Dodaj do ulubionych

Oświadczenie o zgodzie na pracę

28.06.22, 07:11
... dla nieletniego. Czy to normalna praktyka? Wymagane przed dostarczeniem przez pracodawcę umowy do podpisania. Umowa zlecenie z tego co wiem.
Ma to jakieś znaczenie w ogóle? Chyba się zabezpieczają przed zawracaniem de przez małolaty, którym ostatecznie matka zabroni- ale może ja czegoś nie rozumiem.
Był ostatnio watek o umowie i jej zapisach, ale o takim pre-oświadczeniutongue_out nikt tam nie wspominał.
Co myślicie?
Obserwuj wątek
    • alicia033 Re: Oświadczenie o zgodzie na pracę 28.06.22, 07:44
     kaktusowepole napisała:

     > Jeżeli umowa będzie podpisana bez zgody to zatrudnienie nielegalne.

     i co jeszcze wymyślisz?
     Bo zgodnie z kodeksem pracy osoba osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody
     przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku. Jednakże gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru tej osoby, przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sądu opiekuńczego może stosunek pracy rozwiązać.
     • eriu Re: Oświadczenie o zgodzie na pracę 28.06.22, 10:21
      Czyli 16-latek idąc do banku chcąc założyć konto bankowe musi iść z rodzicem albo opiekunem ale podpisać umowę o pracę to sobie może niby sam, ale rodzic/opiekun może iść do sądu ją rozwiązać bo to godzi w dobro dziecka i to ma być zgodne z prawem? To wbrew logice.

      Tu jest opinia, że pracodawca potrzebuje zgody opiekuna nieletniego do pracy, także to że potencjalny pracodawca wymaga zaświadczenia od rodziców tylko dobrze o nim świadczy. ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/zatrudnianie-i-zwalnianie/725714,Zasady-zatrudniania-osob-niepelnoletnich-do-prac-sezonowych.html
  • szafireczek Re: Oświadczenie o zgodzie na pracę 28.06.22, 12:05
   To praktyka wynikająca z przepisów prawa! Zdolność pracownicza odnosi się do 2 kryteriów: wieku, z którym łączy się pośrednio zdolność do czynności prawnych i bezpośrednio - sama zdolność do czynności prawnych. Generalna zasada Kp jest taka, ze pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 l., a na specjalnych warunkach - także osoba, która nie ukończyła 18 l. Przepisy regulują wymogi odnoszące się do poszczególnych rodzajów pracy, jak i wieku. W zależności od formy świadczenia pracy w grę wchodzi Kp, a jeśli - jak w tym przypadku - umowa zlecenie to jej zawarcie reguluje Kc. Wprost w przepisach szczególowych pojawiaja się warunki, w tym oświadczenie o wyrażeniu zgody przez przedstawiciela ustawowego. Dodam, że w pewnym przypadku potrzebne jest nawet zezwolenie właściwego inspektora pracysmile (to akurat reguluje Kp).
  • anorektycznazdzira Re: Oświadczenie o zgodzie na pracę 28.06.22, 15:20
   Dzięki,
   mnie jeszcze chodzi o to, żeby się nie okazało, że mogą mi wtedy nie pokazać tej umowy zlecenia, czy czegokolwiek innego, co dają młodemu podpisywać. Mam nadzieję, że mimo takiego oświadczenia nadal MUSZĄ mieć także mój podpis na samej umowie i ewentualnych załącznikach?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka