Dodaj do ulubionych

Czy da się wyleczyć egzeme rąk?

24.06.22, 22:52
Egzema rąk dosyć duza i bolenaa. Wewnętrzna strona dłoni jest taka, że skóra schodzi i rany są duże. Wcześniej straszny świąd nawet nocą . Obecne masci to advantan oraz bedicort g. Czy ktoś pozbył się tej przypadłości?
Obserwuj wątek
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 25.06.22, 00:53
      Tak, ja się pozbyłam.
      Po trzech latach obserwacji i eliminacji różnych rzeczy wiem, że jedyną rzeczą od której robi mi się egzema jest papryka. Nie jem, nie dotykam i egzemy nie ma.
      Przy okazji dowiedziałam się, że papryka jest w bardzo wielu produktach nawet w dżemie brzoskwiniowym, morelowym, gumach do żucia i różnych cukierkach, galaretkach, które mają barwę pomarańczową, więc sporo różnych produktów muszę omijać z daleka, ale warto, bo mam stopy i dłonie gładkie, a nie oblizione ze skóry i spękane.
      Dodatkowo po zaprzestaniu jedzenia papryki okazało się, że moje problemy z sercem (tachykardia, dodatkowe skurcze nadkomorowe i arytmia) to też był skutek kontaktów z papryką, więc korzyść podwójna.
      • ajaksiowa Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 25.06.22, 08:43
        mamtrzykotyidwato5 napisała:

> Tak, ja się pozbyłam.
        > Po trzech latach obserwacji i eliminacji różnych rzeczy wiem, że jedyną rzeczą
        > od której robi mi się egzema jest papryka. Nie jem, nie dotykam i egzemy nie m
        > a.
        > Przy okazji dowiedziałam się, że papryka jest w bardzo wielu produktach nawet w
        > dżemie brzoskwiniowym, morelowym, gumach do żucia i różnych cukierkach, galare
        > tkach, które mają barwę pomarańczową, więc sporo różnych produktów muszę omijać
        > z daleka, ale warto, bo mam stopy i dłonie gładkie, a nie oblizione ze skóry i
        > spękane.
        > Dodatkowo po zaprzestaniu jedzenia papryki okazało się, że moje problemy z serc
        > em (tachykardia, dodatkowe skurcze nadkomorowe i arytmia) to też był skutek ,dieta..
        > taktów z papryką, więc korzyść podwójna.

Zamiast polecać kolejne leki,Ty napisałaś coś baardzo mądrego(dieta,dieta.....)👏👏👏
    • szare_kolory Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 25.06.22, 06:31
      Tak, mnie się udało, a był czas, że praktycznie nie istniało wnętrze mojej dłoni. Steryd-odpowiednio dobrany. Na protopic polecony tu przez kogoś trzeba uważać: ja nie byłam w stanie tego używać. Ten lek wzmaga świąd. Podobno tylko na początku, ale nie wiem jakdługo miałby trwać ten początek. Dla mnie ten lek był torturą. Kto zna ten świąd, ten wie, że nie przesadzam. U mnie zadziałał elocom i stosowanie rękawic do wszystkich absolutnie prac domowych. A od kiedy mieszkam w domu bez dywanów i firanek (czyli dodatkowych zbieraczy kurzu) problem odszedł w siną dal i nie wrócił.
    • mebloscianka_dziadka_franka Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 25.06.22, 08:51
      Musisz dużo nawilżać i natłuszczać i jak najmniej moczyć ręce. Wszystkie prace domowe musowo wykonywane w rękawiczkach. U mojego syna na takie zmiany dobrze nawilżający balsam z Cerave. Oczywiście stosowany regularnie, kilka razy dziennie nawet. Jak jest bardzo źle to używam sterydu Cutivate. Przy czym jak nie wiesz co jest przyczyną, to pozbycie się takich zmian będzie trudne, o ile nie niemożliwe.
        • kira02 Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 25.06.22, 09:07
          Dziewczyny, Wy tak nie szafujcie sterydami. To sa leki do bardzo doraźnego stosowania, to nie krem do rak. Poczytajcie sobie o skutkach ubocznych sterydow/ co sie dzieje ze skora przy nadmiernym stosowaniu.

Doraznie protopic, jakis dobry krem natluszczajacy i szukac przyczyny alergii (nie tylko kontaktowa czy w jadlospisie, moze byc tez stres).
          • ajr27 Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 25.06.22, 10:07
            Przestań straszyć. Zdajesz sobie sprawę, że musiałabyś przez 20 lat wsmarowywać w siebie kilogramy tych maści, żeby uszkodzić sobie np nadnercza? Może ja dla odmiany postraszę Cię protopikiem, który jest lekiem immunosupresyjnym i potrafi tak powichrować układ krwiotwórczy, że z białaczką można skończyć.
          • szare_kolory Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 25.06.22, 10:11
            Protopic to jest już działo najwiękzszego kalibru. Zaleca się go wtedy kiedy steryd nie ogarnia tematu. Stosowanie sterydów opiera się na drabinie: próbujesz od najsłabszych do najmocniejszych. Kiedy nie pomagają wjeżdża protopic. Zasada stosowania sterydów jest taka: jednego dnia steryd drugiego dnia natłuszczanie. W ogóle natłuszczanie (a nie nawilżanie) skóry w takich stanach jest bardzo ważne. Ale kiedy jest rana to jej nie natłuścisz, bo nie ma tam skóry do natłuszczania. Sterydy to nie kremy kosmetyczne, mają skutki uboczne. Mówi to osoba, której ze 100 lat-temu dermatolog-idiota przepisał maść elocom na twarz. I poza wszystkim leku ze sterydami nie dostaniesz bez recepty. Te wszystkie elocomy, aflodermy i inne są dostępne tylko na receptę, zatem bez kontaktu z lekarzem.się nie obejdzie.
            • deszczu_kropelka Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 26.06.22, 10:43
              Jeśli chodzi o Protopic, to tylko dorzucę, że lekarze twierdzą, iż w tym momencie jest lekiem dobrze przebadanym i bezpiecznym.
              W terapii proaktywnej (czyli co kilka dni, np. dwa razy w tygodniu) może być stosowany nawet przez kilka lat. Najpierw trzeba porządnie zaleczyć skórę - steryd i być może antybiotyk, potem kilka dni Protopic dwa razy dziennie - potem dopiero leczenie potrzymujące. Piszę to odnośnie do AZS, może w przypadku samych dłoni terapia wygląda inaczej.
              Natomiast ludzie z ciężkim AZS smarują powierzchnię całego ciała, więc używanie tego leku tylko na ręce to naprawdę pikuś i nie ma się co martwić ewentualnymi skutkami ubocznymi.
              Jeśli ktoś źle toleruje Protopic - pojawia się szczypanie, swędzenie - można spróbować nakładać lek po schłodzeniu w lodówce.
              Można również spróbować zastosować inny inhibitor kalcyneuryny - Elidel. Powszechnie twierdzi się, że ma on słabsze działanie niż Protopic, ale, zdaniem dobrego dermatologa, tak naprawdę zależy to od indywidualnej reakcji na leki i są osoby, u których Elidel sprawdza się znacznie lepiej.
              Duża wada tych leków to konieczność chronienia leczonej skóry przed słońcem, latem może być to trudne.
    • bladyrunner666 Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 25.06.22, 11:11
      Po latach walki, testów alergicznych i maści okazało się, że moim największym triggerem jest płyn do naczyń, więc zmywam tylko w gumowych rękawicach albo zrzucam ten przykry obowiązek na męża, używam jak najmniej perfumowanych kosmetyków (szczególnie mydła!) i nie dopuszczam do przesuszenia dłoni. U mnie cuda działa balsam do ciała babyDermedic, taki z rysunkiem hipopotama na butelce, praktycznie samo smarowanie nim rąk jest w stanie mnie wyciągnąć z rozkręcającej się egzemy.

Jak były w takim stanie jak opisujesz to czasami kładłam steryd, ale miałam wrażenie, że po krótkiej poprawie jest jeszcze gorzej, bo dłonie były bardzo wysuszone, a to jest główna przyczyna egzemy, przynajmniej u mnie. Także uzbrajałam się w cierpliwość i smarowałam dermedikiem i jakoś powoli wychodziłam na prostą.

Bardzo, bardzo mu współczuję sad wiem jaka to męka
      • korolla-xx Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 25.06.22, 20:25
        U mnie egzema najpierw osłabła, potem minęła , jak przestałam grzebać w ziemi, zwłaszcza w torfie, gołymi rękami. Mam taka pracę, więc kontaktu z ziemią nie mogę uniknąć. Rękawiczki gumowe wzmagały dolegliwości, teraz używam bawełnianych.
        Gdy już było bardzo źle, nawet steryd nie pomagał, stosowałam urynoterapię. Tak, kąpałam dlonie we własnym moczu. Ulga była natychmiastowa, świąd mijał, zaczerwienienia też , ranki sie goiły. Niestety trudno było stosować ową terapię systematycznie. W sytuacjach awaryjnych jednak stosuję. Zawsze pomaga.
    • mava1 Re: Czy da się wyleczyć egzeme rąk? 25.06.22, 21:00
      ja dostałam egzemy (?) rzeczywiście po dośc dużym stresie - smierć w bliskiej rodzinie i wiele z tym późniejszych problemów bo śmierć nastapiła nagle, u młodego stosunkowo człowieka a ja byłam jedyną osobą, która mogła ogarnąć wszystko "w czasie" i "po". Na to nałożyły się inne problemy, choć nie tak ostatecznego kalibru.
      Kolejne wizyty u różnych dermatologów, skutkowały jedynie przepisywaniem kolejnych sterydów. Owszem, jak steryd brałam to wszystko znikało. Na miesiąc.
      ŻADEN dermatolog nie pomógł mi skutecznie. Żaden. Jeden nawet upierał sie przy testach alergicznych, choc ja wiedziałam, że to niemożliwy powód albowiem niczego w swoim życiu nie zmieniłam. Ani diety, ani kosmetyków, ani proszków do prania. Dla świętego spokoju poszłam i, oczywiście, testy niczego nie wykazały.
      Wnetrze moich dłoni było tak rozharatane, że kiedyś, jak podawałam pieniądze sprzedawczyni na bazarze i zapomniałam o tym, to sprzedawczyni jakos tak zawahała się, czy te pieniądze wziąć. Głupio się poczułam.
      Nakupowałam mnóstwo maści, kremów, w tym te polacane tu, na forum. Wszystko to o kant d... potłuc.
      Najbardziej pomógła mi samodzielnie wykonywana maść Linomag, której przepis znalazłam gdzieś w sieci:
      "Rozpuszczamy w kąpieli wodnej:
      - około łyżeczki wosku pszczelego
      - około dwóch łyżek lanoliny (1łyżka=17g)
      - około trzech łyżek wazeliny (1łyżka=11g)
      - około dwóch łyżek oleju arganowego (1łyżka=10g)
      Przelewamy do pojemniczka, odstawiamy do przestygnięcia i dodajemy po około trzy krople witaminy E i witaminy F."
      którą to maść robiłam w ilościach hurtowych. Smarowałam nią ręce kiedy tylko mogłam i zawsze na noc (jest tłusta) - dobrze by było spać w rękawiczkach np. nitrylowych ale to było dla mnie jednak za dużo.
      Natomiast ja wszystkie prace kuchenne i porządkowe, wykonuję w tychze rękawiczkach więc smarowałam tą maścią dłonie przed włożeniem rekawiczek. Rękawiczki działają wtedy jak opatrunek okluzyjny i przez dłuższy czas.
      I, oczywiście, używać nitrylowych rękawiczek do każdych domowych prac.
      Kropką nad "i" było zbadanie poziomu wit. D, która była dramatycznie niska więc ją suplementowałam, aż poziom wrócił do normy. Nadal zresztą biorę.
      Oczywiście problemy też już przygasły.
      Po kilku latach walki z egzemą, i bezproduktywnych wizyt u dermatologów, problem minął.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka