Dodaj do ulubionych

Storczyki, obcinać czy nie?

04.06.22, 12:07
Znaczy pędy po przekwitnięciu? Koleżanka ścina w całości zielone pędy po przekwitnięciu i twierdzi, że wypuszczają nowe z korzeni , wtedy są proste i ładne. Moje nieścinane są wybujałe, ale jak za jej radą ścięłam, to niestety, juz w tym miejscu nic nowego nie pojawiło się.
Obserwuj wątek
    • bguslawko_1 Re: Storczyki, obcinać czy nie? 04.06.22, 12:31
      To z neta .Jest tu pewna panna co ogrodnictwo ma w jednym. palcu.Ja jestem praktykantem 😉Po przekwitnięciu i opadnięciu kwiatów zaleca się cięcie pędu nad trzecim oczkiem (pąkiem), licząc od dołu. Zabieg ten ma na celu pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia (kwitnienie wtórne), ale jeśli roślina nie będzie już miała na to energii, pęd zacznie się zasuszać. Kiedy wyschnie ścina się go, jak najniżej, przy korzeniu. Jeśli pęd zaschnie tylko w połowie (co często się zdarza), usuwamy tylko ten uschnięty fragment – bo z żywej części możliwe jest wypuszczenie bocznych pędów . W przypadku storczyków stosuje się nie tylko cięcie pędów, ale też korzeni. www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/602-przycinanie-storczykow&ved=2ahUKEwjm2-SPy5P4AhWupYsKHROTDjkQFnoECBQQAQ&usg=AOvVaw37N2aPnZ_moaRtU_qzDhZG
    • iberka Re: Storczyki, obcinać czy nie? 04.06.22, 13:08
      Storczyki mam w biurze i nigdy wcześniej nie miałam z nimi do czynienia. Przesuszone kwiaty obrywam, uschnięte pędy obcinam, od czasu do czasu wyciągam z podłoża i obcinam suche korzenie. Nie podlewam - wkładam do wody i stoją tak godzinę/ dwie aż korzenie są w kolorze soczystej zieleni (jak są srebrzyste, to wtedy znak, że wody trzeba, czyli moczenie smile).
      Rosną, kwitną, jeden tak wybijał, że potrzebował stelaża wink
    • szmytka1 Re: Storczyki, obcinać czy nie? 04.06.22, 13:46
      U mnie zależy od kondycji pędu. Jak jest zielony i zdrowy, to tylko skracam trochę poniżej miejsca gdziebhyly kwiaty. Zazwyczaj puszcza wtórne kwiaty. Moje kwitną równocześnie na starych badylach i na nowych. Ten kwiaty na zdjęciu to jest wtórne kwitnienie na starym badylu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka