Dodaj do ulubionych

Jakie badania na wykrycie stanu przedcukrzycowego?

16.07.22, 23:41
Doradzcie prosze, jakie badania wykonac u osoby pod 70tke, ktora w ostatnich ok. 4 latach przy badaniu glukometrem (co 2-3 mies) ma cukier prawie zawsze w przedziale 100-117? Osoba ta twierdzi, ze "taka jej uroda", objawow cukrzycy (sennosc, czestomocz itp) brak, ale my, to jest rodzina, sie martwimy. Jakie badania zrobic, zeby sprawdzic czy to nie stan przedcukrzycowy, insulinoodpornosc itp? Osoba nie daje sie zaciagnac do lekarza, ale zgodzila sie na pobranie krwi prywatnie, chyba przekonana, ze wszystko i tak wyjdzie ok.
Obserwuj wątek
  • panna.w.paski Re: Jakie badania na wykrycie stanu przedcukrzyco 17.07.22, 00:07
   Takim najbardziej podstawowym badaniem jest badanie poziomu glukozy na czczo. Ale najbardziej miarodajne są testy OGGT/krzywe - najlepiej trzypunktowa krzywa cukrowa i dodatkowo trzypunktowa krzywa insulinowa. Uwaga, możliwe że za trzypunktowe krzywe trzeba będzie dopłacić, i wiem, że nie we wszystkich labach je wykonują.
   Do tego można zrobić pomiar hemoglobiny glikowanej, choć to badanie wykonuje się już raczej chyba u osób ze stwierdzoną cukrzycą żeby zobaczyć jak udało się opanować chorobę. Dodatkowo - badanie moczu pod kątem obecności glukozy i ketonów w moczu.
   • szalik_w_paski Re: Jakie badania na wykrycie stanu przedcukrzyco 17.07.22, 00:34
    A krzywe zrobia, jesli juz na starcie glukoza jest wyzsza niz 100? To nie jest niebezpieczne? Cos mi sie kojarzy, ze w ciazy zanim mi glukoze do picia podali upewniali sie, ze glukoza startowa jest w normie.
    • sundace46 Re: Jakie badania na wykrycie stanu przedcukrzyco 17.07.22, 08:34
     Poczytaj przy jakiej maksymalnej wysokości cukru z palca można zrobić krzywa.
    • panna.w.paski Re: Jakie badania na wykrycie stanu przedcukrzyco 17.07.22, 09:44
     W internecie wyczytałam:
     Polskiego Towarzystwo Diabetologiczne zaleca OGTT wykonywać w sytuacji, gdy inne z badań, oznaczenie stężenia glukozy na czczo, przyniesie wynik w zakresie 100-125 mg/dl, interpretowany jako „nieprawidłowa glikemia na czczo”. Rezultat ten nie wskazuje jednoznacznie na cukrzycę, ale oznacza przekroczenie normy – jest to więc sytuacja diagnostycznie niejednoznaczna.

     Więc myślę, że jak najbardziej osoba, o której mówisz ma wskazanie do zrobienia OGGT ale jeśli wyjdzie jej z tej krzywej cukrzyca to już później takich obciążających badań nie będzie mieć robionych.
   • berdebul Re: Jakie badania na wykrycie stanu przedcukrzyco 17.07.22, 09:43
    Krzywe cukrowe są bardzo obciążające dla organizmu i nie u każdego można je wykonać. Bez skierowania od lekarza, dla widzimisia rodziny, to jednak trochę szkoda seniora.
  • silenta Re: Jakie badania na wykrycie stanu przedcukrzyco 17.07.22, 10:33
   Te wyniki są na czczo? Jeśli tak to niech ta osoba zmierzy sobie cukier po godzinie od skończenia posiłku i po dwóch. Po godzinie powinien być szczytowy cukier a po dwóch powinien spaść lekko poniżej tego poziomu oznaczonego na czczo. No i oczywiście oprócz tendencji w zachowaniu się glukozy zaobserwuje się jego wysokość. Pacjenci szpitalni dla sprawdzenia zachowania się glikemii mają mierzony cukier na czczo, dwie godziny po każdym posiłku, potem o północy, o 3:00 i o 6:00 rano. Takie mierzenie raz na trzy miesiące to za mało, żeby coś wyłapać, trzeba by przez kilka dni pobadać kilkukrotnie w ciągu dnia jeśli osoba ta nie chce pójść do lekarza i na badania zlecone przez niego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka