Dodaj do ulubionych

Polska krajem dwunarodowym - raport 30 ekspertów

27.06.22, 01:59
Wg 30 polskich ekspertów (prof. Maciej Duszczyk UW, prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak SGH, Marek Balicki i in.) Polska będzie krajem dwóch narodów - Polaków i Ukraińców.

Jeśli wojna zakończy się szybko - w Polsce zostanie ok. 1,75 mln Ukraińców, jeśli potrwa dłużej od 3,1 do 3,4 mln. Jest też "czarny" scenariusz, w przypadku, gdy Rosja wygra i zajmie znaczną część Ukrainy - wtedy "liczba uchodźców w Polsce mogłaby nawet przekroczyć 10 mln, z czego ok. 60 proc. pozostawałoby w niej na dłużej".

biznes.interia.pl/gospodarka/news-polska-stanie-sie-krajem-dwunarodowym-potrzebne-sa-rozwiazan,nId,6111837
Sądząc po ilości negatywnych komentarzy pod powyższym artykułem, perspektywa 10 mln nowych obywateli z Ukrainy nie budzi entuzjazmu rodaków.

Btw kiedy słyszeliście na ulicy język ukraiński? Ja codziennie słyszę tylko i wyłącznie rosyjski. Jeden jedyny raz usłyszałem surżyk (mieszanka rosyjskiego i ukraińskiego) i to by było na tyle. W Niemczech nikt nie bawi się w sztuczne nadymanie ukraińskiego, wszystkie serwisy dla Ukraińców np. popularnego Bilda tutaj są po rosyjsku. A u nas za każdym razem wielka afera i odgórnie wkracza rząd do akcji (gdy np. w Rzeszowie nie przestawili bankomatów z rosyjskiego na ukraiński, mimo, że władze tego miasta dysponowały badaniami, że większość uchodźców jest rosyjskojęzyczna)
Obserwuj wątek