Dodaj do ulubionych

Co wam daje sport?

16.06.22, 18:25
Spytam naiwnie, czy dobra kondycja przywraca tą młodzieńczą lekkość, to poczucie siły? Cofa czas choć trochę?
Daje moc czy tylko odrobinę hamuje starzenie? Wyobrażam sobie, że dzięki ćwiczeniom można biegać, skakać, latać, pływać, jak w starym teledysku z Panem Kleksem.
Pyta osoba, która męczy się ruchem i robi to, bo musi. Ćwiczenia mnie nudzą i trudno mi utrzymać motywację.
Za to do pieczenia, gotowania i jedzenia zawsze znajdę 😉
Obserwuj wątek
      • kotejka Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 18:30
        wszystko
        sile, sprezystosc, energie
        proste plecy
        zdrowie
        radosc i endorfiny
        od miesiac nie cwiczee, bo nie znajduje czasu
        czuje sie 10 lat starsza
        natychmiast z poczatkiem lipca znow zaczynam solidne teningi plus joga
    • magdallenac Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 18:31
      Całkiem szczerze odpowiadam- mam zupełnie tak samo jak Ty, ćwiczenia mnie nudzą i trudno mi utrzymać motywację. Ćwiczę jednak regularnie od kilku lat, żeby nie musieć wymieniać garderoby i dobrze się czuć w skąpych ciuchach latem. To moja jedyna motywacja.
    • piataziuta Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 18:36
      Jak już się rozpracujesz, będziesz szybciej i lżej szła, wbiegała po schodach zamiast wchodzić po nich sapiąc, zdobędziesz większy zakres ruchu (co przyda się nawet w kuchni), z łatwością podniesiesz i poniesiesz cięższe rzeczy.
      A przede wszystkim: będziesz się po prostu lepiej czuła.
    • wapaha Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 18:36
      wiesz , że to paradoksalnie trudne pytanie ?
      bo to jest taka moja część mnie, częśc mojego życia że jest to..treść mojego zycia- w jakiś sposób wszystkie ściezki prowadzą do aktywności - nie umiałabym nie robić nic, daje mi to masę frajdy a rzeczy o których piszesz- gdzieś tam są jako skutek uboczny ( uboczny bo znikają boczki -durna reklama tongue_out)- w postaci kondycji ( wymierne efekty w codziennych czynnościach które nie męczą ), figury, zdrowego stylu zycia i odżywiania się ( szkoda "niszczyć" ciało syfnym jedzeniem, alko czy nikotyną - ) sposobu spędzania czasu wolnego radości poznania fajnych ludzi i fajnych miejsc- u mnie dodatkowo- możliwość uczenia innych i ogromna frajda i satysfakcja z tego
      nie mam motywacji bo sport był od zawsze-zupełnie naturalnie- tak jak inne zyciowe czynności
        • wapaha Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 18:42
          golf_pod_brode napisał(a):

> To tylko pogratulować twoim rodzicom, szczerze. Podejrzewam, że to się wynosi z
          > domu.

moi rodzice nie uprawiali sportu wink
          mama miała alergię na samą mysl o ruchu, tata był piechurem ( góry ) od 40 rż regularnie chodził na siłownię ( ćwiczył jako nastolatek ) , potem klub karate
          dorastałam w domu bez sportu wink- a na basen zapisano mnie jak miałam 6 lat i....poszło.
          Ale-ja zawsze byłam żywa, zwinna, szybka -lubiłam sport, ruch, rywalizację ( lubiłam bo wygrywałam tongue_out )
            • picathartes Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 19:31
              > może dlatego tak go lubisz, ja zawsze byłam raczej łamagą..i w sportach szło mi słabo

Ja też byłam łamagą... w szkole, gdy musiałam grać w gry zespołowe. Nienawidziłam wf-u.

Pokochałam sport później, gdy odkryłam, że bieganie na długie dystanse przychodzi mi z niesamowitą łatwością, że po górach chodzę lepiej, szybciej i wyżej niż większość, że po skałach się świetnie wspina, a potem pokochałam sport siłowy (nie na siłowni tongue_out; za to z własnym ciężarem ciała; w przyrodzie) i w ogóle jakoś tak poszło, że teraz biegam, spaceruję, jeżdżę na rowerze, pływam, jogę uprawiam, po schodach biegam i w ogóle.
              • wapaha Re: Co wam daje sport? 17.06.22, 09:11
                picathartes napisał(a):

>
                > Ja też byłam łamagą... w szkole, gdy musiałam grać w gry zespołowe. Nienawidził
                > am wf-u.

umówmy się - wf w szkole i sport niekoniecznie mają coś wspólnego. w teorii wychowanie fizyczne zostaje ..teorią- czyli głównie nauką - przedstawia się teorie, daje zadanie i stawia ocenę. Gry zespołowe przypadkowo dobranych osób, nie zawsze jasno wyznaczone reguły gry ( np my w lo grałyśmy z dziewczynami ot tak - tylko zmiana serwów było przepisowa, poza tym zero ustawień. Gdy miałam taką przygodę że grałam w amatorskiej drużynie przez 2 sezony , jako libero ( jestem z metra cięta tongue_out ) musiałam się uczyć o co chodzi tongue_out ) to samo koszykówka ( najważniejsze były te jebane 2 kroki a reszta juz luz ), badminton-nauczyłam sie grać "w paletki" na pdowórku ale już jako dorosła zobaczyłam że to gra z zasadami i regułami wink bieganie ?- nauczyciel ustawiał i puszczał na 1 km - bez omówienia jak biec, jakiegokolwiek słowa , wcześniejszego sprawdzenia naszych kondycji, możłiwosci itd .

>
                >
                >
            • wapaha Re: Co wam daje sport? 17.06.22, 09:06
              simply_z napisała:

> może dlatego tak go lubisz, ja zawsze byłam raczej łamagą..i w sportach szło mi
              > słabo, poza może rzutem piłką lekarską i skokiem przez kozła (haha).

tak, myslę że to ma duże znaczenie - decydujące może wręcz nawet- bo gdy widzisz że coś wychodzi chcesz to po prostu robić
    • fragile_f Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 18:42
      Ciezko mi powiedziec, nigdy jeszcze nie czulam sie stara i niesprawna, ale mam dopiero cztery dychy. Poza wzgledami wizualnymi - dobra kondycja na pewno bardzo ulatwia zycie i korzystanie z niego. A w jesieni zycia to juz w ogole zanik miesni potwornie ogranicza, do tego dochodzi ochrona przed osteoporoza.
    • extereso Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 18:48
      Niestety tylko czasem bywa przyjemny, no rower i łyżwy to są przyjemne ale to raczej luźna rekreacja nie sport.
      Jest obowiązkiem. Na bank poprawia kondycję. Przy moim spożyciu lodów figury jakoś nie rzeźbi, ale i tak wiem, że nie ma wyjścia, trzeba ćwiczyć.
    • madzioreck Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 18:52
      Nie motywuje mnie za bardzo ten zestaw, że sprawność, lekkość itd. Nigdy niczego nie ćwiczyłam w tym celu, bo byłby to kolejny obowiązek. Robię/robiłam to, co samo w sobie dawało mi frajdę - granie w siatkówkę, pływanie, walki, no i wytańczenie się na zumbie smile Siłownie, pilatesy i inne ćwiczenia, w których powtarza się bezcelowe ruchy w seriach po ileś tam, to dla mnie wizja z horroru. Chadzałam, ale to jest potwornie nudne.
    • jasnozielona_roslinka Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 18:53
      mam nadzieje że zmniejsza ból kręgosłupa (gdybym nie ćwiczyła byłoby gorzej)
      mam bardziej wyprostowana sylwetkę, nie wiem czy cofa czas (bo ja dosć młodo wyglądam smile ), jak przestaje ćwiczyć to tracę moc o której piszesz
      nie skaczę bo uważam na kolana
      a daje mi też kontuzje co jakiś czas
    • g.r.uu Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 19:24
      Lubię być silna, mieć kondycję, sprawność, czuć pracę mięśni. Jak widzę ludzi w moim wieku, którzy po wejściu na trzecie piętro dyszą jakby mieli umrzeć to wiem, po co jest sport. A poza tym wedle forumowych standardów jestem starą matka i muszę nadążać za dziećmi smile
    • nenia1 Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 19:30
      im dłużej żyję tym bardziej widzę, że z niektórymi rzeczami po prostu się rodzimy. Dla mnie ruch jest po prostu rzeczą naturalną. O dziecka byłam ruchliwa, lubiłam biegać, skakać, jeździć na czym się dało. Z czasem zaczęłam trenować lekkoatletykę, w biegach na krótkie dystanse i biegach płotkarskich miałam nawet pewne sukcesy. Nie wiązałam przyszłości ze sportem, ale zostało mi w głowie, poczucie radości i zadowolenia po wysiłku, przyjemność płynąca ze zmęczonego aktywnością ciała, a jednocześnie satysfakcja ze sprawności, radość z wygranej i umiejętność godzenia się z przegraną. Tak jak jedni męczą się ruchem, tak dla mnie męczący jest bezruch, czuję, że zaczynam się gorzej czuć tak fizycznie jak psychicznie. Nie ruszam się w jakiś skomplikowany sposób, lubię zwykły, naturalny ruch, jak go nazywam "pierwotny", tak jak nasi praprzodkowie, którzy dużo chodzili, biegali, wspinali się w poszukiwaniu pożywienia - bez trenerów, instruktorów, bez rzeźbienia tego czy owego - przede wszystkim dużo chodzę, często w szybszym tempie, uprawiam marszobiegi, sporo jeżdżę na rowerze, zimą głównie basen.
      Wykorzystuję różne możliwe okazje dla prostego ruchu, wchodzę po schodach zamiast jeździć windą, idę pieszo do sklepu, czasem chodzę po krawężnikach wink dla ćwiczenia równowagi, korzystam z plenerowych siłowni, żeby się podciągać na rękach, jak tylko mogę wyjeżdżam w pobliskie góry żeby spacerować po górskich szlakach. Mam szczęście bo mieszkam przy dwóch sporych zadbanych parkach, na samym krańcu jednego z nich, okna graniczą im z drzewami. To miejsca, które wręcz zachęcają do spacerów, mając sporo atrakcji do obserwowania po drodze, w tym spore zbiorniki wodne z ptactwem i zadbaną różnorodną roślinnością. Nie potrzebuję jakiegoś celu żeby spacerować, nie nudzi mnie też bieganie, często w trakcie ruchu odczuwam coś w rodzaju przyjemniej medytacji, odprężam się, pogrążam w myślach, uspokajam. To wszystko daje mi sporo radości i ciągle szczupłe, sprawne ciało, mimo mijających lat.
    • picathartes Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 19:34
      > czy dobra kondycja przywraca tą młodzieńczą lekkość, to poczucie siły?

Tak!

> Cofa czas choć trochę?

Na pewno. Małż zawsze z podziwem mówi, że 99% dwudziestolatek by się ze mną na ciało zamieniło tongue_out

> Pyta osoba, która męczy się ruchem i robi to, bo musi. Ćwiczenia mnie nudzą i trudno mi utrzymać motywację.

Znajdź takie, co Cię nie nudzą. Najważniejsze jednak to przede wszystkim zbudować silne core. Z silnym core wszystkie sporty będą łatwiejsze i mniej kontuzyjne. A im z większą łatwością sport Ci przychodzi, tym bardziej go lubisz big_grin
    • klementyna156 Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 19:38
      Jasne
      Uwielbiam ćwiczyć, ale dopiero "na stare lata". W szkole nienawidziłam wf, klasyka, a zwłaszcza bolesnego obrywania piłką podczas "zbijaka" i kolejnych siniaków.
      A teraz biegam, ćwiczę ze sztangą, tańczę niemal zawodowo. No codziennie niemal mam trening.
      Mam sprawne ciało, znacznie sprawniejsze, niż w wieku 20 lat. Pełno mięśni, wyraźnie zarysowane barki, delikatniej - mięśnie łydek i ud, wyraźnie widoczne mięśnie brzucha. Jestem wytrzymała, mogę biec 1-1,5 godziny non stop, bez zadyszki (więcej pewnie też, ale tego nie robię, bo oszczędzam kolana na taniec).
      Tak, jestem lżejsza, sprawniejsza, zdrowsza, wytrzymalsza, ładniejsza, smuklejsza dzięki ćwiczeniom.
      Nie widzę wad sportu, dokładnie rozumiem, czemu jest mi niezbędny - prawie codziennie ta minimum godzina musi być, takiego porządnego wycisku, aż mięśnie bolą. Tzn czasem nie ma, ale źle się wtedy czuję.
      • klementyna156 Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 19:43
        No i tak jak wyżej primula napisała - na głowę robi mi cudownie, też. Pełen reset, zapominam o problemach, stresie z pracą, idealny przerywnik. Dobry dzień to dzień z treningiem, dobrym jedzeniem (jem, co chcę, niczego sobie nie odmawiam, tylko z ilością nie przesadzam), uczuciem zmęczenia fizycznego i zadowolenia z siebie, że się nie odpuściło.
        Rozumiem, że ktoś może tego nie lubić. I współczuję, zmuszanie się musi być okropne. Ja nie polubiłam np. nurkowania z butlą (próbowałam), więc nie będę tego robić. Ale uprawiam tylko te sporty, które dają mi autentyczną radość i frajdę.
    • abecadlowa1 Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 19:40
      Oprócz wszystkiego, co napisały dziewczyny powyżej, to sprawność jaką daje sport pozwala na więcej wspólnych aktywności z dzieciakami. Fakt, że mogę wspólnie z moimi chłopakami pojechać na via ferraty albo na spływ kajakowy, daje mi dużo radości. Myślę, że gdyby aktywności z matką nie były atrakcyjne (sportowe) to już dawno nie daliby się namówić na wspólny wyjazd.
    • krwawy.lolo Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 19:44
      Robimy kilka tysięcy km rocznie rowerem ale nie nazywamy tego sportem, nawet jeśli nie dojeżdżamy właśnie do pracy. Sport uprawiają bowiem ludzie, którym wydaje się, że muszą innym lub/i sobie coś udowodnić. Sport kojarzy się z ambicjami oraz rywalizacją, czyli jest nie kul. smile
    • mid.week Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 20:51
      Najbardziej robi na głowę i humor. W drugiej klejności na ogóle samopoczucie - po 8 h siedzenia przed kompem czuje się "zamulona" poza tym podbija mi ciśnienie, a całe życie walcze z niskim. No a najważniejsze, i to mnie motywuje do ruszenia dudy z domu - spala kalorie więc można jesc i nie tyć.
    • pupu111 Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 21:28
      Ja trochę jestem leniem, ale w sumie lubię niektóre rodzaje aktywności fizycznej, nawet bardzo. Np. długie spacery, chodzenie po górach, jazdę konną. Nie lubię się męczyć, ale przepadam za tym uczuciem, jak człowiek jest strasznie zmęczony i się walnie na wyro i odpoczywa. smile Zauwazyłam, ze jak ostatnio byłam w górach to po kilku godzinach b męczącego chodzenia jak grałam w ulubiona grę zręcznosciową, pobiłam mój rekord od dawna niepobity, a potem znowu, chyba mózg dotleniony to lepszy refleks.
    • aqua48 Re: Co wam daje sport? 16.06.22, 21:42
      Mnie sport daje endorfiny, poczucie że robię coś wyłącznie dla siebie i swojego zdrowia, zwinność i lepszą sylwetkę. Po dwóch godzinach ćwiczeń jem sobie lody bez wyrzutów sumienia.
      Każdy się męczy ruchem, ale to dobre zmęczenie, które u mnie szybko przechodzi w dodatkową energię.
      Sport także reguluje mi w pewien sposób dzień, bo ćwiczę poza domem i poza tym spotykam się z fajnymi ludźmi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka