Dodaj do ulubionych

Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję pomocy

10.07.22, 10:52
Witam, chciałabym na dniach odwiedzić z moim 13-latkiem te dwa miasta. Na Gdańsk będziemy mieli 1 dzień, na Warszawę 2,5 . I kompletnie nie wiem jak to ugryźć.
W Warszawie chciałabym pokazać Młodemu starówkę, okolice Pałacu Prezydenckiego, Sejm ( z zewnątrz oczywiście), może Grób Nieznanego Żołnierza, zahaczyć o Łazienki , Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania.
Moje pytanie: da się to ogarnąć w 2,5 dnia? Może zrezygnować z czegość albo coś dodać? Byłam parę razy w Warszawie , ale średnio się orientuję co i jak.

A jeśli chodzi o Gdańsk to tutaj jestem kompletnie zielona. Wiem tylko, że piękne miasto big_grin . Google podpowiada mi, że Westerplatte, pomnik Neptuna , uliczka z tym słynnym żurawiem . Co jeszcze? Jak to ogarnąć aby było miło i jeszcze zobaczyć to co najważniejsze.

A i gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Warszawie i Gdańsku w okolicach centrum.
Za wszelkie wskazówki będę niezmiernie wdzięczna.
Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • krolewska.asma Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 10:57
      O muj bossze
      Wychowalas 13 latka i on nigdy nie był w żadnym polskim mieście?

Błagam powiedz ze mieszkacie w nowej Zelandię i to dlatego dziecko nie zna ojczyzny
      • tomanksa Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:07
        krolewska.asma napisała:

> O muj bossze
        > Wychowalas 13 latka i on nigdy nie był w żadnym polskim mieście?
        >
        O kurczę, nie wiedziałam, że Polska składa się tylko z Warszawy i Gdańska. Jeśli tak, to rzeczywiście nie był w żadnym polskim mieście.
      • droch Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:20
        Szczerze mówiąc, moi rodzice pokazali mi pół Polski, ale moja pierwsza wizyta w Warszawie doszła do skutku dopiero ze szkolną wycieczką w ósmej klasie SP...
    • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:16
      Na Matejki jest kościół garnizonowy. A na Wassowkiego przychodnia. Warto przyjść.
      • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:34
        A na plaży piwo kosztuje 15 peelenów.
        • kk345 Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:40
          Czy ty sam nie czujesz się zażenowany swoimi wpisami?
          • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:44
            Badam swoją wytrzymałość. Jeszcze do granicy żenady nie doszłę.
    • little_fish Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:18
      Czym będziecie podróżować i co oznacza 1 dzień, bo z centrum Gdańska na Westerplatte jest kawałek drogi ...
      • tomanksa Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:25
        little_fish napisała:

> Czym będziecie podróżować i co oznacza 1 dzień, bo z centrum Gdańska na Westerp
        > latte jest kawałek drogi ...

Generalnie będziemy w Sopocie i stąd chcielibyśmy odwiedzić Gdańsk ( komunikacja miejska)

• 7katipo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:37
          To za wiele nie zobaczycie.
          Westerplatte bym odpuściła, bo to cały dzień.
          Po Starówce bym połaziła, jest tam co oglądać.
          Statkiem można popłynąć, Muzeum morskie niedaleczko - dla dzieciaków atrakcyjne.
          • pasquda77 Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:43
            Westerplatte to cały dzień??? Chyba pod warunkiem, że idziesz tam pieszo z centrum 😅Spacer z parkingu w obie strony i wejście pod pomnik do 1,5 godziny max
          • szmytka1 Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:11
            Wysiadasz z tramwaju niedaleko dworca, to spacerkiem pod żurawia, po drodze oglądając fontannę Neptuna. Spod żurawia płyniesz i wracasz na Westerplatte i jeszcze spacerkiem do muzeum wojny dojdziesZ albo centrum solidarnosci
        • pasquda77 Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:40
          W Gdańsku smacznie i niedrogo zjesz w barze turystycznym w samym centrum miasta i barze mlecznym na Stągiewnej.
    • profes79 Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:25
      Ogarnąć się da tyle, że na biegu. Zwłaszcza, że Muzeum Powstania jest mocno na uboczu w porównaniu z pozostałymi wymienionymi a na dokładkę CNK także jest na uboczu tylko z drugiej strony. Do tego do CNK raczej trzeba bilety z wyprzedzeniem rezerwować.

Starówka-Zamek Królewski-Pałac Prezydencki i ciąg Nowego Światu do ogarnięcia za jednym zamachem, razem z Grobem Nieznanego Żołnierza. Sejm-Łazienki do ogarnięcia drugim zamachem z tym, że Sejm jak Sejm - zza płotu to tam nie za bardzo jest co podziwiać; warto poszukać zorganizowanego wejścia dla grup bo w środku naprawdę jest co pooglądać i czego posłuchać. Z punktu widzenia zainteresowanego militariami dochodzą jeszcze Muzeum Wojska Polskiego (niejako po trasie między częścią pierwszą i drugą) oraz ewentualnie muzeum w Forcie Czerniakowskim (ale to tez spory kawałek drogi z dala od czegokolwiek).

Jeśli chodzi o Gdańsk - paradoks jest taki, że na Westerplatte to w zasadzie nie ma co oglądać - pamiętam ten teren jako strasznie zaniedbany i w zasadzie bardziej do przejścia się wśród zieleni niż do jakiejkolwiek sensownej informacji czemu to miejsce w naszej historii odegrało taką rolę. Tak samo odradzam wizytę w Muzeum II Wojny Światowej które według mnie jest strasznie przereklamowane a jak widzę tego upchanego w zabetonowanej piwnicy Shermana Firefly to mam ochotę gryźć. W Gdańsku dużo rzeczy upchanych jest w Centrum - spacer na Motławą, zwiedzanie Sołdka (o ile możliwe bo coś kojarzę, że był wyłączony z użytkowania), Muzeum Morskie na Ołowiance (koło Sołdka) - tam przy okazji można obejrzeć z zewnątrz nowy kompleks Filharmonii Bałtyckiej. Przejście Długim Targiem i ew. bocznymi uliczkami. Warto też skoczyć do Gdyni żeby zobaczyć Dar Pomorza i Błyskawicę.

Obydwa powyższe mają jedno ale - to nie są wycieczki na dzień czy dwa chyba, że chcecie je spędzić w nieustannym biegu.
      • profes79 Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:26
        No i druga rzecz - jest sezon wakacyjny - praktycznie wszystkie te miejsca będą zawalone ludźmi; może w Warszawie w mniejszym stopniu ale w Gdańsku nad Motławą będzie koszmar.
      • tomanksa Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:35
        Profes79 - dziękuję bardzo za merytoryczną odpowiedź. Bardzo przydatne wskazówki. Gdynia też jest brana pod uwagę big_grin
        • pasquda77 Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:41
          W Gdańsku wpadnijcie do Muzeum Bursztynu
          • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:43
            Tak, chłopak zemdleje z zachwytu. 🤦
          • 7katipo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:44
            O, też w centrum.
        • marta.graca Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 11:44
          A dla mnie Muzeum II WŚ było super smile
        • b.bujak Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 15:34
          tomanksa napisała:

> i. Gdynia też jest brana pod uwagę big_grin
          >
          >

no to Akwarium i port ( Błyskawica)

w Gdańsku uliczka z Neptunem, deptak z Żurawiem, niedaleko jest przystanek tramwaju wodnego, ktorym można popłynać na Westerplatte (mi sie podobał nawet sam rejs i widoki na stoczniowe doki - na Westerplatte w końcu nie poszliśmy, syn był wtedy w wieku przedszkolnym, więc uznałam, że niekoniecznie na tamtą chwilę)
          • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:04
            "Wersteplate" i "Malborg" to traumy dzieci z tego regionu. smile
            • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:18
              Tak samo "Dar Pomorza" i "Błyskawica". Z tym, że ja musiałem zwiedzać "Burzę".
            • zosia_1 Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:21
              Malbork bardzo mi się podobał, moim dzieciom także
              • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:23
                Mnie w dzieciństwie podobała się jazda gokartem w wesołym miasteczku, ewentualnie tym elektrycznym samochodzikiem.
            • b.bujak Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:57
              krwawy.lolo napisał:

> "Wersteplate" i "Malborg" to traumy dzieci z tego regionu. smile

przecież wiadomo, że lokalsi mają inną perspektywę
    • cichadziewuszka Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 14:51
      W Gdańsku wejdźcie do Bazyliki Mariackiej, przed 12.00 można podziwiać zegar astronomiczny w ruchu, potem wejście na wieżę Bazyliki, by rozkoszować się widokiem miasta z góry.
      • szmytka1 Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:13
        A to już wieża czynna? Remontowali I remontom konca nie bylo widać, ale fakt, dawno nie zagladalam
        • cichadziewuszka Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 18:00
          Tak, wchodziłam w kwietniu.
      • qwirkle Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:42
        cichadziewuszka napisała:

> W Gdańsku wejdźcie do Bazyliki Mariackiej, przed 12.00 można podziwiać zegar as
        > tronomiczny w ruchu, potem wejście na wieżę Bazyliki, by rozkoszować się widoki
        > em miasta z góry.

Przy bazylice jest knajpa Gvara, a w niej prawie do południa podają 'gvarne śniadanie'. Polecono mi je kiedyś - jest PRZE PYSZ NE.
        I inna jadlodania 'rybka na Wartkiej' - też pyszne. Stąd jest widok na zwodzony most na Ołowiankę.
        • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:45
          Na Piwnej była pierwsza w Trójmieście pizzeria. Raczej już jej nie ma.
          • 7katipo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:53
            Pamiętam. Spłonęła potem chyba. Tylko nazwy nie mogę sobie przypomnieć.
            Uno? 🤔
            • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:58
              Nie mam pojęcia. Śmiem zwierdzić, że nazywała się Pizzeria. smile
              • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 17:01
                A niedługo przed nią pojawiła się Sopotach kebaba. Pamiętam te egzotyczne nazwy, "szałerma, haszu ..." Później obok zakwitła też pizzeria.
    • n-ell Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 15:16
      Nie wiem czy już padło, ale w Gdańsku polecam Muzeum Bursztynu. I może wybierz po prostu z tego wszystkiego to co lubicie, co Was zainteresuje. U mnie np. Sejm i Pałac prezydencki byłyby mniej ciekawe niż Starówka, fontanny i Kopernik, ale ja mam młodsze dzieci. Podobno Muzeum Pieniądza w Warszawie jeszcze ciekawe, bezpłatne do tego. Może rejs po Wiśle, albo choć promem na drugi brzeg i posiedzieć chwile na plaży?
      • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:48
        Co Wy z tym muzeum bursztynu? Przecież trzynastolatek dostanie skrętu kiszek na samą myśl.
      • 7katipo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:54
        Potwierdzam. Dzieciom się bardzo muzeum pieniądza podobało.
    • b.bujak Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 15:45
      jak byłam z synem na dwudniowym wyjeździe do stolicy to pierwszego dnia była Syrenka i Centrum Kopernik; drugiego Łazienki, ogród Saski, zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, PKiN;
      innym razem byliśmy na Stadionie Narodowym (jakieś wystawy), niedaleko nad Wisłą był park linowy, plaża, można było popłynąc na drugą stronę pospacerowac po bulwarach; w okolicy jest tez ZOO, ale nie byliśmy
    • szmytka1 Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:08
      Spod żurawia płynie statek piracki na Westerplatte. W drodze pod pomnik możecie zjeść grochowki z kuchni polowej, statkiem też wrócicie, można kupic bilet w obie strony
    • homohominilupus Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 16:09
      Moim zdaniem zbyt napięty grafik jak na Warszawę.
      Samo Centrum Nauki Kopernik zajmie Wam ze 3 h i trochę jednak zmęczy.
      Jeśli chodzi o budżetowy lunch/ obiad to polecam mleczny bar Prasowy na Marszałkowskiej albo Mezze na Różanej.
    • krwawy.lolo Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 17:13
      O jednej, chyba najważniejszej rzeczy, chciałbym wspomnieć. Podstawą jest, czy syn się w Twoim/Waszym towarzystwie dobrze czuje. Jeśli tak, możesz go godzinami wlec po kwaterze Hitlera, czy muzeum Pasztetu.
    • me-lissa Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 20:13
      Warszawa - z metra Ratusz jeden przystanek tramwajem i jesteście na Starówce, ze Starówki idziecie Krakowskim i Nowym Światem mijając pałace i pomniki, ze stacji Uniwersytet dojeżdżacie do centrum Kopernik i planetarium (bilety trzeba kupić wcześniej przez net), z Kopernika idziecie z buta na bulwary wiślane aż do fontann gdzie w weekendy wieczorem są fajne pokazy. To program na jeden dzień, od rana do wieczora 🙂 W pozostałe dni - wjazd na górę PKiN (metro centrum), Muzeum Powstania (tu trzeba dojechać tramwajem).
      Gdańsk - tramwaj do Złotej Bramy i tam w zasadzie wszystko jest na miejscu, jeden dzień to mało ale jeśli mogę polecić jakąś konkretną atrakcję to byłoby to centrum solidarności (2?3?) przystanki tramwajowe od Złotej Bramy, moja córka była mega zainteresowana i jako sześciolatka i w zeszłym tygodniu (cztery lata pózniej🙂
    • tomanksa Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 20:52
      Bardzo dziękuję wszystkim. Nie spodziewałam się aż tak dużo odpowiedzi smile . Super . Teraz na spokojnie muszę sobie to wszystko poukładać w głowie i mapach google wink . Na pewno będzie fajnie oby tylko pogoda dopisała.
    • livia.kalina Re: Podróżniczo -Warszawa i Gdańsk - potrzebuję p 10.07.22, 20:54
      W Gdańsku to,warto odwiedzić Hevelianum, imo lepsze od Centrum Nauki Kopernik i Europejskie Centrum Solidarnisci.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka