Dodaj do ulubionych

Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem?

03.07.22, 08:56
Dziewczyny, wytlumaczcie mi jak to jest bo sie pogubiłam wink Syn na oiersszym miejscu wybral technikum.Egzaminy nie poszly mu tak dobrze jak jest w innym watku wink Ma ze wszystkiego okolo 115 punktow. W tym technikum.w zeszlym roku byly miejsca.od 110... wiec moze byc roznie w tym roku.. W.statystykach do tej klasy na 30 miejsc jest chetnych 17o osob ale 38 z pierwszego wyboru...Czy to jest tak,ze np on moze sie nie dostac ze wzgledu na punkty a a dostanie sie jakas osoba, ktora tę szkole wybrala np na 4.miejscu ? Czy mimo wszystko jakos.dodatkowo w tych technikach patrza komu zalezalo na tym pierwszym wyborze ?
Obserwuj wątek
    • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:01
      Liczą się tylko punkty, nie kolejność wyboru. Ale nie przejmuj się. Skoro jest w okolicy progów z poprzednich lat nie nie zniechęca się. Czasem niektórzy wybierają na 10. pozycji i w kaskadzie zatrzymują się wyżej. Poza tym ruch jest z odwołaniami, podaniami przez cal wrzesień, więc nawet jak mu trochę zabraknie, to nadal warto dię starać.
      Trzymam kciuki🤞
      • dominika123411 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:05
        D
      • dominika123411 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:06
        dziekuje smile
    • jotpees Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:02
      Miejsce na liście preferencji nie ma znaczenia. Liczą się tylko punkty.
      • lot_w_kosmos Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:06
        A po co w takim razie wskazuje się kolejność preferencji? Zupełnie tego nie czaję.
        Syn w tamtym roku dostał się do pierwszego wyboru więc dalej nie rozkmniniałam. Ale z ciekawości? O co chodzi?
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:09
          No, jak nie dostaniesz się do najbardziej chciane szkoły/klasy, to dostajesz się do tej chciane w drugiej kolejności. To jest po to, żeby tobie (w sensie kandydatowi) odpowiadało a nie żeby latał jak za naszych czasów i szukał wolnego miejsca gdziekolwiek.
        • little_fish Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:46
          Podajesz kilka szkół wg wybranej kolejności
          1. Liceum abc
          2. Liceum czy
          3. Technikum
          4. Liceum mnie
          Zdobywasz 160 punktów rekrutacyjnych, w pierwszej szkole próg jest 180 - odpadasz. W drugiej 163 - również odpadasz, w trzeciej 150 -dostajesz się. W czwartej próg 159 - też byś się dostała, ale wolałaś szkołę nr3
          • lot_w_kosmos Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 12:35
            Dzięki!
    • zwyczajnamatka Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:39
      Niestety liczą się tylko punkty. Oczywiście, że może się dostać dziecko z 4 wyboru przed twoim.
      Moja córka dostała się w zeszłym roku do szkoły pierwszego wyboru i na początku roku szkolnego były takie sytuacje kilkukrotnie, że nauczyciele pytali kto się dostał z pierwszego wyboru. Nie miało to chyba jakiegoś znaczenia, pewnie z ciekawości pytali, ale takie pytania się pojawiały na różnych lekcjach. Po co im to było, nie mam pojęcia. Nauczyciele byli zadowoleni, kiedy dzieci mówiły, że są z pierwszego wyboru. A że to szkoła wysokoprogowa to prawie wszyscy w klasie byli z pierwszego wyboru.
      Tak więc niby nie ma znaczenia, a chyba jednak jakieś ma.
      • ichi51e Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:43
        ale co w tym dziwnego? to ze dostaje się ktoś kto ma na 4 miejscu znaczy ze ten ktoś nie dostał się do 1 2 i 3ego - inaczej by miejsca nie zabierał przecież.
        • zwyczajnamatka Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:46
          No tak oczywiście, że tak właśnie jest. Liczą się tylko punkty. Ja też w zeszłym roku myślałam, że szkoła pierwszego wyboru będzie jakoś dodatkowo punktowana czy coś.
          Osobiście uważam, że ta listę preferencji powinno się układać już po wynikach egzaminu, a nie przed.
          • deszczu_kropelka Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 10:39
            Ale tę listę preferencji można przecież jeszcze zmienić - do 13 lipca.
            Informacja wyświetlana w systemie: "Kandydaci mogą zmienić listę preferowanych szkół i oddziałów we wniosku oraz złożyć nowy wniosek. Jeżeli wniosek ma status zaakceptowany należy w szkole pierwszego wyboru anulować akceptację wniosku, aby odblokować możliwość jego edycji w systemie. Następnie należy zalogować się do systemu, wprowadzić zmiany we wniosku i ponownie złożyć go z wymaganymi dokumentami elektronicznie lub osobiście w szkole pierwszego wyboru."
          • ichi51e Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 10:54
            przecież to nie miałoby sensu bo dostawaliby się uczniowie z gorszym wynikiem za to z premia
      • mamtrzykotyidwato5 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:48
        Bardzo logiczne i zasadne pytanie, bo przecież chcieli wiedzieć, ile dzieciaków wybrało tę szkołę, bo ich najbardziej interesowała, a nie dlatego, że do innej się nie dało dostać.
        • esperantza Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 10:50
          Ciekawe co chcieli zrobić z tak uzyskana informacja i jakie wnioski wysnuć .
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 10:53
            Podejrzewam, ze nic ewentualnie połechtać ego, ze pracują w pożądanej szkole🤔
          • asia_i_p Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 09:53
            Zorientować się, czy jest takich osób więcej, czy mniej niż w zeszłym roku, czyli czy idą w dobrym kierunku.
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 09:51
        Jakby byli z kolejnego wyboru, to znaczy, ze mierzyli wyżej. I mogą być sfrustrowani, że się nie udało🤔 A nauczyciele pewnie pytali z ciekawości, żadnego znaczenia to nie miało, poza tym, ze dzieciaki świadomie tu przyszły.
        • ga-ti Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 13:11
          Moje dziecko wpisało najpierw szkoły marzeń, wiedziało, że raczej się do nich nie dostanie, ale przed egzaminem miało jeszcze jakąś tam nadzieję, bo czemu nie. Trafiło do trzeciej szkoły z listy, była jeszcze w zasięgu marzeń, czwarta była bardzo pożądana i raczej zakładaliśmy, że dostępna. To, że nie dostał sie do pierwszej szkoły nie odebrał jako porażki.
          Inaczej by układał listę szkół, gdyby były określone limity ilościowe, wtedy szkoły marzeń pozostałyby w sferze marzeń i się nie znalazły na liście, coby miejsca nie blokować wink
          • kurt.wallander Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 22:59
            Ale takie wpisanie nie blokuje żadnego miejsca.
            • ga-ti Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 23:26
              Nie blokuje, gdy jest nieograniczona liczba miejsc. Nie wiem, jak w tym roku, trzy lata temu różnie było w różnych województwach. Były i takie, gdzie można było wpisać tylko 3 szkoły. Wtedy taka szkoła marzeń blokuje miejsce jednak. Mam nadzieję, że to się zmieniło i wszędzie jest nieograniczona liczba.
              • kurt.wallander Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 23:35
                Aaa, teraz rozumiem. Myślałam, że masz na mysli, że komus blokuje. No tak, w tym sensie blokuje, oczywiście. Bardziej się wtedy trzeba nagimnastykować z ustaleniem listy.
              • slonko1335 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 10:07
                Nie wszędzie. Wydaje mi się że to raczej nieograniczona liczba jest w niewielu miejscach. U nas można wybrać tylko 3 szkoly i czasami wychodzą cyrki z progami i miejscami wolnymi w naborze uzupelniajacym bo okazuje się że zostają wolne miejsca w najlepszych liceach albo są w nich zanizone progi a w średnich strzelają w kosmos z kolei....
              • czarna_kita Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 10:59
                ga-ti napisała:

> Nie blokuje, gdy jest nieograniczona liczba miejsc. Nie wiem, jak w tym roku, t
                > rzy lata temu różnie było w różnych województwach. Były i takie, gdzie można by
                > ło wpisać tylko 3 szkoły. Wtedy taka szkoła marzeń blokuje miejsce jednak. Mam
                > nadzieję, że to się zmieniło i wszędzie jest nieograniczona liczba.

Niestety nie. U nas właśnie tak jest w tym roku że można wybrać tylko 3 szkoły ( ale oddziały bez limitu). Więc szału nie ma jeśli chodzi o wybór.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 11:01
                  To utrudnienie, fakt. Warszawa ma gest, ze ograniczeń nie ma.
                  • esperantza Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 18:38
                    Nie gest tylko podchodzi pragmatycznie. Mniej relokacji i problemów .
                    • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 18:45
                      Oczywiście, ze tak. Można tak ustawić szkoły, by nie zostać na lodzie i być w miarę zadowolonym. Jednak i tak wiele dzieciaków i rodziców nie ogarnia i nie dostają się nigdzie.
                      • esperantza Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:01
                        Mnie zawsze zdumiewa ze ktoś nie czai zasad a jednocześnie pomstuje nad poziomem egzaminów . Widzę w tym jakaś sprzeczność .
                      • slonko1335 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:19
                        Problem polega na tym że w niektorych miastach np w moim nigdzie nie są podawane progi. Mozna je wziąć z Waszej edukacji ale tam często są błędy i na część profili nie ma podanych aktualnych lib zadnych gdy profil jest stosunkowo mlody. Przy możliwości wyboru tylko 3 szkol to jednak stanowi duża trudnosc z ułożeniem listy.
                        • iwoniaw Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:25
                          slonko1335 napisała:

> Problem polega na tym że w niektorych miastach np w moim nigdzie nie są podawan
                          > e progi.
                          >

Rany, juz chyba sto razy napisano, że NIE DA SIĘ podać progów PRZED ZAKONCZEBIEM rektrutacji, bo one nie sa jej warunkiem, tylko wynikiem... 🤦‍♀️
                          • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:29
                            Ale tu chyba chodzi o progi z poprzednich lat, jak mniemam.
                            Ale że nawet szkoły same się nie chwalą?!
                            • slonko1335 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:31
                              No oczywiscie ze z lat wcześniejszych. Natknęłam się w zeszłym roku na profilu fb jednej szkoly prywatnej że się pochwaliła progiem. Na publicznej nigdzie.
                              • iwoniaw Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:38
                                slonko1335 napisała:

> No oczywiscie ze z lat wcześniejszych. Natknęłam się w zeszłym roku na profilu
                                > fb jednej szkoly prywatnej że się pochwaliła progiem. Na publicznej nigdzie.
                                >

No ale jakie znaczenie mają progi z wcześniejszych lat? One się zmieniają czasem dość mocno i to nie tylko dlatego, że lepsi/gorsi absolwenci się pchają, ale z powodu np. poziomu egzaminu. To juz chyba lepiej patrzeć na ranking maturalny Perspektyw?
                                • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:40
                                  Mają znaczenie orientacyjne. Bez orientacji można za bardzo przestrzelić.
                                  • slonko1335 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:44
                                    Dokładnie tak.
                                • slonko1335 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:42
                                  No maja znaczenie orientacyjne jednak. Rankingng oerspektyw dla mnie żadnym odnośnikiem nie jest. Widzialam ile kasy na korki wydają rodzice w tych najlepszych liceach .
                                  • iwoniaw Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:49
                                    slonko1335 napisała:

> No maja znaczenie orientacyjne jednak. Rankingng oerspektyw dla mnie żadnym odn
                                    > ośnikiem nie jest. Widzialam ile kasy na korki wydają rodzice w tych najlepszyc
                                    > h liceach .
                                    >

No ale w takim razie progi są dla Ciebie wyznacznikiem czego? Skąd wiesz, ile wydają (lub nie) na korki rodzice tych uczniów z punktami wystarczajacymi do liceów a, b czy c? I ile będą musieli wydać, gdy dziecko juz do tego liceum się dostanie, żeby się tam utrzymalo? Idąc tym tokiem myślenia, to tylko własny wywiad osobisty wśród obecnych i byłych uczniów - raczej mało realne, żeby go zrobic dobrze w kilku (nastu/dziesięciu) szkolach.
                                    • slonko1335 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:53
                                      Tego do której szkoly łatwiej a do której trudniej się dostać. Wahania będą to oczywiste a jednak progi orientacyjne info dają.
                          • slonko1335 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 19:29
                            Przecież to chyba oczywiste że chodzi mi o progi ubiegłoroczne .
                • grey_delphinum Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 11:48
                  Wybór tylko trzech szkół to draństwo, jakich mało. Rodzice powinni pisać petycję do kuratorium, ministra itp., by to zmienić.

• iwoniaw Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 11:51
                    grey_delphinum napisał(a):

> Wybór tylko trzech szkół to draństwo, jakich mało. Rodzice powinni pisać petycj
                    > ę do kuratorium, ministra itp., by to zmienić.
                    >

Tez tak sadzę, zwłaszcza w sytuacji, gdy istnieje i działa sprawdzony już przez lata w dużych miastach system i nie trzeba na nowo wynajdywać koła.
                    • kurt.wallander Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 04.07.22, 12:24
                      Popieram. Nie wiem, czemu ma służyć tak ograniczony wybór, chyba tylko dodatkowemu zestresowaniu wszystkich, oraz zwiększeniu liczby osób niezadowolonych z rekrutacji.
    • bib24 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 12:42
      też nad tym myślałam i ja widzę, że program działa tak:

bierze uczniów z 200 punktami, patrzy gdzie się chcą dostać na 1 miejscu, czy tam są miejsca, jak tak to się dostali

i tak dalej schodzi w dół punktacją osób , powiedzmy że teraz mamy osobę co ma 120 punktów
      program patrzy na wszystkie osoby, co mają 120 punktów, co mają na pierwszym miejscu
      czy tam są miejsca? jak tak to się dostali
      jak nie patrzy na pozycje numer 2, czy tam są miejsca? jak tak to się dostali, jak nie to patrzy dalej

i tak schodzi aż dojdzie do osób, co miały 0 punktów.

tak bym to rozkminiła informatycznie.
      • iwoniaw Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 13:09
        Ten system dokładnie tak działa jakbyś to ty robiła 😉 Przydziela miejsca nie "do szkoly a, do szkoly b" itd, tylko wlaśnie "uczniowie z 200 pkt, uczniowie z 199,9 pkt, uczniowie z 199,8 pkt" i tak aż do "uczniowie z 0 pkt" Dlatego jedynym sensownym sposobem robienia listy jest wpisywanie klas wg rzeczywistych preferencji, od "klasa marzeń" po "no w ostateczności mogę tam" i ta lista nie powinna się ograniczać do dwóch- trzech pozycji "byloby fajnie", tylko kończyć się pozycjami "gdyby poszlo na egzaminach naprawdę dużo gorzej niż się spodziewam", tak, żeby te szkoly mniej wymagajace/prestizowe/pożądane byly jednak akceptowalne w razie W. Wtedy nie okazuje się, że my się nie dostaliśmy do szkół marzeń, w szkołach, które byłyby do zaakceptowania, nie ma już miejsc, a nam zostają jakieś dziwne przybytki i stres.
        • bib24 Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 13:19
          no bo to jedyny sensowny sposób chyba.
          najgorzej to wypisać mało klas albo jakieś super szkoły tylko i nie dostać się nigdzie.
          • iwoniaw Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 13:32
            bib24 napisała:

> no bo to jedyny sensowny sposób chyba.
            > najgorzej to wypisać mało klas albo jakieś super szkoły tylko i nie dostać się
            > nigdzie.

No dokladnie tak. Albo nie wpisac jakiejś szkoly, "bo i tak nie mam szans", a potem się z rozczarowaniem dziwić, że "jak to sie tam mogly dostać osoby, ktore mialy mniej punktów niż ja". Ale wiele osób tego systemu nie rozumie, upiera się dzialać wg schematu "ja 40 lat temu zdawalam do liceum i tak nie bylo, więc nie ma mowy, żeby to tak dzialało". W szkołach tez nie zawsze to jest dobrze tłumaczone rodzicom i uczniom, ludzie się "boją" wpisywać na wysokich miejscach szkoły ich zdaniem "niepewne", bo w tych "prawdopodobnie się dostanę tu, marzylabym o czymś innym, no ale pewnie nie mam szans" ktoś im "zajmie miejsce", jesli wpiszą ją na 3 czy 4 miejscu. Przez ostatnie lata natłumaczylam się tego chyba z milion razy (w tym rodzicom z klas moich osobistych dzieci rekrutujących się wg tego systemu), mnóstwo osób bylo autentycznie zdumionych, niektórzy wdzięczni i oddychajacy z ulgą, niektórzy chyba do dziś w to nie wierzą i uważają za ściemę 😉
            • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 13:37
              Jak mój najstarszy aplikował popełniliśmy błąd, ze nie wpisał właśnie szkół marzeń, tylko pewniaki a ja to przyklepałam. Potem marudził. Z kolejnymi dziećmi, czy syn aplikując na studia, już nie mamy takich zahamowań - zaczynamy od szkół marzeń, typując oczywiście, że ten drugi, czy trzeci wybór jest całkowicie Ok i najbardziej realistyczny.
              • esperantza Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 21:02
                Na studia to w ogóle nie ma problemu przecież. Aplikujesz gdzie chcesz i na co chcesz, kolejność praktycznie bez znaczenia choć widzę różnice w podejściu różnych uczelni.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkola srednia- jak to jest z 1 wyborem? 03.07.22, 21:13
                  Ze studiami bardziej chodzi o to, by aplikować na kierunki marzeń, nie mając pewności, ze kandydat się dostanie. Chodzi o niehamowanie samego siebie przez własną niepewność, nieśmiałość itp.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka