Dodaj do ulubionych

Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa

12.06.22, 09:20
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28572031,scholz-macron-i-draghi-jada-do-kijowa-padna-deklaracje-w.html#s=BoxOpImg9
Myślicie, że będą namawiali Zelenskiego do oddania okupowanych ukraińskich terenów Putinowi?
Czy ogarnęli się wreszcie i przyjadą z deklaracją konkretnego wsparcia militarnego?
Niestety jakoś nie chce mi się wierzyć w to drugie, patrząc na dotychczasowe stanie w rozkroku, zwłaszcza francusko-nimieckie.
Obserwuj wątek
      • stephanie.plum Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 13:59
        a ja żałuję, że zaczęłam czytać.

ci ludzie z Donbasu stracili wszystko, na co pracowali całe życie. dobrze jeszcze, jeśli nie zostali uprowadzeni, torturowani, zagwałceni, zamordowani.

to są ludzie, którzy czują się obywatelami Ukrainy, pracowali dla Ukrainy, płacili podatki. To są ludzie, którzy wolą WSZYSTKO, niż trafić do Rosji.

a miękki fiut Macron (tfu!) ot tak rozporządza nimi, z wyżyn swojej mądrości, żeby Putin "nie stracił twarzy".

cóż, taką właśnie mamy Europę, a szkoda, bo w sumie nic lepszego nie mamy.
        • dramatika Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 14:06
          stephanie.plum napisała:

> to są ludzie, którzy czują się obywatelami Ukrainy, pracowali dla Ukrainy, płac
          > ili podatki. To są ludzie, którzy wolą WSZYSTKO, niż trafić do Rosji.

Wielkie rzeczy. Ja też czuję się obywatelką Polski i chcę żyć w Polsce, a nie na państwie Europa pod przewodnictwem niemieckim, a tymczasem w UE istnieje silne lobby federalistyczne, które ma swoich zwolenników także w Polsce i wuja to kogokolwiek obchodzi co ja chcę smile
        • martini.n Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 14:26
          > ci ludzie z Donbasu stracili wszystko, na co pracowali całe życie. dobrze jeszc
          > ze, jeśli nie zostali uprowadzeni, torturowani, zagwałceni, zamordowani.
          >
          > to są ludzie, którzy czują się obywatelami Ukrainy, pracowali dla Ukrainy, płac
          > ili podatki. To są ludzie, którzy wolą WSZYSTKO, niż trafić do Rosji.

Już kiedyś o tym pisałam, ale dla mnie takie spojrzenie, bez widzenia Ukrainców oraz lekkie rozporzadzanje ich terytorium przez tzw. Starą Europe, to przejaw całkiem jawnej ksenofobii Europy Zachodniej w stosunku do Europy Wschodniej. Rasistami, seksistami czy homofobami być im nie wypada, więc chociaż na tych śmiesznych, średnio cywilizowanych, biedniejszych ludkach ze wschodu sobie odbiją.

> cóż, taką właśnie mamy Europę, a szkoda, bo w sumie nic lepszego nie mamy.

To jest też moja refleksja ostatnich kilku-kilkunastu tygodni. Jako osoby, która uważa, ze wejście Polski do UE to najlepsze, co mogło się nam przydarzyć w ostatnim trzydziestoleciu,
            • martini.n Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 14:40
              Mnie jest bardzo żal Ukraincow, u nich co ok. 10 lat "coś się dzieje" bo społeczeństwo chce na Zachód, nie chce ruskiego miru, ale Rosja stoi z batem, a spora część ukraińskiej klasy politycznej do tej pory nie umiała stanąć na wysokości zadania.
          • ritual2019 Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 14:36
            Przeciez nikt im prawa do walki o swoj kraj czyli Ukraine i prawo do zycia tam nie odmawia. Jednak nie mozna oczekiwac ze inne kraje beda walczyc razem z nimi. I tak walacza, bo nalozone sankcje, wzrost cen wszystkiego to bezposredni wynik wsparcia ktore dostaja. Do tego dostaja bron do tej walki. Co jeszcze inne panstwa do cholera maja zrobic dla Ukrainy? Wlaczyc sie w wojne fizycznie? Miejmy nadzieje ze do tego nigdy nie dojdzie.
          • dramatika Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 14:38
            martini.n napisała:

> Już kiedyś o tym pisałam, ale dla mnie takie spojrzenie, bez widzenia Ukrainców
            > oraz lekkie rozporzadzanje ich terytorium przez tzw. Starą Europe, to przejaw
            > całkiem jawnej ksenofobii Europy Zachodniej w stosunku do Europy Wschodniej.

A bo to jakaś nowość. Tak samo zachowują sie w stosunku do Polski i co więcej, mają zwolenników w Polsce w takim mocarstwowym podejściu do "białych murzynów", zwolennicy ci mają silną reprezentację na ematce.
            Nikt co prawda naszym terenem nie chce rozporządzać w sposób taki jak to robią w stosunku do Ukrainy, ale podobną rzeczą jest traktowanie Polski jako kraju "niepraworządnego", "mniej cywilizowanego", "młodszej demokracji", co ma swoich gorących zwolenników i popleczników w Polsce, a także - a raczej przede wszystkim - wsród reprezentantów Polski w PE, którzy domagają się sankcji dla Polski za rzekomą niepraworządnośc. To wszystko wynika z traktowania Polski przez "stare" kraje europejskie jak zamorskiej kolonii.
            Śmieszy to nagłe oburzenie, ze Ukrainę traktuje się jako jakieś terytorium do podziału, oburzenie w wykonaniu zwolenników traktowania Polski jak kolonii.
            • ritual2019 Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 15:28
              W jaki sposob niby ta stara Europa zarzadza terenami Ukrainy?
              A.co do Polski to przeciez przystapila do EU z wlasnej woli czyli wiekszosci mieszkancow a wiec wystapic tez moze. Tyle ze Polska chce byc w EU kiedy moze na tym skorzystac, natomiast przestrzegac unijnych praw to juz niekoniecznie. W interesie Polski miedzy innymi ze wzgledu na polozenie geograficzne oraz oczywiscie ekonomie jest pozostanie w EU a nie paplanie o niedobrej unii zle traktujacej Polske.
              • dramatika Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 16:50
                ritual2019 napisał(a):

> W in
                > teresie Polski miedzy innymi ze wzgledu na polozenie geograficzne oraz oczywisc
                > ie ekonomie jest pozostanie w EU a nie paplanie o niedobrej unii zle traktujace
                > j Polske.

Nie chce mi się odnosić do trywialnych przekłamań typu że z własnej woli wchodziliśmy do UE (taką jaka ona jest teraz) oraz że nie przestrzegamy jakiegoś prawa - szkoda strzępić twarz.
                Natomiast oczywiście, że w naszym interesie jest to, aby wojna się nie wylała na nasze tereny, czyli żeby Ukraina się obroniła, ale przy okazji warto nie wylać dziecka z kąpielą. Co mi po tym, że nie okupuje mnie jakiś rusek, skoro zaraz nie będzie się dało w Polsce żyć z powodu między innymi sankcji, jakie sami na siebie nakadamy w związku z wojną. Toż to żadna różnica czy nie będzie się dało żyć z powodu okupacji czy z powodu rzekomej obrony przed okupacją.
                • bistian Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 16:59
                  dramatika napisał(a):

> Natomiast oczywiście, że w naszym interesie jest to, aby wojna się nie wylała n
                  > a nasze tereny, czyli żeby Ukraina się obroniła, ale przy okazji warto nie wyla
                  > ć dziecka z kąpielą. Co mi po tym, że nie okupuje mnie jakiś rusek, skoro zaraz
                  > nie będzie się dało w Polsce żyć z powodu między innymi sankcji, jakie sami na
                  > siebie nakadamy w związku z wojną. Toż to żadna różnica czy nie będzie się dał
                  > o żyć z powodu okupacji czy z powodu rzekomej obrony przed okupacją.

Weź, w końcu dorośnij. Pomarzyć, fajna rzecz, ale dobre czasy się skończyły. Będzie kiepsko i będziemy musieli żyć oszczędnie, wojna to tylko przyspieszyła. Ograniczamy sobie dostęp, żeby bardziej nie płakać i uratować to, co się da. Staramy się rozbijać monopole, z różnym skutkiem, ale innego wyjścia nie ma, niż zagłodzić Rosję.
                  Nas czeka w krótkim czasie konflikt z Rosją, choćby o wpływy w Afryce czy złoża w Arktyce. Nie będzie opcji pokojowej, bo to nie partner do zawierania uczciwych umów
                  • dramatika Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 17:14
                    bistian napisał:

> Bę
                    > dzie kiepsko i będziemy musieli żyć oszczędnie, wojna to tylko przyspieszyła.

Sorry, ale dla mnie to jest usprawiedliwianie wojną jakiejś koniecznosci czy chęci dociśnięcia Polaków, czy też nieumiejętności poradzenia sobie z sytuacją. Ja mogę się poświęcić i zacisnąć pasa mając na horyznoncie realną korzyść z tego dociskania pasa, czyli np. skok w rozwoju gospodarczym, ale zupełnie nie kupuję tego biadolenia, że jest źle i będzie źle, bo ruscy są źli. Obawiam się, że taka bezpośrednia zależnośc nie występuje i to zwyczajna ściema dla usprawiedliwiania nieudolności naszych rządów czy też nieudolności tych, którzy naszym rządem kierują.
                    • bistian Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 17:23
                      > > Będzie kiepsko i będziemy musieli żyć oszczędnie, wojna to tylko przyspieszyła.

dramatika napisał(a):

> Sorry, ale dla mnie to jest usprawiedliwianie wojną jakiejś koniecznosci czy ch
                      > ęci dociśnięcia Polaków, czy też nieumiejętności poradzenia sobie z sytuacją. J
                      > a mogę się poświęcić i zacisnąć pasa mając na horyznoncie realną korzyść z tego
                      > dociskania pasa, czyli np. skok w rozwoju gospodarczym, ale zupełnie nie kupuj
                      > ę tego biadolenia, że jest źle i będzie źle, bo ruscy są źli. Obawiam się, że t
                      > aka bezpośrednia zależnośc nie występuje i to zwyczajna ściema dla usprawiedliw
                      > iania nieudolności naszych rządów czy też nieudolności tych, którzy naszym rząd
                      > em kierują.

Obawiam się, że nie masz racji. Rosjanie zauważyli, że niedoborami i budowaniem sytuacji kryzysowych, da się tak samo skutecznie walczyć, jak bronią, a nawet jest to dodatkowo tańsze.
                      Możesz zacisnąć pasa? Niewiele zależy od jednej osoby, więc to takie gadanie na wyrost.
                      Nie mamy czasu na długie zastanawianie się, trzeba podejmować decyzje i konsekwentnie je wprowadzać.
                      Można się nie zgadzać z pewnymi decyzjami, ale nikt nie proponuje lepszych rozwiązań, więc nie mamy innego wyboru, tylko iść za kapitanem tego statku.
                      A co do nieudolności i niekompetencji polskiego rządu, to nie ma nawet o czym dyskutować, nie będę bronił tego, że jest inaczej, bo to nie jest do wybronienia
                      • dramatika Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 17:31
                        bistian napisał:

> Można się nie zgadzać z pewnymi decyzjami, ale nikt nie proponuje lepszych rozw
                        > iązań, więc nie mamy innego wyboru, tylko iść za kapitanem tego statku.

Nie pleć. Ludzie przedstawiali alternatywy dla natychmiastowego i buńczucznego odcinania się od węgla, ropy czy gazu. To się robi zupełnie inaczej, bo jak w emocjach odrzucamy natychmiast ruskie surowce krzycząc w uniesieniu, że nie będziemy brać od morderców, to potem jesteśmy na straconej pozycji przy negocjacjach cen tych surowców od innych dostawców. Po prostu taka Norwegia może nam narzucić jakąkolwiek cenę i to robi bo wie, że nie mamy innego wyjścia. A potem matołuszek płacze, że Norwegowie pazerni. Śmiechu warte.
                        Nie mów mi więc, że się nie da, bo się da, tylko trzeba chcieć nie być populistą, bo przecież naród oczekiwał natychmiastowej emocjonalnej reakcji (nie mając świadomości skutków). Rządzą nami debile.
                        • bistian Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 17:40
                          dramatika napisał(a):

> Nie pleć. Ludzie przedstawiali alternatywy dla natychmiastowego i buńczucznego
                          > odcinania się od węgla, ropy czy gazu. To się robi zupełnie inaczej, bo jak w e
                          > mocjach odrzucamy natychmiast ruskie surowce krzycząc w uniesieniu, że nie będz
                          > iemy brać od morderców, to potem jesteśmy na straconej pozycji przy negocjacjac
                          > h cen tych surowców od innych dostawców.

Za wolno się odcinamy. Trzeba było się odciąć od razu i przetrzymać to do zimy. A tak, to pozwoliliśmy Rosjanom na znalezienie innych odbiorców i zorganizowanie na nowo logistyki. Skutek słaby, tylko ceny wzrosły.
                          Poza tym, jaką alternatywę do ropy i gazu zaproponowano? Jakie to były propozycje?

> Po prostu taka Norwegia może nam narzucić jakąkolwiek cenę i to robi bo wie, że nie mamy innego wyjścia.

Czy zostałaś komunistką? Już się nie podoba wolny rynek? To jest cena rynkowa, rośnie wartość surowca, więc negocjacje też są inne.
                          • dramatika Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 17:59
                            bistian napisał:

> Czy zostałaś komunistką? Już się nie podoba wolny rynek? To jest cena rynkowa,
                            > rośnie wartość surowca, więc negocjacje też są inne.

Facepalm.
                            Właśnie dlatego, że jestem świadoma wolnego rynku, w przeciwieństwie do idealistów to wiem, ze jak się natychmiast rezygnuje z surowca, to kolejny dostawca, zwłaszcza jak jest jedyny dostępny w danym momencie, może przywalić cenę z kosmosu. Tak działa wolny rynek, co wy po prostu postanowiliście zignorować i wydaje wam się, ze tak musi być. No nie - nie musi. Można było pobawić się w kotka i myszkę, ponegocjować. No ale polska husaria przecież nie negocjuje gdy za miedzą kogoś mordują! A że nikt tej "moralnej" postawy nigdy nie doceni, a jeszcze za to dostaniemy po tyłku jak zwykle, to już detal.
                          • bigimax4 Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 18:10
                            Za wolno się odcinamy. Trzeba było się odciąć od razu i przetrzymać to do zimy. A tak, to pozwoliliśmy Rosjanom na znalezienie innych odbiorców i zorganizowanie na nowo logistyki.

Trzeba było się odciąć od razu i przetrzymać to do zimy.
                            przetrzymac znaczy pasc na morde a zima zamarznac? czy co ty smieszny czlowieczku proponujesz piszac przetrzymac , beznyzna prawie po 10 a ty cos tu jeszcze chcesz przetrzymywac ?

. A tak, to pozwoliliśmy Rosjanom na znalezienie innych odbiorców i zorganizowanie na nowo logistyk

????

wiem ze tego nie zrozumiesz ale z sankacjami wyskoczyl zachod scislej europa jakies 500 milionow ludzi , 6 miliardow na ziemi w dupie ma sankcje i chetnie kupia tansza rope szczegolnie ze ceny wyskoczyly w kosmos

• bistian Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 18:20
                              bigimax4 napisał:

> wiem ze tego nie zrozumiesz ale z sankacjami wyskoczyl zachod scislej europa ja
                              > kies 500 milionow ludzi , 6 miliardow na ziemi w dupie ma sankcje i chetnie kup
                              > ia tansza rope szczegolnie ze ceny wyskoczyly w kosmos

Wiem, że nie zrozumiesz, ale żeby sprzedać, trzeba mieć możliwości. Chiny biorą ropę z innego ujęcia i innym rurociągiem, tam nie ma aż tak wielkiego przesyłu. Można transportować tankowcami, ale Rosja nie ma takiej floty, to samo z gazowcami. Rosja jest uzależniona od przesyłu w naszym kierunku, ale nie ma woli na zmniejszenie tego, a wręcz się zwiększa zakupy, więc to są takie dziurawe sankcje, tylko ceny wzrosły.
                              • bigimax4 Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 21:14
                                dziadu ty se mozesz bredzic co chcesz ale rzeczywistosc toczy sie swoim torem
                                www.businessinsider.com/russia-make-more-money-off-energy-exports-thanks-to-europe-2022-6?r=US&IR=T
                                wiem ze nie zrozumiesz ale w realnym swiecie rosja robi wiecej pieniedzy niz przed sankcjami
                                • bistian Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 21:21
                                  bigimax4 napisał:

> wiem ze nie zrozumiesz ale w realnym swiecie rosja robi wiecej pieniedzy niz pr
                                  > zed sankcjami

Przecież o tym napisałem, głupku!
                                  Realnie nie ma sankcji na olej napędowy i gaz, tylko wzrosły ceny, chociaż to Unia powinna rozdawać karty
                                    • bistian Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 21:39
                                      bigimax4 napisał:

> a czym te karty ma rozdawac glupku jak jest EU uzalezniona od ruskiej energii,
                                      > jestes swirem bez pojecia co sie dzieje , kto ma zboza rope pluton i dziesiatki
                                      > innych surowcow , podpowiem ci ie jest to EU

Już pisałem, dziadu, że to do Unii idą główne rury, a złoża nie można zatrzymać, można co najwyżej gdzieś wylać ropę, którą się wydobywa. Unia niby nakłada sankcje, a naprawdę tego nie robi w ważnych punktach.
                                      Rosjanie nie dostaną amerykańskich technologii i będą sobie mogli pofikać a ta trójca będzie jeździć po prośbie do Waszyngtonu, tylko potrzebny jest czas.
                • ritual2019 Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 17:04
                  dramatika napisał(a):

> Nie chce mi się odnosić do trywialnych przekłamań typu że z własnej woli wchodz
                  > iliśmy do UE

A ktos Polakow zmusil?

(taką jaka ona jest teraz)

Czyli jaka?

oraz że nie przestrzegamy jakiegoś praw
                  > a

Widac nie przestrzegacie

> Natomiast oczywiście, że w naszym interesie jest to, aby wojna się nie wylała n
                  > a nasze tereny, czyli żeby Ukraina się obroniła, ale przy okazji warto nie wyla
                  > ć dziecka z kąpielą. Co mi po tym, że nie okupuje mnie jakiś rusek, skoro zaraz
                  > nie będzie się dało w Polsce żyć z powodu między innymi sankcji, jakie sami na
                  > siebie nakadamy w związku z wojną. Toż to żadna różnica czy nie będzie się dał
                  > o żyć z powodu okupacji czy z powodu rzekomej obrony przed okupacją.

Polska nie jest pepkiem swiata, inne kraje tez ponosza koszty tej wojny.
    • matacznik Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 09:51
      martini.n napisała:

> Myślicie, że będą namawiali Zelenskiego do oddania okupowanych ukraińskich terenów Putinowi?
      >
      Tak.

> Czy ogarnęli się wreszcie i przyjadą z deklaracją konkretnego wsparcia militarnego?
      >
      Gdyby chcieli przysłać wsparcie, to by przysłali wsparcie, a nie kolesi z deklaracją.
    • taje Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 10:46
      Ja myślę, że coś się jednak zmienia w polityce Francji. W piątek pałac prezydencki wydał oświadczenie, w którym jest mowa o przywróceniu integralności terytorialnej Ukrainy, a nawet o reparacjach i odpowiedzialności Rosjan za zbrodnie wojenne. mobile.twitter.com/kimwillsher1/status/1535348341491609602
    • krolewska.asma Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 10:56
      Sama sobie odpowiedziałaś chyba

Czy ta wojna w ogóle już się nie „skończyła” czy jeszcze gdzieś trwają te walki?

Niestety Rosja chciała mieć ten korytarz i już ten korytarz ma tak samo jak Krym zabrali też nikt nie reagował……

Masakra, Chociaż dla Ukraińców super bo mają pozwolenie na pobyt w europie i kto będzie chciał zostać i żyć dalej na Zachodzie ten może bez żadnego problemu
      • bistian Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 13:40
        irma223 napisała:

> Ja liczę na to, że Scholz wreszcie dowiezie te obiecane czołgi czy systemy arty
        > leryjskie.

Weź, nawet nie denerwuj. Przecież Niemcy nie mają oferty dla Ukrainy. Te Gepardy, to stary sprzęt, którego nikt nie chce, Niemcy próbowali to opchnąć po różnych krajach, bez skutku. To może działać jako wóz wsparcia dla czołgów, ale tam trzeba mieć amunicji tonami, a tego nie ma nawet w Niemczech.
        To samo z PzH 2000, razem z NL, mieli dać w sumie 6 sztuk, więc tylko do nauki.

Niemcy dali coś z lekkiego sprzętu, całkiem sensowne granatniki do walk w mieście, jakieś nawet ciekawe miny przeciwczołgowe z czasów końca Układu Warszawskiego i trochę innej drobnicy, ale nie był to sprzęt ciężki i raczej nie będzie do końca października.

Przy porównywaniu ofert, trzeba to też odpowiednio przeliczyć. Nasze Pioruny i amerykańskie Stingery, to sprzęt wykonujący te same zadania. Nasze rakiety są dużo lepsze, ale amerykańskie są 2,5 raza droższe. Potem wychodzą takie kwiatki, że kwotowo jest dużo więcej, a ilościowo jest porównywalnie. My mamy tanią i dobrą ofertę, oni mają i dobrą, ale na pewno dużo droższą.
    • taje Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 12.06.22, 22:06
      I niby to jest ok? To niby są te wspaniałe wartości, które reprezentujesz w imieniu niepodległej i patriotycznej Polski? Jeśli ruskie pieniądze mają dla ciebie więcej znaczenia niż europejskie czy polskie wartości (niepodległość, wolność i samostanowienie) może też powinieneś rozważyć udanie się tam, gdzie ruski okręt, czyli na chuj.
      • dramatika Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 13.06.22, 12:18
        taje napisała:

> I niby to jest ok? To niby są te wspaniałe wartości, które reprezentujesz w imi
        > eniu niepodległej i patriotycznej Polski? Jeśli ruskie pieniądze mają dla cieb
        > ie więcej znaczenia niż europejskie czy polskie wartości (niepodległość, wolno
        > ść i samostanowienie) może też powinieneś rozważyć udanie się tam, gdzie ruski
        > okręt, czyli na chuj.

Liberalny plebs zachłysnął się nagle ideą "niepodłegłej i patriotycznej Polski", nie kumając zupełnie w czym rzecz, bo pierwszy raz przecież się z tą ideą styka.
        Dziecko, nie po to chcemy wolnej i suwerennej Polski, aby dziadować w poczuciu moralnej wyższości - niepodległość jest narzędziem do budowania dobrobytu. Po to właśnie chcemy być niezależni, aby mieć szansę działać dla dobra społeczeństwa, bo żaden obcy tego dla nas nie zrobi.
        I jeslli ktoś mówi, że trzeba żreć gruz z patriotyzmu, to jest mentalnym chłopem pańszczyżnianym nie mającym pojęcia o czym mówi.
    • veryvery Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 13.06.22, 00:37
      Na szczęście niemcy I francuzi mogą sobie chcieć a realnej sprawczości wiele nie mają dopóki amerykanie, brytyjczycy, również kanadyjczycy oraz kraje europy środkowowschodniej twardo stoją przy Ukrainie I są zdeterminowane w pomaganiu. Służą one nie tylko dostarczaniem broni I wszelkiej innej pomocy materialnej, wywiadowczej itd ale też przez Polskę I Rumunię te dostawy idą. Niemcy I francuzi nie mają jak I czym 'zaszantażować' Zelenskyego żeby postąpił wg ich woli. Ach, I celowo nie wspominam o włochach bo po tym jak w pierwszych dniach wojny zażyczyły sobie żeby nie obejmować zakazem sprzedaży do rozzji dóbr luksusowych to w moich oczach stały się niepoważnym krajem. Ruskie w macdonaldach żreć nie będą ale za to będą paradować w walonkach od gucciego I onucach od armaniego.
      I jeszcze co do Francji I Macrona, to mam wrazenie że chciałby on być tym zbawcą I rozjemcą a upokarza się u putlera I przyjął tę swoją osobliwą strategię żeby zrobić to inaczej po swojemu a nie jak amerykanie czy bryty bo jest w tej francji jednak pewien resentyment antyanglosaski a wielka brytania to odwieczny wróg. Też słyszałam o ciekawej teorii że wzorem policyjnych przesłuchań w Nato przyjęto strategię złego I dobrego policjanta, I Macron celowo zgodził się na te upokorzenia ze strony ruskich, ze jego postepowanie to jeden z punktów jakiegoś większego planu. A Scholz to w ogóle taka pierdoła jest, nie wiem czy tę swoją skwaszoną minę ma od zawsze czy jest w kiepskim humorze bo od jakichś 100 dni musi dealować ze spuścizną Merkel I świecić oczami za jej rządy. Podsumowując w moich oczach Francja mimo wszystko wypada lepiej od Niemiec, a Włochy to jakiś żart.
    • martini.n Re: Scholz, Macron i Draghi jadą do Kijowa 18.06.22, 11:03
      Cóż, było dużo ładnych słów, ale jakoś wątpię, czy przełoży się to na działania.
      Nie wiem, czy bardziej wkurza mnie Scholz, któremu jednak trochę współczuję, bo przejął schedę po Merkel i świeci oczami. Czy Macron, który w ostatnich wyborach wygrał międzynarodowy konkurs w kategorii "głosuję na mniejsze zlo", polscy politycy się chowają.