Dodaj do ulubionych

O rekrutacji w onecie-zawody sportowe

09.07.22, 08:19
www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/totalne-wypaczenie-kuratorium-po-cichu-zmienilo-reguly-naboru-do-liceow/2hz7zmm,79cfc278
Pomijając kwestię daty publikacji, która rzeczywiście jest chora i krzywdzi nie tylko sportowców, ale i dzieci biorące udział w zawodach artystycznych i wiedzy, sam pomysł zdobycia 18pkt za zawody sportowe z jednej dziedziny do zwykłego liceum, byl kuriozalny. 18pkt to ponad 50%dobrze napisanego egzaminu z matematyki i polskiego czy 60%z angielskiego. Tez jest dla mnie co najmniej niezrozumiale, że dzieci dopiero q nie składania świadectwa dowiadywały się o wykazie. Pretensje powinny kierować do swojego doradcy zawodowego, wychowawców czy rodzicow-kazego roku wykaz jest aktualizowany. W naszej szkole dzień po publikacji zostala wyslala wiadomość z linkiem do wykazu, też Małopolska.
Obserwuj wątek
  • woman_in_love Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 09.07.22, 08:31
   Są tylko 2 sporty które się liczą w PL, gdyż dają wymierne korzyści finansowe:
   1) piłka nożna
   2) tenis

   Resztę sportów można zaorać, bo krzywdzą dzieci, które inwestują swój czas i zdrowie w taki sport, a później zostają z niczym: bez zdrowia i kasy, na łasce państwa.
   • lifecolor Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 09.07.22, 08:46
    Nie bardzo związane z tematem, ale z tymi dyscyplinami masz rację.
    • grey_delphinum Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 09.07.22, 09:26
     Wg mnie dodatkowe punkty w rekrutacji za zawody sportowe lub artystyczne to nieporozumienie (i to piszę ja, matka córki, ktora miała dodatkowe punkty za bycie laureatką w ogólnopolskim konkursie plastycznym).
     • saszanasza Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 09.07.22, 09:52
      grey_delphinum napisał(a):

      > Wg mnie dodatkowe punkty w rekrutacji za zawody sportowe lub artystyczne to nie
      > porozumienie (i to piszę ja, matka córki, ktora miała dodatkowe punkty za bycie
      > laureatką w ogólnopolskim konkursie plastycznym).

      Dla mnie zawody sportowe mogłyby być traktowane na równi z zawodami wiedzy pod warunkiem, że są to zawody indywidualne, nie zespołowe. Plastyczne, pod warunkiem, że dziecko wykonuje pracę „na miejscu” a nie przynosi ją z domu.
      • lifecolor Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 09.07.22, 11:57
       Owszem, ale 18pkt możliwe dotychczas do uzyskania w zawodach sportowych to jednak nieporozumienie. Mowa oczywiście o rekrutacji do zwykłych szkół, nie sportowych.
       • biala_ladecka Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 13:10
        Moja córka w zeszłorocznej rekrutacji (inne wojewodztwo) miala punkty za zawody artystyczne na poziomie ogolnopolskim i zeby zdobyc tych punktow 18 musialaby chyba wygrywac 3 lata z rzędu a i to raczej niemożliwe, bo na te punkty był górny limit i to raczej nie było 18, nie pamiętam dokładnie.
        Albo dzieciak faktycznie wybitnie uzdolniony, albo onet coś pokręcił, albo w małopolsce ktoś na głowę upadł.
        • mysiaapysia Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 14:38
         U nas na liście w ogóle nie ma międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Moje dzieci, chodzące do popołudniowej szkoły muzycznej i odnoszące sukcesy instrumentalne, w ogóle nie miałyby punktów konkursowych z listy kuratoryjnej. Miały więc motywację żeby startować w konkursach kuratoryjnych przedmiotowych i mając tytuł laureata starsze dziecko poszło do wybranego liceum. a młodsze dziecko już w 7 klasie ma spokój.
   • abecadlowa1 Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 09.07.22, 12:04
    Gó.no prawda. U mnie na prowincji liczy się tylko żużel.
    • woman_in_love Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 09.07.22, 12:19
     a jest z tego kasa? czy kasa idzie na motor, a potem nagłówki są takie, że żużlowiec żyje w biedzie:

     • marta.graca Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 12:41
      Nie, zapewniam cię, że żużlowcy odnoszący sukcesy nie żyją w biedzie.
      • woman_in_love Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 13:31
       a ci mniej odnoszący sukcesy?

       bo byle jaki kopacz bez sukcesów z 4 ligi zarobi średnią krajową, a żużlowiec?
       • marta.graca Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 14:00
        Wygląda na to, że starcza na suchy chleb.
        przegladsportowy.onet.pl/zuzel/zuzel-zuzlowcy-oficjalnie-zarobia-fortune-szokujacy-wzrost-stawek-w-ii-lidze/109b17d
  • iwoniaw Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 09.07.22, 22:41
   Tez jest dla mnie co najmniej niezrozumi
   > ale, że dzieci dopiero q nie składania świadectwa dowiadywały się o wykazie. P
   > retensje powinny kierować do swojego doradcy zawodowego, wychowawców czy rodzic
   > ow-kazego roku wykaz jest aktualizowany. W naszej szkole dzień po publikacji zo
   > stala wyslala wiadomość z linkiem do wykazu, też Małopolska.

   Moim zdaniem problem leży i tak głównie w tym, że "dzień publikacji" tego wykazu to połowa roku szkolnego. W lutym to część konkursów juz się dawno zakończyła, a część (w tym kuratoryjne przedmiotowe) ma jeszcze nieodbyty ostatni, wojewodzki, etap - czyli też już nie mozna w nich wziąć udziału, bo o tym to trzeba myśleć we wrzesniu-październiku. Oczywiście, można antycypować, że będą się liczyć te konkursy, które liczyły sie w latach wcześniejszych - no ale to właśnie zrobili bohaterowie artykułu i zostali ze swoimi laurami jak Himilsbach z angielskim. Gdyby wiedzieli, że te konkretne zawody im się nie przyslużą w rekrutacji do lo, to mogliby inaczej rozłożyć siły w tym roku i obstawic inny konkurs. Ja tam rozumiem ich frustrację i uważam pretensje za uzasadnione. Listy punktowanych konkursow powinny być znane od początku września, to byloby uczciwe i sensowne.
   I nie ma tu nic do rzeczy, że chodzi akurat o zawody sportowe, bo to mogłoby dotyczyć też zawodów wiedzy z dowolnego obszaru czy artystycznych - skoro w rozporzadzeniu jest mowa, że sie liczą, to się liczą i powinny byc w wykazie, a wykaz oglaszany odpowiednio wcześnie.
   • lifecolor Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 06:57
    To prawda, pisalam, że data publikacji jest chora. Jedynym pewniakiem w zasadzie są konkursy kuratoryjne
    • lifecolor Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 06:58
     Przedmiotowe
   • lenakasia Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 11:16
    W rozporządzeniu również jest data publikacji, idąc twoim tokiem rozumowania to też można przyjąć że jeżeli jest w rozporządzeniu to tak ma być.
  • lenakasia Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 11:17
   Tak swoją drogą to w innych województwach zostały opublikowane wcześniej? Bo nie sądzę. Kuratoria mają prawo chyba to zrobić do końca lutego. W ogóle uważam że te konkursy są chore i niesprawiedliwe.

   • widosna Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 13:01
    W warminsko-mazurskim publikowane są w lutym. I to jest chore bo są wymienione konkursy rozgrywane w październiku czy listopadzie. Jeśli chodzi o sportowe, jedna dyscyplina jest punktowana tylko raz - tj. Jeśli dziecko np uprawia żużel i ma wiele nagród ogólnopolskich to mogłoby dostać 3 punkty. Za kolejna dyscyplinę tez 3 punkty (tylko za miejsca wysokie). Wiec ciężko zebrać tu 18 punktów. O ile w ogóle uznają. Ja uważam, ze punktowanie za zawody sportowe na szczeblu ogólnopolskim czy międzynarodowym jest zasadne. Nie jest łatwo otrzymać wysokie miejsce w tych zawodach. Dziecko dużo wysoki musi wlozyc by przejść do takiego etapu
  • bluea.nne Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 13:30
   Punkty za zawody sportowe powinny się liczyć do szkół sportowych. Inaczej dochodzi przy rekrutacji do absurdów typu: dziecko A ma z matematyki i fizyki 4 ale 18 pkt za zawody, dziecko B ma z tych przedmiotów 6, zakwalifikowało się do etapów rejonowych- ale to jest nigdzie nie pisane; egzaminy piszą podobnie. No i które z nich ma większe szanse na dostanie się do klasy mat-fiz? Dziecko A...
   • hanusinamama Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 14:55
    Oceny tez nie są miarodajne. Sa szkoły które 6 strzelają na prawo i lewo i takie, gdzie trzeba stanąc na rzęsach i zaklaskach uszami aby miec 6. Jezeli napisali egzamin podobnie to ich wiedzą jest chyba podobna...no chyba ze egzamin jak w tym roku śmiesznie łatwy i oboje mają po 100% z egzminów.
    • lifecolor Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 15:17
     Mogli napisac egzamin skrajnie. 18pkt to przepaść, pisalam wyżej, ponad 50%polski lub mat lub 60% z ang. Jeden mógł dostać 100%z mat, a drugi 40% I wybiera się np do mat-fiz. Oceny oczywiście też są niemiarodajne, ale miedzy 6a5to 1pkt różnicy, a nie kilkanascie
     • hanusinamama Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 19:57
      Ale to 18 pkt. to chyba mozna zdobyc z kilku dyscyplin nie z jednej. Znane mi sportowe dzieciaki zazwyczaj trenują i startują w jednej. I za to są 3 pkt. Czyli tyle co za wyproszony czesto wolontariat....a dzieciaki sa np. mistrzami juniorów EU....no nalezy im sie zdecydowanie wiecej niz 3 pkt.
    • mysiaapysia Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 15:24
     Z matematyki i angielskiego zdecydowanie łatwy egzamin. Plus obniżone wymagania. Brak zadań różnicujących.
     • lifecolor Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 15:28
      Tak, to wiadomo. Matematyka latwa. Angielski porównywalny z poprzednimi latami. Więc tym bardziej kazdy pkt się liczy, a 18za sport z jednej dyscypliny do zwykłego liceum to ogromna przesada
      • widosna Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 15:46
       Nigdzie nie ma 18 punktów za sport z jednej dyscypliny!!! Sa maksymalnie 4 punkty jeśli osiągnął wyniki wysokie w zawodach międzynarodowych. Jeśli w ogólnopolskich to 3 punkty. Wiec co to za bzdura, ze za sport dostanie 18 punktów. Musiałby trenować 6 dyscyplin i brac udział w zawodach ogólnopolskich z wysokimi notami
       • lifecolor Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 15:51
        Odnoszę się do artykułu, w którym matka i dziecko byli zdziwieni, że nie mają 18pkt
       • bluea.nne Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 19:51
        Podobno w pływaniu każdy styl liczy się osobno
        • hanusinamama Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 20:00
         Bujdy, nie kłam. Znam dziewczyne która startuje w kolarstwie. I to górskie to co innego niż halowe. Tu i tu ma wysokie osiagniecia, powinno sie liczyc jako 2 dyscypliny, liczy sie jako jedna- kolarstwo.
      • hanusinamama Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 19:59
       Gdzie ty masz te 18 pkt? Znany mi dzieciak, mistrz juniorów, złote medale trzaska wszedzie ma 4 pkt. I spokojnie nie ukradnie miejsca w topowym LO twojemu dziecku bo dobrze wie ze przez treningi nie ma szans sie w takim utrzymać.
       • lifecolor Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 20:15
        18pkt mam w artykule. Czytałyście??? Do niego się od początku rozmowy odnoszę. Wiec jeśli ktoś wprowadza w błąd z 18pkt, to redaktor plus matka chłopaka z artykułu. Moje dziecko napisało tak dobrze egzaminy, że jestem spokojna. Kompletnie nie o to mi chodziło w tym poscie
       • lifecolor Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 10.07.22, 21:08
        W 2020r spokojnie mogłaś zgarnąć 18pkt za zawody sportowe w tej samej dyscyplinie. Teraz są punktowane tylko igrzyska szkolne wtedy była dluga lista różnych zawodów
        • biala_ladecka Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 11.07.22, 09:57
         No i fajnie, ze ktos dostrzegl problem i liste okroil, bo 18 punktow to faktycznie sporo, jak na jedna dyscypline.
         Poprzednia lista tez byla publikowana w lutym wiec nie widze tu wielkiej zlosliwosci ze strony kuratorium, widac taki maja styl.
         • geoardzica_z_mlodymi Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 11.07.22, 10:04
          Po prostu powinna być stała lista, ewentualnie dodawane nowe konkursy spełniające kryteria a nie co rok zmiana. Mój syn miał punktowany z 1 klasy gimnazjum turniej szachowy na szkolnej olimpiadzie młodzieży, potem konkurs historyczny 3+3 a w roku rekrutacji anulowano punkty z tych konkursów. To jest świństwo zmieniać zasady w trakcie gry.
          • biala_ladecka Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 11.07.22, 20:10
           Yyyy jak anumowano, jesli byly na liscie w roku X i zdobyl punkty w tym samym roku to sie naleza jak psu buda. Zrobili was w bambuko.
           • geoardzica_z_mlodymi Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 11.07.22, 21:39
            Punkty zdobył w I lub II klasie - wtedy były na liście i się cieszył, ze ma już punkty do liceum, w III klasie już nie było. Nie powinno być takich zmian. Tak samo jakby został laureatem w I klasie, liczy się przy rekrutacji na następny poziom.
            • biala_ladecka Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 11.07.22, 23:07
             Moja córka zdobyla w 6 klasie, konkurs byl na liscie tylko jeden rok, bo potem zmienil sie kurator i konkurs wykreslil i oczywiscie, ze punkty zostaly policzone przy rekrutacji.
             • geoardzica_z_mlodymi Re: O rekrutacji w onecie-zawody sportowe 11.07.22, 23:13
              No to u syna nie. Ale to był zwariowany rok - ostatni gimnazjum - nikt już tym rocznikiem się nie interesował. No, anulowali, nie policzyli, chociaż na świadectwie ukończenia gimnazjum było.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka