Dodaj do ulubionych

Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do liceum?

12.07.22, 03:39
Jak próbować się dostać do szkoły, do której zabrakło punktów, a którą dziecko by wolało od tej, do której się dostało? Kiedy podanie, co w nim napisać? Poradźcie doświadczone ematki.
Obserwuj wątek
  • blaszany_dzwoneczek Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 03:43
   Pewniakiem, jeśli chodzi o dostanie się, jest u nas szkoła 3 wyboru. Jest to ok szkoła, jak najbardziej do zaakceptowania, jeśli córka się do niej dostanie. Jednak pierwsze dwie są bardziej pożądane.
   • aga_sama Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 07:17
    W Warszawie? Jest druga rekrutacja elektroniczna, w zeszłym roku można było wziąć w niej udział nie tracąc miejsca w liceum, do którego system przydzielił wcześniej. Dopiero po rozstrzygnięciu drugiej rekrutacji przez system dyrektorzy oglądają podania. Podania, nie odwołania, bo odwołać to się można w OKE od wyników egzaminów. W podaniu można napisać to, co kandydat uważa za najważniejsze w wyborze tej szkoły i tego profilu (renoma, bliski dojazd, zainteresowania, tradycje rodzinne itp) oraz podkreślić walory dziecka (predyspozycje, zainteresowania, osiągnięcia, wolontariat) lub inne okoliczności (trudna sytuacja rodzinna, niepełnosprawność itp).
    Głowa do góry, są bardzo duże przetasowania. W zeszłym roku po pierwszej rekrutacji zostało sporo miejsc w topowych liceach w Warszawie, np. W Batorym było po kilka w prawie każdej klasie. W drugiej rekrutacji dostały się do nich dzieci, które wczesniej system przydzielił do średnich szkół, uwalniając tym samym miejsca.
    Mój syn dostał się do bardzo kiepskiej szkoły, chyb 9.tej i ostatniej na jego liście w pierwszej rekrutacji. W drugiej rekrutacji nie dostał się nigdzie… Całe wakacje w nerwach, w końcu się wkurzylam i polecieliśmy na urlop, wcześniej tylko poskladaliśmy podania do 3 szkół. I na plaży na południu Europy najpierw się dowiedzieliśmy, że z drugiej rekrutacji nici, a potem 3 razy wyciągałam młodego z morza po telefonach z tych 3 szkół, bo w każdej podanie rozpatrzono pozytywnie!
    Ostatecznie syn jest w szkole, w którą celował od początku, miał ją na drugim miejscu (pierwsza była na zasadzie a spróbuje), do której miał teoretycznie 12 punktów zapasu w porównaniu z rokiem poprzednim, a w pierwszej turze rekrutacji zabrakło mu chyba 4 pkt… Z jego rozmów z kolegami wynika, że miał najmniej punktów, ale radzi sobie całkiem nieźle, z przedmiiotow rozszerzonych jest gdzieś w lepszej połowie.

    Powodzenia!
    • geoardzica_z_mlodymi Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 07:39
     To ciekawe, bo mój syn też miał mniej punktów niż koledzy (bo z odwołania) a był w czołówce klasy z wyników i innych osiągnięć, ha, a na koniec szkoły dostał nagrodę dla najlepszego ucznia szkoły. Z tego wniosek, że nie ma co skupiać się na punktacji a już na pewno by uczeń nie miał żadnych kompleksów, ze się dostał z odwołaniawink
    • berdebul Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 08:00
     W my roku idzie 1.5 rocznika, plus dzieciaki, które uciekły przed wojną. Nie ma mowy o pustych miejscach, będzie problem żeby krzeseł starczyło.
     • blaszany_dzwoneczek Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 08:18
      Całe 1,5 rocznika to nie, z 2007 całkiem jednak spora część poszła jako sześciolatki. Ale że ponad rocznik teraz idzie do liceów, to tak.
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 08:34
       Za czasów syna szli absolwenci gim i sp - 2 roczniki a ruch był pomiędzy szkołami przez co najmniej miesiąc od początku roku szkolnego.
     • deszczu_kropelka Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 14:25
      Jednakowoż, w mojej okolicy większość szkół otworzyła więcej klas niż w poprzednim roku (nie wiem, czy to powszechne zjawisko).
    • arwena_11 Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 09:44
     Co do podania to zależy od szkoły - są szkoły mające suchy formularz do wypełnienia, a są takie co chcą charakterystykę.
     • grey_delphinum Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 09:53
      Arwena dobrze pisze, wszystko zależy od szkoły, więc skoro masz teraz takie rozkminy (mimo że jeszcze nie ma oficjalnych wyników) warto podjechać do szkoły pierwszego wyboru i tam zapytać, co robić, w sytuacji gdyby się dziecko nie dostało w normalnej rekrutacji.
      To, że zaraz po wynikach wyjeżdżasz na urlop, trochę krzyżuje Ci szyki, bo w razie niepomyślnego wyniku warto jednak być na miejscu i trzymać rękę na pulsie - nie jesteś w stanie zrobić pewnych ruchów przed wynikami.
      • grey_delphinum Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 10:00
       Poza tym zwróć uwagę, że niektóre forumki opisują swoje doświadczenia sprzed dobrych kilku lat, a pewne rzeczy się zmieniają, np. w liceum, do którego chodziła moja córka, "za jej czasów" w razie niepowodzenia najbardziej liczyło się dobrze umotywowane podanie i dyrektor wybierał dzieci "po uważaniu", a w roku, w którym rekrutował się mój syn, już w grę wchodziły tylko punkty i nikt nad piękną charakterystyką ucznia nawet się nie pochylał 😉 (wiem z pierwszej ręki).
      • blaszany_dzwoneczek Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 10:04
       Chwilę, żeby złożyć podanie będę mieć w razie czego po wynikach, dlatego muszę już być zorientowana zawczasu, bo wtedy orientować się już czasu nie będzie. Zawożę dziś dokumenty do szkoły 1 wyboru, to się dopytam.
  • esperantza Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 06:28
   Pisz odwołanie, dołącz wszystkie papiery, dobrze umotywuj. W szkołach zawsze są spore ruchy . Mój w ten sposób przeskoczył 8 punktów . Warto było .
  • anilorak174 Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 06:42
   Podanie od razu, czesto są jakies przetasowania jeszcze zanim opublikują ostateczne listy.
  • geoardzica_z_mlodymi Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 06:58
   Pisaliśmy z synem podanie o przeniesienie - ale w ramach szkoły- do klasy pierwszego wyboru, gdy zabrakło mu 1 punktu. Motywowaliśmy to zainteresowaniami.
   W Waszym przypadku składałabym podania w obu szkołach. Ruch pomiędzy szkołami jest przez cały wrzesień.
  • mama-ola Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 07:03
   Trzeba pójść porozmawiać do szkoły, do sekretariatu czy dyrekcji, czy jest jakaś szansa. Zazwyczaj się okazuje, że jest, bo część z tych, którzy są na liście, jednak idzie gdzie indziej. Kolega mojego syna tak się dostał do szkoły.
  • blaszany_dzwoneczek Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 07:22
   Ale właśnie odwołanie, czy podanie (o przyjęcie?)? Odwołanie wydaje mi się na zdrowy rozum bez sensu, jeśli dziecku zabrakło punktów. Bo od czego się tu odwoływać, sprawa oczywista, próg taki a taki, kandydat poniżej.
   • aga_sama Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 07:25
    Podanie. Nie ma się od czego odwoływać
   • matacznik Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 07:29
    blaszany_dzwoneczek napisała:

    > Ale właśnie odwołanie, czy podanie (o przyjęcie?)?
    >
    Podanie. Obaj moi synowie poprawili w ten sposób szkoły, bo topowi uczniowie zajmują, a następnie zwalniają, sporo miejsc. Przy czym w szkołach mówiono mi, że treść podania i argumentacja nie ma większego znaczenia - układają je w kolejności punktów i tak zapełniają kolejne wolne miejsca.
    • grey_delphinum Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 07:54
     Dziewczyny piszą o pozytywnych przypadkach, ale nie nastawiaj się, że na pewno podanie będzie skuteczne.

     Mojemu synowi akurat się nie udało, mimo różnicy tylko jednego punktu, ostatecznie dostać do szkoły pierwszego wyboru, bo bylo jedno wolne miejsce (!) tzn. ktoś nie potwierdził, a podania ułożono wg punktów w taki sposób, że syn z brakiem jednego punktu był dość daleko w stawce 😉Przed nim znajdowały się osoby z brakiem jednej dziesiątej itd.
     Nauczyciel wprost powiedział, że nie ma znaczenia treść podania, zasugerował, że nikt nawet tego nie czyta 😉

     Syn jest bardzo zadowolony z obecnej szkoły, a mnie teraz wydaje się, że nie odnalazłby się w szkole pierwszego wyboru (córka do niej chodziła, więc wiemy o niej wszystko z pierwszej ręki).

     Piszę to po to, by Cię troszkę uspokoić, że jeśli Wam się jednak nie uda, to finalnie wszystko i tak może skończyć się dobrze.
  • blaszany_dzwoneczek Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 07:36
   To podanie od razu po wynikach rekrutacji zasadniczej czy po rekrutacji uzupełniającej? Warszawa
  • blaszany_dzwoneczek Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 07:41
   A o rekrutacji uzupełniającej napisane jest tak:

   REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA (odbywa się bez użycia elektronicznego systemu wspomagania rekrutacji)

   Od 1 do 3 sierpnia br. do godz. 15:00

   Składanie wniosków o przyjęcie na wolne miejsca. W rekrutacji uzupełniającej kandydaci nie wypełniają wniosku o przyjęcie w systemie elektronicznym. Składają go bezpośrednio
   w wybranej przez siebie szkole dysponującej wolnymi miejscami lub elektronicznie (formę określa dana szkoła). Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

   Czyli co, de facto ta rekrutacja uzupełniająca polega na składaniu podań do szkół? A jak ktoś chce do wielu szkół się rekrutować uzupełniająco, to do każdej z osobna składa wniosek. Skąd ma wziąć tyle dokumentów? W ogóle skąd je wziąć w rekrutacji uzupełniającej, skoro kopia świadectwa i świadectwo oraz zaświadczenie o wynikach już poszły do szkół w rekrutacji zasadniczej?
   • geoardzica_z_mlodymi Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 07:47
    Wyciągasz oryginał lub poświadczoną kopię zanosisz tam, gdzie zadeklarują, ze przyjmą, przy podaniach powinna wystarczyć poświadczona przez sekretariat kopia.
    • blaszany_dzwoneczek Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 08:03
     Ale pytam teraz o rekrutację uzupełnającą, jak to ma wyglądać.
     • grey_delphinum Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 08:10
      Wydaje mi się, że rekrutacją uzupełniająca jest skierowana przede wszystkim do uczniów, którzy nigdzie się nie dostali w pierwszym naborze (w klasie mojego syna byli kilka takich osób).
      Jeśli Ty chcesz z niej skorzystac, to zwalniasz miejsce w szkole, do której córka się dostała i liczysz na cud tzn. na to, że jednak przyjmą ja do szkoły, do której złożysz papiery w rekrutacji uzupełniającej. Cuda oczywiście się zdarzają, dziewczyny piszą o nich wyżej, ale w tym roku taki ruch jest szczególnie ryzykowny, bo można zostać z ręką w nocniku.
      • blaszany_dzwoneczek Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 08:15
       Wyżej aga_sama napisała coś innego. To już nie ogarniam, powiem szczerze. A z oficjalnych informacji ciężko wywnioskować, jak to wygląda w praktyce.
       • grey_delphinum Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 08:18
        Zasady rekrutacyjne różnią się miedzy województwami. W Krakowie w zeszłym roku traciło się miejsce w szkole pierwszego wyboru, jeśli chciało się skorzystać z rekrutacji uzupełniającej, więc pisalam z własnych doświadczeń.
        • blaszany_dzwoneczek Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 08:21
         OK, to może ktoś z Warszawy bardziej zorientowany?
     • geoardzica_z_mlodymi Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 08:39
      Moja odpowiedź dotyczyła tej uzupełniającej - kopia poświadczona, po przyjęciu przenosisz oryginały.
  • ewa_mama_jasia Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 08:56
   Masz poniżej już dużo informacji smile Dodam tylko,że nawet jeśli nie uda się synowi dostać od razu z odwołania, to trzymaj rękę na pulsie. W pierwszym półroczu, nawet w całym pierwszym roku jest duży ruch pomiędzy szkołami, sporo osób zmienia klasy, szkoły, tak że może się zwolnić miejsce dla Twojego syna.
   • blaszany_dzwoneczek Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 09:19
    Córki smile A może się uda od razu dostać. Wole jednak się zorientować wcześniej jak to wygląda, co i kiedy robić w razie czego, bo teraz mam na to czas, a zaraz po wynikach wyjeżdżam i wracam wprost na tę rekrutację uzupełniającą.
  • arwena_11 Re: Co, kiedy i jak gdy zabraknie punktów do lice 12.07.22, 09:42
   Jak moja córka rekrutowała - to pierwszeństwo mieli ci, co się nigdzie nie dostali.

   Moja córka dostała się do szkoły chyba 3 czy 4 wyboru, do szkoły 2 wyboru zabrakło jej 0,5 punktu. Ponieważ miała miejsce gwarantowane w szkole prywatnej i tę szkołę preferowała gdyby nie dostała się do szkoły 1 czy 2 wyboru - nie potwierdziłyśmy świadectwem miejsca w szkole do której się dostała.
   W systemie więc nie figurowała.
   Pojechałam do szkoły drugiego wyboru i zapytałam się jak napisać odwołanie ( każda szkoła ma swój system ). Pani w sekretariacie dała mi długopis, kartkę papieru i kazała napisać podanie. No to napisałam - 3-4 zdania. Oddałam, a pani zapytała się mnie czy chcę aby córka miała szanse w drugiej rekrutacji. Jak tak, to mam siadać i napisać jeszcze raz. Kazała opisać mocne strony, dlaczego byłaby dobrym nabytkiem dla szkoły, dlaczego akurat ten profil itd. Pisałam pierwszą charakterystykę od klasy maturalnej wink. O tym, że się dostała - dowiedziałam się 4 czy 5 dni przed oficjalnym zakończeniem 2 tury - bo szkoła koniec sierpnia robiła obóz integracyjny dla klas pierwszych i musiałyśmy podjąć decyzję i dostarczyć dokumenty w ciągu 2 dni.
   Należy pamiętać, że druga/trzecia tura - to wybór szkoły a nie systemu. I nie zawsze liczy się najwyższa liczba punktów ( tak mi wytłumaczyła pani w sekretariacie ).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka