Dodaj do ulubionych

Laserowa/soczewkowa korekta wzroku

05.07.22, 12:34
Do zrobienia jedno oko ( nie bede ryzykowac dwoma) -4. Jaka metode polecacie? Pojawily sie jakies nowinki?
Obserwuj wątek
    • sasha_m Re: Laserowa/soczewkowa korekta wzroku 06.07.22, 21:13
      Mój syn miał 2 lata temu, na oboje oczu. Metoda Smart Lasek, już wtedy nie była najnowocześniejsza. Wszystkie ówczesne metody w zasadzie były podobne, różniły się tylko nowoczesnością lasera i co za tym idzie, ceną. Jak jest teraz, nie wiem, nie interesuję się już tym tematem. Syn korygował wadę -4,5 i -3,5, obecnie 0,0, od dwóch lat bez zmian, a wzrok pogarszał mu się z roku na rok, szło to bardzo szybko. Zabieg bez powikłań. Jest potem trochę upierdliwości, ale efekt wynagrodził wszystko.
    • bene_gesserit Re: Laserowa/soczewkowa korekta wzroku 06.07.22, 21:30
      Nie pytaj na forum, tylko idź do lekarza.

Prawdziwy specjalista nie zarzuci cię możliwościami i nie powie - bierz i wybieraj. Operacja to nie jest kupno bułki w spożywczym. Prawdziwy specjalista najpierw zbada _bardzo_szczegółowo_ twoje oczy, potem zrobi wywiad, a potem może ci powiedzieć, co jest najlepsze _dla_ciebie. W _twojej_konkretnej_ sytuacji - i jeśli chodzi o twoją sytuację oczną, i jeśli chodzi o twoje zdrowie w ogóle.

Korekcja laserowa jest zazwyczaj polecana dla osób max do 45rż - potem statystycznie dosięgnie cię presbiopia. Jeśli jesteś starszy, powinieneś pomyśleć o wymianie soczewki. Co i tak cię czeka, bo zaćma to bardzo częsta przypadłość, a jeśli wymienisz soczewki, to nie będziesz miał zaćmy.

I warto jest zrobić oboje oczu, nawet w pewnym odstępie czasowym (po obu operacjach oczy goją się w zasadzie całkowicie albo niemal całkowicie po ok. 2-3 miesiącach). Jeśli jedno oko masz zrobione, a w drugim jest wada to, po pierwsze, w okularach wyglądasz dosyć głupio, a po drugie - mózg głupieje, bo jedna część jest naprawiona, a druga nie.
        • bene_gesserit Re: Laserowa/soczewkowa korekta wzroku 06.07.22, 22:26
          Jeden sprzęt robi różne zabiegi.

Wiele klinik ocznych zresztą nie ma swojego sprzętu - facet jeździ od kliniki do kliniki i lizinguje laser na dzień-dwa. Wybierz taką, która ma swój sprzęt.

Noi - doświadczenia pacjentów są różne. Jednemu pasuje taka metoda - drugiemu inna. Jeden miał komplikacje, bo nie przestrzegał wskazań pooperacyjnych, drugiemu po prostu spieprzono sprawę. Itd. Google to nei jest dobry doradca - komu tu możesz zaufać? Celebrytom ze strony kliniki? Anonimowym głosom z netu? To ma być podstawa decyzji? Na twoim miejscu zaufałabym własnemu nosowi, czyli trzeba sprawdzić osobiście.

(Oczywiście, przed laserową korekcją wzroku nie możesz nosić soczewek 2 do 4 tygodni - to samo zresztą dotyczy kwalifikacji na zabieg
        • bene_gesserit Re: Laserowa/soczewkowa korekta wzroku 06.07.22, 22:26
          Jeden sprzęt robi różne zabiegi.

Wiele klinik ocznych zresztą nie ma swojego sprzętu - facet jeździ od kliniki do kliniki i lizinguje laser na dzień-dwa. Wybierz taką, która ma swój sprzęt.

Noi - doświadczenia pacjentów są różne. Jednemu pasuje taka metoda - drugiemu inna. Jeden miał komplikacje, bo nie przestrzegał wskazań pooperacyjnych, drugiemu po prostu spieprzono sprawę. Itd. Google to nei jest dobry doradca - komu tu możesz zaufać? Celebrytom ze strony kliniki? Anonimowym głosom z netu? To ma być podstawa decyzji? Na twoim miejscu zaufałabym własnemu nosowi, czyli trzeba sprawdzić osobiście.

(Oczywiście, przed laserową korekcją wzroku nie możesz nosić soczewek 2 do 4 tygodni - to samo zresztą dotyczy kwalifikacji na zabieg
        • bene_gesserit Re: Laserowa/soczewkowa korekta wzroku 06.07.22, 22:27
          Jeden sprzęt robi różne zabiegi. I, jak pisałam - lekarz (prawdziwy, dobry, uczciwy) nie "poleca" sprzętu. Jeśli ci poleca, to bierz nogi za pas. On powinien z kilku opcji wybrać tę, która jest dla ciebie najlepsza.

(Oczywiście, przed laserową korekcją wzroku nie możesz nosić soczewek 2 do 4 tygodni - to samo zresztą dotyczy kwalifikacji na zabieg).
        • sasha_m Re: Laserowa/soczewkowa korekta wzroku 06.07.22, 23:28
          Dobra klinika z wieloletnim doświadczeniem posiada lasery kolejnych generacji, postęp w tej dziedzinie medycyny idzie z prędkością światła, generacje sprzętu dzieli czasem niecały rok. Zabiegi na starszym sprzęcie są tańsze, na najnowocześniejszym, droższe. Warto poczytać opinie o klinikach, pacjenci piszą też o zabiegach różnymi metodami. My w ten sposób znaleźliśmy miejsce, syn wypisał sobie na kartce kilka metod najbardziej polecanych przez pacjentów i jedna z nich została też zalecona przez lekarza po badaniu i wywiadzie. Wcale nie ta najdroższa. Google nie usuwa negatywnych opinii, więc to miarodajny zbiór ocen.
          Pomyśl też nad zrobieniem obojga oczu na raz. Po zabiegu jest trochę niedogodności, po co przechodzić przez to dwa razy. Do tego po wyjęciu soczewki kontaktowej z niezoperowanego oka mózg będzie wariował. Będziesz wkurzona, że zdecydowałaś się tylko na jedno.
    • zielonyjeziorak Re: Laserowa/soczewkowa korekta wzroku 06.07.22, 22:30
      Wśród moich znajomych robiło laserową korekcję kilkanaście osób na przestrzeni powiedzmy ostatnich 10 lat (nie pamietam nazw - metodę dobiera lekarz). Wszyscy są bardzo zadowoleni. Cześć z nich (w tym ja) miała przez okres kilku - kilkunastu miesięcy problemy z suchością oczu, musieli bardzo regularnie stosować krople. Ale w porównaniu do korzyści to jednak nie jest jakiś duzy problem.

Generalnie kilka pierwszych tygodni to był zachwyt, że wszystko cały czas tak wyraźnie widzę! Ale ja nie miałam dylematów: jestem osobą bardzo aktywną, sport, podróże to były okoliczności, w których zarówno okulary, jak i soczewki mocno przeszkadzaly. Operację zrobiłam natychmiast jak było mnie stać.
      • sasha_m Re: Laserowa/soczewkowa korekta wzroku 07.07.22, 10:01
        Nie każda wadę da się skorygować, są też przeciwwskazania, ja np. mam początki jaskry, bardzo żałuję, że taki zabieg jest dla mnie nieosiągalny.
        A może mają tak, jak mój kolega anestezjolog. Powinien zoperować pęcherzyk żółciowy, ale nikt go tak nie znieczuli, jak on sam 😉
      • bene_gesserit Re: Laserowa/soczewkowa korekta wzroku 07.07.22, 18:50
        Nie oplaca się korygować małej wady.
        Przy operacjach laserowej korekcji wzroku ryzyko jest minimalne, ale jest. Każdy lekarz, zwłaszcza chirurg traktuje operację jako swego rodzaju ostateczność.

Poza tym laserowa refrakcja nie jest operacją na całe życie - wada może się zmieniać. A często jest tak, że re-operacja nie jest możliwa (bo rogówka już się do operacji nie nadaje).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka