Dodaj do ulubionych

Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny klimat?

13.07.22, 10:24
Lajt. Właśnie usłyszałam od koleżanki tytułowe pytanie. Nie wiem w sumie czemu, ale rozbawiło mnie. Zaczęłam rozkminiać i wyszło, że coś jest na rzeczy. Skandynawia i państwa nordyckie (+ ew. Holandia i Benelux) - najwspanialsze miejsce do życia, klimat wujowy. Wielka Brytania - całkiem spoko, klimat... wiadomo. Kanada - jw. Singapur - na abarot, za gorąco. I takiej nie dogodzisz. Czemu nie może być jakiegoś skrzyżowania Środkowych Włoch/Hiszpanii/Portugalii/Chorwacji ze Szwecją, Danią czy Finlandią? sad Życie jest podłe.
Obserwuj wątek
    • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 10:50
      yy? Hiszpania jest spoko do zycia, nie wiem gdzie widzisz problem?
      • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 10:56
        Nie wiem czy Skandynawia to takie najwspanialsze miejsce do życia.
      • hanusinamama Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:00
        No ja jednak do zycia wolałabym Skandynawię. Ale ja w tempraturze >30 się gotuję.
        • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:23
          ja nie cierpie sniegu, po prostu nie cierpie noszenia ciezkich buciorow i kurtek.
          • szmytka1 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 14:37
            A ja kocham zime
            • szmytka1 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 14:38
              Nawet codzienne skrobanie auta mi nie przeszkadza
              • skat_0 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:40
                Raz jeden chlop skrobal szyby podczas ostatniej duńskiej zimy 😀 za to wilgoć, wiatr i do spółki deszcz kłujący w twarz niczym igly zdarzaly się częściej
                • szmytka1 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:54
                  Wolę wiatr i igłę niż upały. Ja.zle.znosze fizycznie wysokie temperatury i ostre słońce. Od słońca mam migreny, od upału puxhniecie.konczyn, problemy z żyłami i.cisnienie mi skacze. Starość 🥵
                • triss_merigold6 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 16:02
                  Eee... na święta BN był śnieg, nawet sporo.
                  • skat_0 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 16:45
                    Eeee w Polsce byliśmy na BN 😀 troche wiecej śniegu mielismy na koniec marca 😀
      • homohominilupus Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:12
        simply_z napisała:

> yy? Hiszpania jest spoko do zycia, nie wiem gdzie widzisz problem?

No, u nas w mieście od połowy maja koszmarne upały, teraz jeszcze gorzej i nie zanosi się na ochłodzenie. A nie mieszkamy na południu. Coraz gorzej będzie się tu żyło z takim klimatem 😕
    • matacznik Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 10:59
      fiszrybna napisała:

> Czemu nie może być jakiegoś skrzyżowania Środkowych Włoch/Hiszpanii/Portugalii/Chorwacji
      > ze Szwecją, Danią czy Finlandią?
      >
      Mnie się klimat Danii bardzo podobał.
      • hanusinamama Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:00
        Tez nie kumam co w Dani jest nie ok jeżeli chodzi o klimat.
        • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:02
          Chłodno, wietrznie i wilgotno.
          • matacznik Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:06
            tenjedennick napisała:

> Chłodno, wietrznie i wilgotno.
            >
            A wady?
            • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:11
              Dla mnie to wady.
            • hanusinamama Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:14
              smile zgadzam się. mDla mnie to jest klimat do życia właśnie
              • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:17
                Wolę cieplejsze i bardziej słoneczne strony, ale też nie wypalone słońcem Np. Galicja w Hiszpanii albo Dalmacja.
                • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:21
                  W Galicji ciagle pada, lepsza juz jest Asturia i kraj Baskow.
                  • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:25
                    No na przykład, generalnie ta część Hiszpanii.
                    • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:27
                      problemem jest ogrzewanie, a raczej jego brak w zimie...i czlowiek marzni, bo przeciez nikt tam nie slyszal o izolacji domow.
                      • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:29
                        Są kominki i klimatyzacja.
                        • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:30
                          uwierz mi, nie zawsze sie da. Przezylam takie cos w Porto i na poludniu Hiszpanii w rejonie gorzystym.
                          • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:37
                            Ja nie narzekałam. No ale chyba nie ma idealnego klimatu, może tylko Kalifornia nad morzem wink
                            • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:09
                              kanary wiosna i jesieniawink
                              • triss_merigold6 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:24
                                W ogóle Kanary.wink
                • hanusinamama Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:04
                  NO ale ty wolisz, a nie każdy woli.
            • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:35
              Gdzie tam jest chłodno? Od kliku dni sprawdzam pogodę na okres 18-21 lipca, bo wyjeżdżam na kilka dni do rodziny na południe Niemiec. Tam gdzie mam być, zapowiadają temperatury 29-35 stopni i wiatr jak na Saharze, i już qrwa wiem, że nigdzie nie pójdę, nic nie zobaczę, a będę siedzieć doopskiem cały czas w cieniu na balkonie i modlić się o przeżycie i o to, by w pociągu nie wysiadła klima.
              Tam gdzie chciałabym być, czyli w pół-zach. duńskiej Jutlandii będą temperatury 18-22. A to oznaczałoby, że mogłabym spacerować godzinami po plaży, kąpać się w morzu, jeździć na rowerze, zwiedzać okolicę, wędrować po wrzosowiskach, jeść rybę na tarasie w Fiskehalle i obserwować mewy. A wieczorem zamiast wyczekiwać do 3 rano ochłodzenia do 20 stopni, by paść z przemęczenia upałem, włożyłabym po prostu sweter przy 16 stopniach. Cudowne życie.
              • kamin Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 17:08
                Kąpać się w morzu przy 18 stopniach? Ostatni weekend był taki w Polsce i wszyscy znajomi klęli na czym świat stoi. Na naszych podmiejskich plażach było pusto.
                • chatgris01 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 18:07
                  Brat mi ostatnio przysłał filmik ze Szwedami kąpiącymi się w jeziorze przy 16 stopniach tongue_out
                • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 18:33
                  kamin napisał(a):

> Kąpać się w morzu przy 18 stopniach?

Woda latem w Morzu Północnym ma raczej stałą temperaturę, więc czy na zewnątrz jst 18 stopni, czy 25 nie robi większej różnicy. Ale to może przychodzi z wiekiem i zahartowaniem, faktycznie ludzie, którzy wchodzą w Danii przy 16 stopniach do morza to najczęściej ludzie sporo powyżej 50 tego roku życia.
                  Swoją drogą, oni kąpią się nawet zimą. Na zdjęciu sylwestrowa impreza w duńskim Varupor.
          • elenelda Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:40
            Uwielbiam taksmile
          • panna.nasturcja Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 16:35
            Czyli super smile
    • andaba Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:02
      W Skandynawii jest xujowy klimat?
      Serio?
      Wprawdzie nie byłam, ale lubię o Skandynawii czytać i właśnie klimat jest tym co mi się tam podoba (znacznie bardziej niż inne aspekty).
    • mashcaron Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:03
      Ja nie narzekam na klimat w NL. Wręcz jestem zadowolona. Zimy nie są zimne, lato takie, że można normalnie żyć, uprawiać sport i nie paść trupem.
      Mnie tam się podoba:p
      • heca7 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:10
        A moja córka od wczoraj walczy z rybikami wink Podobno są w NL bardzo popularne z powodu wilgoci. Przewróciła mieszkanie do góry nogami, zakupiła jakiś spray, wysprzątała wszystko, materac z łóżka ustawiła pod ścianą i ma biegunkę messengerową. Zalewa mnie zdjęciami rybików a nawet filmikami jak przebiegają jej po sypialni big_grin na wszelki wypadek zakazałam jej pisać do administracji tongue_out Bo jakiś czas temu z oburzeniem zawiadomiła administrację , że ona ma kratki wentylacyjne w kuchni i łazience brudne. Co oznaczało wg niej, że w pionie jest jakaś niedrożność big_grin Zaliczyliśmy z mężem potężny facepalm i kazaliśmy jej zdjąć i umyć w zmywarce. Po czym administracja odpisała jej to samo big_grin
        • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 14:00
          heca7 napisała:

> A moja córka od wczoraj walczy z rybikami wink Podobno są w NL bardzo popularne z
          > powodu wilgoci.

To nie zależy od klimatu. Moja mama ma rybiki w Polsce, a ja przy holenderskiej granicy nigdy ich nie miałam.

• mashcaron Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 20:46
          W żadnym z mieszkań w NL nie miałam rybików. Ale mnie one zupełnie nie przerażają, są sympatyczne i wolę rybiki od wszelkich innych robali lubiących żyć blisko człowieka.. takie np karaluchy czy pluskwy są o wiele bardziej upierdliwe i obleśne od rybików:p
          Ja mam aktualnie urodzaj much. Nie wiem skąd one się w ogóle biorą, wszędzie moskitiery, chłop tłucze, pies łapie a one i tak są 🤷
          • andace Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 23:02
            Muchy takie zwykle czy raczej mniejsze? Jak mniejsze to mogą być ćmianki, nie znałam wcześniej ale walczę z nimi od wprowadzenia do NL. Co się pozbędę to wracają bo są też u większości sąsiadów, mają gniazda w mokrym miejscach, np kanalizacji, zlewie, odpływie prysznica.
            • mashcaron Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 14.07.22, 07:00
              Normalne muchy, nie te wielkie ale też nie malutkie. Takie zwykłe muchy śmietnikowe:p
    • jowita771 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:05
      Wiesz, że o tym samym kiedyś myślałam? Chciałabym klimat południa Europy, resztę północy.
    • woman_in_love Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:09
      Bo jak jest paskudny klimat, to trzeba się narobić żeby przeżyć, co zwiększa IQ i produkcyjność.

A jak jest fajny, to można się lenić, robić sjesty, odpoczywać i rapować przy ognisku w spódniczce z bananów.
      Albo pojechać tam gdzie paskudny klimat i wtedy dadzą nam socjal.
      • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:18
        i jakos dziwnym trafem najstarsza cywilizacja powstala na terenie Turcji i bliskiego wschodu, a nie na tej zimnej polnocy. weird
        • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:55
          simply_z napisała:

> i jakos dziwnym trafem najstarsza cywilizacja powstala na terenie Turcji i blis
          > kiego wschodu, a nie na tej zimnej polnocy. weird

Ale dziwnym trafem homo sapiens wywędrował jednak z gorącej Afryki i pchało go coraz bardziej na północ. Pytanie też nie gdzie powstała najstarsza cywilizacja, a gdzie zostaną warunki umożliwiające przeżycie cywilizacji w następnych stuleciach.
          • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:59
            tylko, ze w dalszym ciagu inspirujemy sie wzrocami cywilizacji srodziemnomorskiej, ba jest w nas gleboko wrosnieta. A czy nasza cywilizacja w ogole przetrwa..o to jest pytanie.
            • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:20
              simply_z napisała:

> tylko, ze w dalszym ciagu inspirujemy sie wzrocami cywilizacji srodziemnomorski
              > ej, ba jest w nas gleboko wrosnieta.

Może być, ale jeżeli chodzi o klimat, to bardziej gorące okresy w holocenie związane były z większą ilością opadów, a człowiek przyzwyczaił się do trochę innego komfortu życia i problemem nie jest już chłodna zima, a raczej susza latem.
            • jammer1974 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 14:22
              simply_z napisała:

> A czy nasza cywilizacja w ogole przetrwa.
              > .o to jest pytanie.

Nawet czlowiek nie przetrwa. Ewolucja nie stoi w miejscu. Ale narazie jestesmy dosc mlodym nabytkiem ewolucyjnym wiec mamy chyba czas.
          • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:03
            Najstarsza cywilizacja na terenie Turcji, najstarsze imperia i cywilizacje starożytne na terenie ultragorących Egiptu, Mezopotamii i w dolinie Indusu, a potem na obszarach śródziemnomorskich.

Zachodnia Europa i Skandynawia nie zeszły z drzew jeszcze bardzo długo smile
            • langsam Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 19:20
              Ludzie wychodzili stopniowo z Afryki. Na bliskim wschodzie mieli doskonałe warunki rozwoju - znajdowały się tam w obfitości rośliny i zwierzęta najłatwiejsze do udomowienia, klimat sprzyjał roślinności, Eufrat i Tygrys dostarczały masy wód (nawet dzisiejsza Arabia Saudyjska była zielona, nawadniały ją monsuny), nic tylko wymyślać rolnictwo i siedzieć na miejscu zamiast ganiać ze stadami w tę i we wtę. Co więcej, żyzna ziemia wzdłuż rzek wymagała zbiorowego wysiłku do irygacji - aż się prosi o władzę która zajmie się organizacją tego procesu. A jak wielkie prace w infrastrukturze, to konieczne są podatki - stąd rozwój królestw i pisma. Dlatego to tam była kolebka cywilizacji.
              W tym samym czasie z Europy spływały dopiero topniejące lody. Rolnicy pojawili się na północy (okolice Renu) dopiero parę tysięcy lat później. Nie ma co się napinać, wszyscy jesteśmy ich potomkami.
        • ichi51e Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:00
          Przecież był lodowiec…
          • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:02
            ale 6-7 tysiecy lat temu lodowiec ustapil..i co? i nic.
            • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:09
              Lodowiec ustąpił ponad 10 tysięcy lat temu.
              • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:13
                no tak ale chodzilo mi o okres neolitu, w ktorym w polnocnej Europie nie dzialo sie tyle, co powiedzmy na Krecie.
        • langsam Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 19:07
          Dlaczego dziwnym? Kiedy na terenie bliskiego wschodu wymyślano rolnictwo, z północy dopiero ustępowały lody ostatniego zlodowacenia.
    • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:13
      To nie z klimatem tych fajnych krajów jest coś nie tak, a z preferencajmi ludzi. Ja uważam, że zachodnia Skandynawia, Wyspy Brytyjskie i półn-zachod. Europa mają najlepszy możliwy klimat. Oceaniczny, z łagodną zimą, mniej upalnym latem i większą ilości opadów, co sprawi, że przy postępującym ociepleniu i stepowieniu na południu i wschodzie dłużej będzie można tam normalnie żyć. Tylko idiota może zachwycać się jeszcze regularnie dochodzącymi latem do 40 stopni temperaturami, pożarami i coraz mniejszą ilością wody w tych "cudownych" urlopowych krajach, w których nawet za dopłatą nie chciałabym żyć.
      A skrzyżowanie masz, np. w Szwajcarii. Jezioro Geneweskie, albo kanton Ticino z Lago Maggiore to śródziemnomorskie klimaty, na szczęście chłodzące i bogate w wodę Alpy są blisko, więc zapyerdalające słońce trochę traci jeszcze na sile rażenia.
      • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:19
        trentino tez, tylko ci szwajcarzy bleh. nie lubie bucow
      • lauren6 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:22
        > Tylko idiota może zachwycać się jeszcze regularnie dochodzącymi latem do 40 stopni temperaturami, pożarami i coraz mniejszą ilością wody w tych "cudownych" urlopowych krajach, w których nawet za dopłatą nie chciałabym żyć.

W pełni się zgadzam. Dla mnie "cudowne" urlopowe kraje, były opcją po moim trupie jeszcze 10 lat temu, gdy zmiany klimatyczne nie były jeszcze aż tak widoczne.

Nie rozumiem co jest takiego fajnego w temperaturach w okolicach 40 stopni, gdy w ciągu dnia większość ludzi siedzi pozamykanych w klimatyzowanych pomieszczeniach i nawet by przejść dystans spacerowy zamawia klimatyzowaną taksówkę.
        • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:24
          ale do takich krajow nie jezdzi sie (jak nie trzeba) w szczycie sezonu. Natomiast jesienia lub wiosna sa idealne. W pazdzierniku w Andaluzji lub w Grecji moge sie kapac w morzu i zazywac promienii slonecznych, w momencie kiedy w cudnwje malopolsce pada, jest szaro, ponuro i wali smogiem.
          • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:47
            Ale autorka nie zaliczyła akurat Małopolski do fajnych krajów, a kraje w pół- zach. Europie. Tam nie ma smogu, a maksymum opadów nie przypada na jesień, a raczej na zimę, więc wrzesień i październik są całkiem fajnymi miesiącami, szare ze względu na całoroczną roślinność nie są też nigdy. A południe Europy we wrześniu- październiku to spalona ziemia.
            • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:58
              zalezy gdzie, Andaluzja nie jest spalona, podobnie zreszta okolice Gibraltaru-ze wzgledu na klimat i bliskosc morza. Na Sycylii tez nie widzialam spalonej ziemii, wrecz przeciwnie. bardzo bujna roslinnosc dzieki glebie wulkanicznej.
    • mamkotanagoracymdachu Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:17
      Bo fatalny klimat zachęca ludzi do pracy, zamiast do siedzenia w ogrodzie / na plazy wink
    • sueellen Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:17
      Co złego jest w klimacie wielkiej Brytanii? Dla mnie super. Łagodny, przyjemny. Nie za zimno, nie za gorąco. No, oprócz tego tygodnia. Ma być w którymś momencie 35 stopni. Ale poza tym całe lato 20-25 stopni. Bajka
      • sueellen Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:20
        A, mieszkałam w Hiszpanii. Zimy są fajne ale żyć w upale od maja do października i pracować w takich temperaturach, sprzątać, gotować ... Nie na moje zdrowie. Jakiś sport , bieganie? Nawet w nocy temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Nie da się żyć bez klimy. Ten kraj jest fajny na wakacje i tyle.
        • mashcaron Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:22
          Ja mieszkałam na południu Włoch i podobnie:p zimą super, od wiosny do października nie super :p
        • lauren6 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:23
          > Ten kraj jest fajny na wakacje i tyle.

Polemizowałabym 😉
          • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:28
            Są różne części Hiszpanii, są różne części Wielkiej Brytanii. Gdzieś w Szkocji czy na zachodnich wyspach, klimat raczej nie jest bajkowy. Tak samo Bilbao ma inny klimat niż Sewilla.
            • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:29
              jezu, Szkocja jest fatalna. Tzn, klimat, caly rok zimno i leje.
            • hanusinamama Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:07
              Bajkowy nie dla ciebie dodaj. Dla mnie zdecydowanie bardziej do zycia klimat w Szkocji niż w Hiszpanii
              • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:40
                ale zdajesz sobie sprawe geograficzny geniuszu, ze w Hiszpanii sa rozne regiony i calkowicie odmienny klimat? poludni diametralnie rozni sie od polnocy.
        • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:26
          dlatego dobra opcja jest spedzanie zimy tam, a lata ewentualnie w Polsce.
          • yuka12 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:31
            Zgadza się. Od drugiej połowy października do połowy kwietnia UK, a resztę roku w Polsce.
            • yuka12 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:32
              *albo w innym kraju ze słonecznymi ale nie upalnymi latami.
      • yuka12 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:29
        Ale wiesz, że Wlk. Brytania ma rozmaity klimat? Inny jest u ciebie, nieco inny u mnie (podpowiem - bardziej łagodny ale i wilgotniejszy, w lecie rzadko mamy powyżej 21, 22 stopni), inaczej w Szkocji czy Yorkshire 😀. Patrzysz na UK, jak wielu warszawiaków w Polsce, z pozycji okolic Londynu/południowo-wschodniej Anglii.
        • yuka12 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:15
          Żeby nie być gołosłownym, dzisiejszy upał w Płn. Walii (snake - coś dla ciebie).
          • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:49
            yuka12 napisała:

> Żeby nie być gołosłownym, dzisiejszy upał w Płn. Walii (snake - coś dla ciebie)
            > .
            >

O tak, temperatury w okolicach 18 stopni są dla mnie idealne. Wyższa wilgotność powietrza pwoduje, że takie temperatury odczuwa się jako wyższe. Mi wystarczy w takich warunkach t-shirt.
            U mnie jest teraz 26 stopni, ma do wieczora być 29, jest duszno i parno. W nocy przy 21 stopniach trochę kropiło, co potęgowało jeszcze uczucie sauny. Koszmarnie spałam, jestem zdechła, trzy dni nie uprawiałam już sportu i piecze mnie gardło, pewnie od wysokich wartości ozonu. Wiatr mamy z południowego zachodu, więc wali do nas ciepło z Hiszpanii, a nie chłodek z Walii.
        • sueellen Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:45
          Uwielbiam klimat kornwalii ale lubię też Szkocję i Walię. Ogólnie lubię klimat całej Wielkiej Brytanii. Na dalekiej północy nie byłam, ale Highlands to mało zamieszkały region. Niewiele osób może się wypowiedzieć jak tam jest w różnych porach roku bo większość przyjeżdża tylko na urlopy 😅
        • sueellen Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:48
          Jak sobie popatrzysz na gęstość zaludnienia to większość ludzi mieszka w Anglii i to na południu.
    • ichi51e Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:56
      Mieszkałam w różnych miejscach i generalnie myśle ze nie ma złych klimatów - wszystko zależy od tego czy umiesz się dostosować - nosić odpowiednie ubrania np a nie upierać się przy przenoszeniu swoich zwyczajów (i np popylanie w gorące azjatyckie lato w krótkich spodenkach z gołym torsem…) jak mówi hinduskie przysłowie „o 12 w południe na drodze można spotkać tylko wściekłego psa i białego” trzeba się dostosować.
      • ichi51e Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 11:59
        A dodam jeszcze wujowy klimat to maJa Emiraty, Antarktyda itd a nie północna Europa która jest ekstra jak się lubi wiatr i deszcz.
        • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:01
          i tam gdzies jest straszna wilgotnosc, Wietnam, Kambodza.
      • hanusinamama Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:08
        Z całym szacunkiem Ichi do wszystkiego idzie się dostosowac, co nie znaczy ze nam jest tam dobrze. Ja np. nie trawie upałów. Źle się czuje i tyle. pewnie ze jak się odpowiednio ubiore i unikam pełnego słońca da się zyć...ale chodzi własnie o komfort życia.
        • ichi51e Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:23
          Prawda - bardziej mi chodzi o to ze niektórzy jak beton - nie chcą zrozumieć ze są miejsca gdzie zawsze masz parasol bo zawsze pada - wiecznie zaskoczeni zamiast kupić kalosze. Albo ze jak mieszkasz na pustyni to nie udowadniasz Arabom ze g. wiedza bo przecież jak ciepło to szorty - a oni frajerzy cali zakryci! I to w ciemnym…
    • bywalec.hoteli Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:08
      Włochy nie są fajnym krajem?
    • veryvery Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:12
      Co kto lubi, ja nie cierpię upałów, męczą mnie, nie mogłabym mieszkac we Wloszech czy innej Hiszpanii. Mieszkam w uk I bardzo odpowiada mi tutejszy umiarkowany klimat bez skrajności w żadną stronę chociaz I tutaj kilka upalnych dni wpadnie. I nie jest prawda ze tu ciagle deszcz leje, przynajmniej nie tam gdzie ja mieszkam.
      W skandynawii tez bym sie pewnie dobrze czula. Ale ja w ogole lubię ponurą jesienną pogodę kiedy na dworze jest szarawo, popaduje, wieje a ja siedzę wygodnie w przytulnym, cieplym domku z kubkiem kawy I z książką lub tv. Jest klimat
      • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:14
        o tak fetysz kocyka i goracej czekolady, moj koszmarwink
        • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:17
          Szare, ponure, krótkie dni. Koszmar. Wolę długie czerwcowe wieczory na werandzie z aperolem albo ciemnym piwem wink
          • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:19
            o tak..i grudzien koncowka roku, ciemne, krotkie dni, blada skora, ciagla sennosc,
        • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:31
          Nie mam żadnego fetyszu kocyka. Więcej korzystam też z powietrza na zewnątrz w okresie wrzesień- kwiecień niż latem, kiedy słońce i temperatury zmuszają do stałego szukania cienia. Coraz częściej jest tak, że wyjść można dopiero po 18-20 tej. A krótkie dni są zimą także na południu Europy, dzień się ze względu na temperaturę nie wydłuża.
          I jeszcze raz, nie przenoś polskich warunków na Europę pół. zachodnią, np. Wyspy Brytyjskie, Holandię, albo poł. Skandynawię. Zima w Polsce jest faktycznie szara i parszywa. U mnie zimą jest zielono, śnieg pada 2 razy w roku i temperatury w okolicach 10 stopni nie są rzadkością, co zimą nie jest upierdliwe. Tyle mieliśmy też w grudniu przez dwa tygodnie w Danii.
          • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:41
            Zim w Skandynawii i Niemczech szara i parszywa.
            • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:59
              tenjedennick napisała:

> Zim w Skandynawii i Niemczech szara i parszywa.

W Saksonii może i gdzieś na północy Szwecji/Norwegii (ale nie wybrzeżu w okolicach Bergen). Choć tam zimą leży śnieg, więc też nie jest szaro. U mnie na granicy z Holandią jest masa wiecznie zielonych roślin, trawa jest przez cały rok zielona. W lutym kwitną już wiosenne kwiaty i stokrotki, bo minusowe temperatury to wyjątki. Ludzie mają w ogródkach bananowce i plamy. Więc try harder.
              • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 14:49
                Tak, ten region słynie z cytrusów.

• snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:38
                  Owszem, są w każdym supermarkecie. Większość ludzi w krajach południowej Europy też je pewnie tam właśnie kupuje.
          • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:05
            nie sa krotkie, w Hiszpanii dzien jest dluzszy o jakies 2 godziny. O 18 jest jasno,
            • manon.lescaut4 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:21
              Tak, ale wy macie jakoś dziwnie, z jakiegoś powodu nie chcieliście być w strefie czasowej Londynu? smile Fajnie, ze dni są długie, ale coś za coś, ciemność o 9 rano to tragedia.
              • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:38
                ciemnosc o 16 to tragedia. Co mi po jasnosci o 7 rano, jak po robocie na nic nie mam sily bo jst ciemno jak w d..
              • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 14:13
                manon.lescaut4 napisał(a):

> Tak, ale wy macie jakoś dziwnie, z jakiegoś powodu nie chcieliście być w strefi
                > e czasowej Londynu? smile Fajnie, ze dni są długie, ale coś za coś, ciemność o 9 r
                > ano to tragedia.

Wszystko co jest na zachód od Dortmundu powinno być w londyńskiej strefie czasowej, z korzyścią dla zdrowia mieszkających tam ludzi. Czasowe dopasowanie większości Europy do linii Odry (czas berliński), to przeżytek z XIX wieku.
            • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 14:07
              simply_z napisała:

> nie sa krotkie, w Hiszpanii dzien jest dluzszy o jakies 2 godziny. O 18 jest ja
              > sno,

Dzień wcale nie jest tam dłuższy, tylko Hiszpania żyje w strefie czasowej niedopasowanej do astronomicznych warunków. Na linii Odry 12 w południe oznacza, że słońce stoi w zenicie. W Hiszpani mamy przesunięcie o dobre 2 godziny, więc u nich o 12 w południe tak naprawdę jest dopiero 10. Co wcale nie jest fajne, bo gdy musisz wstawać o 6 rano, to tak naprawdę jest tam dopiero 4 rano. Na urlopie ci to zwisa, bo możesz zarywać noce i nie musisz wcześnie wstawać, pracujący ludzie odczuwają coś takiego jako nieprzyjemne i niedostosowane do biologicznego rytmu.
              • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:42
                nie musisz mi tlumaczyc, bo generalnie Franco dostosowal strefe do reszty Europy, ze wzgledow politycznych.
              • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:42
                wstawalm tam do roboty czy na studia i wolalam to bardziej niz wstawanie jasnym bladym switem, ale ja jestem bardziej sowa.
                • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:55
                  Ale to dla sowy jest właśnie koszmar, bo wstajesz w stosunku do pozycji słońca o 2 godziny wcześniej niż w Polsce.
                  • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 16:33
                    niby tak ale odczuwalam jednak dlugosc dnia-tzn dlugosc popoludni. Nie lubie ciemnosci ( w Polsce), ktore zapadaja w okresie jesienno-zimowym, no nie..nie dla mnie.
    • arthwen Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:48
      Co masz do kliamatu Holandii? Dla mnie idealny wręcz.
    • potworia116 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:50
      Australia?
      • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:04
        potworia116 napisała:

> Australia?

Masz na myśli ten kontynent, który na północy ma nieznośne tropiki, w środku nieludzką pustynię, a na południu na zmianę suszę z pożarami i powodzie?
        • potworia116 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:23
          Nie wiem jak tobie, mnie się tropikalne Queensland bardzo podobało, choć rześkie, oceaniczne Melbourne jeszcze bardziej, choć miejscowi narzekali na zimowe deszcze. Tak, mam na myśli kraj położony właśnie na tym kontynencie.
          • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 14:29
            Wszędzie zdarza się ładna pogoda. W Queensland lato bywa koszmare, co dziwiło już Maggie z Ptaków Ciernistych Krzewów, kiedy ze stepowego regionu południowo- wschodniej Australii przeprowadziła się z mężem na zachodnie wybrzeże. Nie mogła pojąć dlaczego temperatuy w okolicach 30 stopni są tam tak nieznośne, podczas gdy na rodzinnej farmie lepiej wytrzymywało się nawet te dochodzące do 46.
            Okolice na południe od Sydney, miały zawsze najlepszy klimat, ale coraz częstsze pożary dawają się nawet tam we znaki. Melbourne miało chyba do tej pory szczęście.
            • potworia116 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:44
              Szczerze mówiąc nie rozumiem, czemu ma służyć ten wywód, z całym szacunkiem do Maggie
              • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:51
                potworia116 napisała:

> Szczerze mówiąc nie rozumiem, czemu ma służyć ten wywód, z całym szacunkiem do
                > Maggie

Temu, że Queensland jest jako miejsce do życia do rzyci. Zawsze mnie śmieszy, jak ludzie przenoszą swoje wakacyjne sentymenety na pewne miejsca i nie potrafią wyobrazić sobie, że dwa tygodnie tropików to egzotyczna zabawa, ale życie w takim regionie to inna bajka.
                • potworia116 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:52
                  snakelilith napisała:

> potworia116 napisała:
                  >
                  > > Szczerze mówiąc nie rozumiem, czemu ma służyć ten wywód, z całym szacunki
                  > em do
                  > > Maggie
                  >
                  > Temu, że Queensland jest jako miejsce do życia do rzyci.
                  No, skoro Maggie tak twierdzi 😁😁
            • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 22:17
              Coś ta Maggie (a może nie Maggie big_grin ) była na bakier z geografią, bo Queensland to WSCHODNIE wybrzeże. Zachodnie to Perth i klimat zbliżony do śródziemnomorskiego.

Natomiast wschodnie wybrzeże, Brisbane, Townsville i Cairns, to o dziwo wietrzny, zwrotnikowy klimat, bez nadmiernej wilgoci. Typowa sauna to Darwin na północy. Byłaś?
      • mashcaron Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 20:50
        Za dużo zwierząt czyhających by cię uśmiercić:p jadowite pająki, węże, kangur ci może wpie.dol spuścić... tongue_out
    • heca7 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 12:59
      Wybrałabym Słowenię. Nie sucho, nie za makro, ciepło ale zwykle nie tak jak w Cro. Czysto, bez tłumów, niskie płotki, piękna roślinność, jest gdzie jeździć na nartach i blisko do Włoch i Austrii. Ale brak austriackiego ordnungu.
      • simply_z Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:04
        bardzo zamkniete spoleczenstwo
    • bi_scotti Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:10
      Canada? Akurat climate to najmniejszy problem - masz wszystkie opcje, 4 pory roku - kwestia gdzie sie osiedlisz. Cheers.
    • ritual2019 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 13:18
      Wyspy Brytyjskie, Holandia, Belgia maja bardzo fajny klimat. Krotkie i lagodne zimy, wczesna wiosne lagodnie przechodzaca w lato i jesien lagodnie przechodzaca w zime. Zima prawie nie ma sniegu ani minusowych temperratur co lubie. Wiosna, lato i jesien sa przyjemne. Jest caly rok zielono, nawet zima jest sporo zieleni. Tegoroczna wiosna i lato sa super przyjemne (Anglia) niestety jest sporo upalnych dni i to juz przyjemne nie jest.
      Lubie kraje z goracym klimatem ale na wakacje a nie do zycia na stale.
      • tenjedennick Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 14:47
        Holandia Belgia...

• ritual2019 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:22
          Anomalie nie sa niczym nadzwyczajnym...
        • mashcaron Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:25
          Od 8 lat w NL nie widziałam takiego śniegu:p przez te wszystkie lata mogę dni że śniegiem policzyć na palcach. Za zwyczaj w lutym jest już piękna wiosna.
          • ritual2019 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:48
            Podobnie na Wyspach Brytyjskich. Jesli temp spadnie ponizej zera lub snieg to sa pojedyncze dni. I wlasnie wiosna q lutym, a w tym roku to w ogole przyszla wczesniej.
          • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:52
            U mnie śnieg bywa 1-2 dni w roku.
          • mashcaron Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 21:00
            Luty tego roku
      • andace Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 17:25
        W Holandii zimą pada, jak się mieszka blisko morza to i mocno wieje, wiec deszcz pada poziomo. Wiosną też pada, latem i jesienią również 😬 Lato ostatnio jest całkiem niezłe, ale moje pierwsze lato w NL to 14-16 stopni i deszcz. Kolejne 2 lata nie lepiej. Jak jest +18 to Holendrzy zakładają szorty i koszulki z krótkim rękawem a ja nadal marznę.
        Centrala firmy przeniosła się ze względu na Brexit z Londynu do Holandii i większość pracowników też przeprowadziła się do Holandii. Zawsze myślałam że w UK sporo pada, ale to jak bardzo współpracownicy narzekali na holenderską pogodę przez pierwszy rok od przeprowadzki było dla mnie zadziwiające. Wyglada na to że w porównaniu z NL, w UK jest wręcz susza 😂

Na emeryturze planujemy kupić dom np w Hiszpanii i przeprowadzić się na południe Europy, uwielbiam jak jest ciepło, upały mi nie przeszkadzają, czuję się dużo lepiej w temperaturze powyżej 25 stopni niż poniżej 20.
        • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 18:40
          andace napisała:

> W Holandii zimą pada, jak się mieszka blisko morza to i mocno wieje, wiec deszc
          > z pada poziomo. Wiosną też pada, latem i jesienią również 😬 Lato ostatnio jest
          > całkiem niezłe, ale moje pierwsze lato w NL to 14-16 stopni i deszcz.

Ostatnie lata są raczej koszmarne. Za ciepłe i za suche. I możliwie, że raz tam było 14-16 stopni, ale raczej przesadzasz, bo to nie są typowe holenderskie lata. 15 stopni to tam czasem bywa nawet zimą, a latem zwykle jest 18-22. Albo było kiedyś, w latach 90 tych, kiedy świat i klimat były jeszcze w porządku, a ja posiadałam jeszcze samochód i na weekendy jeździłam do Noordwijk.
          • andace Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 23:19
            2016, 2017 i 2018 było w lecie głównie zimno i deszczowo i wg mojego holenderskiego męża to były typowe holenderskie lata, on też ma nawyk że wskakuje w szorty przy 18 stopniach, bo to już upał.
            W 2017 byli u nas w lecie przez prawie miesiąc moi rodzice i nie padało może z 5 dni w tym czasie, oni to nadal wspominają, bo w Wawie w tym czasie była piękna słoneczna pogoda 😉

U mnie, ze względu na bliskość morza, dopiero ostatnie lata są cieplejsze, za to zimy są deszczowe, wietrzne i bardzo wilgotne i jest (jak to nazywa mój mąż) „water cold”, do kwietnia noszę czapkę i rękawiczki, a zimowe kurtki muszą być wodo- i wiatro-odporne. To już wolę mróz w Polsce.

• snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 23:49
              andace napisała:

> U mnie, ze względu na bliskość morza, dopiero ostatnie lata są cieplejsze, za t
              > o zimy są deszczowe, wietrzne i bardzo wilgotne i jest (jak to nazywa mój mąż)
              > „water cold”, do kwietnia noszę czapkę i rękawiczki, a zimowe kurtki muszą być
              > wodo- i wiatro-odporne. To już wolę mróz w Polsce.

Water cold jest mi znane, u nas mówi się na to nasskalt. Ale to jest typowe dla klimatu oceanicznego i oznacza temperatury zimą w okolicach 0-10 stopni. Ja osobiście taką pogodę znoszę lepiej od mrozów. Łagodne i wilgotne zimy to dla mnie zaleta, nie wada. Normalnie w moim mieście opady roczne są, a raczej były, wyższe niż w Londynie i mniej więcej takie jak w Amsterdamie. W każdym miesiącu wilgotność powietrza przekracza 70%, zimą nawet 80%. Przekraczała, bo od kilku lat deszczu jest mniej, a temperatury latem rosną. Dla mnie nie jest to powód do radości, a raczej pogorszenie życiowego komfortu. Moja skóra lubi zachmurzone niebo i deszcz.

• mashcaron Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 20:54
          Ja mam inne doświadczenia:p moja pierwsza zima w NL była niezłym zaskoczeniem, bo na początku lutego było 15 stopni, zielono i pięknie :p i wszystkie kolejne też tak wyglądały. Młoda urodzona na koniec stycznia, dostaliśmy od teściowej piękny, zimowy kombinezon dla noworodka i nigdy nie użyliśmy, bo nie było zimy ;p
          Nie mieszkałam nigdy jednak nad samym morzem, ale nad morzem to i w PL wieje ( wychowałam się, to wiem:p)
          • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 22:21
            mashcaron napisała:

> Ja mam inne doświadczenia:p moja pierwsza zima w NL była niezłym zaskoczeniem,
            > bo na początku lutego było 15 stopni, zielono i pięknie

Ale dla sprawiedliwości, to ja faktycznie przypominam sobie jedno lato, w którym była beznadziejna pogoda. Najpierw w czerwcu parszywie lało przy wyjątkowo niskich temperaturach, w lipcu było tak se, a w sierpniu w Danii nosiliśmy przez bite dwa tygodnie ciepłe kurtki, czapki i leginsy pod spodniami. Matko, jak ja wtedy tam zmarzłam. To była jednak anomalia pogodowa, arktyczny korytarz prosto przez Morze Północne do Europy Zachodnie, taka odwrócona omega i może być, że komuś zostało to długo w pamięci.
          • andace Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 23:26
            Przeprowadziłam się do NL z Warszawy, dodatkowo mieszkałam w centrum miasta więc ten padający poziomo deszcz był raczej zaskoczeniem. I to że nawet jak prognoza pogody nie przewiduje deszczu to nie oznacza że nie będzie lało, nauczyłam się nosić zawsze ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, pokrowiec na plecak i specjalny parasol odporniejszy na wiatę 😳
            Mieszkałam wcześniej nad morzem ale Śródziemnym i tam wiatr był raczej przyjemną bryzą a deszcz rzadkim zjawiskiem 😎
          • andace Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 23:52
            Właśnie sprawdziłam fotki z wizyty moich Rodziców w NL na wiosnę w tym roku, pierwszy tydzień kwietnia i zarówno ja i Mama mamy na sobie kurtki puchowe, czapki i szaliki, mój mąż lekką puchówkę i na to zimową kurtkę wodoodporną i widać że jest mokro, wietrznie i deszczowo, zakładam że było poniżej 10 stopni (przynajmniej taka była temperatura odczuwalna).
            Wcześniejsze zdjęcia marca, ubiór też mamy zimowy (mam dużo zdjęć z marca-kwietnia bo odbieraliśmy dom).
            • mashcaron Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 14.07.22, 09:44
              To u ciebie chyba faktycznie inny klimat niz u mnie, bo ja mam np takie zdjęcia z połowy marca
            • snakelilith Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 14.07.22, 11:34
              andace napisała:

> Właśnie sprawdziłam fotki z wizyty moich Rodziców w NL na wiosnę w tym roku, pi
              > erwszy tydzień kwietnia i zarówno ja i Mama mamy na sobie kurtki puchowe, czapk
              > i i szaliki, mój mąż lekką puchówkę i na to zimową kurtkę wodoodporną i widać ż
              > e jest mokro, wietrznie i deszczowo, zakładam że było poniżej 10 stopni (przyna
              > jmniej taka była temperatura odczuwalna).

Ja nie wiem gdzie ty mieszkasz, ale dopuszczam możliwość, że macie tam jakiś szczególny, zimny mikroklimat. Ja mam do holenderskiego wybrzeża Morza Północnego kawałek, może być, że u mnie jest ciut inaczej, ale zwykle zachodnie wiatry nie przynoszą chłodu zimą i wiosną, a wyraźne ciepło. Golfstrom jest ciepłym prądem, dlatego oceaniczny kllimat w Holandii jest tak łagodny. Do końca grudnia kwitną tu róże, w kwietniu to u mnie już przekwitały tulipany, a mam nawet gdzieś fotki z połowy stycznia z pierwszymi krokusami w parku, więc aż tak zimno wiosną być tu nie może. Do niedawna normalną częścią ubioru była tzw. całoroczna kurtka i półbuty, nie było potrzeby dzielenia stroju na zimowy i letni.
              Ale odczuwanie temperatury to sprawa indywidualna. Gdy spędzaliśmy nasze pierwsze święta Bożego Narodzenia w Danii na zachodnim wybrzeżu Jutlandii, to spodziewaliśmy się mokrej piździawy i arktycznych wiatrów, więc miałam na plaży (w przerwach, gdy nie padało) na sobie na wszelki wypadek moją najcieplejszą puchówkę. Temperatury były jednak w okolicach 10-12 stopni, wiatr z południowego-zachodu i Duńczycy spotykani w REMA nosili lekkie kurtki przeciwdeszczowe i i klapki bez skarpetek. Nie wiem więc teraz, czy moje odczuwanie temperatury było dopasowane, czy jednak to Duńczyków. Może być, że po pół roku też chodziłabym w grudniu w klapkach. Ty po prostu nie lubisz takiej pogody, więc wydaje ci się może, że jest chłodniej niż faktycznie.
    • chatgris01 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 14:36
      Nie wszystkie, przecież Francja jest fajnym krajem z fajnym(i) klimatem/ami.
      • fiszrybna Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:33
        chatgris01 napisała:

> Nie wszystkie, przecież Francja jest fajnym krajem z fajnym(i) klimatem/ami.

Widzę, że trochę nie dopowiedziałam w poście startowym... Chodziło o jakość życia, w tym wysoką organizację państwa, jakość usług sfery publicznej (i prywatnej), bezpieczeństwo, po prostu wygodę. Wybacz, ale Francja nie ma nawet podejścia do takiej Danii czy Szwecji w tym zakresie. A klimat owszem, Francja ma wspaniały (dla mnie). O to mi chodziło.
        • chatgris01 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 16:26
          Opiekę medyczną ma jedną z najlepszych.
          A co do spożywki, gastronomii i radości życia, to takie Dania czy Szwecja nie mają nawet podejścia w tym zakresie tongue_out
          • klaramara33 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 19:07
            Pewnie, kuhnia skandynawskicjh krajów jest słabiutka w porównaniu z francuską, co dla mnie jest bardzo istotne.
            • klaramara33 Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 19:14
              A poza tym nudni ludzie na Skandynawii, Fancuzi sąspontaniczni i gadatliwi.
    • primula.alpicola Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 15:48
      Od marca do pażdziernika Polska, reszta roku w południowych Włoszech- oto idealny zestaw dla mnie.
    • panna.nasturcja Re: Czemu wszystkie fajne kraje mają paskudny kli 13.07.22, 16:33
      Dla mnie Skandynawia ma doskonały klimat. Żadne ocieplenie mnie nie interesuje.