Dodaj do ulubionych

Gubienie bagaży na lotniskach

27.06.22, 00:07
Panuje bałagan spowodowany brakiem obsługi na lotniskach. Bagaże gubione są masowo, w najbliższym otoczeniu usłyszałam już o dwóch przypadkach ( oba w Londynie), nawet Mama Ginekolog przypomniana tu w innym wątku, wylądowała na wakacjach bez walizki.
I teraz pytanie- czy linie lotnicze wypłacają bez problemu odszkodowania za te zgubione bagaże? Bo kiedyś to była prosta formalność, ale kiedyś żyliśmy w normalniejszym świecie. Przecież oni się nie wypłacą przy tej ilości.
Obserwuj wątek
  • chococaffe Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 06:10
   Heathrow od dekad jest znane z gubienia bagaży. Ciekawe co będzie teraz.... linie lotnicze w większości nie mają swojej obsługi naziemnej (a zwłaszcza bagażowej). Będą obciążać służby/firmy lotniska. Lotniska, żeby przeżyć będą musiały podnieść ceny obsługi liniom lotniczym co wpłynie na cenę biletów.
  • ichi51e Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 07:07
   dlaczego nagle miałoby im zacząć ginąc więcej bagaży niż zwykle? system jest raczej idiotoodporny o ile faktycznie nie zdarzy się jakaś dziwna sytucja i bagaż zostanie zniszczony przeważnie w ciągu 24 godzin walizkę ci do domu odstawiają w zębach. Myśle ze w takiej sytuacji mało kto się kłóci do tego to odszkodowanie jest mocno symboliczne.
   Należy zawsz wysuwać wszystkie kody kreskowe które zostają po podróży - najczęściej to właśnie jest przyczyna zgubienia.
   • chococaffe Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 07:13
    Dlatego, że

    1) wiele lotów jest odwoływanych w ostatniej chwili
    2) jak wyżej plus bagaż w tranzycie
    3) Z powodu bałaganów na lotniskach ludzie nadają bagaż, ale nie załapują się na boarding bo kolejki do kontroli bezpieczeństwa są kilometrowe. Parę tygodni temu z Dublina nie odleciało ponad 1000 osób, które były o czasie i prawdopodobnie zdążyły nadac bagaż.
    4) to wszystko przy zmniejszonym zatrudnieniu i większym ruchu
    • ichi51e Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 07:21
     1. no i ich walizki zostaj rozładowane i wracają do nadawcow
     2. akurat przerzucenie kontenera to nie jest problem - gdyby cały lot nie dostał walizek to by o tym prasa na całym świecie napisała.
     ale jak poleci twoj bagaż a ty nie to nie jest zgubiony bagaż
     3. do załadowania kontenera potrzeba jednej osoby i podnośnika nie da się załadować pol kontenera czy wyjąc z niego części walizek na potem - może to trwać dłużej aczkolwiek niekoniecznie - akurat do ładowania chętnych najłatwiej znaleźć. Dobre przepisy od lat pilnują żeby walizki nie były za ciężkie.

     walizki gubią się jeśli na pasie cos się zdarzy i złe się posortują - może być blokada może być zły skan (każda ma kod kresowy który skanuje skaner - ludzie którzy kodów nie usuwają są sami sobie winni). Są skanowane na wjeździe i wyjeździe - nie da się przemknąć.
     Najgorzej jak ktoś po prostu na docelowym ukradnie
     • chococaffe Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 07:27
      ichi- już w zeszłym roku były protesty pracowników lotnisk. W czasie covida zwolniono wiele osób bo ruch lotniczy był znikomy. Tych ludzi teraz brakuje kiedy ruch nie tylko wrócił do stanu poprzedniego, ale może nawet jest większy.
       • chococaffe Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 09:15
        To nie do końca lockdowny. Przypominam - rok temu nie mgłam się wydostać z lotniska bo demonstracje blokowały ruch - już wtedy było wiadomo, że trzeba przywrócić stan zatrudnienia co najmniej taki jak przed pandemią. Nie wiem jaki jest bezpośredni powód teraz, ale brak ludzi do pracy jest widoczny. I chodzi raczej o chęć zatrudeniania a nie brak chętnych do pracy.

        No i jeszcze easyjet wyczynia ostatnio cuda.
     • turzyca Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 09:41
      >gdyby cały lot nie dostał walizek to by o tym prasa na całym świecie napisała.

      Fascynujące, bo dokładnie to mi się kilka lat temu przytrafiło, w sumie to było śmieszne, gdy karuzelka zrobiła swoje obowiązkowe obroty zupełnie na pusto. Wzmianki w gazetach, nawet lokalnych, jakoś nie było. Bagaże dostawaliśmy przez kolejne dni, pierwsza osoba po 48 godzinach, ja po ponad 100, już się bałam, że pobyt mi się skończy, zanim ją dostanę.
      • ajr27 Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 09:50
       Mnie też się przytrafiło w czasie 5 dniowej ważnej delegacji- wszystkie eleganckie ciuchy poleciały do Oslo a ja paradowałam po ważnych instytucjach w koszuli w kratę. Poszłam wtedy najprostszą drogą i roszczenie wysłałam do Lotnictwa Cywilnego zamiast do linii ( było to Air France, które było kiedyś beznadziejne w te klocki). Dostałam 240 euro. Wtedy byłam jedna. Teraz cały międzykontynentalny samolot nie dostaje swoich walizek, czyli ok 300 osób. Niech każdy wystąpi o tr swoje 240 euro. A takich samolotów jest dużo więcej!
     • jolinka102 Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 18:01
      Problem polega na tym, ze na trasach krotkodystansowych bagaze nie sa ladowane do kontenerow, tylko luzem. Bagaze trzeba wyjac z samolotu, zapakowac do kontenera, przewiezc do drugiego samolotu i i luzem zapakowac do drugiego. Jezeli jest to male lotnisko to luzik, ale na wiekszych lotniskach taka akcja nie trwa 5 minut. Do zaladowania bagazu zazwyczaj potrzeba wiecej niz jednej osoby np. kierowca dowozacy palete z kontenerem, ktos kto obsluguje tasme lub podnosnik i pracownik, ktory laduje bagaze/kontenery. Jezeli na lotnisku w trakcie sezonu nie ma odpowiedniej liczby pracownikow, to bardzo szybko dochodzi do problemow z dostarczeniem kontenerow/ wozkow z bagazami i ludzie leca bez bagazu.
      Inna sytuacja jest, gdy bagaz zostal zaladowany, a pasazer nie dotarl na czas do samolotu. Wtedy wyjmuje sie bagaz, bo bagaz bez pasazera nie ma prawa leciec (tzn. moze, ale nie moze to byc w zaden spsob planowalne przez pasazera).
      Kontenery potrafia sie ,,zgubic“ na lotnisku. Wystarczy, ze kierowca odstawi kontener nie tam gdzie trzeba i zaczyna sie szukanie.
   • chococaffe Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 07:20
    www.theguardian.com/business/2022/jun/20/easyjet-cut-flights-summer-holidays-london-gatwick

    www.bbc.com/news/world-europe-61624910

    www.irishcentral.com/news/chaotic-scenes-dublin-airport-1000-passengers-miss-flights

    www.dailymail.co.uk/news/article-10952511/Heathrow-terminal-swamped-sea-loose-luggage-passengers-left-sift-bags.html
  • sumire Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 07:41
   Takie realne gubienie to się bardzo, bardzo rzadko zdarza, bagaże się po prostu spóźniają. Nikt ci za to odszkodowania nie wypłaci, dostajesz amenity kit, każą podać adres dostarczenia i czekasz. I tyle. Przerabiałam wiele razy w czasach jeszcze przed tym chaosem.
   Teraz o wiele większym problemem są loty odwoływane dosłownie w ostatniej chwili.
   • ajr27 Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 09:53
    Należy Co się odszkodowanie za każde opóźnienie bagażu nie tylko zgubienie. Za zgubienie należy się dużo więcej, bo wypełniasz listę, co było w walizce i jak wpiszesz np sprzęty elektroniczne za 60 tys. to oni muszą to oddać.
    • budyniowatowe Re: Gubienie bagaży na lotniskach 27.06.22, 14:46
     ajr27 napisała:

     > Należy Co się odszkodowanie za każde opóźnienie bagażu nie tylko zgubienie. Za
     > zgubienie należy się dużo więcej, bo wypełniasz listę, co było w walizce i jak
     > wpiszesz np sprzęty elektroniczne za 60 tys. to oni muszą to oddać.

     Lista artyklow niedozwolonych w bagazu rejstrowanym:

     przedmioty wartościowe (pieniądze, klucze),
     metale szlachetne i biżuteria,
     dokumenty i wzory handlowe, paszporty, dokumenty tożsamości i inne papiery wartościowe,
     urządzenia elektroniczne i przyrządy optyczne (tj. komputery, laptopy, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, kamery wraz z osprzętem, okulary),
     lekarstwa,
     przedmioty delikatne, kruche lub łatwo psujące się,
     przedmioty niebezpieczne lub szkodliwe, które mogą stwarzać zagrożenie dla samolotu, osób lub przedmiotów na pokładzie samolotu.

     Czyi nikt Ci nie zwroci 60tys za sprzet elektroniczny.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka