Dodaj do ulubionych

Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trauma?

15.07.22, 10:24
😉😉😉
Sto lat nie jechałam pociągiem, czy w drugiej klasie może być tak że nie będzie miejsca siedzącego? Lepiej wziąć wagon z przedziałami czy bez?
A może nie ma co się zastanawiać i brać 1 klasę? Podróż ponad 7 godzin więc wszelkie rady mile widziane.
Obserwuj wątek
    • leosia-wspaniala Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:29
      Dużą traumę to mają teraz ludzie w Winnicy. Sorry, ale jak ja nienawidzę spłycania tego słowa to takich dupereli.

Ad meritum: nie, niczym się wiele 1 klasa od 2 nie różni, w 1 masz więcej miejsca. Miejsca nie braknie, jak masz miejscówki, a w Intercity masz. Wagon - zależy co wolisz, ja wolę bezprzedziałowe, bo wbrew pozorom jest luźniej, ale często wyboru nie ma i jedzie po prostu pociąg brzedziałowy lub bez.
      • pasquda77 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:37
        Wiem, sorry nie zabrzmiało to dobrze.
        • lilia.z.doliny Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:11
          Boze, paskuda, jak ja szanuje takie zdania. Zazwyczaj j est odwarkniecie i pyskówka (po krytycznej uwadze). Takie"sorry, nie zabrzmiało dobrze" zawsze na chwilę wraca mi wiarę w człowieka. Tak OT
          • potworia116 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:30
            Też się ucieszyłam 🙂
          • annaboleyn Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:33
            Tez jestem w szoku, mała rzecz, a cieszy smile
          • mid.week Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:12
            Podpisuje się
      • jednoraz0w0 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 20:53
        leosia-wspaniala napisał(a):

>
        > Ad meritum: nie, niczym się wiele 1 klasa od 2 nie różni, w 1 masz więcej miejs
        > ca. Miejsca nie braknie, jak masz miejscówki, a w Intercity masz.

Nie zawsze. Nie wiem od czego to zależy, czy od czasu kupowania biletu czy od tego, ze nie wsiadasz na stacji początkowej, ale jak najbardziej może być tak, ze na intercity w drugiej klasie dostaniesz bilet z napisem BEZ GWARANCJI MIEJSCA SIEDZĄCEGO.
        • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 22:19
          Nie wiem od czego to zależy, czy od czasu kupowania biletu czy od tego, ze nie wsiadasz na stacji początkowej(...)

To zależy wyłącznie od tego, czy w momencie sprzedaży są dostępne miejsca we wskazanej relacji i czy w danym pociągu jest dostępna możliwość podróżowania na stojąco. Żadne czary.
          • jednoraz0w0 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 22:55
            Tzn ja nie wiem, czy jeśli ktoś jedzie z Warszawy do Kołobrzegu pociągiem z Przemysla, a ktoś inny kupił bilet z Przemysla do Warszawy, to to miejsce jest w systemie od Warszawy wolne, czy mimo wszystko chętny na to miejsce dostanie bilet typu „brak gwarancji na miejsce”.
            • jednoraz0w0 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 22:55
              Bo jednak wolne miejsce można trafić, stąd mój brak pewnosci.
            • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 23:10
              Tzn ja nie wiem, czy jeśli ktoś jedzie z Warszawy do Kołobrzegu pociągiem z Przemysla, a ktoś inny kupił bilet z Przemysla do Warszawy, to to miejsce jest w systemie od Warszawy wolne, czy mimo wszystko chętny na to miejsce dostanie bilet typu „brak gwarancji na miejsce”

Jest wolne, ale pamiętaj, że jest taki gadżet, dość oczywisty: jeśli ktoś podróżuje z Przemyśla do Wawy Centralnej, to nikt nie skorzysta z jego miejsca w relacji Wawa Zachodnia - Kołobrzeg. Miejsce będzie uwolnione do puli sprzedaży dopiero od Centralnej, zatem tak, jest możliwe, że nikt go już nie zarezerwuje i pojedzie puste.
              I dochodzi jeszcze możliwość dodania do składu ekstra wagonu w ostatniej chwili oraz rezygnacji przez kogoś z przejazdu. Wtedy pomimo tego, że masz bilet bez gwarancji miejsca, to zajedziesz wolne miejsce, które będziesz mogła zająć, dopóki nie zgłosi się podróżny z rezerwacją.
              • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 23:21
                Mam wrażenie ze nie wszyscy wiedza ale nad siedzeniem jest kartka i tam jest napisane na jakiej trasie siedzenie jest zajęte. Jak nic nie ma to najpewniej wolne.
                • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 23:47
                  Jak nic nie ma to najpewniej wolne.

Niestety, to spotyka się raczej tylko w pociągach międzynarodowych. Grupa pieniaczy uznała taką kartę za naruszenie zapisów... RODO (sic!) i Intercity odstąpiło od oznaczania zajętości miejsc.
                  Zresztą, zajętość może zmienić się po wyprawieniu pociągu ze stacji początkowej, a w trasie nikt nie zawracał sobie głowy aktualizacją informacji.
                  • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 23:57
                    Szkoda. To jest bardzo wygodne
        • taki-sobie-nick Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 23:24
          W intercity. Nie "na". "Na" nie jest jedynym przyimkiem w języku polskim.
          • laura.palmer Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 16.07.22, 08:55
            Oczywiście, że "na", bo bilety kupuje się na coś, np. bilet na koncert, bilet na karuzelę, bilet na pociąg. "W" intercity broni się tylko wtedy, gdy bilet kupuje u konduktora w pociągu.
    • kropkaa Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:29
      Nie ma opcji kupienia biletu bez miejsca siedzącego.
      Ja lubię wagon bez przedziałów, ale na 7 godz. to chyba bym przedział wzięła, więcej miejsca.
      • little_fish Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:06
        Jak najbardziej jest opcja kupienie biletu bez miejsca siedzącego. Tłumy stające na korytarzach nie biorą się znikąd.
        Ja bym brała 1 klasę, przedział czy bez to mi w sumie bez różnicy. W 2 klasie to bez przedziałów.
        • mysiaapysia Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:42
          No mnie właśnie intryguje w jaki sposób można kupić bilet na ic bez miejscówki. Online na pewno nie.
          • slonko1335 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:44
            można jak się wyczerpią miejsca siedzące to wrzucają bilety bez meisjca do siedzenia, chyba, że ejst pociąg objęty calkowitą rezerwacją miejsc
            • mysiaapysia Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:56
              A mi pokazuje "brak wolnych miejsc". Nie da rady kupić online biletu bez miejscówki.
              • angazetka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:40
                Mozna u konduktora zapewne. A tlumów stojących na korytarzach od dwóch lat nie ma wink
                • ga-ti Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:00
                  Można kupić w kasie na dworcu na pewno. Ja tak kupowałam ze 3 lata temu. Nie było miejscówek, pani w kasie rozłożyła ręce, stwierdziła, że może po drodze coś sie zwolni. Zależało mi na wyjeździe, więc wzięłam. Siedziałam sobie na walizce przy wyjściu. Nawet wygodnie było i wesoło smile Ale kasy zapłaciłam tyle samo, co za bilet z wyznaczonym miejscem wink
                  • angazetka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:12
                    Trzy lata temu. Po drodze była pandemia wink
                    • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:20
                      Od lat bilety się kupowało on linę
                      Pandemia nie ma tu nic do rzeczy
                      • angazetka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:31
                        Pandemia ma do rzeczy to, że w pandemii nie dało się jeździć IC bez biletu z miejscówką.
                • m_incubo Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:18
                  Oczywiście, że są tłumy na korytarzach, jeżdżę IC kilka razy w miesiącu, w tym trasa Katowice-Gdańsk i nigdy nie jest luźno, a w miesiącach wakacyjnych to już w ogóle.
                  • angazetka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:31
                    Przecież przez ostatnie dwa lata nie było możliwości kupna biletu bez miejscówki, bo pandemia.
                    • m_incubo Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:54
                      Chyba nie rozumiem.
                      Autorka przeniosła się w czasie i zamierza wsiąść do tego pociągu w 2021?
                      Czy to ty zatrzymałaś się w czasie?
                      Pociągi jeżdżą pełne, a czasem nawet przepełnione. TERAZ, w teraźniejszości.
                      • angazetka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:57
                        Jakoś jeszcze w 2022 takowego nie spotkałam.
                        • suki-z-godzin Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 18.07.22, 10:32
                          angazetka napisała:

> Jakoś jeszcze w 2022 takowego nie spotkałam.
                          >

Good for you. Grudzień 2021 icek przez pół kraju, korytarz zawalony panami z wiśnióweczkami. Nie, nie zorganizowana wycieczka, a pełno takich w każdym wagonie...
                        • mid.week Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 18.07.22, 10:43
                          angazetka napisała:

> Jakoś jeszcze w 2022 takowego nie spotkałam.
                          >

Na majówkę jechała do via IC mnie przyjaciółka z Pomorza - cała drogę stała
                      • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:02
                        W zeszłym tygodniu pendolino waw KRK waw. Pociąg prawie pusty
                        • kochamruskieileniwe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:14
                          Dwa tygodnie temu eip warszawa gdansk. Tlum...
                • biala_ladecka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:45
                  Mozna tez online, jezdze na zajecia do innego miasta i w zwiazku z tym, ze nigdy nie wiem o jakiej godzinie wykladowca bedzie mial fantazje zakonczyc zwykle kupuje bilet na ostatnia chwile, jak juz wiem, ktorym pociagiem pojade. Wyswietla sie komunikat: bilet bez gwarancji miejsca do siedzenia i tyle. W kasie tez taki mozna zakipic. Aczkolwiek nigdy nie przytrafilo mi sie stac, zwykle jakies miejsce jest wolne, w ostatecznosci ide na herbate do warsa.
                • konsta-is-me Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:50
                  Yyyy...hellou, tu ziemia i A.D 2022 ...
                  Chyba 2 lata WSTECZ nie było tłumów na korytarzach...
                • geoardzica_z_mlodymi Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:59
                  Przez marzec i kwiecień pomagałam się ogarnać uchodźcom, wsiadali do różnych pociągów w ścisku.
                • koronka2012 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 15:09
                  angazetka napisała:

> Mozna u konduktora zapewne. A tlumów stojących na korytarzach od dwóch lat nie
                  > ma wink

Są, jak najbardziej. Trudno było przejść korytarzem
                • koronka2012 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 20:06
                  angazetka napisała:

> Mozna u konduktora zapewne. A tlumów stojących na korytarzach od dwóch lat nie
                  > ma wink
                  >
                  Ostatnio jak jechałam to trudno było przejść korytarzem, soł…
                • jednoraz0w0 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 20:53
                  Mozna wręcz w kasie.
          • alessa28 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 16.07.22, 07:48
            mysiaapysia napisała:

> No mnie właśnie intryguje w jaki sposób można kupić bilet na ic bez miejscówki.
            > Online na pewno nie.

Ale co cię intryguje?nie tak dawno musiałam jechać z młodą na zdjęcia do Warszawy,zaczynały się o konkretnej godzinie więc w grę wchodził tylko jeden pociąg.nie było już miejsc siedzących więc kupiłam bez rezerwacji miejsca i stałyśmy całą drogę
            Nie w każdym pociągu jest taka możliwość,trzeba się upewnić w kasie.
            Co do pytania ,to głupszego nie widziałam.jaka trauma może być podróż pociągiem ,nie jestem w stanie rozkminic.
            Jedynie co,to druga klasa w Intercity praktycznie niczym nie różni się od pierwszej ,popełniłam wiele razy ten błąd ,myśląc że kupując jedynkę będę miała lepsze warunki.niestety nie.
            Różnicę widać na poziomie pendolino ,tam pierwsza klasa to faktycznie komfort.
      • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:36
        Nie ma opcji kupienia biletu bez miejsca siedzącego.

Nieprawda. Obecnie PKP Intercity uruchamia pociągi z dwoma rodzajami rezerwacji:
        (1) Rezerwacja miejsc (składy wagonowe) - wówczas można kupić bilet bez gwarancji miejsca i podróżować na korytarzu
        (2) Rezerwacja obowiązkowa (EZT/ SZT) - wówczas bilet jest sprzedawany wyłącznie z rezerwacją miejsca siedzącego.
      • segregatorwpaski Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 23:04
        Jest opcja kupienia biletu bez miejsca siedziącego, kupowałam przedwczoraj. Zarówno w drugiej jaki i w pierwszej tylko takie bilety na interesująca mnie relację dało się kupić. Online zakup. Bilet IC na relację: miasto na południu polski - miasto nad morzem, 7,5 h trasy.
    • profes79 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:29
      Kupujesz bilet z miejscówką więc sytuacji, że nie będzie miejsc siedzących raczej się nie przewiduje (zdarza się jak jest jakiś horrendalny tłok i zwyczajnie nie można dojść do swojego miejsca ale to mimo wszystko raczej sytuacje promilowe.
      Co do wagonu - zależy. Ja w bezprzedziałowym spokojnie wysiedzę te 7h, nie mam z tym problemu. I wolę bezprzedziałowy gdzie zawsze się siedzi "z brzegu" - albo koło okna albo koło przejścia, niż przedziałowy gdzie możesz 7h jechać "na kanapkę" na środkowym siedzeniu. Paradoksalnie może się okazać, że jak masz wagon bezprzedziałowy to będzie w 2kl wygodniej niż w przedziałowym ale starym, z 8 miejscami (bo jeszcze chyba takie jeżdżą).
      • pasquda77 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:38
        Dzięki za odpowiedzi, myślałam że gorzej to wygląda, biorę 2 klasę 😊
        • arkanna Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 20:01
          Chyba że Lotka cię taka przygoda ja mojego brata z rodziną 2 tyg temu. Podróż do Krakowa, bilety klasa 2 kupione z miejscówka . Wsiadł po trasie i okazało się że jego miejsca są zajęte. 40 min szukał konduktora żeby wyjaśnić sytuację bo państwo siedzące twierdziło że też ma kupione bilety z miejscówka. Okazało się że owszem ,mieli ale tylko do stacji w której wsiadał mój brat. Więc uważaj żebyś nie trafiła na takich buraków i ćwoków.
          • jednoraz0w0 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 20:56
            Ja trafiłam na takich co po rosyjsku powiedzieli, ze w ogóle nie rozumieją co mają na bilecie, a ze byli z dziećmi to już machnęłam ręka i sobie znalazłam inne miejsce.
      • gaskama Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:58
        Aktualnie w pociągach na trasach wakacyjnych są tłumy. Ludzie rezygnują z jazdy autami. Odpowiednio wcześnie upolowane bilety pkp potrafią badał kosztować grosze. A dojazd nad morze, to dla kogoś z np. Krakowa 3 pelne baki, czyli powyżej 1.000 zł.
        • kamin Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:29
          3 baki z Krakowa nad morze? Na jednym dojedziesz z zapasem.
        • m_incubo Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:20
          Nie zauważyłam, żeby była jakskolwiek różnica w cenie między biletem kupionym miesiąc przed podróżą, a trzy dni przed podróżą.
          • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:24
            Jest. Im wcześniej kupisz tym taniej. Piszę o ich i pendolino
            • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:25
              IC
            • profes79 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:25
              Już chyba nie - teraz wprowadzili ten dynamiczny system sprzedaży, zalezny m.in od popytu a nie tylko od tego jak wcześnie kupi się bilety. Natomiast kiedyś tak, była pula biletów tańszych i na niektórych trasach rozchodziły się w kwadrans po uruchomieniu sprzedaży.
              • paskudek1 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:40
                Teraz to są takie jazdy z cenami biletów że same kasjerki nie są w stanie powiedzieć pasażerowi ile zapłaci za bilet, jak chce wiedzieć z wyprzedzeniem. Kupowałam dopiero co bilety na wyjazd to pani w kasie mówiła że jest jakaś masakra. O zmianach w taryfach, zmianach ulg są informowani telefonicznie dosłownie w ostatnich godzinach. Na pytania co będzie zamiast likwidowanej zniżki odpowiedź "nie wiem".
                • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:46
                  Jak kupujesz online wszystko jest jasne
                • biala_ladecka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:47
                  W IC trzeba byc teraz czujnym jak pantera, ze dwa razy kupilam bilet w pierwszej klasie o 50% taniej niz zaplacilabym za druga.
                  • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:49
                    To prawda. Ale tak się dzieje od kilku ładnych lat
                    • biala_ladecka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:59
                      Dynamiczna sprzedaz to akurat wynalazek ostatnich kilku miesiecy.
                      Za to skasowali wczesniej=taniej i bilet weekendowy, ktory robil mi ogromne oszczednosci. Wprowadzili bilety wieloprzejazdowe 5=7, ale obsluga tego jest tak karkolomna, ze nie wiem, kto sie na to decyduje.
                      W zasadzie bezkonkurencyjne oferty ma teraz regio, ale to sport dla wytrwalych wink
                      • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:05
                        Bilety tańsze w pierwszej klasie niż w rugiej zdarzały się wiele lat temu. Podobnie jak dynamiczne ceny
                      • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:37
                        Wprowadzili bilety wieloprzejazdowe 5=7(...)

Nie wprowadzili, ale zlikwidowali (tzw. bilet abonamentowy).
                        • biala_ladecka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 18:37
                          I całe szczęście bo to była porażka. Obawiam się, że po wakacjach wrócą. Komu przeszkadzał bilet weekendowy? 🤔
                          • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 22:15
                            Czemu porażka? mam odmienne zdanie. 29% ulgi było bez łaski na całą trasę, niezależnie od momentu legalizacji przejazdu. Czasem personel w kasie robił wielkie oczy, ale doświadczony pasażer umiał poradzić sobie w takiej sytuacji.
                            W nowym, dynamicznym systemie wyznaczania ceny pasażer jest administracyjne karany za każdą przesiadkę.
              • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:48
                Krótko mówiąc jest jak w liniach lotniczych
                • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:38
                  Krótko mówiąc jest jak w liniach lotniczych

W założeniach. W realizacji - nie bardzo.
            • m_incubo Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:57
              To może konkretne połączenia/okresy.
              Ja jeżdżę na kilku tych samych trasach często i bilet zawsze kosztuje tyle samo, czy kupuję go w przeddzień podróży (rzadko, ale czasami się zdarza) czy od razu po powrocie czyli np 3 tyg. wcześniej.
              • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:42
                U mnie (oferta super promo) to trzeba kupować bilet w przedziale 10-7 dni do odjazdu. Cena między 88zeta a 600
    • kochamruskieileniwe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:35
      Tak . Duża to trauma. Pewnie będziesz wymagać terapii.
      Drugą klasa to tylko patologia 500+ jeżdzi, menele i potencjalni mordercy i złodzieje.

tongue_out
      • pasquda77 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:38
        kochamruskieileniwe napisała:

> Tak . Duża to trauma. Pewnie będziesz wymagać terapii.
        > Drugą klasa to tylko patologia 500+ jeżdzi, menele i potencjalni mordercy i zło
        > dzieje.
        >
        > tongue_out
        No i jak widać ty, bo masz bardzo rozległą wiedzę na ten temat 😝
        • kochamruskieileniwe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:47
          Nie. Po prostu przeczytalam o traumie. I mam podobne zdanie do wyrazonej wczesniej opinii na temat trywializowania tego slowa.
      • turzyca Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:57
        >Drugą klasa to tylko patologia 500+ jeżdzi, menele i potencjalni mordercy i złodzieje.

Dlatego porządne koleje nie miały drugiej klasy. Tylko pierwszą i trzecią.
    • mamkotanagoracymdachu Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:38
      Na 7h to bym brała miejsce przy stoliku, w pojedynczym rzędzie, w bezprzedzialowym. Zawsze to odrobine więcej przestrzeni.
      Pierwsza klasa od drugiej różni się naprawdę minimalnie, jest trochę więcej przestrzeni. W bezprzedzialowych wagonach prawie niezauważalne, w przedziałowych - trzy miejsca siedzące po każdej stronie zamiast czterech.
      • 7katipo Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:01
        W większości pociągów - w każdym razie tych, którymi zdarza mi się jeździć - w 2 klasie jest również 6 miejsc w przedziale. Oddzielonych od siebie, nie stykasz się więc z obcym udem 😛
        • little_fish Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:08
          Gorzej, jak się jednak trafi ośmioosobowy przedział - po ostatniej takiej czterogodzinnej podróży miałam jednak trochę dosyć 😁
          • ukulele129 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:15
            Owszem. Ale mozna kupic bilety w kasie a nie przez net. Wtedy pani kasjerka wyjasni jaki wagon bedzie, jakie beda tam warunki. Jechalam kilka dni temu ze Szczecina do gdyni. Wagon przedzialowy - 6 osob w wagonie i dzielone siedzenia. Gniazdko przy kazdym siedzeniu. Ci, ktorzy nie mieli miejsc siedzacych to byly osoby, ktore dosiadaly sie na trasie bez biletu i te bilety kupowaly u kierownika pociagu.
        • paskudek1 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:25
          Od 2019 roku jeżdżę po kraju pociągami, często, jeszcze się nie spotkałam z wagonem klasy 2, bezprzedziałowym z 6 miejscami w rzędzie.
    • angazetka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:43
      big_grin
      Nie, od lat są miejscówki, będziesz mieć miejsce siedzące i to bez walki.
      Trauma IMHO żadna, jeżdżę drugą klasą i żyję. Wolę wagony bezprzedziałowe, bo nie wymuszają interakcji z siedmioma innymi osobami.
    • mdro Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:44
      Jako osoba zdająca o wygodę, także ze względów zdrowotnych, wybieram bezprzedziałowy. Nawet w 2 klasie jest spory luz na nogi, siedzenia też są szersze (w porównaniu z 8-osobowym przedziałem) i wygodniejsze. 7 godzin to sporo, więc na wszelki wypadek warto się jednak zaopatrzyć w zatyczki do uszu (albo dobrze tłumiące słuchawki), kiedyś jechałam w pobliżu bodajże piątki dzieci i naprawdę nie można było mieć żadnych pretensji do rodziców/opiekunów, bo robili, co mogli, ale po 3 godzinach już niewiele mogli wink.
      • gryzelda71 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:47
        Przedziały w 2 klasie są 6 osobowe.
        • mamkotanagoracymdachu Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:48
          gryzelda71 napisała:

> Przedziały w 2 klasie są 6 osobowe.

Nie, nie są.
          • kochamruskieileniwe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:52
            Zalezy od pociagu...
          • gryzelda71 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:05
            Powiadasz mam farta jak jadę?
            • angazetka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:41
              Tak. Z reguły są ośmioosobowe, chyba że akurat trafisz na wagon przerobiony z klasy pierwszej.
              • gryzelda71 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:06
                Ależ mam farta.
            • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:39
              Powiadasz mam farta jak jadę?

Nie, to wynika (przede wszystkim) z tego, czy jedziesz pociągiem IC czy TLK... Fart nie ma z tym wiele wspólnego.
        • mdro Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:00
          Są albo i nie są (w Intercity zwykle są). Ale ze zmianą pozycji nóg i tak bywają problemy, większe niż w bezprzedziałowym.
    • anilorak174 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:48
      W IC sa bilety z rezerwacja miejsc więc jedziesz w cywilizowanych warunkach.
      Chyba, że w systemie maja wagon z przedziałami po 8 osób a przyjedzie z 6 osobowymi. Wtedy kieriwnik pociagu lata jak kot z pęcherzem i probuje znaleźć brakujące miejsca (przydaje sie do tego np. przedział służbowy).
    • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:48
      Lepiej brać bezprzedziałowy - nie musisz się martwić ze zostawisz torbę w zamkniętym pomieszczeniu z jakimś podejrzanym typem. I generalnie bardziej się jest odseparowanym od innych ludzi.
      Różnica między 1 a 2 jest kosmetyczna. Tyle ze do Warsa blizej
      • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:50
        A jest aplikacja mWars (przeczytałam ze 7h) możesz z niej sobie zamawiać picie i jedzenie do miejsca. Podajesz pociąg wagon miejsce i jak chcesz zapłacić i kelner przynosi.
        • pasquda77 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:56
          Jedziemy w 5 osób, jeśli weźmiemy przedziałowy to istnieje możliwość że bez problemu wszyscy będziemy w jednym przedziale?
          • mdro Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:03
            W niektórych pociągach masz możliwość wybrania miejsca na planie pociągu (oczywiście przy założeniu, że nie podstawią innego wagonu). A zawsze też możesz wybrać opcję "miejsca obok" (i zorientować się, jak są numerowane miejsca).
        • daniela34 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:37
          ichi51e napisała:

> A jest aplikacja mWars (przeczytałam ze 7h) możesz z niej sobie zamawiać picie
          > i jedzenie do miejsca.

Chyba, że akurat w twoim pociągu nie działa 😄 przerabiałam w czerwcu, jadąc do Warszawy.
    • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 10:58
      To zależy od szczęścia
      Niedawno jechałam 2 klasa a komfort wyższy niż czasami w 1. Powód? Prawie pusty wagon
    • szafireczek Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:03
      Tyle godzin, to chyba lepiej pojechać nocnym i wziąć kuszetkę.
      Opcjonalnie - pendolino i wagon ciszy, chyba że sie jedzie w towarzystwie małych dzieci, to normalna 2 kl.smile
      • tenjedennick Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:07
        Taki dystans i w 5 osób lepiej będzie samochodem.
        • joana012 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:13
          Jeżdżę ok 2x w roku intercity i jest to dosyć wygodne chociaż zdarzyło się że w gorący dzień nie działała klima zbyt dobrze ale to jeden raz. 1 klasa od 2 niewiele się różni, w 1 klasie jest więcej przestrzeni i wagon z Warsem był tuż obok. Lubię pidróżować pociągiem więc traumy mimo jednorazowych niedogodności nigdy nie miałam
      • evolventa Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:12
        No nie wiem, mnie się raz w pendolino trafiło miejsce naprzeciwko bardzo wysokiej kobiety (ponad 1,80 cm wzrostu) z długimi nogami, umęczyłyśmy się podróżą obie, ja, bo starałam się jej nie szturchać kolanami, a ona, bo szukając najwygodniejszej pozycji do siedzenia musiała robić niezłą ekwilibrystykę. Więc generalnie nie polecam pendolino, bardzo wysoka cena biletu niekoniecznie idzie w parze z wygodą.
        • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:18
          dokładnie a roznica w czasie przejazdu zadna
        • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:06
          Ale wiesz, że mogłaś wybrać pojedyncze miejsc?
          • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:15
            W pendolino masz mapkę, z której wybierasz miejsce
          • evolventa Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 16.07.22, 04:43
            Ale wiesz, że liczba miejsc pojedynczych jest skończona? I jak rezerwowałam bilet to pojedynczego miejsca już po prostu zabrakło?
      • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:17
        to tak nie działa. Wyjaśnię na przykładzie Wwa-wieden.
        pociąg dzienny jedzie 7,30 wsiadasz 6:00 wysiadasz 13:40. Pociąg nośny jedzie 12 godzin wsiadasz o 19 wysiadasz o 19.
        • sundace46 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:48
          ichi51e napisała:

> to tak nie działa. Wyjaśnię na przykładzie Wwa-wieden.
          > pociąg dzienny jedzie 7,30 wsiadasz 6:00 wysiadasz 13:40. Pociąg nośny jedzie 1
          > 2 godzin wsiadasz o 19 wysiadasz o 19.
          >

Eeee chyba coś nie tak z tymi godzinami big_grin
          • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:57
            faktycznie o 7 wysiadasz wink
        • szafireczek Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:54
          Miałam na myśli, że w nocnym przesypia się większość podróży i kuszetka wydaje mi się wygodniejszasmile
          • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 13:56
            jedziesz dłużej a cena kosmos
            • szafireczek Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:15
              No tak, cena jest rzeczywiście słabszym elementem - bo za kuszetkę jest dopłata, co przy kilku osobach - ma znaczenie, ale i tak jest taniej niż za sypialnianysmile
      • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:40
        Tyle godzin, to chyba lepiej pojechać nocnym i wziąć kuszetkę.

Doskonała rada. A w ogóle wiesz, ile obecnie kursuje w Polsce kuszetek?
        • szafireczek Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:48
          Ja nawet nie wiem skąd i dokąd jedzie Autorka😀, co akurat ma znaczenie, natomiast logicznie rzecz biorąc może być i jedna, byleby pasowała do trasy.
    • paniusiapobuleczki Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:17
      Ostatnio jechałam i klima była tylko w pierwszej klasie.
    • slonko1335 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:18
      Moje dziecko regularnie porusza się pociągami 2 klasy wszelkiego rodzaju. Żadnej traumy nie zarejestrowalam to chyba i dorosła baba się ogarnie i da radę...
    • rosapulchra-0 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:33
      Siedem godzin? Ja bym wzięła od razu pierwszą klasę.
      • raczek47 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:49
        Zachowujesz się jak Dominika Kulczyk,robiąca z siebie bohaterkę,że ileś tam godzin czekała na lotnisku,na którym nie było strefy dla vipów.
      • m_incubo Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:44
        Ale w tej pierwszej klasie nie ma właściwie nic, co by czyniło podróż wiele wygodniejszą.
        • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:48
          Nie wiem jak jest teraz - ale jak otworzyli pendolino przez chwile była różnica. W pierwszej klasie byli stewardzi i wnosili ci walizki i był obiad w cenie
          • paniusiapobuleczki Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 15:07
            Teraz dają lanczyk i dwa napoje, przy drzwiach mówią dzień dobry i co widzenia.
        • chococaffe Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 14:55
          To zależy. Przyznam się, że trochę mi się mylą pendolino i IC, ale zwykle jest przynajmniej woda, ale często też kawa i posiłek do stolika. Akurat wczoraj jechałam pierwsza klasa TGV i jednak nasze pendolino wygrywa (czystość, oferta itd/
          • alessa28 Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 16.07.22, 07:54
            chococaffe napisała:

> To zależy. Przyznam się, że trochę mi się mylą pendolino i IC, ale zwykle jest
            > przynajmniej woda, ale często też kawa i posiłek do stolika. Akurat wczoraj jec
            > hałam pierwsza klasa TGV i jednak nasze pendolino wygrywa (czystość, oferta itd

Pendolino a Intercity to kompletnie co innego..

W jedynce Intercity jest praktycznie to samo co w dwójce,nie na żadnych posiłków ani napojow 🤦

Czasem zdarzyło się że dawali butelkę wody i to wszystko ,nie na każdej trasie.

Pendolino to jakby kompletnie inna bajka .
            > /
            >
        • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 15:19
          Ale w tej pierwszej klasie nie ma właściwie nic, co by czyniło podróż wiele wygodniejszą

Mniej przedziałów w wagonie, zatem więcej miejsca w przedziale. No i zwykle brak dzieci do 4 lat, które mają darmowe przejazdy w drugiej klasie.
          • ichi51e Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 16.07.22, 08:08
            Na dwoje babka wróżyła - jest masa ludzi którzy jak jadą z dzieckiem specjalnie pierwsza biorą - bo wars i łazienka lepsza (z przewijakiem)0
            • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 16.07.22, 09:46
              Na dwoje babka wróżyła - jest masa ludzi którzy jak jadą z dzieckiem specjalnie pierwsza biorą - bo wars i łazienka lepsza (z przewijakiem)

Moje obserwacje nie potwierdzają "masy dzieci" w 1 klasie (w przeciwieństwie do 2 klasy). Czasem w całym wagonie 1 klasy trafi się jedno, czasem dwoje małych dzieci. Jednak jest różnica pomiędzy podróżą za 0 złotych, a pełną ceną za dziecko.
    • aagnes Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 11:52
      Dorosłe osoby powinny wstydzic sie zadawac takie pytania i robic drame z sytuacji jak jazda pociągiem.
      zaręczam, ze 7 godzin jazdy samochodem jest o wiele bardziej uciążliwe niż w pociągu, w którym można wstać, zjeść, spać, czytać, gapić sie w okno, a nawet jak wypadnie stać albo usiasc na walizce to co z tego? i zastanowić nad swoim życiem i priorytetami, niektórym bardzo by sie to wlasnie przydało.
      • tenjedennick Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:09
        W samochodzie można w każdej chwili się zatrzymać, coś zjeść, spać, czytać, gapić się w okno.
        • mashcaron Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:18
          tenjedennick napisała:

> coś zjeść, spać, czytać, gap
          > ić się w okno.

O ile nie jest się kierowcą:p
          • tenjedennick Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:25
            Zgadza się. Poza tym dochodzi ta wygoda, że jest niezależnym od rozkładu jazdy, pierdzących/chrapiących współpasażerów, no i wyjeżdża się spod domu i dojeżdża do samego celu podróży.

No a jeśli się jest kierowcą, też się można się zatrzymać i coś zjeść, a w okno trzeba się gapić non stop wink
            • kamin Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:40
              Za to masz postoje na bramkach na autostradzie dochodzące do 30 minut latem, korki, wypadki, objazdy, roboty drogowe. W bonusie brak miejsc parkingowych lub wysokie opłaty za nie.
              • tenjedennick Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:45
                Bramki na autostradzie mijam raz na ruski rok, w mojej okolic są tez be zbramek albo ekspresówki smile

Korki i objazdy bez problemu omija się nawigacją.

Zresztą nic nie przebije kolejowych opóźnień w sezonie. Ostatnio syn zaliczył takie ponad 3godzinne na dystansie 300 km.
        • pyza-wedrowniczka Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:22
          W sumie to samo można robić w pociągu. No może bez zatrzymywania się, ale można się przejść bez postoju, więc wychodzi na to samo.
        • kamin Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:37
          W samochodzie każda przerwa na jedzenie, sikanie, czytanie, spanie wydłuża ci czas podróży.
          • tenjedennick Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:39
            Dojazdy z domu na stację, a potem ze stacji końcowej do docelowego miejsce wydłużają ten czas znacznie bardziej.

A czytać i spać mogę jak najbardziej jeśli nie jestem kierowcą.
            • tenjedennick Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:40
              A jeszcze jesz dojdzie standardowe kolejowe 180minutowe opóźnienie "mogące ulec zmianie", to już kaplica big_grin
              • turzyca Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 16.07.22, 09:10
                Jak opóźnienie wynosi 180 minut, to kolej zwraca Ci pełną cenę przejazdu.
                • droch Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 16.07.22, 09:42
                  Jak opóźnienie wynosi 180 minut, to kolej zwraca Ci pełną cenę przejazdu.

Nieprawda. Skąd się biorą takie teorie? big_grin 15 sekund szukania i - voila!

Rekompensata przyznawana jest w wysokości:
                  – 25% opłaty uiszczonej za przejazd opóźnionym pociągiem, jeżeli opóźnienie wyniesie od 60 do 119 min,
                  – 50% opłaty uiszczonej za przejazd opóźnionym pociągiem, jeżeli opóźnienie wyniesie 120 min lub więcej.
                  Rekompensata będzie przyznana w przypadkach, gdy jej wartość obliczona na podstawie ceny biletów dla jednej osoby wyniesie co najmniej równowartość 4 euro według kursu walut obowiązującego w PKP Intercity S.A. w dniu podjęcia decyzji o przyznaniu rekompensaty.
            • kamin Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:41
              Przy jednoosobowym wyjeździe trudno nie być kierowcą.
              • tenjedennick Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:46
                Przecież wątek traktuje o 5osobowym wyjeździe rodzinnym,
                • kamin Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 15:08
                  W dalszym ciągu ktoś musi to auto prowadzić czyli komfort podróży ma dramatycznie niski, a każde "Mamo siusiu" generuje konieczność szukania MOPa i przerwę w podróży.
                  • taki-sobie-nick Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 16.07.22, 02:28
                    Szukania czego?
                    • evolventa Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 16.07.22, 04:46
                      MOP-y to są przy drogach ekspresowych takie duże parkingi z toaletami, gdzie można stanąć, skorzystać z toalety i trochę rozprostować nogi.
      • laura.palmer Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:26
        aagnes napisał:

> Dorosłe osoby powinny wstydzic sie zadawac takie pytania i robic drame z sytuacji jak jazda pociągiem.

Chyba każdy Polak powyżej 30-ki ma za sobą przynajmniej jedną ch.jową podróż zatłoczonym pociągiem, w którym ludzie siedzieli sobie niemal na głowach na korytarzu i nie dało się przez 8-9 godzin przejść do kibla. Dodaj do tego wątpliwe atrakcje w postaci kilkugodzinnych opóźnień, chaosu, kolejek do kas i będziesz mieć odpowiedź na pytanie dlaczego ktoś, kto pociągiem nie jechał od dajmy na to 15 lat, odczuwa niepokój przed podróżą. Polskie koleje dlugo pracowały na taką renomę.

• kamin Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:35
          A przez te 15 lat taka osoba siedziała zahibernowana? Nie rozmawia ze znajomymi, nie czyta gazet, nie ogląda w telewizji żadnych programów czy seriali? Kompletnie jest odcięta od wiedzy o świecie współczesnym?
          • laura.palmer Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 12:46
            W mediach podadzą ci co najwyżej newsy o większych awariach, opóźnieniach i w konsekwencji chaosie i tłoku na dworcach. Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek rozmawiała ze znajomymi o podróżach koleją, bo nie kojarzę, by ktokolwiek jeździł.
            • kamin Re: Czy podróż PKP Intercity 2 klasa to duża trau 15.07.22, 15:10