Dodaj do ulubionych

Niemowlę na mm - porada potrzebna

22.06.22, 12:02
Uwaga, będzie długo. Potrzebna porada ematek doświadczonych w obsłudze niemowląt z problemami brzuszkowymi, żywiących się mm.

Trafił nam się egzemplarz z dość wrażliwym układem pokarmowym i próbujemy mu pomóc.
Na początku dostał w szpitalu mleko NAN Expert Pro HA 1 w wersji RTF, w miarę dobrze tolerował. Niestety dość szybko wylądowaliśmy w kolejnym szpitalu, gdzie po skończeniu ww. mały otrzymał Enfamil MFGM. Po tym mleku ulewał, chlustał, prężył się, ale wyboru nam lekarze nie dali (mieliśmy izolację). Po powrocie do domu próbowaliśmy wrócić do ww. NAN, ale ulewania i chlustania nadal były, a młody wrzeszczał jakbyśmy go ze skóry obdzierali.
W międzyczasie dostawał Espumisan, Vivomixx, Juwit C i Juwit Multi.
Ze względu na ulewania, po konsultacji z lekarzem przeszliśmy na NAN Total Comfort, które rzeczywiście zlikwidowało powyższe problemy. Zostało niestety prężenie się i płacz po jedzeniu, ale wcinał po 100-110 ml. Lekarz przepisał na to Debridat i Gastrotuss, po których nie było efektu i zalecił przejście na Nutramigen. Początkowo była masakra, młody ulewał nawet 3h po zakończeniu jedzenia. Po zaleceniu dodawania do mleka Nutritonu (zagęstnika) ulewanie opanowane, ale żarcie mu ewidentnie nie podchodzi. Młody już w połowie jedzenia wije się jak węgorz, zaczyna płakać i porzuca butelkę po 50-60 ml (za mało jak dla niego). Długo się go usypia, zazwyczaj w pozycji do odbijania (jak próbujemy go położyć bardziej poziomo na rękach, to zaczyna się krzyk). Śpi bardzo lekko, wije się i rzuca kończynami nawet w trakcie snu. Widać, że go boli. Czkawkę ma co chwilę, przed jedzeniem i po, przy przewijaniu, przy zabawie... Dodatkowo zaczął się mocno ślinić. Dziecko jest wymęczone i szkoda nam go jak diabli.

Wylądowaliśmy u gastrologa, który stwierdził, że to najprawdopodobniej refluks i na alergię to nie wygląda, ale żeby już zostać na Nutramigenie i nie wracać do poprzednich mm.  Przepisał Helicid i Dicogel gastro, a Debridat i Gastrotuss kazał odstawić. Nie ukrywam, że widząc jak młody męczy się z Nutramigenem, mam ochotę wywalić to mleko przez okno. Jednocześnie nie mam zamiaru rozwalić dziecku układu pokarmowego, więc działam zgodnie z tym, co zalecił lekarz. Ale mam duże wątpliwości czy to mleko jest odpowiednie dla młodego. Z drugiej strony 4 mleka w 8 tygodni to już jest gruba przesada.

Zerkniecie na to ematkowym okiem? Jak coś możemy ulepszyć to podpowiedzcie proszę.

Dzieć jest naszym pierwszym (i ostatnim) więc uczymy się niestety na błędach, czego w tym przypadku wolałabym uniknąć.

PS. Wisi mi na rękach od 03.30 i co chwilę się pręży 😕
Obserwuj wątek
  • ju_mi Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 12:34
   Poradzić, niestety nie poradzę, bo moje dzieci to już nastolatki, a i tak były kp.
   Jedyne co to z doświadczenia napiszę, że słuchaj siebie, bo matczyna/kobieca intuicja to potężne narzędzie i naprawdę warto jej zaufać. Powodzenia i zdrowia dla synka smile
  • aqua48 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 12:51
   Masuj brzuszek, a także plecki jak bierzesz do odbicia. Mój młodszy miał kolki i jak tylko brałam go na ręce to zaczynałam od masażu brzuszka. Potem już jak tylko siadałam koło kogoś to miałam odruch żeby mu też masować brzuszek musiałam się mocno pilnować..
   Pomagają też termoforek i ciepła, świeżo uprasowana pieluszka kładziona na ten brzuch, oczywiście nie goły. I herbatka z kopru.
  • scarlett.o-hara Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 13:13
   Nasz córka ulewała po jedzeniu, miała skazę białkową. Na receptę piła mleko mm sojowe pamiętam, nazwa mi wyleciała. Ale to było 14 lat temu i chyba już go nie produkują, bo w google nie znalazłam. Przeszło wszystko i buzia zrobiła się gładziutka.
  • philippa_p Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 13:26
   greatbarrierreef napisała:
   >
   > Wylądowaliśmy u gastrologa, który stwierdził, że to najprawdopodobniej refluks
   > i na alergię to nie wygląda,

   Robiliscie badania na alergie na gluten? Tu nie ma co "wygladac" czy nie, to sie sprawdza. Zreszta, jak dla mnie, to moze jak najbardziej wygladac na alergie. Nie jestem lekarzem, ale w bliskim otoczeniu to widzialam. Tez lekarzom "nie wygladalo", az w koncu ktorys zrobil badania...
  • berdebul Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 13:31
   Śpi na płasko, wiec jeżeli to refluks to leżenie jest nieprzyjemne bo pokarm się cofa i podrażnia już podrażnione miejsca. Dlatego pozycja do odbijania jest komfortowa.
   Jak to nie alergia, to nie musi być na mleku dla alergikow. Posłuchałabym intuicji i zmieniła mleko.
  • aguar Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 13:37
   To są objawy związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego. Lekarstwem jest czas. Nutramigen jest stosunkowo dobrym mlekiem, lepsze by było ludzkie, ale raczej jest poza zasięgiem, jak sama nie karmisz. O ile dziecko dobrze przybiera, nie ma powodu do zmartwień, trzeba to przetrwać masować, nosić, czy co tam na niego działa. Przynajmniej taka zaleta mm, że możecie to dzielić po równo z mężem.
  • india-mia21 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 14:23
   Można zmienić mleko na nutramigen puramino-ma inny smak, jest bardziej pofrakcjonowane-moze syn będzie lepiej tolerowal (można zastosować też odpowiednik innej firmy).
   Czy było wykonywane usg jamy brzusznej? Czy syn był na konsultacji u neurologa?
   Można udać się też do alergologa dzieciecego. Czasem wprowadzenie leków p/alergicznych (ketotifen?) moze pomoc (lub pośrednio wzmoc apetyt).
   A jak skóra?
   • hanusinamama Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 14:53
    MOje dziecko dostało od jebnietej pani alergolog ketotifen z zaleceniem ze ma dostawać codziennie...po jednej dawce dziecko zasneło tak ze dobudzić nie mogłam. Wezwana pediatra powiedziała, zeby tego nie dawać. To było 10 lat temu i chyba teraz sie bardzo uwaza z tym lekiem
    • india-mia21 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 14:57
     Teraz do 1 rż podaje się raczej fenistil tylko. Ketotifen ma złą renomę. Moje dziecko dostawało, bo coś jej musiałam dać (zresztą do dziś w okresie zaostrzenia trudno mi opanować objawy alergii u dziecka). Pediatra była niezadowolona, neurolog popatrzył na dziecko i powiedział, by dawać, bo neurologicznie mu nie szkodziło.
    • india-mia21 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 22:49
     Wszystko, co było wdrożone (debridat, gastrotuss, helicid, te modyfikacje hydrolizatów itd) to wszystko było stosowane zgodnie z wytycznymi. Ja bym powtórzyła usg jamy brzusznej, wykonała panel pediatryczny (nie doczytałam jeszcze w jakim wieku jest dziecko). Trzymaj się zaleceń lekarza. Do 1 rż powinno wszystko minąć.
     Mojemu dziecku wykonałam jeszcze eeg. Sugerowano także wykonanie pH-metrii, ale się nie zdecydowałam.
     Czy masz refundowany nutramigen?
      • mamtrzykotyidwato5 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 01.07.22, 19:36
       Jeśli na NAN Total Comfort jest lepiej niż na nutramigenie, to spróbuj koniecznie babilon pepti.
       Bebilon pepti jest hydrolizatym białek serwatkowych, tych samych, które są w NAN, może być lepiej tolerowany niż Nan, bo białka są rozłożone na mniejsze fragmenty.

       Nutramigen jest hydrolizatem kazeiny.
       Bardzo możliwe, że dziecko jest uczulone na kazeinę, a nie na białka serwatkowe.
        • mamtrzykotyidwato5 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 01.07.22, 21:08
         Stan zapalny w takim przypadku zwykle też wynika z alergii.
         Obniżone IgA idzie w parze z alergią, albo celiakią. Glutenu na razie nie je. Alergię na mleko widać z objawów.
         Czy dziecko miało robione testy z krwi na mleko?
         Jak trochę podrośnie i wprowadzisz do jedzenia gluten, to dobrze by było zrobić test z krwi: test transformacji blastycznej dla glutenu. Teraz można zrobić dla mleka, jeśli nie uda się potwierdzić alergii testem alergicznym z krwi i jeśli koniecznie takiego potwierdzenia potrzebujesz, bo moim zdaniem widać na oko, że dziecko na mleko uczulone. Wiem, że robią takie testy w Warszawie w Instytucie matki i dziecka na Kasprzaka. A jak bardziej podrośnie, to badania na celiakię.
         IgA może się wyrównać, jak wyłączysz z diety mleko.
         Uczulenie na mleko może skutkować zachorowaniem na cukrzycę 1, jeśli ma obniżone IgA, więc nie dawałbym mleka krowiego nigdy, koziego i owczego też nie, ani żadnych wyrobów mlecznych. Szczególnie, jak miałaś w rodzinie przypadki cukrzycy. Cukrzyca może powstać w wyniku alergii krzyżowej pomiędzy betalaktoglubuliną mleka krowiego, a białkiem błony komórkowej komórek beta trzustki, wtedy alergia niszczy komórki trzustki nawet po spożyciu najmniejszej ilości mleka i cukrzyca 1 gotowa.
         Czy ty jesteś alergiczką?
         Jesli nie wiesz, to zrób sobie test skórny dla mleka, jeśli jesteś uczulona, nie dawaj dziecku mleka nigdy, ani niczego co pochodzi od krowy, kozy, owcy.
         Wtedy najlepiej będzie przejść od razu na mleko sojowe Humana SL i pożegnać się w domu z krową i spółką.

  • zielonyjeziorak Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 14:33
   Po pierwsze chusta, po drugie czas, jak już tu ktoś napisał.

   Twój opis przypomina mi o początkach z moim pierwszym dzieckiem - nic człowiek nie wie, wszystkiego się boi, i biega od lekarza do lekarza. Rozumiem, że jest ci ciężko. Jemu też jest ciężko, wyszedł z miejsca, gdzie zawsze było miło, ciepło i nie trzeba było trawić smile

   Spokojnie oddychaj, pomóż mu przejść przez ten okres przystosowawczy jak najłagodniej. Dawaj mu to mleko, które toleruje najlepiej, i uwierz w to, że to minie. I naprawdę polecam nosić w chuście, będziesz miała wolne ręce, on będzie w pozycji pionowej i brzuszek od razu będzie masowany i ogrzewany przez ciebie. Jeżeli bardzo chcesz, to możesz też pochodzić do rehabilitanta na masaż specjalny dla niemowląt. Leki - hmm, te z simeticonem nie wchłaniają się, więc też nie mają skutków ubocznych, można próbować. Do tego probiotyki (ja polecam takie, które są lekami zarejestrowanymi dodawać do mleka). Pozostałych nie znam, ale zastanowiłabym się, czy dziecku z niedojrzałością pokarmową bardziej pomaga czy przeszkadza podawanie takiego arsenału. Będzie dobrze.
  • rb_111222333 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 14:45
   Ja przy pierwszym dziecku tak miałam, karmiona była mieszanie. Dużo cudowaliśmy z mężem, dawaliśmy espumisan i delicol i nic to nie dało. Pomógł czas, układ pokarmowy dojrzał, chyba około 3 miesiąca. Wróciłabym do mleka, na którym ulewał, ale przybierał na wadze prawidłowo. Te zagęstniki mogą powodować zaparcia u dzieci - też niedobrze. Niepokojące mogłoby być chlustające ulewanie, bo może oznaczać chorobę, ale jesteś pod opieką lekarzy, więc pewnie to już wykluczyli.
  • 1.wetta.1 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 15:04
   Mój drugi syn wylewał z siebie wszystko co wypił. To były chluśnięcia na odległość. Po skierowaniu do szpitala okazał się to być refluks. Stosowaliśmy mleko z zagęszczaczem, po wprowadzeniu tego mleka problemy minęły, ale nie całkowicie. Dopiero uspokoilo się wszystko po wprowadzeniu normalnych pokarmów jak syn skończył rok.
   Myślę, że potrzebujecie czasu i przede wszystkim trafienia na odpowiednie mleko. Wspieram i życzę dużo cierpliwości.
   ( nie mogę przypomnieć sobie nazwy tego mleka, chyba cos na E.).
  • larix_decidua77 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 18:29
   Nie ma szans na karmienie ludzkim? Może ściąganym? Nie każde dziecko toleruje mieszanki. Tam jest złożony skład, ciężko dojść co szkodzi, mleko ludzkie działa jak lekarstwo. Na temat mlek sztucznych niestety nic nie wiem, więc nie doradzę ale tu na pewno jest dużo ekspertek.
  • mamalgosia Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 18:44
   Mysle, ze nalezy wrocic do Nan Total Comfort. Skoro kolki sa po kazdym mleku, a po tym nie ma dodatkowych atrakcji, to przy tym bym zostala.

   Moj Starszy mial takie wsciekle kolki. Tez wpadlismy w ten ciag co Wy- syropy, krople, wszystko psu na bude. Lekarka zmieniala co chwile, ale nic nie dzialalo.

   To byla gehenna.
   Skonczylo sie dopiero, jak dziecko zaczynalo przyjmowac pozycje inna od lezacej, czyli po 5 miesiacu
  • sagutxiki Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 19:07
   Jeśli nie masz możliwości powrotu do kp lub dostępu do mleka z banku mleka to tak jak dziewczyny radzą wróciłabym do mleka na którym "chociaż" przybierał. Współczuję bardzo, sama przechodziłam przez kolki, z krzyku i prężenia wyszła dziecku przepuklina, pediatra odradzał operację ze względu na niską wagę, z odrzuconej przez dziecko piersi przeszliśmy na mm Nan Expert Exel i potem powoli poszło ku lepszemu.
   Moim zdaniem z Twojego opisu wygląda, że on nie trawi tego mleka bo po 3 godz to powinno być już przetrawione a nie zwymiotowane. Może dawać częściej ale mniej?
  • shellyanna Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 19:42
   A ile ma miesięcy?
   Moje najmłodsze dziecko po pół roku kp przeszło na mm i zaczęły się jazdy. Przetestowalam różne. Po każdym mieliśmy sensacje w postaci konkretnych wysypek. W końcu podałam mu mleko krowie. Zwykle tyle ze jakieś bardziej eko. I przeszło. Ale dość szybko z mleka wogole zrezygnowaliśmy, bo zaczął jeść szybko „stałe” pokarmy.
  • mamtrzykotyidwato5 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 20:48
   Masz jeszcze do wypróbowania mleko bebilon pepti, ale pewnie też się nie sprawdzi, bo tak jak nutramigen jest robione z krowiego mleka.
   Leki które podajesz są bardzo szkodliwe dla takiego maluszka, rozwalają mu układ pokarmowy.
   Gastrolog, który diagnozuje refluks i jednocześnie twierdzi, że to nie alergia, jest do odstrzału.
   Co najmniej 95% refluksów u niemowlaków jest spowodowanych alergią na mleko krowie.
   Idź do alergologa natychmiast.
   Trzeba odstawić wszystko, co podajesz dziecku i zostawić tylko mleko na co najmniej dwa tygodnie, żadnych innych preparatów, żadnych witamin, picia.... Nie bawiłabym się w próbowanie bebilonu pepti na razie, tylko od razu podałabym mleko Humana SL, robione na białku sojowym.

   Jeśli podajesz dziecku wit D, to zanim zrobisz cokolwiek, sprawdź na jakim jest oleju.
   Olej MCT bardzo często daje takie objawy, jak opisujesz. Wtedy odstaw wit. dawaj tylko nutramigen przez tydzień, może się uspokoi, a potem kup inną wit. z innym olejem.
   Jeśli to nie wina witamin, to mleko Humana SL do wypróbowania.

  • piszaca.zza.swiatow2 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 20:52
   U nas sprawdziło się mleko Mikuła, też po kilku próbach.
   Ja matczyną intuicję odstawilabym te wszystkie eksperymenty z lekami, taki mały u i już tyle tego.
   Z naturalnych środków łagodzących polecam herbatkę z kminku (a nie jak ktoś polecał z kopru, bo to dla matki na laktację).
   Moje dziecko pierwsze miesiące spędziło w kraju, gdzie nie ma żadnych cudownych środków z apteki 😉, tam wszyscy dają dzieciaczkom herbatkę z kminku i działa cudownie (sama pije, jak przesadzę z jedzeniem
  • migafka357 Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 22.06.22, 23:14
   Z mlekiem nie pomogę, ale zamiast okapu do spania znajdź mu filmiki z białym szumem na You Tube, moja córka spała po nich aż miło. Czy kładziecie go do spania na boku? Mam wrażenie, że na boku refluks mniej dokucza. A przeciwbólowe najlepsze na brzuszek są czopki, nie syrop, próbowałaś czopków?
   • greatbarrierreef Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 23.06.22, 12:49
    Kładziemy na boku ale się spryciarz przekręca. Bywa, że prześpi jeden cykl na boku, ale zdarza się też, że zaliczy wszystkie pozycje w ciągu 2h snu. Podkladaliśmy blokadę pod plecy, żeby się nie przekręcał ale młody jest tak ruchliwy, że spokojnie dał sobie z nią radę i spał jak chciał. Po Nutramigenie tak się rzucał w trakcie snu, że uderzał wszystkimi kończynami o szczebelki - musieliśmy ochraniacz zamontować (przynajmniej się dziecko nie uszkodzi).
   • greatbarrierreef Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 23.06.22, 13:07
    Mam aplikację z białym szumem, szumisia nawet dostał, ale jak jest mega wściek, to żadne z powyższych nie działa, tylko okap. Włączamy tak rzadko, jak tylko się da (w ciągu 2 tygodni 2-3 razy) i trzymamy młodego w drugim końcu pomieszczenia. Jak tylko zaśnie, natychmiast wyłączamy. A swoją drogą od szumisia to mnie łepetyna potrafi rozboleć - jakim cudem dzieciaki tolerują takie dźwięki...?
    • turzyca Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 23.06.22, 13:27
     >swoją drogą od szumisia to mnie łepetyna potrafi rozboleć - jakim cudem dzieciaki tolerują takie dźwięki...?

     Bo siedzą 9 miesięcy między żyłami, tętnicami, jelitami, moczowodami, cały czas coś szumi, dla nich to norma.
    • mamaafg Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 24.06.22, 00:06
     Sa specjalne urzadzenia do bialego szumu. Moje kilkuletnie dzieci spia przy nim do dzis. To takie radio jakby. Sama ustalasz glosnosc i wybierasz rodzsj szumu; deszcz; wiatr itd bardzo uspokajajace. Czemu wylaczacie szum po zasnieciu dziecka? Powinno budzic sie w takich samych warunkach jak zasypia. Jesli chodzi o problemy brzuszkowe to z pierworodnym tez tak mialam; mnostwo lekarzy, co chwila nowe rodzaje mleka, nowe butelki (bo sie krztusil czesto), kropelki i inne cuda. Pomogl czas jak tu wczesniej dziewczyny pisaly. I duzo snu (tu ppmogl szum), duzo noszenia w miekkich nosidlach (cos jak chusta ale nie trzeba wiazac), spal czesto na nas. Sluchaj swojej intuicji. Poowdzenia!
   • hanusinamama Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 23.06.22, 14:29
    Ja mam wrażenie, ze lekarze nie mają pojecia o witaminach a na chemii spali.
    Dzieciak je mleko modyfikowane które ma witaminy dodawane (suplementowane):
    W Nutramigenie masz witaminy:
    octan DL-alfa-tokoferylu - witamina E
    6-palmitynian-L-askorbylu - rozpuszczalna w tłuszczach witamina C
    nikotynamid - B3
    palmitynian retinylu- witamina A

    Do tego ma jeść multiwitaminę ( z masą wypełniaczy i paskudnym aromatem) ...oraz odobno jeszcze witaminę D3 i C.

    Samej witaminy C je z 3 róznych źródeł. Po wuj?
  • turzyca Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 23.06.22, 00:29
   >Długo się go usypia, zazwyczaj w pozycji do odbijania (jak próbujemy go położyć bardziej poziomo na rękach, to zaczyna się krzyk).

   Rozważ taką pozycję: siadasz po turecku na kanapie lub łóżku, dziecko układasz tak, że pupa jest między Twoimi nogami, a ciałko spoczywa na Twoim udzie. Dziecko ogólnie jest w tej samej pozycji co do odbicia, ale nie musisz podtrzymywać całego ciężaru jego ciała, poza tym możesz go unieść do pionu tylko podnosząc udo, sama możesz siedzieć z podpartymi plecami. Dodatkowo możesz dziecko głaskać, bo ręce masz swobodne. Dziecko może w tej pozycji spać, mimo że niby leży na brzuchu, bo główka jest dość wysoko, nie ma ryzyka podsuszenia się.
   To jest użyteczna pozycja w przypadku "pionowych" dzieci, zaspokaja ich potrzebę bycia w pionie, a nie męczy opiekuna tak bardzo. Z czasem możesz ostrożnie próbować przełożyć dziecko na drugie udo, tak żeby półleżało z twarzą do Ciebie.
    • turzyca Re: Niemowlę na mm - porada potrzebna 13.07.22, 13:21
     > Brzuch dziecka ma być oparty o udo?

     Mnie raczej wychodziła klatka piersiowa. Ale może być brzuch, wtedy jest bardziej na płask.

     Ogólnie dziecko jest mniej więcej w tej pozycji: https://mamaundfamily.de/wp-content/uploads/2021/10/teaser_fliegergriff.jpg tylko oparte o Twoje nogi. Nadal ma ciepło w brzuszek, kontakt z rodzicem, tylko Tobie ręce nie odpadają.

     >Jak mu ułożyć nogi?

     Podkulone. W sumie wszystkie pozycje dzidziusiowe z podkulonymi nóżkami.


     A masowanie "na Buddę" znasz? Dziecko na pleckach, kolanka szeroko, stópki trzymasz razem dłonią, i zataczasz kółka, tak żeby bioderka też się ruszały. Ew. drugą rękę trzymasz na brzuszku, żeby mu było cieplej. Moje dzieci nie cierpiały rowerków, ale Buddę lubiły.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka