Dodaj do ulubionych

Orzeczenie a praca w administracji i korpo

10.06.22, 12:47
Czy może wiecie, w jaki sposób pracodawcy podchodzą do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (stopień umiarkowany), w a) administracji publicznej, b) korpo. Nie chodzi mi o oficjalne dyrdymały, tylko o praktykę. Czy można znaleźć pracę w tych miejscach? Osoba w pełni sprawna ruchowo oraz intelektualnie. Może, ale nie musi ujawniać, że ma orzeczenie. Pytanie dotyczy rekrutacji i naboru. I jeszcze: czy lepiej ujawnić to na etapie rekrutacji, czy już po dostaniu się o tym powiedzieć, czy może w ogóle nie mówić, bo jest to źle widziane? Zna może ktoś ten temat od strony praktycznej? A może na priv. mogłabym dopytać? Z góry dziękuję.
Obserwuj wątek
      • mamkotanagoracymdachu Re: Orzeczenie a praca w administracji i korpo 10.06.22, 16:06
        kamin napisał(a):

> W przypadku zatrudnienia osoby z umiarkowanym stopniem PFRON dopłaca 1200 zł do
        > jej wynagordzenia. Sensowny pracodawca chętnie skorzysta, szczególnie, jeśli o
        > soba jest faktycznie sprawna fizycznie i umysłowo (pytanie za co w takim razie
        > ma OoN).

Zatrudnialam osobę z takim orzeczeniem (wada wzroku), która nie poinformowała o nim pracodawcy. Nie chciała.
      • karotka_plus Re: Orzeczenie a praca w administracji i korpo 10.06.22, 16:07
        > Sensowny pracodawca chętnie skorzysta, szczególnie, jeśli osoba jest faktycznie sprawna fizycznie i umysłowo (pytanie za co w takim razie ma OoN).

Wypowiem się w swoim imieniu smile Jestem sprawna fizycznie i umysłowo. Mam orzeczenie. Mam wadę wzroku nabytą w wyniku niedotlenienia. Urodziłam się owinięta pępowiną. Oprócz tego mam niedosłuch i noszę aparat słuchowy. Do końca nie wiadomo, czy to nabyte (niedotlenienie) czy wrodzone bo u mnie w rodzinie występuje niedosłuch (mama, siostra, dziadek mamy, dwoje rodzeństwa mamy).
        Mam też koleżankę w pracy, która ma orzeczenie z powodu cukrzycy, z którą się urodziła.
        Nie każda niepełnosprawność musi być widoczna gołym okiem i uniemożliwiać pracę czy życie. Są takie schorzenia, które te życie utrudniają i nie da się z tego wyleczyć. taka osoba np. jak ja, z wadą słuchu nie jest w pełni sprawna. Bo ma wadę.

• mamkotanagoracymdachu Re: Orzeczenie a praca w administracji i korpo 10.06.22, 17:13
            alpepe napisała:

> Współczuję. Obie moje córki były poobwijane pępowinami, starsza wokół klatki pi
            > ersiowej i pięty i była lekko niedotleniona, mlodsza podwójnie wokół szyi. Nie
            > bylam świadoma, że to może mieć takie poważne skutki.
            >

Nie byłaś świadoma, ze niedotlenienie w trakcie porodu może mieć tragiczne skutki? Wada słuchu to naprawdę jeden z lżejszych w tej sytuacji.
    • purchawka2020 Re: Orzeczenie a praca w administracji i korpo 10.06.22, 13:29
      W administracji publicznej takie osoby mają pierwszeństwo zatrudnienia ( przynajmniej u mnie) tj. jeśli dwie osoby na naborze mają taką sama ilość punktów to pierwszeństwo zatrudnienia ma osoba z niepełnosprawnością. Osoba tak mogłaby tez pracować 1 godzinę dziennie krócej ( nie wiem dokładnie jakie są warunki ale jest taka możliwość).
    • kandyzowana3x Re: Orzeczenie a praca w administracji i korpo 10.06.22, 14:24
      O ile dobrze pamietam orzeczenie o niepelnosprawnosci wplywa na mozliwosc pracy w nadgodzinach. W takim wypadku w niektorych pracach w korpo moze byc problematyczne. Fakt i tak pewnie wyplynie w okresie probnym, wiec nie ma sensu chyba ukrywac.
      Ale obecnie korpo zatrudniaja wszystkich sensownych ludzi, wiec raczej nie powinno byc ograniczeniem.
      • karotka_plus Re: Orzeczenie a praca w administracji i korpo 10.06.22, 16:01
        Praca na nocki też odpada. I wymiar czasu pracy wynosi 7 godzin, nie 8. Ja tak pracuje.
        Pracowałam kiedyś w urzędzie, na zastępstwo. Był konkurs, startowałam ja i inna kobieta. Ja się dostałam. Ona była oburzona, jako pierwsza miała rozmowę i jak wyszła, to mówiła, że nie dostanie tej pracy. Miała ją mieć załatwioną po znajomości, no ale osoby z orzeczeniem niejako mają pierwszeństwo... A przynajmniej w tamtym urzędzie tak było.
        Podejście pracodawców jest różne. W ubiegłym roku podczas rekrutacji usłyszałam, że firma osób niepełnosprawnych nie zatrudnia.
        Osobie z orzeczeniem przysługuje też dodatkowe 10 dni urlopu rehabilitacyjnego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka