Dodaj do ulubionych

co z dzieckiem w wakacje

12.06.22, 15:06
Jak wiadomo kto może wyjeżdża na wakacje gdzie byczy się nad morzem w lesie czy gorach. Albo wysypia się do południa nic nie robi i opycha się żarłem u Babci.
A co robią wasze dzieci w mieście? Wiadomo rodzice w pracy dziecko samo w domu... Atrakcje rodzic może zaproponować w weekend (a i to niechętnie - w zeszłym roku na Warszawiance nie dało się szpilki wcisnąć a co dopiero w takim Suntago) Czy dziecko jest skazane na tv i kompa?
Obserwuj wątek
    • ritual2019 Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 15:14
      Nawet jesli rodzice/c nie pracuje w czasie wakacji szkolnych to rozrywki zazwyczaj kosztuja. Wiekszosc ludzi jednak pracuje a wiec realnie mnostwo dzieci jest q domu, gra w gry, ewentualnie spotyka sie z kolegami. To te starsze, dla mlodszych konieczna jest opieka a wiec latwo nie jest.
      • ichi51e Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 15:18
        hmm tak się zastanawiam jak to wygladalo kiedyś...
        - zapraszało się koleżanki
        - chodziło po ludziach
        - trzeba było obiad zrobić
        - posprzątać
        - czasem zakupy
        - czytanie
        - trochę TV (w latach 90 to już trochę było co oglądać)
        - na basen itd nie wolno było samemu
        - polkolonie w mieście
        • ichi51e Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 15:22
          a i jeszcze jak ktoś miał młodsze rodzeństwo to mil na nie lookac (co kończyło się tak ze drzwi za matka się zamykały a w 15 min później za starszym rodzeństwem ("i masz nigdzie nie wyłazić!").
          Tomek z Hecy na 14 fajerek ma 12 lat zdaje się i cała rzecz się zaczyna na basenie (na którym był sam z kolegami) dzisiaj nie wiem czy by same dzieciaki wpuścili. Dużo miejsc ma "lato w mieście" i wszystko jest b tanio albo wręcz za darmo)
        • extereso Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 15:26
          My zawsze wyjeżdżaliśmy jako dzieci na równe dwa miesiące, trzy tygodnie z moimi rodzicami, trzy z ciocia i wujkiem ( z każdą pasta dzieci z obu rodzin), reszta dziadkowie.moje dzieci może na5 tygodni, 3 w domu, do czasu nastoletniego, kiedy te proporcje się odwróciły.
            • ritual2019 Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 18:31
              A ja nie znalam nikogo kto wyjezdzal z rodzicami na dluzej niz 2 tygodnie bo tyle dostawali urlopu latem, kolejka byla, bo ludzie mieli dzieci a zaklady pracy dzialaly. Ja bylam wysylana z siostra do babci, tam tez bylo sporo dzieci tak samo jak ja, na wakacjach. Na kolonie czy oboz tez sie czasem jezdzilo, ale przyznam ze nie lubilam, zwlaszcza kolonii, wolalam juz do babci.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 15:29
      W zeszlym roku syn był 4 tygodnie na pół koloniach, 3 tygodnie z nami i reszte u babci - rano zawożony, po pracy odbierany.
      Ceny półkolonii zabijają, bo tematyczne i nie dla maluszków tylko dla 10-12 latków.
      Na kolonie nie chce. Ale za 2 lata będzie musiał chcieć, bo nie zostawie dziecka 8h przed kompem.
    • little_fish Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 15:45
      Pod tym względem mam w życiu dwa bonusy - jestem nauczycielką i jak dzieci były młodsze to miały komplet dziadków, w tym jednego bardzo chętnego na różne aktywności. Teraz dzieciaki już samodzielne lub prawie samodzielne. Więc luz w tym temacie totalny.
    • joyce_byers Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 16:10
      Marzyłam żeby się ponudzić. Bo zawsze był jakoś zagospodarowany przez matkę czas. Szczerze to tak po cichu współczuję dzieciom, które całe wakacje* mają od a do z zagospodarowane obozami i wyjazdami. Wracają do szkoły zmęczone. Co prawda innym zmęczeniem, ale jednak. Być może dlatego dla mnie wakacje kojarzą się z prawdziwym odpoczynkiem. A nie jedzeniem śniadania na obozie o konkretnej godzinie i najczęściej wstawianiem tak samo szybko jak do szkoły, potem milionie "atrakcji". Ale to ja. Rodzice myśleli, że mnie uszczęśliwiali. A człowiek marzył i zazdrościł dzieciom, które same mógłby być w domu, wstać o której chciały bez zwiedzania w upale tego czy tamtego albo zamieniania hobby w kolejne wakacyjne zajęcia.

*tydzień nicnierobienia w odczuciu rodzica to nie wakacje. Mam na myśli prawdziwe wakacje.
      • extereso Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 16:16
        A my uwielbialiśmy to, bo na naszych wyjazdach było pełno świętego spokoju, dwa miesiące spędzaliśmy w lesie nad jeziorem, tylko dorośli opiekunowie się zmieniali. Wakacje to był inny tryb, inny dom, inne życie.
    • leni6 Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 16:16
      U nas od początku pandemii rodzice na zdalnej a dzieci się bawią i jest ok, może to dobry wiek, bawią się lego i za dużo czasu przed ekranem nie spędzają, jak zacznie im się nudzić to spróbuje kolegów zaprosić.
    • perspektywa Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 17:10
      Moje dzieci jak były młodsze wyjeżdżały na dwa obozy, dwa tygodnie z nami, pozostały czas w szkole na "lecie w mieście". Jak były starsze to zamiast "lata w mieście" część przed kompem, część jakiś wolontariat, jakiś kurs/zajęcia związane z tym co lubią, konwersacje z angielskiego. Szykałam zawzięcie żeby było to coś z sensem i coś przyjemnego zarazem. Właśnie po to żeby nie siedzieli za dużo przed kompem. Ciężko było ogarnąć jak nie ma się komu sprzedać dzieci i ma się dwa tygodnie urlopu w wakacje. Zdarzało się też, że tylko tydzień spędzaliśmy razem z mężem aby wydłużyć opiekę nad dziećmi do trzech tygodni.
    • lea_233 Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 17:40
      Było tak: lato w mieście, wczasy z babcią nad morzem, wyjazd z rodzicami, Rodos jednej babci, dzialka nad rzeką drugiej babci, mój wyjazd z córką i jej przyjaciółką. Potem córka jechała z tą przyjaciółką i jej mamą. Obozy harcerskie, obozy tematyczne. Oczywiście to wszystko nie każdego roku.
      Jednak co roku, odkąd córka mogła 11-12 lat? było upragnione 2 tygodnie w domu i nic nierobienie. Spanie do oporu, czytanie książek, filmy, małe gotowanie. Bardzo lubiła ten reset.Po południu ewentualniejakis wypad w miasto z rodzicami.
    • ruscello Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 17:57
      Córka nie dostała się na dyżur wakacyjny w przedszkolu, wszystkie okoliczne półkolonie są dla dzieci 7+. Poza wyjazdem z nami, połowę czasu spędzi z dziadkami, połowę w domu, gdy będę pracować zdalnie. Obawiam się, że bez kilku godzin bajek się nie obejdzie 🙈
    • koronka2012 Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 18:23
      Szczęśliwy miałam dwie babcie, do tego wysyłam Dziecinka na dwa obozy + wyjazd ze mną jakoś szło opędzić.

Moja obecna firma organizowała przed pandemią półkolonie dla dzieci, sporo osób korzystało, autokar ruszał spod biura przywoził dzieciaki na koniec dnia. Nie wiem ile to kosztowało bo moje dziecko było dorosła
      • ichi51e Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 20:52
        3 klasa. Wątek trochę skręcił nie w te stronę ci chciałam - chciałam się zapytać co robią dzieci matek kiedy siedzą w domu w wakacje i się nudzą - myślałam ze razem ułożymy listę w stylu (aktywności dla wczesnych nastolatków w domu - pisze dziennik, sprząta, czyta, robi to czy tamto) No liczyłam na ematke a tu się wszystkie okazało udzieliły odpowiedzi w typie „moje dziecko w wakacje nie zostaje samo w domu dzięki Bogu!” 🥲🥲🥲
        • mikawi Re: co z dzieckiem w wakacje 12.06.22, 22:58
          Mój kończy 2 klasę. Wakacje ma zaplanowane tak, że i trochę poleniuchuje w domu, i trochę różnych wyjazdów i aktywności typu obozy, półkolonie i babcia go czeka. Tydzień „byczenia w domu” to: śpi ile chce, potem się snuje trochę w piżamie i gra, potem ubiera, ogarnia trochę pokój i zwykle idzie na dwór/boisko z jakimś kolegą, wraca na obiad. Po obiedzie i jak kończę pracę, planujemy coś razem „na mieście”. Tak mieliśmy ułożone ostatnie wakacje, synowi to bardzo odpowiadało, w tym roku planuje podobnie - tydzień byczenia, tydzień wyjazdowy, albo polkolonijny.
              • kochamruskieileniwe Re: co z dzieckiem w wakacje 13.06.22, 11:15
                a spędzacie u siebie, czy w Warszawie?

Miałam jedne wakacje, które większą część syn spędzał w domu. Z przyczyn nagłych, niezależnych od nas. Tak bywa..
                Ale w sumie to fajnie spedziliśmy ten czas. Był jakoś tak po drugiej klasie chyba.
                • ichi51e Re: co z dzieckiem w wakacje 13.06.22, 11:26
                  początek lipca to będzie Wwa bo muszę remontu dopilnować meble ustawić itd końcówka. Boje się ze albo będę ciągać dzieciaka po salonach meblowych i hipermarketach budowlanych (względnie będzie siedział i czekał na kuriera kiedy ja w Ikei) Na pewno wiem ze Moczydło, Powsin (w zeszłym roku było ekstra w przeciwieństwie do warszawianki) ze dziadkowie ze spotkamy się ze znajomymi. Ale zastanawiam się czym by go tu zajac w domu bo wolałabym żeby nie skończyło się na nękaniu go nauka (co obecnie jest najbardziej prawdopodobne bo ja mam jakieś takie dziwaczne tendencje - chyba dlatego ze sama to lubiłam i lubię)
                  Potem Austria a potem jeszcze zobaczymy - marzy mi się Islandia albo Szkocja w obliczu tego ze Japonia ciagle nie w zasięgu... sad
    • ewa_mama_jasia Re: co z dzieckiem w wakacje 13.06.22, 09:07
      Kiedy był mały, miesiąc wakacji niestety musiały zapewnić placówki a miesiąc my z mężem. W okresie przedszkolnym zapisywałam na miesiąc do przedszkola prywatnego, żeby miał stałość (nie po tydzień - dwa w rożnych obcych przedszkolach dyżurnych) a w drugim miesiącu braliśmy urlopy na zakładkę (ja trzy tygodnie, mąż dwa - żeby kawałek był wspólnie). Jak był starszy, były kolonie i obozy. Łącznie - miesiąc na dwóch wyjazdach. Reszta - urlop mój albo męża, atrakcje zapewniane we własnym zakresie. Teraz nastolatek, sam się animuje, spotyka z kolegami, jeździ rowerem, wysypia, sprząta pokój, przy kompie też siedzi. W ubiegłym roku pierwszy raz wyjechał z kolegami, w tym roku też wyjedzie. Już nie muszę brać urlopu na opiekę nad dzieckiem.
    • ursula.iguaran Re: co z dzieckiem w wakacje 13.06.22, 11:27
      Jak miałam dzieci w wieku przedszkolnym/wczesnoszkolnym i trzeba było zapewnić 9 tygodni opieki to zwykle kombinacje wyglądały tak:
      5 tygodni - ja i mąż po 3 tygodnie urlopu, jeden tydzien w tym samym czasie i wtedy wspólny rodzinny wyjazd.
      Reszta wakacji - babcia lub pólkolonie.
    • palacinka2020 Re: co z dzieckiem w wakacje 14.06.22, 10:58
      2 tyg przedszkole, 3 tyg wyjazd z rodzicami ( jak wielu ludzi, mamy 26 dni urlopu, wiec 3 tyg to zadne dziwo) 1 tydz u babci. Pozostale nie wiem, moze troche w domu, moze zajecia sportowe w przedszkolu. Generalnie mniejszy problem niz sie spodziewalam, wszyscy cieszymy sie na mysl o wakacjach.
    • sattwaguna Re: co z dzieckiem w wakacje 14.06.22, 11:23
      Mamy dzieci w podobnym wieku. Moja córka poza wyjazdami ma czas na "nic nie robienie" w praktyce oznacza to, że ustawiają się do niej kolejki koleżanek, które chętnie skorzystają z dużego basenu i jeszcze większego ogrodu. Zatem będą namioty, pikniki, bujawki trampoliny i zjeżdżalnie + rowery i hulajnogi. Czyli wszystko co w dużych ilościach jest na ogrodzie.

Córką zajmuje się babcia, ale nie widzę powodu by animowała 3 klasistkę.

Ale, tak jak mówię - my mamy ten plus że mamy naprawdę duży ogród i kupę atrakcji na nim. I bardzo chętne koleżanki córki by z tych atrakcji skorzystać.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka