Dodaj do ulubionych

Czy otocznie ma znaczenie/

03.07.22, 09:10
Czy zgadzacie się z teorią że jesteśmy wypadkową 5 osób które mamy w otoczeniu?
Uważam że to prawda a nic w życiu nie jest tak trudne jak sytuacja pt drenujące środowisko z którego nie można się tak prosto i z dnia na dzień uwolnić.Miałam etapy w życiu że byłam najgorszą wersją siebie tylko dlatego że przebywałam z nieodpowiednimi ludźmi.
Obserwuj wątek
  • nevertheless123 Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 09:41
   Otoczenie tak, ale te 5 osób to raczej umowna liczba. Co nam przyjdzie z 5. najmilszych osób z otoczenia, kiedy mieszkasz w kraju narzucającym niesprawiedliwe zasady, np. uprzedmiotowienie kobiet, albo jeśli gdzieś panują wojna czy bieda, których konsekwencje i tak każdego dopadną? To są nawet bardziej drenujące sytuacje niż toksyczny rodzic, czy partner.
  • mamtrzykotyidwato5 Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 09:42
   Nie, nie zgadzam się.
   Każdy ma wolną wolę i środowisko dobiera sobie takie, jakie mu pasuje.
   Nikt nikogo nie zmusza (wyłączając małe dzieci i ich rodziny) do tego, żeby przebywał w środowisku według niego patologicznym, a nawet jeśli musi w nim przez jakiś czas przebywać, to nie musi się taki sam stawać. Skoro staje się taki jak złe(według niego) osoby, z którymi przebywa, to znaczy że jest z nim coś nie tak.
   Nie ma własnej osobowości, skoro przejmuje cudze?
   Ma bardzo niskie poczucie własnej wartości?
   Robi to ze strachu, bo boi się być inny?
   • nevertheless123 Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 09:50
    Do pewnego momentu masz guzik, a nie wolną wolę, znaczy do osiągnięcia pełnoletności. A do tego czasu środowisko może człowieka zupełnie wypaczyć.
    Ponadto istnieją takie zakątki na świecie, kiedy człowiek rzadko jest w stanie sę wyrwać ze środowiska, w którym się urodził, myślę tu o biednych rejonach Afryki, czy Azji.
    Już nie wspominając o chorobach skazujących na łaskę czy niełaskę innych ludzi - jak jesteś sparaliżowany, to wolna wola jest jakby... dość mocno ograniczona.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 09:57
     A to rozmawiamy tu o Afryce i Azji, i o szczególnych warunkach paraliżu i innych nieszczęść?
     Myślałam, że rozmawiamy o naszych warunkach i sprawnych umysłowo i w miarę fizycznie ludziach, bo takie uogólnienia nie mają sensu.
     Znacznie wcześniej niż będąc pełnoletnim dziecko ma wpływ na wybór środowiska(oprócz rodzinnego), z którym się zadaje. Nie mówmy o dzieciach z rodzin mocno patologicznych, bo to szczególne przypadki, które rzeczywiście nie mają możliwości wyboru, ale to jednak nie ogół społeczeństwa.
     • nevertheless123 Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 10:30
      Nie zauważyłam, aby rozważania zostały tutaj ograniczone geograficznie czy w jakiś inny sposób.
      Twierdzenie, że każdy jest kowalem własnego losu i posiada nieograniczoną wolną wolę jest nieprawdziwe i krzywdzące. Jesteśmy produktem czasów i okoliczności w których żyjemy, to jest nieubłagane, tylko że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma wyprany mózg. Myślą: jestem chrześcijanką i wierzę w Boga, to mój wybór. Albo: chodzę na obcasach i robię to wyłącznie dla siebie. Niestety, niewielu ludzi jest w stanie zauważyć, co im zostało wszczepione przez otoczenie i wydaje im się, że taki właśnie był ICH wybór.
      • mae224 Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 10:44
       Nieeee, akurat religia i obcasy mogą być wyborem. Nie mamy wpływu na epokę historyczną i miejsce geograficznw, w którym się urodziliśmy, w dodatku nie mamy wpływu na zestaw genów, który dostaliśmy od rodziców i dziadków, co powiesz o rodzinach, w których dzieci wychowywane razem są ultrakatolickie albo ateistyczne. Na to wpływ ma więcej rzeczy, czasami przypadek.
       • nevertheless123 Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 11:13
        Oczywiście, że religia i obcasy mogą być wyborem, ale najczęściej jest jednak tak, że wydaje nam się, że nim są. Kobieta żyjąca w Himalajach w tradycyjnej tybetańskiej wiosce raczej nie wybierze chodzenia w szpilkach, nawet jeśli zaproponujesz jej najpiękniejszy model, tylko wybierze to, co w jej kulturze uznawane jest za ładne, atrakcyjne i na miejscu. Może jeszcze postuka się po głowie, że można się w jakimś rejonie świata do tego stopnia okaleczać. A u nas myśli się, że same to wybieramy - no tak, bo reklama, bo filmy, bo kultura...
        To tak jak z wyborami prezydenckimi- możesz wybrać tylko tych kandydatów, którzy zostali ci zaoferowani do wyboru, a ludziom się wydaje, że mają wolne wybory wink
  • thea19 Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 10:56
   prawda. Wczoraj zaliczyłam kolejny melanż sąsiedzki i wszyscy zgodnie twierdzą, że wyglądam rewelacyjnie ostatnio. Cóż, troszku pozmieniałam w swoim życiu i efekty są. Wszyscy zaczęli się zwierzać i wyszło, że pozbycie się toksyków pozwoliło im się rozwinąć.
  • umi Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 13:15
   Taka bajka jest - w kazdym człowieku sa dwa wilki - biały i czarny, które nieustannie ze sobą walczą. Wygrywa ten, którego sie karmi.
   Wszyscy ludzie mają potencjał do bycia porzadnymi osobami i do bycia eee.... human trash. Kiedy już jesteśmy dorosli, wszystko zależy od wyboru. Zwłaszcza w tych czasach. Aczkolwiek były jednostki wybitne, o tak dużej sile woli, że nawet uwarunkowania społeczne nie mogły im narzucić kagańca. Wśród nich wiele kobiet było - wszystkie te, które zmieniły los obecnych i zadbały o to, żeby swiat uznał nas za pełnowartościowych ludzi.
  • boogiecat Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 18:55
   kamkaklamka napisała:

   > Miałam
   > etapy w życiu że byłam najgorszą wersją siebie tylko dlatego że przebywałam z
   > nieodpowiednimi ludźmi.

   Chyba rozumiem co masz na mysli. I bardzo skojarzylo mi sie z zeszlorocznymi perelkami francuskich filo- matur, pytaniem bylo: « Czy jestesmy odpowiedzialni za przyszlosc? », a oto fragment odpowiedzi, ktory poruszyl serduszka korektorow (sory za podle guglowate tlumaczenie)😛:

   „Ale tak naprawde, nie sadze zeby istnialy dobre i zle sytuacje. Ja, gdybym miał podsumować z wami moje dzisiejsze życie, powiedziałbym, że to przede wszystkim spotkania, ludzie, którzy do mnie dotarli, wyciagneli reke, w czasie, kiedy bylem bezsilny, kiedy byłem sam. I to dość ciekawe, powiedziec sobie, że to przypadek, spotkania buduja przeznaczenie. Bo gdy lubisz rzecz dobrze zrobiona, piekny gest, czasami nie znajdujesz interlokutora naprzeciwko, powiedziałbym, lustra, które pomaga ci iść do przodu. Nie jest to mój przypadek, jak wyzej powiedziałem, ponieważ ja, wręcz przeciwnie, znalazlem ;i mówię « dziękuję » życiu, dziękuję mu, śpiewam życie, tańczę życie. Jestem sama miłością. I w końcu, kiedy wiele osób mówi mi dzisiaj: „Ale jak to ci się udaje mieć w sobie tyle czlowieczenstwa?” Cóż, odpowiadam im bardzo prosto, mówię, że to ten smak miłości, ten smak mnie dzisiaj popchnął podjąć się studiow technicznych, ale jutro, kto wie, może po prostu oddać się na służbę wspólnoty, dokonać daru, daru z siebie.”


   A z tegorocznych perelek w sumie tez troche pasuje, na pytanie « Czy wolnosc polega na nieposluszenstwu wobec wszystkich? »: Jak to mawiali anarchisci « Ni Dieu, ni mètre* »😀❤️ (ni szef, ni maz, ni dziwki, ni ulegle)

   *radosc korektorow, gdy anarchistyczna dewiza napisana jest z tak wielkim bledem (we fr jest pelno homofonow), musi byc wielka😅
  • panna.nasturcja Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 19:38
   Których pięciu?
   I jak przypadkowe 5 osób dzisiaj obecne w moim życiu miałoby zadecydować o moich genach, wrodzonych cechach układu nerwowego czyli temperamencie, wychowaniu, kapitale kulturowym, wykształceniu, wiedzy, życiowym doświadczeniu?
   Jak można powtarzać takie bajki.
   • asia.sthm Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 20:28
    > I jak przypadkowe 5 osób dzisiaj obecne w moim życiu miałoby zadecydować o moich ...

    To nie o przypadkowe osoby chodzi ale o te, ktore maja dla nas znaczenie.

    Kiedys mowilo sie, pokaz mi swoich przyjaciol to powiem ci kim jestes.
    To, ze jestesmy wypadkowa 5 "waznych" osob moze sie zgadzac jesli podejsc do tego z dobrej strony i dobrze je odliczac juz od wczesnego dziecinstwa. Ludzie po prostu na siebie wplywaja nawzajem i sie "upodobniaja". I nie jest to piec tych samych ludzi przez cale zycie.
    Nawet pies i wlasciciel zaczynaja byc "podobni" po jakims czasie, jesli sie kochaja oczywiscie big_grin
    Wypadkowa sama sie robi big_grin
    • bene_gesserit Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 20:46
     Niby tak, ale oprócz wpływu środowiska jest jeszcze natura. Spory, co ma większe znaczenie - natura czy środowisko nie są rozstrzygnięte i raczej nie będą. Epigenetycy na przykład wyśmialiby tezę z wątku otwierającego, bo twierdzą, ze wpływ środowiska - i to być może ten najważniejszy - odbywa się w życiu płodowym.

     A tak na całkiem prosty rozum to wpływ na rozwój i osobowość mają nie tylko ważni ludzie, ale i doświadczenia, czasem bez autora, tym bardziej jednego z pięciu. Choroba, wypadek, przeprowadzka do innego kraju, jakaś katastrofa klimatyczna.
   • abecadlowa1 Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 20:45
    Czasami to jedna osoba, która zupełnie przypadkowo znajdzie się w czymś otoczeniu, radykalnie zmienia całe jego życie, np. myśliwy, który pomyli dzieciaka z dzikiem lub szaleniec drogowy rozjeżdżający ludzi na pasach. Tak, przypadkowi ludzie w naszym otoczeniu mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie.
    • mae224 Re: Czy otocznie ma znaczenie/ 03.07.22, 21:12
     to mógłby być ciekawy pomysł na wątek, jak wpłyneli na nas przypadkowi ludzie. pamietam siebie nastolatkę na pewnym obozie, poznałam tam dziewczynę, której nigdy potem nie widziałam w życiu, ale podsunęła mi (nieświadoma) pewien pomysł/kontakt, który zadecydował później o wielu rzeczach w moim życiu. nie żałuję decyzji.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka