Dodaj do ulubionych

Czy należy się list gratulacyjny?

15.06.22, 18:15
Moje dziecię wróciło dziś ze szkoły oburzone. Okazuje się, że ci ósmoklasiści, którzy dostaną świadectwo z paskiem, mają przyjść na zakończenie roku z rodzicami, bo rodzice dostaną list gratulacyjny.
Otóż moja córka jest zdania, że to żadna moja zasługa, że mi się takie dziecko trafiło (sic!).
Ja uważam, że jak najbardziej mi się należy - w końcu stwarzałam warunki do nauki, wspierałam, uczyłam się z nią jak tego wymagała, tłumaczyłam matematykę, fizykę i chemię, jak nie rozumiała (ze ścisłych na poziomie podstawówki jestem dobra).
A co uważa ematka?
Należy się rodzicom list gratulacyjny czy się nie należy?
Obserwuj wątek
   • balbina1710 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 18:47
    mamkotanagoracymdachu napisała:

    > Co uważa ematka to pikus, ale chyba byłoby mi przykro, gdyby moje dziecko uważa
    > ło, ze nie jest żadna moja zasługa to, jak radzi sobie w szkole.

    A co jesli Twoja matka uwaza, ze to jej zasluga, ze radzisz sobie w pracy? wink
    • mamkotanagoracymdachu Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 20:18
     balbina1710 napisała:

     > mamkotanagoracymdachu napisała:
     >
     > > Co uważa ematka to pikus, ale chyba byłoby mi przykro, gdyby moje dziecko
     > uważa
     > > ło, ze nie jest żadna moja zasługa to, jak radzi sobie w szkole.
     >
     > A co jesli Twoja matka uwaza, ze to jej zasluga, ze radzisz sobie w pracy? wink

     To JEST jej zasługa. To ona mnie wychowała, posyłała na kursy językowe i inne, pokazywała świat, nauczyła miliona przydatnych rzeczy. Dzięki niej mam wykształcenie i jestem tu gdzie jestem. Oczywiście, ze to jest jej zasługa i jestem jej za to wdzięczna.
    • lily_evans011 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 09:08
     Co za idiotyczne postawienie sprawy. Dorosła osoba radsi sobie w pracy samodzielnie. Natomiast dzieciom to rodzice stwarzają warunki do nauki albo czasami nie. Mędrkująca pannica powinna przejść się do jakiejś świetlicy środowiskowej i zobaczyć, jak sobie radzą dzieci z domów, w których tych warunków nie ma.
     • kira02 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 13:11
      Otoz to. Byl nawet kiedys taki komiks, ktory swietnie pokazywal te zależności, kapital kulturowy, wsparcie rodziców i dlaczego nie mozna sukcesu zawdzieczac wylacznie sobie. Moze ktoras forumka przypomni.

      Swoja droga dziecko w wieku 14 lat powinno juz chyba ogarniac, ze kasa na zajecia dodatkowe/ korki/ nauke języków, spokoj i warunki do nauki w domu to zasluga rodziców? Jesli nie ogarnia, to nalezy szybko uzupelnic braki w wychowaniu.
      • droch Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 13:33
       Jesli nie ogarnia, to nalezy szybko uzupelnic braki w wychowaniu.

       Nauki nigdy za wiele - rodzicom przyda się przybastowanie w wypinaniu piersi po ordery za cudze zasługi, nawet jeśli jest to własne dziecko.
       Dawno temu moja szkoła miała zwyczaj chwalić sukcesami sportowymi uczniów, a już osobliwie, gdy nie miała z nimi niczego wspólnego. Oczywiście, stypendium sportowego nigdy nie fundowali.
       "Skromność, pokora, praca" big_grin
      • katriel Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 19:33
       > Byl nawet kiedys taki komiks,

       Podejrzewam, że masz na myśli "On a Plate". On rzeczywiście jest niezły. Nie wkleję całości, wkleję tylko ten kawałek o rodzicach:
       https://rnz-ressh.cloudinary.com/image/upload/s--PR8hAcS9--/c_scale,f_auto,q_auto,w_1050/4PEZ7E4_copyright_image_172286

       Serio uważasz, że rodzicom Richarda list gratulacyjny należy się bardziej, niż rodzicom Pauli?
  • gryzelda71 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 18:24
   A mój 19latek powiedział, że jak patrzy na rodziców znajomych to my jesteśmy przecudowni.
   Z dumą wszelkie listy odbieramy i łazimy na te wszystkie zakończenia. Ale nasze dzieci nie uważają ze są fajne bo takie są. Doceniają wpływ rodziców i rodziny w procesie wychowania.
  • 3zos3 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 18:44
   Dziecko dostaje świadectwo z czerwonym paskiem za prace i wyniki w nauce. To jej praca i jej wyniki.
   Rodzic, w tym przypadku, gratulacje za wspieranie dziecka w procesie nauki i stworzenie mu warunków ORAZ za łut szczęścia, że trafiło mu się dziecko z intelektualnym potencjałem i chęcią do nauki.
  • eriu Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 19:07
   List gratulacyjny należy się dziecku a nie rodzicom. To dziecko wykonało pracę, którą nagrodzono sukcesem. Owszem rodzice mogli mieć wkład, ale moim zdaniem taki list skierowany do dziecka byłby świetny pod względem psychologicznym. A jakże byłby budujący dla tych dzieci, których rodzice nie wspierają albo nie mają rodziców.
  • leosia-wspaniala Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 19:08
   >Ja uważam, że jak najbardziej mi się należy - w końcu stwarzałam warunki do nauki, wspierałam, uczyłam się z nią jak tego wymagała, tłumaczyłam matematykę, fizykę i chemię, jak nie rozumiała (ze ścisłych na poziomie podstawówki jestem dobra).

   A jakby pomimo tego nie rozumiała i nie opanowała materiału na 4 albo 5? Jakby była chorowita i opuszczała dużo lekcji, jakby miała depresję, jakby była zwyczajnie mniej zdolna? Córka ma rację. Stwarzanie dziecku warunków do nauki to żadna łaska i powód do braw, to obowiązek rodzica. Niektórzy na średnią 4,0 muszą pracować bardziej niż inni na 5,0, czy rodzice mniej zdolnych dzieci albo mających gorsze warunki (np. brak pieniędzy na korepetycje czy obozy językowe), które pomimo tego są pracowite i zdeterminowane, mniej zasługują na gratulacje? Polski system już naprawdę odlatuje balonem. Dziadkom niech jeszcze coś dadzą, w końcu to oni wychowali cię na taką wspaniałą matkę.
   • heca7 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 19:11
    Dokładnie. Mnóstwo rodziców wspiera, pomaga, tłumaczy i szuka pomocy jeśli sami nie dają rady. Nie zawsze przynosi to spodziewane efekty bo dziecko to nie materiał, który można ukształtować jak się chce. A autorka napisała to tak jakby inni dzieci nie wspierali i dlatego nie dostali listu gratulacyjnego.
   • mamkotanagoracymdachu Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 20:21
    leosia-wspaniala napisał(a):

    Niektórzy na średnią 4,0 muszą
    > pracować bardziej niż inni na 5,0, czy rodzice mniej zdolnych dzieci albo mając
    > ych gorsze warunki (np. brak pieniędzy na korepetycje czy obozy językowe), któr
    > e pomimo tego są pracowite i zdeterminowane, mniej zasługują na gratulacje?

    A nie??

    To może dajmy Nobla wszystkim pracującym ciężko w danej dziedzinie, co kogo obchodzą wyniki? Przecież ci z gorszymi czasem napracowali się nawet więcej!
    • heca7 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 20:43
     Zupełnie nie o to chodzi. Nikt nie wymaga listu gratulacyjnego dla wszystkich. W sumie co się z tym robi potem? Bo u mnie taki po córce leży w domu gdzieś w papierach. Tu chodzi o sugestię w tytułowym wpisie, że każdy rodzic , który nie dostał był niewystarczająco wspierający. A tak nie jest przecież. Choćby na moim przykładzie. Córkę wspieraliśmy a synów już nie??? Oczywiście tak nie było.
  • ichi51e Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 19:10
   należeć się należy - zwłaszcza w polskich warunkach gdzie dziecko z dobrymi ocenami to przeważnie zaopiekowane dopilnowane i często po korkach.
   ale wolałbym ten list dostac poczta jeśli wymagałoby to iscia na jakiś durny apel
  • samawsnach Re: Czy należy się list gratulacyjny? 15.06.22, 23:46
   Nie.
   I pamiętam, że jak kończyłam LO to celowo nie poprawiłam dwóch ocen, żeby nie kończyć z paskiem. Myśl, że moja matka miałaby przyjść i odbierać gratulacje za moją pracę była nie do przejścia.
   Zakładam, że Twoja corka ma z tobą inne relacje, niemniej to jej sukces.
  • volta2 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 00:02
   w sp mojego syna gratulacyjny tylko dla najlepszego ucznia w szkole wśród ósmoklasistów i ewentualnie dla takich z 6,0 średnią
   reszta nie, bo by połowa szkoły musiałam przybiec z rodzicami

   było też podziękowanie w formie dyplomu dla zaangażowanych mamuś, ale to na poziomie klasy lub dyrekcji (rada rodziców, dla tych aktywniejszych)
  • umi Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 00:17
   Należy Ci się. Co prawda są rodzice, których dzieci osiągają dobre wyniki POMIMO tego, jak hooyowymi rodzicami oni są, niemniej to sa jednostki wyjatkowe, które zmieniają swiat. Cała reszta jest wypadkową swoich genów (zasługa rodziców), szans jakie dostali (równiez często zasługa rodziców - pomoc rodzica osobiście albo finansowa to nie jest coś, co dostaje każdy i jak się dostanie, osobista zasługa staje się mniejsza) i otoczenia (tez rodzice mają na nie wpływ). I gdyby któegoś z tych czynników zabrakło, nie byłaby tam, gdzie jest.
   WIęc jak najbardziej list gratulacyjny zasłużony. Może z czasem się zrobi bardziej wdzięczna, jak nauczy się realnie oceniać własne i innych możliwości. Dzieci które wiele dostają często widzą ile komuś zawdzięczają dopiero jak ta pomoc znika.
  • ga-ti Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 00:20
   Mnie się nie należy, dziecko samo się uczyło, ja co najwyżej wysłuchiwałam niecenzuralnych słów i tuliłam, głaskałam, wyrażałam ubolewanie nad durnym i niesprawiedliwym losem dziecka mego.
   A no i karmiłam, zapewniłam prąd, laptopa, itp. ale to jakby wynika z obowiązków rodzica, nic szczególnego.

   Ale jeśli taki u Was zwyczaj, to się wystylizuj wink i idź z dumą po list, a później z dzieckiem na lody smile
  • lannnnntana Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 06:32
   Mam dziecko z deficytami. Ogrom pracy włożyłam w to, żeby był taki, jaki jest dziś. MOJEJ pracy. Załatwiałam korepetycje, zawoziłam, przywoziłam, przepytywałam, uczyłam - bo dzieci w szkole mojego dziecka głównie dowiadują się, co mają zrobić, resztę trzeba ogarniać samemu. Przez ostatnie dwa lata sama musiałam nauczyć się wielu rzeczy, zwłaszcza podczas zdalnego, żeby móc przekazać wiedzę dziecku. Wspieram syna w czasie konkursów, robię ciasta do szkoły, uczestniczymy w szkolnym życiu. Tak, uważam, że są rodzice, którym list gratulacyjny się należy. Mnie na pewno.
   • kotejka Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 06:44
    Bardzo szczerze ujęte na co komu te paski
    Obiekty próżności rodziców do zaspokajania miłości własnej w tym roku znów się spisaly gratulujemy
    Ach jaka ja mama
    Pasek je
    Ileż trzeba mieć mądrości i dystansu, żeby po prostu stać za dzieckiem i nie dać go przemielic
    Tego /lepszego/
    Tego /gorszego/
    Tak, tak się nadal dzieci w polskiej szkole dzieci - dobry uczeń zły uczeń
    Tak się je oficjalnie nazywa
    To patologia i przemoc
    Ale to dziecko tym razem jest lepsze no to gratulacje
    Rodzicom tym gorszych 4,60 i niżej wysyłajmy wyjca
    I zdjęcie na ścianę wstydu
   • geoardzica_z_mlodymi Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 07:19
    List gratulacyjny był w zamyśle nagrodą dla ucznia. Został pochwalony publicznie i na piśmie przed rodziną. Tak to było drzewiej.
    Na sukces zawsze składa się wiele - dlatego nagradzani mają przy sobie listę podziękowań. Jeżeli córka ma ochotę niech sama napisze podziękowania temu, kto ją wsparł po drodze,
    Jeżeli tego nie widzi, to cóż, przykre.
  • jednoraz0w0 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 07:23
   No zaraz, twoje pytanie jest wewnętrznie sprzeczne. Albo oceny córki są po części twoja zasługą, bo geny plus wychowanie plus warunki ma od ciebie, ale wtedy to samo dotyczy poglądów córki (skądś je ma, zapewne wpływ genów, wychowania, warunków) , wiec pytać powinnaś siebie a nie obce baby, albo wszystko - oceny i poglądy to wszystko 100% ona a ty możesz tylko stać z boku i podziwiać lub nie.
   Generalnie ja widzę tendencje po tobie - każda z was przypisuje sukcesy i tylko sukcesy samej sobie.
  • perspektywa Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 09:02
   Przede wszystkim to byłabym zła, że muszę wziąć urlop żeby odbierać jakiś bzdetny list gratulacyjny. Nie cierpię tych zbędnych, szkolnych świętowań. Z drugiej strony nie chciałabym stawiać dziecka w sytuacji, gdzie wszyscy rodzice będą, a my nie. OMG. Kto to wymyślił? Naprawdę. Już by się uspokoili z tymi pomysłami.
  • martishia7 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 09:05
   Oczywiście, że zazwyczaj szeroko rozumiany kapitał kulturowy ma niemałe znaczenie, ale uważam za prawidłowe, że 14-latka jeszcze tego nie rozumie i nie docenia.

   A tak wchodząc w rolę adwokata diabła: to w takim razie list gratulacyjny powinni dostać Twoi rodzice, bo to ich zasługa, że prezentujesz taki poziom wiedzy i właśnie kapitału kulturowego, że możesz córce zapewnić odpowiednie środki i wsparcie intelektualne. Więc list w zasadzie należy się babci.
     • geoardzica_z_mlodymi Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 18:25
      Moja prababcia miała bardzo złe warunki (ur. w XIX w. była do końca analfabetką) i kiepskie stworzyła mojej babci (która chciała się uczyć dalej po podstawówce ale musiała od 14 r.ż pracować). Babcia z kolei mamie nie utrudniała ale ta nie miała zdolności do nauki i dokonywała dyskusyjnych wyborów życiowych. Wybory mojej mamy na mnie wpłynęły, miałam pod górkę, wsparcia w nauce nie miałam (bo nie liczymy lania po głowie książką, gdy poprosiłam w 2 sp o pomoc w rozwiązaniu zadania) ale z kolei nie naciskała na szkołę zasadniczą i mogłam wybrać studia. Tu jej jestem wdzięczna - nie czuła potrzeby a wsparła wybór. Moje dzieci mają inaczej. Sporo włożyłam w to, by rozpoznać ich talenty, proponować zabawy, lecieć na wybrane przez nich zajęcia. Wiadomo, zawsze o coś można mieć pretensje. Taki list dostałam tylko przy najmłodszym. Uznałam, ze jest to pochwalenie syna przed rodzicami (w puli nagród istnieje coś takiego - publiczna pochwała). I git.
      Przy czym najmłodszy ma lżej (choć nie lekko przy ciężko niepełnosprawnym i chorym bracie), bo nie ma żadnych "dys", zespołów zaburzeń rozwojowych, ani chorób, ma farta.
      Natomiast z całego serca rozumiem, ze nastolatka może się czuć obciachowo, gdy ma ciągać rodziców na swoje zakończenie.
  • gryzelda71 Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 09:26
   Byłam na rozdaniu dyplomów u córki. To dorosli ludzie, więc tam nie było listów gratulacyjnych dla rodziców, ale tysiac razy wspominano o roli rodziców, że wspierali, pomagali, wychowali. Ech....trzeba było wstać i wyjść, toż żadnej zasługi rodziców nie było to ci mlodzi ludzie zaliczali, zdawali egzaminy.
   • verdana Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 12:24
    Dostałam dwa razy taki list. Byłam oburzona. Zasługi mojej córki były zasługami mojej córki, a taki list je zdecydowanie umniejsza. Poza tym - czy skoro dostałam list gratulacyjny za osiągniecia córki, to powinnam dostać naganę za niską średnią synów? I trzeba brać też pod uwagę, ze są dzieciaki, które zapracowały na wysokie oceny nie dzięki rodzicom, ale pomimo rodziców - a tu automatycznie uznaje się każdego rodzica za dobrego i pomocnego.
    • droch Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 13:02
     (...)a tu automatycznie uznaje się każdego rodzica za dobrego i pomocnego.

     Dokładnie tak. Może być, że dziecko z domu rodzinnego wynosi przemoc, krzywdę, ból i samotność - czy wtedy też rodzicom należą się tego rodzaju gratulacje?
     • lewababa Re: Czy należy się list gratulacyjny? 16.06.22, 20:29
      OJP ale problem
      owszem jestem matką , która w podstawówce i gimnazjum takie listy odbierała ale za wszelką aktywność rodzicielską w szkole -trochę tego było
      przy okazji był to również list dot syna, który kończył te szkoły z b.dobrymi wynikami w nauce -ale to kompletnie nie moja zasługa- no..może nasze geny, on sam sobie to wypracował - przysięgam, przez wszystkie lata (a dzis to już maturzysta) nigdy nie pomagałam mu w nauce- zatem to jego zasługa

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka