Dodaj do ulubionych

Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób

04.06.22, 21:06
Cześć, był kiedyś taki wątek, ale ceny tak szaleją, że prośba o update ile wydajecie. My 2 dorosłych i 1 małe dziecko. Poniżej z jedzeniem na mieście, obiadami, Spozywka (bez chemii)
Maj 1830zl
Kwiecień 1730zl
Marzec 1430zl
Myślałam, że 1500zl będzie ok na 2 dorosłych i małe dziecko, ale coraz ciężej... Mmmo że kupujemy na promocjach, to czasem juz ciężko znaleźć promocje. Masło ostatnio ciągle 6/7zl, nabiał ciągle drożeje... Końca nie widać. Jak jest u Was? Gdzie /jak szukacie oszczędności? Ps nie mam ogródka ani opcji otrzymania jajek czy warzyw od kogoś z rodziny z ich ogródka...
Obserwuj wątek
    • milupaa Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 04.06.22, 22:22
      O rany.... Ja nie wydaje więcej niż 700 zł, 1 osoba +dziecko. Musiała bym upaść na głowę aby wydawać tysiace złotych na żarcie. Dziecko je w tygodniu w żłobku, 200-250 zł. 500 zł ja wydaję, na mieście nie jadamy, okazjonalnie lody i ciastka, jakaś kawa. Nie głodujemy 😀
      • astramastra Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 04.06.22, 22:29
        Ale jakie na głowę upaść? Jak ma się 3 czy 4 osobowà rodzinę i wszyscy żywią się w domu a nie placówkach to wychodzi właśnie koło 2000. Nas jest 3, gotuję w domu, jak jemy na mieście to wliczam to w inny budżet. Jemy różnorodnie, dużo owoców warzyw. Uwielbiam gotować i piec. Ceny wszystkiego są kosmiczne więc koszt żywienia rośnie w zastraszsjàcym tempie, a byle czego jeść nie lubię.
          • abecadlowa1 Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 04.06.22, 23:59
            milupaa napisała:

            > Z tego co czytam wychodzi wam po 500 zł na osobę, u mnie wychodzi 350. Ale ja m
            > ało kupuje rzeczy gotowych, które są najdroższe.

            Ty masz dziecko żłobkowe. Jego zapotrzebowanie kaloryczne to pewnie coś koło 1200 kalorii. Nastolatki jedzą więcej.
            Po drugie, czasy gdy przetworzone jedzenie było najdroższe już minęły. Jest dokładnie odwrotnie. Najtańsze są gotowce z marketów, najdroższe świeże warzywa i owoce, nabiał o prostym składzie, jaja zerówki i mięso nie z przemysłowej hodowli.
          • enigma81 Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 08:44
            milupaa napisała:

            > Z tego co czytam wychodzi wam po 500 zł na osobę, u mnie wychodzi 350. Ale ja m
            > ało kupuje rzeczy gotowych, które są najdroższe.

            Masz dziecko w żłobku, je mało.
            Ja mam 15-latka, wzrost 190cm - w fazie intensywnego wzrostu je więcej niż jego ojciec a staram się jednak karmić normalnym jedzeniem a nie najtańszą pizzą z mrożonki (choć i taka się zdarza, bo młody jest fanem, niestety).
            Mam też 19-latkę, która przestała jeść mięso więc z automatu podskoczyła mi ilość kupowanych warzyw i nabiału.

            Śmiem twierdzić, że wszystko przed tobą.
            • perspektywa Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 09:05
              Dokładnie. My wydajemy ok 2,5 tys na rodzinę. Wczoraj kupiłam łubiankę truskawek. Zapłaciłam 28 zł. 12 zł za kg. Zjedzone w mgnieniu oka. Mięsko też u mnie w domu wszyscy lubią. Drogie są ryby. Korzystamy z różnych promocji, oszczędzamy, ale też pozwalamy sobie na pewne ekscesy. Jak oszczędzimy na jednym to mamy na coś extra np. jeden syn lubi owocowe tubki, drugiemu piekę do szkoły owsiane ciastka z orzechami i bakaliami. Z jednej strony piekąc w domu taniej i wiem co jest w tych ciastkach, z drugiej strony same sładniki nie są tanie. Pewnie moglibyśmy wydawać nieco mniej ale jedzenie to ważna i przyjemna część życia.
      • em_ka_krk Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 04.06.22, 23:44
        To chyba całe dnie Twoje dziecko siedzi w zlobku. Moje ma prawie 4lata i nie chodzi do zlobka. Jemy owoce, warzywa, czasem coś na mieście. Ja musiałabym upaść na głowę, żeby wydawać 700zl,bo wychodzi 350zl na osobę czyli 11zl dziennie a mowa o 5 posiłkach, więc dla mnie abstrakcja...
        • i.tak.w.domu.najlepiej Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 00:08
          Dlaczego 11 zł to abstrakcja? Domowy chleb to 2.50 zł/kg (czyli 1 bochenek 500g kosztuje 1.25 zł, a możesz go sobie dowolnie wzbogacić ziarnami i otrębami). Ile zjesz chleba? 2-3 kanapki? Taki bochenek to kilka dni jedzenia dla jednej osoby. Domowa wędlina to tylko koszt mięsa i prawie pomijalny koszt przypraw. Na kanapkę pasta warzywna lub inna, ogórek kiszony - tanio, a jak pysznie i zdrowo! Na drugie śniadanie sałatka lub owoce lub koktajl lub jogurt/mleko z otrębami, orzechami i owocami świeżymi/suszonymi. Na obiad kasza z warzywami duszonymi i domowym sosem pomidorowym, do tego można wkroic trochę domowej kiełbasy, czy innej wędliny, jeśli ktoś potrzebuje więcej mięsa. Jeśli ktoś je deser, to np. racuszki albo muffinki, galaretka, kisiel, budyń - jest w czym wybierać. Na kolację naleśniki z serem białym/szpinakiem/dżemem/sosem warzywnym albo np. sałatka jarzynowa. Do picia przez cały dzien bez limitu woda, herbata, kawa (parzona w domu), sok tłoczony w domu. Proste, tanie dania zdecydowanie poniżej 11 zł/os. na dobę.
          • panna.nasturcja Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 01:47
            To, co wymieniłaś w żadnym razie nie zmieści się w 11 złotych na osobę jeśli ktoś żywność kupuje.
            Nie masz chyba pojęcia o cenach owoców i warzy chociażby, same owoce na drugie śniadanie "zjadłyby" Ci połowę dziennej stawki a i to tylko w przypadku, gdy dziecko jest małe.
            • i.tak.w.domu.najlepiej Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 02:12
              Kupuję owoce i warzywa, z ogrodu mam w tej chwili tylko "liście" i rabarbar. Czekam na promocję jabłek i kupuję hurtem po 1.50 zł/kg. Kiedy są w normalnej cenie po 3.50, nawet nie podchodzę do regału w sklepie. Tak samo marchew, ziemniaki, cebulę, mąkę itd. To są produkty, które poleżą w lodówce/piwnicy, tylko trzeba ich kupić odpowiednio dużo, przewidując swoje zużycie w ciągu miesiąca, kiedy będzie się czekało na kolejną promocję. Żywię rodzinę 2+3 i bardzo dobrze znam dzisiejsze ceny w sklepach. Staję na rzęsach, żeby nikomu nie brakowało żadnych składników odżywczych, a jednocześnie żeby nie popłynąć finansowo. Fakt, nie jemy modnych teraz awokado i melonów, tylko mniej wyszukane produkty, a dzieci ekscytują się każdą wykopaną przez siebie rzodkiewką i zerwanymi liśćmi sałat w milionie odmian, szpinaku, koperku, czy pietruszki. Dzieci jedzą sporo, bo są w ciągłym ruchu, zresztą jak to dzieci. Jeżeli ktoś robi zakupy codziennie w sklepie pod blokiem, gdzie ceny są wyżyłowane, to nie oszczędzi. Nawet głupi jogurt w dużym markecie to teraz minimum 2,50 zł za duży kubek. I można uparcie kupować takie jogurty, a można poczekac na promocję mleka, kupić 6l po 2,50 zł/l, do tego kubek jogurtu i zrobić sobie 6,4 kg jogurtu, który wychodzi w cenie 2,7 zł/kg, a nie jak marketowy za 6,25 zł/kg. Takich rzeczy człowiek uczy się z czasem chyba, że kogoś nauczono tego w domu. Mnie niestety nie nauczono, ale to wiedza i umiejętności, które zdobywam z przyjemnością, bo służą zdrowiu mojej rodziny.
              • ludzikmichelin4245 Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 02:23
                Mnie by chyba przeszkadzało, że życie kręci się wokół jedzenia. Jest wprawdzie w tym coś pierwotnego i zgodnego z rytmem natury, bo w końcu człowiek przez tysiące lat gros aktywności poświęcał właśnie zdobywaniu i konserwacji pożywienia, ale mimo wszystko bliżej mi do "je się, żeby żyć" niż "żyje się, żeby jeść".
                W odniesieniu do wspominanych tu często w wątku 5 posiłkach - chyba nawet w ciągu dnia nie myślę o jedzeniu tyle razy, a co dopiero, gdybym miała rzeczywiście 5 razy dziennie jeść indifferent
                • umi Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 21:29
                  Ona to robi na 5 osob. jesli ma nastolatkow, to 6 litrow jogurtu dlugo nie przetrwa. Domowy jogurt akurat bardzo zdrowy jest, warto go robic zamiast kupowac sklepowy. czesc mleka mozna tez przerobic na ser. Domek po prostu ma zaciecie do tego. Moim zdaniem nie do pogodzenia przy pracy zawodowej i malych dzieciach (mam na mysli zlobkowe i przedszkolne), przy nastolatkach moze byc latwiej, ale w sumie wtedy dochodza inne problemy.
              • rozaliaolaboga Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 21:42
                Wiesz, jak ktoś mieszka w bloku i ma tylko standardową ciepłą piwnicę, to za bardzo sobie nie nakupi tych jabłek czy ziemniaków na miesiąc, bo zaraz mu zgniją/zeschną się/wykiełkują... A kupowanie lodówki, żeby w niej trzymać cebule po 2zl/kg jest trochę mało uzasadnione ekonomicznie..
                Jogurt też robię w domu, ale znowu - trzeba mieć miejsce w piwnicy/spiżarce, żeby trzymać to mleko, a potem jogurt...
              • memphis90 Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 06.06.22, 09:30
                >Żywię rodzinę 2+3 i bardzo dobrze znam dzisiejsze ceny w sklepach. Staję na rzęsach, żeby >nikomu nie brakowało żadnych składników odżywczych,
                Te składniki odżywcze to ten chleb z kiszonym ogórkiem, wydzielany na półkromki, żeby bochenek 500g wystarczył na tydzień...?
            • mamkotanagoracymdachu Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 09:42
              mizantropka_20 napisała:

              > A jak już wszystko wykonam według twoich wskazówek, to będę miała chwilę na pra
              > cę i inne obowiązki? O przyjemnościach nie wspomnę...
              >
              >

              Nie będziesz miała nawet czasu na sen, o 3 w nocy będziesz klepać na ematce, w oczekiwaniu na kolejne zagniatania chleba.
                • ritual2019 Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 12:25
                  Sa maszyny ale zeby dzialaly potrzebny jest energia elektryczna ktora kosztuje.
                  To jak mrozenie, osoba ktora napisala ze ma jakies wielkie wojskowe zamrazarki i zamraza ogromne ilosci jedzenia chyba zdaje sobie sprawe ile energii to zuzywa, energii ktora tania obecnie nie jest.
                    • fragile_f Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 18:13
                      Ok, rozumiem, po prostu robisz bardzo prosty, podstawowy chleb a moj jest robiony zgodnie z "zasadami sztuki", ze starego zakwasu i kilku rodzajow skielkowanej maki.

                      Pewnie ten Twoj tez jest dobry, ale nie pisz proszę ze to to samo, bo sie kompromitujesz wink to cos jak porównywanie pomidorowki z kilku odmian swiezych pomidorow z wolno karmelizowana cebulka, swieza bazylia itp i pomidorowki robionej na szybko po pracy, z puszki pomidorow i bulionu z kartonika.

                      Druga opcja jest ok na szybki obiad, ale nie ma wątpliwości ze pierwsza jest pyszniejsza i zdrowsza.
                      • princesswhitewolf Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 21:58
                        >Ok, rozumiem, po prostu robisz bardzo prosty, podstawowy chleb a moj jest robiony zgodnie z "zasadami sztuki", ze starego zakwasu i kilku rodzajow skielkowanej maki.

                        Robie chleb na zakwasie od 20 lat ( pisalam o tym ti sto razy) jak i z nasion samych drugi dla mnie z babka plesznik itd itd. Zakwas dokarmiam codziennie i spowalniam w lodowce jak trzeba.
                        Dla babci maka zytnia dla mnie bez maki chleb. Nie, wsypac to nie filozofia. Dokarmiac tez nie. Sprouting flour czy nie, tak samo sie wsypuje 🤣

                        Poszukaj sobie na forum Kuchnia jak cale 2 dekady temu krysia ( facet z Irlandii) mnie nauczyl piec chleb,a konkretnie dyskusje moje i inne na temat dokarmiania zakwasu. Bene zapewne pamieta te dawne czasy.

                        Forumkom sie zawsze sporo zdaje 🤦
                  • koktailz6 Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 07.06.22, 00:10
                    Chyba ze robisz zwykly chleb, tez pewnie smaczny ale jednak innej jakości niz tradycyjny, dlugowyrastajacy na zakwasie z wszystkimi szykanami.

                    Robię na zakwasie.
                    Mieszam łyżką kila chwil, a potem zostawiam w spokoju. Zakwas robi robotę. Po kilku godzinach piekę i koniec.
                    Jedyny mankament to taki, że znika w w godzinę max 2 🙈
                    • fragile_f Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 07.06.22, 00:49
                      Tak jak pisalam wyzej - mozna zrobic bardzo smaczna pomidorowke z puszki i gotowego bulionu, ale bedzie jednak inna niz z kilku gatunkow swiezych pomidorow, na domowym bulionie warzywnym. To samo tyczy sie chleba - naprawdę przeszlam przez masę przepisow, sposobów wyrabiania i tak dalej. Twoj chleb na pewno jest bardzo smaczny, ale mi zalezy na bardzo konkretnych właściwościach (karmelizacja skorki, wilgotne i elastyczne wnętrze z dziurami konkretnego rozmiaru itp), ktorych bez tego chrzanienia nie da sie osiągnąć. Uwierz mi - nie robie tego, bo mam za duzo czasu big_grin
                • taje Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 18:18
                  A jak się nie ma maszyny to ile zajmie wyrobienie chleba ręcznie? I jak zrobić zakwas jak się nie ma od kogo wziąć?

                  Kiedyś, dawno temu, kupiłam maszynę, dwa razy próbowałam upiec chleb, stosując się do instrukcji co do joty. No i niestety za każdym razem wychodziło mi zamiast chleba coś w rodzaju zbitej skórki, ot, chleb bez miąższu... Niestety trochę mi zapał osłabł i zaufanie do maszyn też. Niewykluczone, że po prostu talentu nie mam bo próby zrobienia majonezu żyrafą, metodą określaną na forum jako bardzo łatwa, też spełzły na niczym. No ale fajnie byłoby mieć domowy chleb...
                  • princesswhitewolf Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 22:01
                    >A jak się nie ma maszyny to ile zajmie wyrobienie chleba ręcznie? I jak zrobić zakwas jak się nie ma od kogo wziąć?

                    Maszyne albo KA czy Kenwood spox wyrabiaja. Recznie bym sie nie meczyla xa boga ojca.
                    Zakwas kupis szuszony tylko dokarmiaj. W piekarniach tez maja. Poza tym to mozna zrobic z maki i winogron. To nie sztuka

                    Najlepiej by ci ktos pokazal raz choc i duzo zalezy od przepisu.
          • memphis90 Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 06.06.22, 09:27
            > bochenek 500g kosztuje 1.25 zł, a możesz go sobie dowolnie wzbogacić ziarnami i otrębami
            Jak dodasz ziarna, to już nie będzie kosztował 1,25, nieprawdaż...? Mąka chlebowa to aktualnie >20zł/5kg, więc nijak złotówka za bochenek nie wychodzi nawet za samą mąkę, a już nawet nie mówię o prądzie i gazie...
          • koktailz6 Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 07.06.22, 00:00
            Taki bochenek to kilka dni jedzenia dla jednej osoby

            Uśmiałam się.
            Jak kupuję chleb, to bochenek starcza na 2 dni (2 osoby dorosłe, dwóch nastolatków, maluch żłobkowy).
            Jak piekę, to bochenek idzie na kolację / śniadanie, no, może czasem zostanie na 2-3 kromeczki..
            Bo "mamo, takie to dobre" 🙈
            Bochenek chleba, kostka masła i po sprawie 🤣
          • georgia.guidestones Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 09.06.22, 01:34
            i.tak.w.domu.najlepiej napisał(a):

            > Dlaczego 11 zł to abstrakcja? Domowy chleb to 2.50 zł/kg (czyli 1 bochenek 500g
            > kosztuje 1.25 zł, a możesz go sobie dowolnie wzbogacić ziarnami i otrębami). I
            > le zjesz chleba? 2-3 kanapki? Taki bochenek to kilka dni jedzenia dla jednej os
            > oby. Domowa wędlina to tylko koszt mięsa i prawie pomijalny koszt przypraw. Na
            > kanapkę pasta warzywna lub inna, ogórek kiszony - tanio, a jak pysznie i zdrowo
            > ! Na drugie śniadanie sałatka lub owoce lub koktajl lub jogurt/mleko z otrębami
            > , orzechami i owocami świeżymi/suszonymi. Na obiad kasza z warzywami duszonymi
            > i domowym sosem pomidorowym, do tego można wkroic trochę domowej kiełbasy, czy
            > innej wędliny, jeśli ktoś potrzebuje więcej mięsa. Jeśli ktoś je deser, to np.
            > racuszki albo muffinki, galaretka, kisiel, budyń - jest w czym wybierać. Na kol
            > ację naleśniki z serem białym/szpinakiem/dżemem/sosem warzywnym albo np. sałatk
            > a jarzynowa. Do picia przez cały dzien bez limitu woda, herbata, kawa (parzona
            > w domu), sok tłoczony w domu. Proste, tanie dania zdecydowanie poniżej 11 zł/os
            > . na dobę.
            Sprawdz na drugi raz ceny najtanszej mąki (oraz np żytniej z pelnego przemialu) bo nikt nie wierzy w kupowanie calego silosu zboża naraz ani w piec przemysłowy.
      • ginger.ale Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 00:26
        milupaa napisała:

        > O rany.... Ja nie wydaje więcej niż 700 zł, 1 osoba +dziecko. Musiała bym upaść
        > na głowę aby wydawać tysiace złotych na żarcie. Dziecko je w tygodniu w żłobku
        > , 200-250 zł. 500 zł ja wydaję, na mieście nie jadamy, okazjonalnie lody i cias
        > tka, jakaś kawa. Nie głodujemy 😀

        🤣
        Nie musiałabys upaść na głowę, tylko oprócz 2 os. doroslych, mieć w domu np. 2 nastolatkow. Serio, za 200-250 starszego dziecka nie wyżywisz. Chyba, że będzie jadło tylko obiad w szkole i tylko w dni robocze.
      • ludzikmichelin4245 Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 01:35
        Oczywiście 1 osoba + dziecko żłobkowe to zupełnie co innego niż 2 os. dorosłe + 2 nastolatków, ale ja wierzę milupie - u mnie wychodzi podobnie bez dziecka na stanie - 800, ale z alko i chemią.
        Prawie nie jadam mięsa, bo jego przyrządzanie mnie brzydzi - a jak patrzyłam ostatnio na ceny piersi z kurczaka, to mięso potrafi mocno wywindować cenę obiadu. Bakalie kupuję w hurcie, gotuję dużo zup i dań jednogarnkowych, od razu na jakieś trzy dni. Staram się dostosowywać menu do zakupów (promocje), a nie zakupy do menu.
      • mava1 Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 13:15
        >Dziecko je w tygodniu w żłobku, 200-250 zł

        a do tego żłobka kto dopłaca? samorząd? czyli my wszyscy sponsorujemy żarcie twojego dziecka?
        I dziecko już w domu nic nie je, kiedy wróci ze żłoba? a co w weekendy?
        Poza tym poczekaj aż twoje dziecko będzie miało naście lat. Inne potrzeby zywieniowe ma żłobkowicz, inne szybko rosnący nastolatek. Mój syn zjadał 2 obiady na raz a na śniadanie, na talerzu lądowało 5 kromek chleba + oczywiście jakaś wędlina, albo jajecznica z 6 jajek + pomidory tp. I był szczupły.
        Na szczęście wyrósł już z tak intensywnego wzrostu i w ogóle juz sie wyprowadził.
        jestem z mężem, gotuje w domu więc nie kupuję gotowców. Robię zakupy raz w tygodniu i nie wychodzę ze sklepu nie wydawszy 300 zł. Fakt, z drobna "chemią" np. mydło czy papier śniadaniowy, do pieczenia tp. Kiedy kupuję proszek do prania czy "oprzyrządowanie" zmywarki to wychodzi więcej. Kosmetyki mąż kupuje sobie sam, przez interne, więc tego nie liczę.
        Część warzyw i owoców kupuję na straganie, też poza tymi 300 zł. I teraz policzmy choćby truskawki. U mnie są obecnie po 13 zł. Teraz jest na nie sezon, za miesiąc ich nie bedzi więc kupuję 1 kg raz na 2 dni, na nas dwoje. To nie jest jakaś szczególna rozrzutność...To wychodzi 200 zł na same truskawki.
        Ty wydajesz 700 zł na 2 osoby, no to u mnie zostałoby 500 zł na całą resztę, od śniadania do kolacji i na cały miesiąc.
    • sandy_cheeks Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 04.06.22, 22:52
      Nam wychodzi ostatnio w okolicach 3tys. na 2+2+kot. W tym są obiady szkolne dzieci i restauracje. Niestety wyjścia do restauracji najbardziej biją po kieszeni, zazwyczaj schodzi minimum 200pln, ale na razie jeszcze nie chce z tego rezygnować. Czasami zamawiamy coś do domu, to bez napojów jest z 50pln taniej.
      Niestety jest drogo i przez jakiś rok - półtora będzie jeszcze drożej. Jak dojdzie do wyborów, to podziękuj władzuni przy urnie, bo za nieudolne rządy dali nam w gratisie nadmiarowe 5% inflacji…
    • i.tak.w.domu.najlepiej Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 04.06.22, 23:01
      Rodzina 2+3, wychodzi nam 1200 zł/miesiąc na zakupy w marketach (spożywaka + inne), ale kupujemy tylko podstawowe produkty - mąka, mleko, kasza, olej itd. Kupuję warzywa i owoce po 10 i więcej kg naraz, ale głównie te, które są akurat na promocji. Nie przywiązuję się do marek - kupuję najtańsze produkty, ale patrzę na skład. Kupuję od razu hurtowo, np. 6 l oleju, 12 l mleka, 20 kg mąki, 2 kg masła, więc ciężko powiedzieć, w jakim realnie czasie te 1200 zł przejadamy. Chemii, kosmetyków, ani ubrań praktycznie nie kupujemy (z chemii tylko proszek do prania, żel do WC, mydło biały jeleń i szampon). Mięsa jemy bardzo mało i praktycznie tylko własne. Jajka własne. Teraz zaczyna się sezon ogrodowy, więc mamy własną zieleninę. Sporo pieniędzy nam schodzi na pasze dla zwierząt, ale zwierzęta odpłacają się na swój sposób. Ograniczamy jeżdżenie samochodem do minimum (załatwiamy kilka spraw w czasie pojedynczego wypadu). Dużo gotuję od zera i od razu w hurcie, nadmiar mrożę. Robię przetwory - dżemy, kiszonki, sosy i suszę co się da w suszarce do owoców i warzyw. Czasem kupuję dzieciom czekoladę i wodę gazowaną, a tak to soki i wypieki robimy sami. Wędliny też wędzimy we własnym zakresie, wino też mamy swoje.
        • i.tak.w.domu.najlepiej Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 04.06.22, 23:43
          Papier toaletowy, to nie chemia smile Dlaczego uważasz, że chodzimy bez butów i ubrań? Nie ujelam takich wydatków powyżej, bo buty kupujemy jak jest potrzeba, czyli dla dorosłych raz na kilka lat (ubrania też), dla dzieci zwykle raz na sezon chyba, że po starszych zostało coś, co mogą nosić młodsze. Młodsze dzieci dostają ubrania po starszych chyba, że akurat nie mamy czegoś w zapasie albo dziecko marzy o jakimś konkretnym ubraniu. Nie podążamy za modą i żyjemy minimalistycznie, co tyczy się też ubrań - dzieci mają po 4 komplety ubrań + strój sportowy (do tego po 4 kurtki - 2 na chłodne dni i 2 zimowe oraz buty - do ogródka, kalosze, wyjściowe i na śnieg). Taki system bardzo nam usprawnia codzienne życie (pranie, kontrola bałaganu) i mocno odciąża portfel.
            • i.tak.w.domu.najlepiej Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 00:34
              Może to kwestia innej definicji chemii. Tabletki do zmywarki kupuję, ale przez internet, bo wychodzi mi taniej, i od razu w większej ilości, bo "taniej już nie będzie". Mieszkamy na wsi, a wywozić gnój nie chodzi się w szpilkach i tapecie smile Do pasieki zresztą też nie, a tam to nawet lepiej nie pryskać się dezodorantem, tylko porządnie umyć mydłem. W mieście bywam raz na tydzień, dwa, czasem nawet rzadziej, jeśli mam wystarczające zapasy produktów w domu. Kosmetyki i moda nigdy mnie nie kręciły, za to prostota i minimalizm ogromnie ułatwiają nam codzienne życie.
          • panna.nasturcja Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 01:53
            Ja rozumiem, że młodsze po starszych, ale najpierw trzeba jednak kupić starszym.
            Dorośli też potrzebują ubrać czasem mimo, że nie rosną.
            Pasta do zębów też Ci jakoś umknęła? Coś do zmywania?
            I te buty wyjściowe dzieci noszą do szkoły lub przedszkola cały rok, te same w lipcu i listopadzie, te same na w-f w szkole i do cioci na imieniny.
            • i.tak.w.domu.najlepiej Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 02:31
              Oczywiście, że pastę do zębów też używamy, ale nie kupuję jej co tydzień, czy nawet co miesiąc. Takie rzeczy kupuję w większych ilościach, bo one mogą leżeć. Płyn do zmywania kupuję w bańkach po 5 l i starcza mi na wiele miesięcy, bo rzadko zmywam ręcznie. Dzieci nie chodzą do żadnych placówek, więc buty na wyjście, to buty do miasta, czy na wizyty "pod krawatem". Na co dzień spotykamy się z przyjaciółmi, którzy mają dzieci, więc obowiązuje obuwie sportowe. Pisałam o ubraniach dla dorosłych - raz na kilka lat trzeba coś dokupić. Jak się dba i szanuje, to nie trzeba uzupełniać szafy co miesiąc. Dzieciom rzadko trzeba cos dokupić, bo jak to wśród znajomych, często coś się dostanie i coś się samemu odda innym. Czasem czegoś brakuje, np. dziecko wyrośnie z eleganckiego ubrania, a nie mam większego w zapasie. Nam dobrze jest tak, jak jest, bo wreszcie dzieci pilnują swoich ubrań i nie gubią ich po całym domu tak, jak to było, gdy miały więcej. Mamy suszarkę i w razie czego zawsze można szybko przeprac ubranie i wysuszyć, ale to tylko hipotetyczna możliwość, bo jak dotąd nie zdarzyło się nam, żeby dzieci nie miały co na siebie włożyć. Ubrania są tak dobrane, żeby wszystko do wszystkiego pasowało.
              • magdallenac Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 02:38
                To co piszesz jest z tak odległej planety, że naprawdę czytam z ogromnym zafascynowaniem! Tubka pasty wystarcza Wam na 5 osób na ponad miesiąc? Ubrania dla dzieci rotujecie pomiędzy rodzinami? Dzieci mają tylko po kilka sztuk odzieży i po jednej parze butów i dzięki temu nie gubią ubrań? Nie chodzą do placówek? Ty i dzieci doglądacie tego gospodarstwa z żywym inwentarzem, pasiekami, hodujecie warzywa i owoce, a mąż pracuje? Nie masz Ty jakiegoś bloga?
              • panna.nasturcja Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 02:41
                Ale naprawdę nie ma znaczenia czy kupujesz co tydzień czy raz na rok, i tak za to płacisz.
                A sugerowałaś w innych postach, że kupujesz tylko kilka rzeczy, pasty do zębów tam nie było.
                To samo tyczy płynu do zmywania.

                Nie uzupełniam szafy ani co miesiąc, ani co dwa, dbam i szanuję.
                A jednak nie da się przechodzić całego dorosłego życia bez ubrań.

                Życie jakie opisujesz plus dzieci bez placówek dają pewne wyobrażenie o Waszej codzienności. Wyobrażenie, od którego czuję jak robi mi się gęsia skórka.
                Więc jednak podziękuję za rozmowę.
              • taje Re: Wydatki na jedzenie dla 3 /4 osób 05.06.22, 03:59
                Dzieci nie chodzą do placówek - czyli edukacja domowa?? Żadnych zajęć dodatkowych? Żadnych kolonii/wakacji? Żadnego basenu? Żadnych książek, żadnego internetu? Żadnych przyborów szkolnych?

                Z samych kosmetyków - nie używacie dezodorantu, perfum, sunscreenu, spreju na komary?

                Żadnych zwierząt domowych (karma, żwirek)?

                Nie pijecie kawy czy herbaty?

                Nie potrzebujecie worków do odkurzacza? Płynu do mycia podłóg? Nowych żarówek?

                To co opisujesz wydaje mi się nierealne.