Dodaj do ulubionych

student w Warszawie - gdzie i za ile?

26.05.22, 20:54
Pytania dwa do emam, ktore same szukaly (pomagaly szukac) albo sie orientuja:
1) mieszkanie: czy sa jakies akademiki z pokojami jednoosobowymi? I jak sie tam mieszka? A moze lepiej szukac mieszkania na pokoje, albo kawalerki?
2) Ile potrzeba studentowi na miesiac, bez nastawienie na oszczedzanie, ale i bez ekscesow? (na zycie, bo mieszkanie zostanie oplacone)
Pytanie na nowy rok akademicki (od wrzesnia) - zaczelam szukac i jestem troche w rozterce.
Dziekuje wszystkim konkretnie wiedzacym.
Obserwuj wątek
    • ga-ti Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 26.05.22, 22:13
      W Warszawie są Biedronki, Lidle i inne Carrefoury, więc można na zakupy wydawać tyle samo, co gdzie indziej w Polsce. Są też porządne restauracje i delikatesy, więc można, tak jak w innych miastach, żywić się drogo. Czasem nie da się gotować i trzeba wspomóc się barem, a czasem chce się wyskoczyć na pizzę, czy piwko. A bywa że i na droższe wypady przyjdzie chęć.
      Dolicz bilety na komunikację miejską i dojazd do domu.
      Nauka, jakieś książki pewnie się przydadzą wink

Uczelnie zwykle mają swoje akademiki, warto spojrzeć na konkretne miejsca, które Was interesują i zorientować się, czy pierwszaki dostają jedynki, czy są zarezerwowane dla doktorantów na przykład. Nie wiem jak teraz, kilka lat temu uczelnie miały droższe i tańsze akademiki (nowe i stare).
      A Twój student będzie chciał mieszkać sam? Z kimś chyba raźniej, weselej. A z pokojami różnie bywa, nie zawsze jest łatwo dogadać się z pozostałymi lokatorami i nie ma gwarancji, że pozostali będą studentami.
      • myszu13 Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 26.05.22, 22:49
        Tez jestem ciekawa jak obecnie wygląda sytuacja? Czy studenci preferują wynajem mieszkań czy życie akademickie? Co jest tańsze? Za moich czasów na topie były akademiki. W 3-osobowych pokojach mieszkało po 5 osób, wspólna kuchnia i łazienka na korytarzu. Ludzie stawali na głowie byle zamieszkać w miasteczku akademickim. Teraz standard się zmienił? I ceny nie są tak atrakcyjne?
      • annpierle Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 27.05.22, 00:29
        Zapytam inaczej: ile jedna młoda osoba wyda na swoje miesięczne życie w Warszawie. Wiem, że są biedronki i lidle, i że piwko, ale nie znam cen więc nie wiem, jaki budżet miesięczny zaplanować. Bez mieszkania - 1000? 2000? No nie wiem po prostu.
          • kubek0802 Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 27.05.22, 11:29
            Gotował w sensie zupa i drugie pewnie nie, ale mój syn gotuje pierogi, pyzy, piecze pizzę gotowca albo spody plus dodatki, warzyw na patelnię jest do wyboru do koloru i innych makaronów na patelnię. Obiad w barze jak pisałam 19 zł zupa i drugie. Oczywiście bistra i inne restauracje droższe. Więc nie przesadzałabym z 2000.
            • agniesia331 Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 28.05.22, 13:20
              Kubek0802 chyba nigdy w Wwie nie byłaś. Tych batów za 19.9 XL jak na lekarstwo. 700 zł to by student musiał żyć z gotowania byle czego. 30 dni x 25 zł obiad (to bardzo tanio.) = 750 zł. Na Narbutta np na Poltechnice NIE MA STOLOWKI.najblizsza 4 km przy placu głównym politechniki. Zajęcia cały dzień. Najtańszy kebab i chinczyk ok 25 zł w pobliżu. Na q roku dobrych kierunków na Polibudzue zajęcia mogą być do 17.00 więc zjeść trzeba. A gdzie Chleb.wedlina.owoce? Załóżmy 250 zł. Dojazdy. Ksera.jakies piwo z kolegami.sklafka na coś plus dojazd do domu potrzeba najmarniej 500 zł. Plus z domu bym dala jednak przy wizycie jakieś kotlety czy przetwory. W 4 soboy zawsze łatwiej w domu i taniej niż 1 osoba gospodarstwo.
              • kubek0802 Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 28.05.22, 14:11
                Agnesiu zdarzyło mi się być w Warszawie. Oczywiście jaki będzie faktycznie koszt zależy od wielu czynników. Chociażby inny będzie koszt dojazdu do Łodzi a inny do Szczecina. My na etapie szukania mieszkania do wynajęcia w sierpniu ubiegłego roku jak i teraz jak kupowaliśmy zwracaliśmy uwagę aby pod ręką był cały przekrój sklepów i gastronomii. Oczywiście inne koszty są jak się chociaż trochę gotuje ewentualnie je za 19zł obiad z kompotem niż za 25-30 chińczyka czy kebap który właśnie jest moim zdaniem byle czym. Żadna składka się nie zdarzyła, ksero też nie. Podręczniki owszem to wydatek ok 800 zł na początku roku. Pewnie używane połowę. Nie upieram się że nie można wydać i 3000zł jednak uważam że przy korzystnym splpcie różnych okoliczności można dużo mniej. A i mój student nie jest 30 dni w miesiącu w Warszawie.
            • segregatorwpaski Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 29.05.22, 16:37
              19 zl za zupę plus drugie to bardzo mało obecnie, syn ma szczęście że mieszka niedaleko takiego co oferuje taki zestaw za 19 zł.
              Warszawskich cen nie znam ale znam pod tym kątem Wrocław - w barze koło zespołu akademików - obecnie 24 zł za zupę i danie dnia, jak się kupuje osobno, bo coś z zestawu dnia nie podchodzi to: 7 zł zupa i drugie 20-26 zł. W barze koło wydziału córki: zupa 8 zł, drugie: pierogi od 18 zł, ale cokolwiek z mięsem, surówkami - 24,26 i więcej. Stołówka przy kampusie - niby niedrogo ale wszystko płatne osobno: zupa, mięso, dodatek typu ziemniaki, dodatek typu surówka/sałatka -wszystko osobno płatne - wychodzi też ponad 25 zł, za całość. Bary mleczne 'na mieście' - w tym słynny Miś - zupa plus drugie nie chce wyjść taniej niż jakieś 25 zł, no chyba, że na drugie weźmiemy jeden maleńki naleśnik z dżemem.
      • mamkaantka Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 29.05.22, 08:23
        A może twój student sam by się tematem zainteresował? Im więcej mu dasz kasy tym będzie mu wygodniej, to fakt, ale czy wyjdzie mu to na dobre? Ci co mają dużo kasy o czasu imprezują czesto ponad miarę Sa kierunki na których student może i powinien sobie popracować, są takie gdzie rzeczywiście trzeba się uczyć i takiego studenta wsparlabym finansowo bardziej
    • olkka_99 Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 27.05.22, 04:42
      Kilka porad od byłej studentki:
      - Riviera przy metrze politechnika ma jednoosobowe pokoje
      - mieszkać należy jak najbliżej uczelni,
      inaczej tracisz dużo czasu na dojazdy, to jest podstawowy parametr - nie jak najtaniej, nie jak najwygodniej, tylko jak najbliżej, bo wszystko inne może się okazać nic nie warte, jeśli ma uczelnie masz półtorej godziny z 2 przesiadkami
      - kasa na miesiąc zalezy od możliwości i fantazji - można przezyc za 1000zl od pierwszego do pierwszego ale jeśli student ma samochód, chciałby coś zjeść i gdzieś pójść albo pojechać, będzie potrzebował materiałów do nauki itd, to obawiam się że przy dzisiejszej inflacji za tę kwotę będzie to życie nader skromne
      - są dzielnice tańsze i droższe - Śródmieście, Dolny Mokotów, Saska Kępa, Żoliborz, to nie są budżetowe miejscówki - kawką za rogiem i zakupy spożywcze nie w dyskoncie (nie na każdej ulicy masz dyskont za rogiem) i już dzienny limit wyczerpany
      - lepiej mieszkać z ludzmi- sama w akademiku w pokoju 3 os wytrzymałam kilka msc, ale były to msc pełne wrażeń i nowych znajomości. Z perspektywy czasu musle, że nowy w mieście i na uczelni powinien na 1 roku jednak jak najwięcej przebywać wsrod ludzi, nic tam nie integruje jak grupowe zajęcia pozalekcyjne... wiadomo smile
    • lea_233 Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 27.05.22, 06:51
      Jeśli Riviera i Mikrus to znaczy student Politechniki. Mają jeszcze dość porządne akademiki na ul. Księcia Janusza. Z dobrym dojazdem bo metro. Jednak dwa pierwsze tuż przy kampusie głównym. Dojście z buta. No i jeśli zajęcia będą na Kampusie Południowym to bliżej. Studenci PW mieszkają też w osiedlu za Żelazną Bramą i przy ul. Pańskiej. Zależy od studenta co lepsze: akademik taniej, gwarniej, ciaśniej a mieszkanie/ pokój w mieszkaniu drożej ale bardziej prywatnie. Zadzwoń najlepiej do jakiejś agencji poproś o parę ofert mieszkań dla studenta PW. Spiesz się!, w tym roku ciężej z wynajmem bo mnóstwo Ukraińców w mieście. Co do kwoty na utrzymanie własne to też zależy. Biedronki, Lidlle, tani a dobry bazarek przy Hali Mirowskiej są. Sporo promocyjnych cen na atrakcje w mieście dla studentów PW i w ogóle studentów. Co do komunikacji to najlepiej bilet na zbiorkom. Przy samochodzie własnym to można korzystać z parkingu abonamentu przy Gmachu Głównym ale ilość miejsc ograniczona. Można też Wypożyczać z Panka na szczególne okazje. i jeszcze raz, w tym roku co do mieszkania na pewno będzie drożej i mniej ofert, co roku ruch zaczynał się w sierpniu a teraz ja np. już dostaję zapytania za ile i czy wynajmę.
    • nicknanowyrok Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 27.05.22, 07:13
      Są akademiki, pokoje "przy babci", mieszkania samodzielne lub wspólne do wynajęcia. Nie wiem jak to będzie po wakacjach z cenami bo inflacja robi swoje, do tego jest duży popyt na wynajem ze wzlędu na uchodźców.

We wspólnym wynajmowanym mieszkaniu możesz założyć ceny od jakieś 1200 zł w więcej w zależności od standardu i lokalizacji. W dwupokojowym mieszkaniu dzielonym z kolega może to być np. 1500 i więcej na lokatora.

Koszty życia to było min. 1000 zł miesięcznie plus wałówa od rodziców, teraz po wakacjach pewnie 1200 i więcej.
    • mia_mia Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 27.05.22, 14:39
      Można szukać też pod Warszawą, ceny inne, a dojazd bywa bardzo dobry (pociągi nie stoją w korkach, tylko nie wszędzie dojeżdża nocna komunikacja, a ta się studentom przydajewink, jak już się dostanie i będzie wiedzieć gdzie najczęściej ma zajęcia to wtedy szukajcie.
      I kupcie mu rower, poważnie piszę, przez większa część roku to najlepsza opcjasmile

• palacinka2020 Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 29.05.22, 11:04
      Pokoje jednoosobowe są w każdym akademiku, ale nie dla studentów pierwszego roku... Raczej dla doktorantów, albo ludzi z samorządu studenckiego. Normalnie mieszka się w 3 osobowym, kosztuje to niewiele.

Wynajem kawalerki to na pewno najdroższa opcja, taniej już wynając pokój, to koszt ok 1000zł przy dobrym standardzie. Jesli cię stać można też rozważyc kupno mieszkania dwupokojowego- jeden pokój dla dziecka, drugi na wynajem dla innego studenta by opłacic czynsz i rachunki.
        • bergamotka77 Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 29.05.22, 17:10
          Warszawą jest droga i będzie coraz drożej bo z powodu przyjazdu Ukraińców brakuje wolnych mieszkań. Ceny kawalerek drastycznie wzrosły. Mój znajomy będzie wynajmował 1-pokojowe mieszkanie na Woli i to poniżej 2000 zł ale nie wiem czy zechce studentowi, bo już miał dwie studentki i obie zalegały z płatnościami. Sorry, pierwsza w ogóle nie płaciła nic, poza kaucją, przez 3 miesiące. Rosną też koszty utrzymania bo jedzenie coraz droższe. 1500- 2000 zł plus mieszkanie to pewnie minimum by przeżyć w stolicy.
          • kurt.wallander Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 29.05.22, 18:37
            Też tak uważam, przy czym 1500 zł, to raczej opcja typu słoiki z domu od czasu do czasu, kosmetyki, środki czystości, ubrania bardzo minimalnie, brak opłat za prywatne leczenie, brak wydatków związanych z zakupem leków, brak lub minimalna liczba wyjść typu klub, kino, basen, siłownia, i najlepiej, żeby student był abstynentem. No i jedzenie w najtańszych barach lub gotowane samodzielnie.
            • kubek0802 Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 29.05.22, 19:05
              Z tym że dryfujemy w stronę ile średniomiesięcznie "kosztuje" student. Oczywiście jeżeli dodamy ubrania i nie mam na myśli majtek, udział w zużyciu środków czystości, ogólnie pojętą kulturę i rekreację, leczenie np. ortodontyczne czy chociażby profilaktykę, kosmetyki, utrzymanie samochodu bo to nie tylko paliwo to kwoty są zasadniczo inne. A chyba nie o to chodziło.
              • kurt.wallander Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 29.05.22, 20:32
                No własnie nie wiem, czy koszt życia studenta w mieście innym niż rodzinne to ma być tylko koszt jedzenia i ewentualnie komunikacji? Bo jednak to, co wymieniam, to są koszty, że tak powiem, ponoszone, gdy się mieszka samodzielnie. Zakładam, że ten pokój czy mieszkanie trzeba posprzątać (chemia), że trzeba się umyć (kosmetyki), że czasem wypadnie prywatna wizyta lekarska, że kupuje się leki (choćby przeciwtrądzikowe są często kupowane przez młodzież, a tanie nie są). Ubrania i buty też czasem trzeba kupić nowe - być może rodzice dają na to oddzielnie....
                annpierle rzuciła temat, ale nie odzywa się więcej. W poście startowym pisała " Ile potrzeba studentowi na miesiac, bez nastawienie na oszczedzanie, ale i bez ekscesow? (na zycie, bo mieszkanie zostanie oplacone)"
                Pytanie, co ONA rozumie przez "bez oszczędzania i bez ekscesów"? Co student ma ogarniać sam, a co będą finansowali rodzice z oddzielnej puli?
    • ziazia17 Re: student w Warszawie - gdzie i za ile? 30.05.22, 20:47
      Moja córka studiuje w Kielcach na pierwszym roku. Koszt pokoju to 600zł miesięcznie (mieszka u koleżanki, której rodzice kupili mieszkanie na czas studiów). Co tydzień dostaje 400zł na wyżywienie i przejazdy do domu (rzadko, raz w miesiącu, koszt biletu to 34zł w obie strony), nic nie może zaoszczędzić. A Kielce podobno tańsze od Warszawy. Dodatkowo różne zakupy związane z kierunkiem, który studiuje, tanie nie są.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka