Dodaj do ulubionych

Jak pożyczyć od teściowej?

10.07.22, 17:28
Hej emamy! Teściowa chce nam pożyczyć 60 tysięcy złotych, za które mamy zamiar z mężem nadpłacić nasz kredyt hipoteczny, który spłacamy oboje. Czy możemy taką pożyczkę wziąć wspólnie razem z mężem czy mąż sam?
I teraz jeśli teściowa taką pożyczkę udzieli nam wspólnie, to ja zapłacę połowę podatku PCC - czyli połowę z 0,5% - czyli 150 zł a mąż zero?
Orientuje się któraś z Was? Wiem, że jak mąż weźmie pożyczkę tylko na siebie, to podatek jest zero. Ale przecież pożyczka wejdzie do naszego wspólnego majątku małżeńskiego - mamy wspólnotę majątkową - i spłaci nasz wspólny kredyt na nasz wspólny dom.

Emamo, help smile

P.S. Z teściową żyjemy dobrze smile
Obserwuj wątek
    • banicazarbuzem Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 17:43
      Mąż moze dostać od mamy darowiznę.
      Zwolniona od podatku.
      Na co przeznaczycie pieniądze to wasza sprawa. I możecie to spłacać według swojej umowy.
      • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 17:49
        Nie chodzi o darowiznę. Chodzi o pożyczkę, która spłacimy teściowej. Natomiast mąż mówi, że skoro oboje mamy skorzystać z pożyczki i oboje ją solidarnie spłacać, to żeby umowa pożyczki była na nas oboje.
        • bistian Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:26
          onetimenick22 napisała:

> Nie chodzi o darowiznę. Chodzi o pożyczkę, która spłacimy teściowej. Natomiast
          > mąż mówi, że skoro oboje mamy skorzystać z pożyczki i oboje ją solidarnie spłac
          > ać, to żeby umowa pożyczki była na nas oboje.

Zapytaj męża, jaki będzie zysk z tej pożyczki, jeśli ją spłacicie w całości? Okrągłe zero! Pieniądze przyszły, pieniądze wyszły, więc o jakim zysku jest mowa?
          Ja bym brał całość na męża, ale ja nie mam męża sad
          • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:32
            Zysk bedzie duży gdyż na odsetkach oszczedzimy prawie 10% rocznie - po 10 latach spłaty oszczędzamy połowę pożyczonej kwoty.
            • szara.myszka.555 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:43
              Dla Was zysk może będzie duży, ale dla teściowej - niekoniecznie.
            • bistian Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 21:18
              onetimenick22 napisała:

> Zysk bedzie duży gdyż na odsetkach oszczedzimy prawie 10% rocznie - po 10 latac
              > h spłaty oszczędzamy połowę pożyczonej kwoty.

Tak się liczy firmom, mają zapłacić podatek. Ale nie słyszałem, żeby ktoś tak liczył osobom prywatnym, tym bardziej, najbliższym. Poza tym, co to za spłata przez 10 lat? To żart jakiś. Już lepiej się umówić na darowiznę, przeliczyć to na średnie pensje czy w inny sensowny sposób i potem to oddać, gdy będzie taka potrzeba.
    • aqua48 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 17:49
      Pożyczki od rodziców nie są opodatkowane.
      • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 17:50
        ale od teściów juz jest 0.5%
        • aqua48 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:04
          onetimenick22 napisała:

> ale od teściów juz jest 0.5%

To nie pożyczaj od teściów. Niech mąż pożyczy połowę tej kwoty i spłaci ją sam. Pomogłam?
          • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:07
            Nie pomoglas gdyż chcemy pożyczyć 60 a nie 30 oraz nawet jak pożyczymy 30 to bedzie nadal pożyczka nam.
            • efka_454 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 08:35
              Nie będzie wam, tylko mężowi.
              Nie będę się mądrzyć, ale kiedy dostałam darowiznę od rodziców, to dostałam ją ja, a nie my jako małżeństwo. I w przypadku rozwodu te pieniądze nie weszłyby jako majątek do podziału, tylko są moim własnym.
              Ale ja mogłam zapłacić tymi pieniędzmi za nasze wspólne mieszkanie i mieszkanie jest już naszą wspólną własnością.
            • turbinkamalinka Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 17:03
              On niech pożyczy 30 000 i nie zapłaci podatku. Ty pożycz 30 000 i zapłać te 0,5%
    • krwawy.lolo Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:00
      Jestem arytmetycznym debilem, dlatego pytam, o jaką kwotę chodzi? Znaczy ile mielibyście zwrócić oprócz tych 60.000.
      • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:05
        zwrocic 60 tys. bez żadnych odsetek
        • banicazarbuzem Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:09
          Wydziwiasz i tyle. Co za problem, żeby pożyczka była tylko na męża? Jakie to ma znaczenie?
          • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:11
            mąż mówi, że jakbyśmy się rozwiedli, to że on by nie chciał zostać z długiem do spłacenia 😂
            • pani_tau Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:37
              To ciekawe, co mówi. Myślę, ze warto się temu przyjrzeć.
              • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:46
                A może coś w temacie masz do powiedzenia?
                • pani_tau Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:01
                  onetimenick22 napisała:

> A może coś w temacie masz do powiedzenia?

To właśnie jest na temat i to bardziej niż mogłoby się wydawać.

• panna.nasturcja Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 00:39
                  Przecież to jest na temat. I jest bardzo ważne.
                  A im bardziej "żartem" mąż to powiedział tym ważniejsze.
            • asfiksja Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 19:08
              Technicznie najłatwiej załatwić to w taki sposób, że skoro mąż ma taki problem (który ty możesz słusznie uważać za z tyłka wzięty) to niech on się dowiaduje.
            • hanusinamama Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:12
              I ciebie to nie zastanawia??
          • shellyanna Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 07:13
            Ogromne. I wbrew temu co pie…li małżonek , to on zyskałby na tej pożyczce. Jeśli udokumentowałby, ze poszła na spłatę kredytu na wspólne mieszkanie. W ten sposób w przypadku rozwodu wykazałby, ze on włożył w mieszkanie 60 tys.
            A mamusia jak to mamusie synków - synkowi by dług odpuściła.
            Autorki bierz ta pożyczkę na pół z mężem.
            • shellyanna Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 07:14
              Z drugiej strony zostałabys i tak z długiem wobec teściowej. Z której strony się nie obejrzysz to du.a.
            • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 08:28
              A czemu on zyskałby? Przecież w przypadku jakbyśmy się rozwiedli, to kredyt na dom trzeba spłacić, to dlaczego miałabym liczyć na to, że pożyczka od teściowej zostanie umorzona, skoro została wydana na dom?
        • krwawy.lolo Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:09
          No to dobrze. Jeżeli ufasz teściowej, pożyczaj. Osobiście bał bym się jakichś osobistych trudności, dużo bardziej, niż bankowych odsetek.
          • krwawy.lolo Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:14
            Odsetków? Matko, oświeć. Nie chce mi się guglać.
            • alpepe Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:50
              odsetek
              • krwawy.lolo Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 19:11
                Niech Cię buk błogosławi, dziewczę.
    • mid.week Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 18:59
      Dwie odrebne umowy pożyczki na 30k mogą rozwiązać twoje matematyczne rozkminy i strach męża o to żebyś przypadkiem nic nie zyskała w razie rozwodu
      • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 19:15
        jak 2 umowy? bez przesady
        • pani_tau Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:03
          Gdzie tu jest przesada?
        • hanusinamama Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:13
          Gdzie tu przesada. Mąz chyba sie boi ze ty nie bedziesz tego spłacać tak?? Macie osobne konta czy kase wspólną? Przy takim podejsciu meża to nie ejst przesada.
        • mid.week Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 09:49
          onetimenick22 napisała:

> jak 2 umowy? bez przesady

Serio ilość umów w tej całej historii stanowi dla ciebie przesadę? 😂
    • rb_111222333 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 19:18
      A może niech teściowa pożyczy twojemu mężowi 60 tys, a ty pożyczysz od męża 30 tys? Tylko czy można pożyczyć od współmałżonka, jeśli macie wspólnotę majątkową?
      • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 19:57
        Po co tak kombinować : mi chodzi tylko o to czy pożyczka ma być na męża czy na męża i na mnie by zobowiązanie do spłaty było wspólne a pożyczka zasiliła majątek wspólny.
        Nikt z Was nie przerabiał takiej pożyczki?
        • nena20 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:18
          Być może nikt nie przerabiał, dosyć to osobliwe aby mąż tak się zamartwiał co się stanie jak sam pożyczy?
        • rb_111222333 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:22
          onetimenick22 napisała:

> Po co tak kombinować

Żeby nie płacić podatku
    • jkl13 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:25
      Skoro z teściową żyjecie dobrze to dzwonisz do niej i mówisz: cześć mamo, Piotrek (wstaw imię męża) wspominał,że możesz nam pożyczyć 60.000 na nadpłatę kredytu. Aktualne? Tak? Super, kocham cię, dzięki, znasz numer naszego konta, przelejesz nam dzisiaj. Tak? Nie ma problemu? Super, jesteś najlepsza. Dzięki wielkie! Tak jak obiecaliśmy spłacimy w 2 lata. Buziaczki, papa.

Nie ma za co wink
      • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:30
        Teściowa jest na to od dawna gotowa 😀 O tym w pytaniu jest mowa na kogo ma być umowa.
        • saszanasza Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:44
          onetimenick22 napisała:

> Teściowa jest na to od dawna gotowa 😀 O tym w pytaniu jest mowa na kogo ma być
          > umowa.

A nie jest przypadkiem tak, że spłata pożyczek zaciągniętych przez jednego współmałżonka jest powinnością obydwu małżonków? Czyli on nie bedzie splacał, ty musisz, i na odwrót.
          • jkl13 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 08:49
            Oczywiście, że jest. Dlatego dla mnie problem z autorskiego wątku jest problemem z tzw.d..., bo w przeciętnym małżeństwie mąż nie obawia się o spłatę pożyczki zaciągniętej u własnej matki, a też nie znam nikogo, kto w rodzinie pożycza na pisemną umowę.
            O ile chęć zawarcia formalnej umowy szanuje, to rozkminy kto powinien figurować na umowie i czy mąż nie będzie stratny, to właśnie problem z d... smile
    • widosna Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:45
      Dziwne to jakieś. Jeśli macie wspólnotę majątkowa to niech pożyczy tylko mężowi. Przecież będzie spłacał te pożyczkę z majątku wspólnego wiec Ty tez w spłacie będziesz partycypować. A jak w ciągu dwóch kat się rozwiedziecie, czego jak sadze boi się Twój maz (???), to i tak musicie dokonać podziału majątku wspólnego. Wiec tez możesz udowodnić, ze spłata tych 60 tys tez szła z majątku wspólnego. Nawet jeśli pożyczka była tylko na niego.
      • saszanasza Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:48
        Ja też nie widzę problemu. Jak się rozwiedzie, to i tak cały majątek idzie do podziału. Sprzedajecie mieszkanie, oddajecie teściowej te 60 tys. a resztę dzielicie między siebie.
        • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 20:55
          no ale jak do spłaty zostanie np 30 tys to kto to bedzie musiał spłacić teściowej? mąż czy ja?

ja naprawdę chce być w porządku wobec wszystkich, mąż nie chce mieć ryzyka dla siebie, to ja tez nie chce, btw jestem pewna ze sie nie rozwiedziemy, ale niech mąż spi spokojnie
          • thea19 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 21:00
            pewna jesteś, że się nie rozwiedziesz??? masz 15 lat?
          • saszanasza Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 21:09
            onetimenick22 napisała:

> no ale jak do spłaty zostanie np 30 tys to kto to bedzie musiał spłacić teściow
            > ej? mąż czy ja?
            >
            > ja naprawdę chce być w porządku wobec wszystkich, mąż nie chce mieć ryzyka dla
            > siebie, to ja tez nie chce, btw jestem pewna ze sie nie rozwiedziemy, ale niech
            > mąż spi spokojnie

No ty i mąż, po połowie. Jak zostanie 1000zł, również po połowie. Przecież cały czas będziecie spłacać z majątku wspólnego.
          • widosna Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 21:36
            Oboje. Z majątku wspólnego. Za zobowiązania małżonków we wspólnocie obowiązana oboje z majątku wspólnego. Jakiś asekuracyjny ten twój maz mocno
            • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 23:57
              dziękuję
    • profes79 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 10.07.22, 21:33
      Zapytajcie w US. Najlepiej na piśmie/mailowo, żeby mieć ślad odpowiedzi.
    • rycerzowa Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 09:44
      onetimenick22 napisała:

> Po co tak kombinować : mi chodzi tylko o to czy pożyczka ma być na męża czy na
      > męża i na mnie by zobowiązanie do spłaty było wspólne a pożyczka zasiliła mająt
      > ek wspólny.
      > Nikt z Was nie przerabiał takiej pożyczki?

Przerabiałam.
      Pożyczyliśmy córce i zięciowi na budowę domu, więcej, niż wy zamierzacie.
      Umowa jest na córkę, zgłoszona do US, spłacają z konta wspólnego.
      Niespłacona kwota przypuszczalnie traktowana jest jako tzw. majątek odrębny córki, nie do podziału.

Czyli w sytuacji rozwodu ty otrzymasz mniej, niż połowę wartości waszego majątku, mniej o całą niespłaconą część pożyczki. Mąż w żaden sposób nie będzie stratny.
      • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 10:54
        W końcu odpowiedź na temat, dzięki Rycerzowa! A pisaliście jakieś dopiski w umowie, że zięć zgadza się na taką pożyczkę przez córkę i że pożyczka zasila majątek wspólny małżonków?
        • saszanasza Re: Jak pożyczyć od teściowej? 12.07.22, 09:05
          onetimenick22 napisała:

> W końcu odpowiedź na temat, dzięki Rycerzowa! A pisaliście jakieś dopiski w umo
          > wie, że zięć zgadza się na taką pożyczkę przez córkę i że pożyczka zasila mająt
          > ek wspólny małżonków?

Przecież jak macie współwłasność to jest to oczywiste. Z mocy prawa spłacacie z majątku wspólnego, po rozwodzie i podziale majątku, zobowiązania względem matki również podzielicie na pół.
          • onetimenick22 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 13.07.22, 12:44
            Ponoć małżonek musi się zgodzić na pożyczkę współmałżonka.
            • saszanasza Re: Jak pożyczyć od teściowej? 14.07.22, 22:51
              onetimenick22 napisała:

> Ponoć małżonek musi się zgodzić na pożyczkę współmałżonka.

Nie, nie musi. Wystarczy że o niej wie.
    • leni6 Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 16:51
      Łatwiej będzie jak mąż weźmie sam te pożyczkę.
    • turbinkamalinka Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 16:59
      Mąż się szykuję do ewakuacji z małżeństwa, że tak rozlicza pożyczkę od mamy? Spłacicie kredyt, on pożyczy od mamy 30 000, ty pożyczysz od teściowej 30 000. Mamusia po rozwodzie wspaniałomyślnie mu dług umorzy, a ty zostaniesz z długiem u teściowej tongue_out
    • arthwen Re: Jak pożyczyć od teściowej? 11.07.22, 17:31
      Pożyczałam odwrotnie, ja rodzicom i właśnie - mimo tego, że ze wspólnego z mężem konta - to pożyczałam ja, żeby rodzice nie musieli płacić podatku.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka