Dodaj do ulubionych

"konstrukcja psychiczna" Rosjan. drastyczne...

24.05.22, 14:07
na początku kwietnia doniesiono o pierwszych przypadkach gwałtów na dzieciach w Ukrainie.
napisałam o tym wątek, bo to było dla mnie coś niewyobrażalnego.
Tekst linku

osoby, które znają się na tych sprawach, wyjaśniły mi, że to koszmarne, ale wyjątkowe zjawisko, bo na wojnie zwyczajowo gwałci się kobiety wroga, ale niemowlęta i starców, to już nie. to się nie mieści nawet w kodeksie przestępców.

poniżej cytaty dwóch wypowiedzi z tamtego wątku:

"jak najbardziej jest możliwe, że to się wydarzyło. Co nie zmienia faktu, że to są wydarzenia tak samo przerażające, jak jednostkowe a sprawca prawdopodobnie jest zwyrodnialcem, który ma takie upodobania także w cywilu. W końcu darknet nie jest tworzony przez wojsko... W tym konflikcie nie będzie masowego torturowania dzieci, bo taka forma przemocy jest charakterystyczna dla konfliktów głównie etniczno-religijnych, gdzie jest bardzo silne "my-tamci". Rosjanie idą zabijać "banderowców i nazistów", dlatego bez oporów będą likwidować jeńców czy strzelać do cywilów. Ale na masową skalę nawet oni nie uwierzą, że torturowanie dzieci to walka z banderyzmem. Natomiast brutalni pedofile, którzy są w wojsku będą korzystać z okazji"

"nie, nie twierdzę, że w rosyjskiej armii kobiety gwałcą gwałciciele. Nigdy na wojnach nie bywało tak, że żeby zgwałcić kobietę wroga trzeba było być "w cywilu" gwalcicielem. Ale żeby przeskoczyć od "to banderówka-zgwalcic banderowkę to prawo wojny" "zgwałcić dziecko to prawo wojny" trzeba jednak innej konstrukcji psychicznej".

mam pytanie: co sądzicie o tym dzisiaj? bo ja nadal się nie znam, tak samo, jak się nie znałam wtedy. mam jednak wrażenie, że to już nowy poziom bestialstwa, i nadal twierdzę, że oni mają takie rozkazy, albo może zmieniła im się konstrukcja psychiczna.
Obserwuj wątek
  • celandine Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. drastyczne.. 24.05.22, 14:14
   Właśnie przeczytałam w Wyborczej o gwałtach na 8 latce i niemowlętach, niektóre nie przeżyły. Żałuję, że to przeczytałam. Nie da się niczego powiedzieć nawet, nie wiem, nawet jeśli takie mają rozkazy, to przecież normalny człowiek by tego nawet fizycznie nie dokonał, muszą być kompletnymi bestiami pozbawionymi jakigokolwiek człowieczeństwa i totalnymi dewiantami
  • huang_he Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. drastyczne.. 24.05.22, 14:25
   Kilka lat temu, bodajże w Szczecinie, facet zgwałcił malutką córkę sąsiadow. Córką na chwile zaopekowala sie jego żona. Żołnierz, mąż, ojciec dwojki dzieci. Byl brutalny, to byl gwalt ze szczegolnym okrucienstwem.
   Zapewne na wojnie zachowywalby sie zupelnie inaczej, prawda? A to Polak, pewnie katolik.
  • hanusinamama Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. drastyczne.. 24.05.22, 14:28
   Myslę, że to nie są pojedyncze przypadki. Tak samo jak strzelanie ludziom w plecy w kolejce po chleb.
   Krystyna Kurczab-Redlich tłumaczyła skąd się to bierze. Po pierwsze ci chłopcy z Rosji nie do konca wiedzieli gdzie i po co jadą. Jak juz wyszło szydło z worka to nie dość, że się dowiedziali, że zostali wysłani na wojnę to jeszcze są mięsem armatnim.
   Tam zycie żołnierza nie ma żadnej wartości. Żadnej. I nic się nie zmieniło od czasów kiedy w I WŚ za rzędami ruskich żołnierzy stali z bronią , kto sie wycofywał dostał w łeb, kto szedł do przedu był zabijany przez Niemców.
   Oni mają takie powiedzenie, że ich jest tak dużo, że życie jednostki nie ma znaczenia.
   I to jest odreagowanie na to ze zostali wysłani i pewnie nie wrócą, i nikt się nimi nie przejmuje.

   Dla jasności pani Krystyna ich nie broniła. Tłuamczyła tylko ze to się od czasów I WŚ nie zmieniło
   • gulcia77 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 14:42
    Ależ to sięga dużo głębiej, niż I WŚ. Ludzie wschodu postrzegają jednostkę zupełnie inaczej. To tylko trybik w maszynie, która ma działać. Nie ma tam żadnego szacunku dla indywidualnego rozwoju i zdolności, o ile nie jest to wykorzystane dla dobra ogółu. I w procesie globalizacji to był błąd założycielski. Nie brano pod uwagę mentalności, uwarunkowań kulturowych, czy wychowania. Ad hoc założono, że każdy człowiek, z grubsza, będzie reagował identycznie na te samo możliwości i perspektywy. To wyłazi z każdego zakątka od lat. A jednak wciąż budzi zdziwienie. To, co się wydarzyło w Afganistanie, było do przewidzenia. To, kim są Rosjanie (en masse, bo to wszak różne narody) też nie jest jakimś wybrykiem. Jeśli do tego dodać wszechobecna propagandę i ogólnie poczucie beznadziei - mamy ukształtowanego potwora bez wysiłku.
  • hanusinamama Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. drastyczne.. 24.05.22, 14:39
   Dodać trzeba, że Rosjanie od urodzenia mają wbijane do głów ze Ukraińcy i Białorusini to nie ludzie.
   Mam kolegę z Rosji, długo mieszkał w PL, teraz w DE. On jest wielkim przeciwnikiem Putina. Ojciec sie go wyrzekł, dziadkowie nwygumkowali z rodziny.
   On powiedział, ze tam Ukrainiec Białorusin to pies..gorzej niż pies. Ty Hanusina nie rozumiesz, my to z mlekiem matki wysysamy. To nie są ludzie...wiec można najechać, rozpierdzielić dom, szkołe szpital...zabrać, zabić.
   I powiedział, ze nie widzi szansy dla jego narodu. Jest część ludzi, która się nie zgadza, wyjechała albo tam jest i bojkotuje...ale wiekszość (cała masa Rosjan poza wielkimi miastami) nigdy się nie zmieni.
   • stephanie.plum Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 15:05
    jeśli jest jakiś cel, to znaczy, że to nie są zwyrodnialcy, którzy robią sobie dobrze, tylko że takie są wytyczne - siać terror tak przeraźliwy, o jakim nigdy nikomu się nie śniło.

    dokładnie tak to widzę, od początku.

    po co to czytam? bo uważam, że jedyna rzecz, jaką mogę dać ofiarom, to świadomość i pamięć.
    • po_godzinach_1 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 15:14
     stephanie.plum napisała:

     > jeśli jest jakiś cel, to znaczy, że to nie są zwyrodnialcy, którzy robią sobie
     > dobrze, tylko że takie są wytyczne - siać terror tak przeraźliwy, o jakim nigdy
     > nikomu się nie śniło.

     Myślę, że świat widział większy terror, świat widział już wszystko
     To, że Rosja dla zwycięstwa zrobi wszystko jest dla mnie jasne, bo dla Rosji to być albo nie być; dla Rosji, czyli dla Putina w tym wypadku. Im dłużej Ukraina się broni, tym bardziej druga strona brutalnieje
     Nie ma znaczenia jak nazwiemy tych ludzi, bo gwałt na dzieciach to i w Polsce podczas pokoju się zdarza, myślę, że w pewne strategiczne miejsca Rosja posyła szczególnych ludzi, zdolnych do wszystkiego. Tajka jest strategia


     > po co to czytam? bo uważam, że jedyna rzecz, jaką mogę dać ofiarom, to świadomo
     > ść i pamięć.
     >

     Jeśli tak uważasz, to ok.
     Mnie się wydaje, że możesz im dać coś więcej, niż psychiczne samookaleczanie
    • aandzia43 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 16:33
     Pierdoletami typu "wszyscy jesteśmy winni" póki co wsławił się Padre. Ale ponieważ to akurat nie mój Padre i ogólnie nie mój cyrk to ja nie mam problemu z żenuą z powodu błazeństw przywódcy duchowego. Nikt tu nie pisze że "wszyscy jesteśmy winni". Dziewczyny starają się nadać prawidłowy i dalekosiężnie zdrowy kierunek myślenia o bestialstwach. Mianowicie: kiedy już wysapiemy się, wypłaczemy i wykrzyczymy to pomyślmy realistycznie, że do bestialstw wojennych nie predysponuje narodowość czy co tam jeszcze kto wymyśli. Za dużo ich jest od zawsze i wszędzie żeby jakiś naród czy grupę można całościowo uznać za szczególnie złą czy zdegenerowaną. Ale to bardzo poprawiające humor myślenie. Niestety skutkujące tym, że jak już grupa A opłacze swoich zgwałconych i zamordowanych przez grupę B to jakiś czas potem w niesprzyjających ich człowieczeństwu warunkach robi to samo narodowi C.
     Ruskie (sprawcy i ich dowódcy) powinni wisieć za zbrodnie na Ukrainie, żebyś miała jasność w temacie wink
      • aandzia43 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 18:12
       To może się zdecyduj co cię interesuje w tym wątku bo w poście startowym zadałaś pytanie: "mam pytanie: co sądzicie o tym dzisiaj? bo ja nadal się nie znam, tak samo, jak się nie znałam wtedy". Interesuje cię wspólne wzdychanie, emocjonowanie się? Ok, dawaj. I pozwól że nie wszyscy będą ci towarzyszyć. A moze jednak skoro się nie znasz to chcesz się czegoś dowiedzieć?
       Czasy wzdychania nad kondycją ludzką mam dawno za sobą, opinie na temat kondycji ludzkiej mam ustaloną. Rosjanie w tym momencie i w tym miejscu robią rzeczy bardzo złe, należy ich potępić, zatrzymać, ukarać, podać do publicznej wiadomości, itd. Czy to jest wystarczająco jasne opowiedzenie się po słusznej stronie? Czy nie wystarczy i trzeba łkać wbrew swojej wiedzy historycznej i wiedzy o świecie współczesnym że Rosjanie to wyjątkowe pani kochana bestie? No sorry, ale w Europie Serbowie 30 lat temu robili dokładnie to samo, a w reszcie świata inne narody robią to cały czas. Gwałty na dzieciach, jeśli by ci się zapomniało. Nijak nie usprawiedliwia to Rosjan i nie powoduje że ich czyny budzą mniejszą grozę i sprzeciw, ale jakoś nie ustawia ich ponad szeregiem powszechnie występujących ludzkich bestii.
   • umi Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 15:24
    Na szczescie wiekszosci nie grozi. Polakow juz sprawdzila IIWS. Grozi im za to pochopne linczowanie okreslinych grup ludnosci na podstawie przeslanek medialnych. Jak Zydow za komuny - w czasie wojny ludzie narazali sie, zeby ich ratowac, bo wiedzieli, ze grozi im smierc. Po wojnie juz latwo bylo podkrecic nastroje i wykopac ich z pl, bo to "tylko" wyjazd do odzyskanej ojczyzny. Nic im sie przeciez nei dzialo, zadne krematorium. Nikt nie wzial pod uwage, ze jednak sie dzialo - opuszczali kraj, ktory dla przynajmniej czesci jednak byl ojczyzna blizsza niz ten odzyskany Izrael. kazdy narod ma swoje demony.
   • po_godzinach_1 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 15:26
    cegehana napisał(a):

    > Niestety to jest znany od wieków poziom bestialstwa. Niebezpieczne jest przekon
    > anie, że to dotyczy tylko Rosjan, bo tworzy fałszywe złudzenie, ze jeśli Rosjan
    > ami nie jesteśmy to nie grozi nam ryzyko zostania bestiami w warunkach wojny. T
    > o niestety nieprawda.

    Zgadzam się, piętnować trzeba zło a nie ludzi czy narody


     • po_godzinach_1 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 15:43
      stephanie.plum napisała:

      > czyli jednak "wszyscy jesteśmy winni"...


      Nie

      W każdym człowieku jest i dobro, i zło
      Jeśli są warunki, aby zło było silniejsze i czuło się bezkarne to będzie silniejsze. Jeśli społeczność tworzy warunki aby tak się stało to tak, wtedy wszyscy jesteśmy winni - lenistwu, wygodnictwu, przymykaniu oczu, tchórzostwu i tak dalej

      To jest jakby elementarz
      • stephanie.plum Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 15:49
       nie wiem, czy w tych okolicznościach akurat jest miejsce na taki wykład, skądinąd zapewne słuszny.

       konkretni ludzie zagwałcili dzieci na śmierć, a tu pierdolamento o dobru i złu w każdym człowieku.

       zgadzam się z tym, co twierdzisz, ale musisz mieć nerwy ze stali, żeby wyciągać takie ogólne nauki z tych faktów.
       • po_godzinach_1 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 15:55
        stephanie.plum napisała:


        > konkretni ludzie zagwałcili dzieci na śmierć, a tu pierdolamento o dobru i złu
        > w każdym człowieku.

        Toteż przestępcę stawia się przed sądem i wymierza mu adekwatny wyrok. Podczas wojny lub po.
        Gwałty na dzieciach zdarzają się częściej, niż myślisz i to na całym świecie, i to podczas pokoju.

        A o dobru i złu, skąd się biorą, warto pamiętać, bo nigdy nie wiemy kiedy, co i komu wyskoczy zza pazuchy.
        >
        > zgadzam się z tym, co twierdzisz, ale musisz mieć nerwy ze stali, żeby wyciągać
        > takie ogólne nauki z tych faktów.


        Staram sie nie wpadać w egzaltację i nie dać prymatu emocjom. To jest trenowalne.
         • po_godzinach_1 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 17:45
          stephanie.plum napisała:

          > " ludzie zagwałcili dzieci na śmierć"
          >
          > "Staram sie nie wpadać w egzaltację i nie dać prymatu emocjom. To jest trenowal
          > ne."
          >
          > cóż, mogę tylko podziwiać postawę pełną dystansu.


          Jestem kompletnie odporna na szantaż emocjonalny
         • yadaxad Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 17:54
          Takich ludzi wychowuje sobie rosyjska "praworządność". Naród się wychowuje, a kiedy kara nie zależy od winy tylko od układów, mocy, władzy, pieniędzy, a co można, czy nie można uwarunkowane na pewno nie jest obowiązującą wszystkich -moralnością- odejście od której kompromituje niezależnie kim się jest, to polegać na jakimś wrodzonym sumieniu zdemoralizowanego obserwacją życia zwykłego obywatela trudno.
          • po_godzinach_1 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 18:16
           yadaxad napisał(a):

           > Takich ludzi wychowuje sobie rosyjska "praworządność". Naród się wychowuje, a
           > kiedy kara nie zależy od winy tylko od układów, mocy, władzy, pieniędzy, a co m
           > ożna, czy nie można uwarunkowane na pewno nie jest obowiązującą wszystkich -m
           > oralnością- odejście od której kompromituje niezależnie kim się jest, to poleg
           > ać na jakimś wrodzonym sumieniu zdemoralizowanego obserwacją życia zwykłego oby
           > watela trudno.

           Nie ma czegoś takiego jak wrodzone sumienie, sumienie to dziecko moralności, czyli pojęcie z obszaru kultury. Nie ma też czegoś takiego jak jedna, obowiązująca wszystkich i zawsze moralność.

           Naród rosyjski od wieków wychowywany był na hierarchii i strachu, ten strach przed tym, który ma wyższą kategorię mają już w genach, nasiąkali nim juz za Iwana Groźnego. A służby specjalne - czyli narzędzie strachu - zawsze mieli chyba najlepsze na świecie.
           Dobrze pamiętać, że ludzie potrafią zrobić wszystko ze strachu.


           • aandzia43 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 18:31

            > Naród rosyjski od wieków wychowywany był na hierarchii i strachu, ten strach pr
            > zed tym, który ma wyższą kategorię mają już w genach, nasiąkali nim juz za Iwan
            > a Groźnego. A służby specjalne - czyli narzędzie strachu - zawsze mieli chyba
            > najlepsze na świecie.
            > Dobrze pamiętać, że ludzie potrafią zrobić wszystko ze strachu.

            Brak zasad i tylko jedna jedyna naczelna zasada: strach przed górą i wszystko temu podporządkowane. Czyli właściwie życie we wszechogrniającym lęku.
            • bistian Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 18:47
             aandzia43 napisała:

             > Brak zasad i tylko jedna jedyna naczelna zasada: strach przed górą i wszystko t
             > emu podporządkowane. Czyli właściwie życie we wszechogrniającym lęku.

