jest zadawane. Musiałam sprawdzać potem te zadania, bo przecież to ja je zadałam, a nie nauczycielka, a poza tym jak inaczej dziecko ma się dowiedzieć czy, co i dlaczego źle zrobiło?
              • arwena_11 Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 12:27
               Lekcje są ciut za krótkie, aby sprawdzać pracę domową wszystkim. No chyba że szkoła prywatna i jest na lekcji 12-15 osób. Ale i wtedy można sprawdzić czy zrobili a nie jak.
               W zbiorze zadań masz na końcu rozwiązania/wyniki. Jak dziecko robi w domu - może sprawdzić wynik i jak jest zły, to szukać dlaczego. W obecnych czasach, w dobie wielu stron w necie, gdzie pokazują jak rozwiązać konkretny typ zadań - to naprawdę nie jest problem. A mając 500+ - wydatek rzędu 20-25 zł raz na kwartał - za dostęp do danej strony - to żaden wydatek.
               • mysiaapysia Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 12:40
                W zeszycie ćwiczeń nie ma klucza odpowiedzi. W podręczniku nawet jeśli klucz jest, to jest tam tylko wynik. Jeśli dziecku wyszedł inny wynik, to trzeba znaleźć i mu wytłumaczyć co po drodze zrobił źle.
                W publicznej podstawówce niestety to rodzic odwala prawdziwą robotę, wieczorami, w weekendy. Albo korepetytor.
             • little_fish Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 12:23
              No ale piszemy właśnie o dzieciach z podstawówki. Rodzice nie muszą się znać na wszystkim, serio.Albo niech nauczycieli zadaje odpowiednią liczbę zadań, albo niech chociaż poinformuje rodziców, że konieczne są ćwiczenia w tym zakresie i skąd je wziąć. Dobrze by też było żeby czasem sprawdził poprawność wykonania tych zadań
              • arwena_11 Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 12:46
               Ale nauczyciel tego nie robi/ma w d..../ jest obrażony na cały świat, że musi pracować itd.
               To co? Sama nie dasz dziecku zadań? To rodzicowi zależy aby dziecko umiało a nie nauczycielowi.
               Kiedyś tu jedna gwiazda nauczycielska już napisała, że nauczyciel nie jest od NAUCZENIA.
                • arwena_11 Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 13:00
                 Według forumowych gwiazd nauczycielskich - należy być zadowolonym, że jakikolwiek nauczyciel jest. Bo wymaganie od nauczyciela NAUCZENIA uczniów - jest nie na miejscu.
                 Tak nauczyciel powinien nauczyć, powinien powiedzieć gdzie szukać pomocy w rozwiązaniu zadań - jak się ma w domu problem ( są naprawdę świetne portale z wytłumaczeniem krok po kroku jak zrobić dany typ zadania, za grosze - coś ok 15-20 zł za kwartał dostępu ), zadawać do domu, sprawdzać itd.
                 Ale obie wiemy, że takich nauczycieli jest promil albo i mniej. Dlatego rodzic powinien dziecku pomóc. I zawsze były dzieci zaopiekowane i nie zaopiekowane. Wiadomo, że te pierwsze mają lepszy start. Masz wpływ na wiedzę swojego dziecka, a o inne niech się martwią ich rodzice - skoro od nauczyciela nikt nie może nic wymagać i nie ponosi on żadnych konsekwencji, jak nie nauczy.
  • ga-ti Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 22.05.22, 17:36
   U nas jest jakiś mega stres. W piątek do późna w nocy były jakieś podcasty- powtórki z polskiego, wczoraj arkusze z matmy, dziś od rana znów jakieś powtórki, aż dziecko padło i postanowiło spać.
   To nie my ciśniemy, my gderaliśmy cały rok, teraz kazaliśmy się relaksować, iść na spacer, ale siłą z domu nie wyrzucę przecież.
   Trudno powiedzieć jak egzaminy mogą pójść. Ostatnie próbne były w grudniu, szału nie było. Oceny bardzo zróżnicowane.
   Jutro idzie do szkoły, może się oderwie od nauki wink
  • asia.pelasia Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 22.05.22, 19:44
   Mnie najbardziej wkurza, że mam wrażenie, że to nam zależy najbardziej na tym. Nigdy nie cisneliśmy na oceny, ale w tym roku to już wybitna klapa. Zamiast sprężenia się, to wieczna zlewka.
   Nauczycieli wszystkich nie wymienię w szkole niestety… Są lepsi i gorsi, z korepetycji tylko zmieniłam dziewczynę z angielskiego i jest duuużo lepiej. Z matmy korepetytor pod koniec zeszłego roku wyprowadził, kolejny był byle jaki i mąż podjął się nauki, ale idzie mu średnio ( za mało cierpliwości niestety ).
   A naprawdę jest takim przeciętniakiem, miał robione rok temu badania w bardzo dobrej poradni. Wyszło, że nie ma jakiś większych zaburzeń (poza brakiem koncentracji) i po prostu jest słabym uczniem 😞 Ale Pani z poradni powiedziała, że takie rzeczy też można trochę podciągnąć systematyczną pracą i ćwiczeniami. Tylko, że jak dziecko nie chce, to co zrobić…
  • manala Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 22.05.22, 20:20
   O dziwo spokojnie,. Dziś sobie jeszcze powtarzała. Jutro zostaje w domu, po południu wybieramy się do MacKwacza i może jakąś białą bluzkę ogarnąć? Mam jednak trochę stresu bo młody od paru dni chory. Mnie już coś sprzedał bo również kaszlę. Mam nadzieję, że młoda nie złapie. Ona ma jakiegoś pecha. Pisali 1 egzamin próbny i wtedy właśnie miała jakąś infekcję grypową (też braciszek zniósł). A tak cały rok praktycznie zdrowa...
   Jeśli zaś chodzi o egzamin - cóż w tym momencie to już można tylko powiedzieć - czego się nie najadłeś, tego się nie naliżesz wink
   • saszanasza Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 22.05.22, 20:26
    manala napisała:

    > O dziwo spokojnie,. Dziś sobie jeszcze powtarzała. Jutro zostaje w domu, po poł
    > udniu wybieramy się do MacKwacza i może jakąś białą bluzkę ogarnąć? Mam jednak
    > trochę stresu bo młody od paru dni chory. Mnie już coś sprzedał bo również kas
    > zlę. Mam nadzieję, że młoda nie złapie. Ona ma jakiegoś pecha. Pisali 1 egzamin
    > próbny i wtedy właśnie miała jakąś infekcję grypową (też braciszek zniósł). A
    > tak cały rok praktycznie zdrowa...
    > Jeśli zaś chodzi o egzamin - cóż w tym momencie to już można tylko powiedzieć -
    > czego się nie najadłeś, tego się nie naliżesz wink

    Ja jakiś czas temu miałam „schize okresówkę”. Po prostu bałam się, że córka na tym egzaminie dostanie okres i rozboli ją brzuch i choćby chciała napisać i potrafiła, to tego nie zrobi. Na szczęście wedle naszych obliczeń nie powinno mieć to miejsca, jednak uczulam was dziewczyny, żeby jednak zaopatrzyć córki w podpaski ew. jakieś środki przeciwbólowe. BTW, niestety mi to się przydarzyło na maturze. Nie dokończyłam wypracowania☹️
  • la_mujer75 Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 07:53
   U nas dramat. Młody się mega stresuje. I nie wiem, dlaczego. My nie mamy (z mężem) cisnienia na żadne super szkoły.
   Młody jest dobry, ale nie geniusz. Oceny ma super (lepsze niz na zdalnym!), ale on się mało uczył pod egzaminy.
   W tym semestrze ma coś koło 100 ocen! Non stop cos tam miał, więc uczył się do szkoły, a nie pod egzaminy.
   Korki też miał z tych nieegzaminacyjnych przedmiotów (fizyka, bo pani nie umie uczyć, a chemia, bo pani wychodzi ponad program i ma z kosmosu wymagania) .

   Jedynie nie boi się angielskiego.
   Najbardziej boi się polskiego. Pisze dobrze, nie ma dysleksji, ale okazało się, że nie do końca radzi sobie z interpretacjami. On bardzo dosłownie odbiera pewne rzeczy. Dużo bardziej, niż jego autystyczny brat!
   Szok. Dla mnie też. Nie miałam żadnych takich problemów ze Starszym.

   Z matmy jest dobry, ale to nie umysł ścisły (taki prawdziwy). Ma wyuczone schematy zadań, jest świetny rachunkowo, ale bywają różne, więc może być problem. On szuka zawsze schematu, a niektóre z nich sa na "chłopski rozum".
   I biedak potwornie się stresuje, a ja z nim sad
   Tłumaczę, że nic się nie stanie, jak coś pójdzie słabo. A ten się porównuje z bratem i starszym kuzynem. Że tamci tak dobrze napisali i mieli tyle punktów, a on na pewno da ciała.
   Nie zdawałam sobie sprawy, że on taki ambitny wink Do tej pory robił wszysko na minimum. Fakt, że dobrze mu to wychodziło.
   A ostatnie próbne uwalił. Np. z matmy był zawsze sporo powyżej średniej klasowej, a tu napisał poniżej średniej klasowej. A to jest klasa, gdzie połowa dobrze się uczy, a połowa ma totalnie wywalone na naukę.
   Dla wszystkich (łącznie z nauczycielką od matmy, która go uczy od 4 klasy) to był szok.
   A nie był wtedy zestresowany. I w sumie nawet trudno wytłumaczyć, dlaczego tak słabo napisał.

   I teraz próbuje się uczyć, ale jest w takiej panice, że nic mu nie idzie.
   Odganiamy go od książek, a ten cały czas coś tam usiłuje robić. Nie wychodzi mu, stresuje się, znowu próbuje i jest jeszcze gorzej sad

   Trzy lata temu moj Starszy, dyslektyk z ZA pisał. Denerwowałam się, bo on jest nierówny. Mogło pójśc super, mógl uwalić.
   Do głowy mi nie przyszło, że będę się dużo bardziej stresowała (a raczej martwiła) Młodszym.

   A najgorzej, że po egzaminach czeka go 7 sprawdzianów. Chemia, fizyka, WOS, historia, hiszpański, EdB, geografia. A z chemii, geografii, WOS'u i historii walczy o utrzymanie 5 lub 6. To przedmioty punktowane w różnych szkołach. Na szczęście fizyka mu zwisa.
   Nie odpocznie po egzaminach. Po tych nerwach, co go zżerają.

   Oby już to minęło!
   • saszanasza Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 10:14
    Kurczę, mam wrażenie, że tych nauczycieli pogięło. Naprawdę współczuję. Te sprawdziany też mnie dobijają. Za dużo i zbyt szybko. Córka ocen ma zdecydowanie mniej.
    Co do egzaminu, to stresowac zaczęłam się dzisiaj. Córka również. Natomiast staram się nie pokazywać jej tego stresu, bo to jej na pewno nie pomoże. Ma już swój osobisty stres. Wyniku matematyki nie jestem w stanie przewidzieć. Może napisać bardzo dobrze a może poniżej „oczekiwań” jakie ma. Angielski powinien jej pójść bardzo dobrze, chociaż nie wiem czy na 100% bo córka lubi dużo pisać (w części pisemnej) a to wiąże się z ryzykiem błędu.
    Dobra, dziewczyny, będzie co będzie! NIE MAMY NA TO WPŁYWU, NIE DZIŚ!
    • la_mujer75 Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 14:29
     Ja czekam, aż Młodszy skończy podstawówke. I mam zamiar wysłać do dyrektora list, w którym opiszę szkolne "patologie". A zebrało się tego przez lata edukacji moich obu synów.
     Wiem, że to nic nie zmieni, ale muszę, bo się uduszę.
     A raczej duszę sie od iluś lat.
     Jest całe grono super nauczycieli. I oni np. teraz rozumieją, że dzieciaki są mniej lub więcej zdenerwowane, ale niektórzy to beton!
     To zwykła rejonowa podstawówka, a nie prywatna szkoła.
     Oczywiście, że znam dzieciaki chodzące do "gorszych" szkól, gdzie juz w ogóle te dzieciaki są zarzynane.
     Ale tam przynajniej oceny na koniec wyciągają, a u nas nie. Jedna słabsza ocena i juz możesz zapomnieć o wysokiej ocenie. Nieważne, jak cały rok pracowałeś. A przeciez te dzieciaki to nie roboty.


     Ja też nie jestem wstanie w ogóle przewidzieć, jak mu pójda egzaminy. Jak zaczynał ósmą klasę, martwiłam sie o polski, bo oni od połowy 6 klasy mieli ciągłe zmiany/zastępstwa, więc wiedziałam, że niedouczony. O matmę i angielski byłam spokojna, a tu tak zawalił ten próbny sad
     A tu takie kwiatki sad
     Dużo też będzie zależało, jakie przywala te egzaminy. One nie są równe.
     i oby ten mój nie spanikował, bo czarno to widzę!
   • nuka_2 Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 16:35
    Masakra z tą ilością sprawdzianów. Ostatnio zrozumiałam, dlaczego wiele szkół prywatnych jest tak wysoko w rankingach, jeśli chodzi o wyniki egzaminów 8 klas. Nie tylko to, że mniejsze klasy, zazwyczaj lepszy dobór nauczycieli i rodzice inwestujący czas w dziecko, ale też inne podejście do przygotowania do egzaminów -dodatkowe lekcje z przedmiotów egzaminacyjnych, na tydzień lub 2 przed egzaminem często lekcje tylko z przedmiotów egzaminacyjnych, bez sprawdzianów z innych przedmiotów egzaminacyjnych w ostatnim tygodniu itp. I w sumie szkoły robią to na własną korzyść, szkoła ląduje wysoko w rankingu i kolejni rodzice wybierają tę szkołę.
   • enigma81 Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 24.05.22, 10:14
    la_mujer75 napisała:

    >
    > A najgorzej, że po egzaminach czeka go 7 sprawdzianów. Chemia, fizyka, WOS, his
    > toria, hiszpański, EdB, geografia. A z chemii, geografii, WOS'u i historii wal
    > czy o utrzymanie 5 lub 6. To przedmioty punktowane w różnych szkołach. Na szczę
    > ście fizyka mu zwisa.
    > Nie odpocznie po egzaminach. Po tych nerwach, co go zżerają.
    >
    > Oby już to minęło!
    >
    >
    To jakiś koszmar jest!
    U mojego tylko jeden sprawdzian - z angielskiego w przyszłym tyg.
    Później wycieczka do Trójmiasta na 4 dni, a międzyczasie podciąganie ocen dla chętnych, zaleczenia zaległości - ale bez przymusu, bardziej na zasadzie: jak chcesz mieć lepszą ocenę na koniec to musisz zaliczyć to i to.
    Młody będzie się starał z polskim i historią, z angielskiego ma mieć 6.
  • 7katipo Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 08:13
   Ależ ja się cieszę, że nam to już za sobą!
   Nie pomogłam, wiem; przepraszam 🤗
   Moja rada: poczytaj sobie zasady oceniania; warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, co jeszcze wyćwiczyć, na czym nie stracić punktów, zwłaszcza, gdy każdy jest na wagę złota.
   • sabek81 Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 10:00
    Dobrze poczytać, że nie wszystkie ematki maja genialne dzieci a tylko przeciętnewink, moja się stresuje ale nie pokazuje po sobie, powtórzy lektury i wzory, najbardziej obawia się matematyki, od stycznia chodziła na korki ale ona nie jest matematycznie uzdolniona, w związku z przeprowadzka do Warszawy nie celuje w najlepsze licea, w konkursach udziału nie brała, uczennicą jest 4/5, w zanadrzu ma tez rozmowę do społecznego LO. powodzenia dla wszystkich 8 klasistówwink
    • saszanasza Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 10:17
     sabek81 napisała:

     > Dobrze poczytać, że nie wszystkie ematki maja genialne dzieci a tylko przeciętn
     > ewink, moja się stresuje ale nie pokazuje po sobie, powtórzy lektury i wzory, naj
     > bardziej obawia się matematyki, od stycznia chodziła na korki ale ona nie jest
     > matematycznie uzdolniona, w związku z przeprowadzka do Warszawy nie celuje w na
     > jlepsze licea, w konkursach udziału nie brała, uczennicą jest 4/5, w zanadrzu m
     > a tez rozmowę do społecznego LO. powodzenia dla wszystkich 8 klasistówwink

     Dzięki i wzajemnie. Będzie jak będzie, egzaminy ósmoklasisty to nie koniec świata przecież, tylko wstęp do kolejnego etapu, który tez kończyć się będzie egzaminem, więc przed nami dużo nerwów (ale i nowe perspektywy) trzeba je jakoś ujarzmić🙈
  • aagnes Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 10:40
   KOszmar, po prostu koszmar, moja nic nie umie z matematyki, zgaduje wyniki, geometria to dla niej jak dla mnie astrofizyka, kursy, korki nic nie dały. polski i angielski da rade, chociaz wiem, ze napisanie rozprawki bedzie stanowiło problem, jej jakosc wypowiedzi jest kiepska. szukamy licem z matematyka gdzie wystarczy przez 4 lata miec 2-.
   niestety celujemy w kiepskie licea, bo w dobrym jakby jakims cudem sie dostała juz w padzierniku musialabym szukac nowej szkoly.

   albo jestem juz koszmarnie zmeczona 8 klasa, albo nie wiem co, bo ja w ogole w corke nie wierze, moim zdaniem pojdzie jej zle i w sierpniu bedziemy szukac czegokolwiek.
     • geoardzica_z_mlodymi Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 12:18
      Super! Mój już uczy się do fizyki, matmy i chemiiwink ale to jego koniki od 3-4 klasy i ma za sobą kilka kursów z pasjonatami i obozów naukowych, więc jestem dobrej myślismile Najstarszy z kolei w liceum co roku przystępował do 1-2 olimpiad, wykruszał się tuż przed finałem a w 3 klasie w końcu się udało i miał luz na maturze i przy rekrutacji. Jak dziecko lubi się uczyć samodzielnie to polecam tę strategię też w szkole średniej.
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 12:37
       Wiesz, mój młody na etapie podstawówki i gimnazjum był średnio- słabym uczniem. Miał wąskie zainteresowania ale nie głębokie. Pierwszy konkurs z małym sukcesem ogarnął w 3 klasie gimnazjum. Potem w liceum od początku się uczył, rozwijał. Nigdy nie był prymusem, z niektórych przedmiotów miał problemy, co roku z innegowink Matmę załapał w przedostatniej klasie LO - nagle zatrybił. W czasie zdalnej zaczął uczyć się nowej dla siebie dziedziny i tu mu się udało. Taka strategia na pewno nie jest dla wszystkich ale nie trzeba być geniuszem a warto pozbyć się zahamowań. Dlatego jak dzieciak coś umie, czymś się interesuje, można je zachęcić, by spróbowało sił w konkursie/olimpiadzie.
       • aguar Re: Egzamin ósmoklasisty-jak przygotowania ? 23.05.22, 15:12
        Mój niby jest ze wszystkiego dobry, a najbardziej z matmy, ale teraz w siódmej poległ w konkursie z matmy, bo jednak nie miał przerobionego tego wszystkiego...Chodzi przez całą siódmą na zajęcia dodatkowe z matematyki, mam nadzieję, że go dobrze przygotują, ma też zamiar startować z angielskiego i z fizyki, ale to już "z marszu".