             O jednym nie piszecie. Oni są trzymani krótko za pysk, taki dowódca większego oddziału, może naprawdę dużo, a już pułkownik czy generał, mogą bardzo dużo.
             Potem te młode łebki dostają wolną rękę i zachowują się tak samo, uważają, że teraz to im wolno prawie wszystko.
             Ten jeden, co go pierwszego namierzyli, według mnie, to ewidentna patologia, pedofil i entuzjasta darknetu. Dostał wolną rękę, więc robił wszystko, co mu robaczywa fantazja podpowiadała. Zgarnęli go Rosjanie nie za to, co robił, ale za to, że się tym chwalił i zrobił spory problem na początku, co przewidywałem. Może już nie żyje.

             Chciałem napisać, że to u ruskich działa jak fala w wojsku, to jest patologia bez dwóch zdań. Tam sam lęk jest małym problemem, ważniejsza jest fala i poczucie bezkarności. Były wzmianki o tym, że rosyjscy piloci załatwiali sobie lewe wpisy w dniach, kiedy bombardowali ludność cywilną, że niby byli na zwolnieniach lekarskich albo w domu. Połapali się, że jednak nie będą całkiem bezkarni i strach ich obleciał.
           • yadaxad Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 18:49
            Właśnie mówię, że na tym polegać nie można, bo sumienie ma się takie, jakie się ukształtuje z życiowej obserwacji. Ale z tego trudno wywodzić, że to gen rosyjskiej nacji. Tak są prowadzeni, że czegoś nie wolno, ale dlatego, że to wolno komuś innemu, nie dlatego, że to jest złe. A jak się dostaną do bez karnej pozycji to wszystko im wolno, co satysfakcjonuje. A krzywdzić daje uczucie mocy i swojej wartości, jakiegoś gorszego wreszcie od nich.
      • iwoniaw Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 15:52
       No ale nawet zakładając, że każdy ma w sobie jakieś "demony"/zło, ktore moze wyleźć z niego, gdy w sprzyjających warunkach puszczą mu hamulce, to jednak serio uważasz, że każdy odpowiednio "zmotywowany" jest zdolny do wszystkiego? Bo ja sądzę, że co innego ukraść pralkę i toster, które "w domu" gdzieś w Siewieropiździecku będą cennym nabytkiem, co innego nawet strzelić na wojnie do człowieka ze szczerym zamiarem zabicia go i przekonaniem, że to słuszne, a co innego jednak gwałcić _niemowlę_. Tego ostatniego nikt nie zrobi tylko dlatego, że jest złodziejem, pijakiem i miał smutne dzieciństwo oraz przykrą młodość, no nie.
       • po_godzinach_1 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 15:58
        iwoniaw napisała:

        > No ale nawet zakładając, że każdy ma w sobie jakieś "demony"/zło, ktore moze wy
        > leźć z niego, gdy w sprzyjających warunkach puszczą mu hamulce, to jednak serio
        > uważasz, że każdy odpowiednio "zmotywowany" jest zdolny do wszystkiego?

        Nie, ale nie wiemy do czego ktoś jest zdolny dopóki tego nie sprawdzimy w praniu.

        Moim zdaniem najważniejsze jest nie tworzyć warunków, gdzie zło zacznie wychodzić z ludzi, bo jest ono zaraźliwe. W Polsce podczas rządów PiS dobrze widać, że tworzone sa okoliczności do napuszczania jednych ludzi na drugich, i widać, że to działa, wychodzi z ludzi zło

        Oczywiście wiem, że to kwestia skali, ale mechanizm jest podobny
         • po_godzinach_1 Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 16:07
          iwoniaw napisała:

          > Czyli uważasz, że okoliczności mogą sklonić każdego do wszystkiego?

          Nie, ale lepiej tego nie sprawdzać w praktyce

          Bo ja sądzę
          > , że niezależnie od skali, do pewnych czynów jednak jednostki muszą mieć specyf
          > iczne predyspozycje/ich degeneracja musi być wcześniejsza i znaczna.

          Nie wiem. Ale wierzę, że powiedzenie tyle siebie znamy ile nas sprawdzono jest prawdziwe
          • iwoniaw Re: "konstrukcja psychiczna" Rosjan. dras 24.05.22, 16:21

           > Nie wiem. Ale wierzę, że powiedzenie tyle siebie znamy ile nas sprawdzono
           > ] jest prawdziwe

           Zawsze mialam nadzieję, że teoretyzować też można z jakąś tam dozą prawdopodobieństwa, ale faktem jest, że lepiej dla nas wszystkich byłoby, gdyby pewnych rzeczy nie było okazji weryfikować, tu pełna zgoda...